KOTA 713 - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

KOTA 713

Oceni ovaj blog
Ima bogami gotovo dve decenije , kako tog majskog jutra pređosmo besnu vodu i popesmo se na brda iznad obale . Matera okupila nejač uz skute , drhti ko srna . Iza nas zavičaj , ispred nas dalek istok i sunce koje izlazi . Spas ? Možda i budućnost? Ne čuje se artiljerija ! Il izmakosmo , il prekinuše ? Tek radosna tišina uz poj ptica. Ko zna , možda uhvatismo sreću ? Tek eto nas, bez igde ičega - presvisli od straha i umora , a presrećni u očima.
Babo odjedared :Vreme je da idem !
Matera briznu u plač : Kud ćeš , ubićete ? Kud sam protivu sviju ? Kud ću ukleta sa ovom sirotinjom ! Ne ostavljaj me bez zaštite !
Babo zgrabi moju ruku : Slušaj Milovane , odrasta si ! Vreme je da mi učiniš zamenu ! Sad si ti odgovoran za materu ti i ovu moju nejač . Idi tako pravo , nek ti sunce do podne slepi oči - a od podneva nek ti greje teme .Ne staj nikud tako tri nedelje . A posle traži život za vas . Pametan si ti i vredan . Hoćete . Zapamti što ti rečem , hoće tebe život .
Izljubi nejač i materu , pa nesta nadole.
Proguta ga huk besne vode.
Krenuh odvažno , a srce puca od straha , tuge i nemoći . Oni zamnom !
Tad sam nekako imao ,taman toliko da završim osmoljetku .Ja Milovan , glava porodice .

Evo me danas gde stojim na istom mestu da predam babi raport . Ko velim ljudi smo : Imam ti babo tri ipo decenije . Nejač ti babo izrasla, posvršavala škole i ljudi su za ponos . Čupe nam se obe udale . Imaš od obe po unuka .Divni ! Lazar postao majstor , ima radionicu - sve živo u selu popravlja .Oće svak baš njega za zeta . A on stasit , lep bre ; ama jure ga devojke.
Ja ti redujem oko kuće, koju skućismo sa materom . Ona samo ćuti ! Sve češće gleda u zapad , kao da čeka nekog izdaleka ?
Znam sve , a ti gledaj da skoro ne dođeš amo ! Znaš , od svog roda imam samo nju !
Velim sve znam !
Znam da si poginuo na kućnom pragu, braneći od svih našu prokletu dedovinu .
Znam da su te tukli minobacačima i topovima ama baš svi ; kako četnici , tako i ustaše - kako ustaše tako i balije sa muđžahedinima . Sedam dani i noći si branio ognjište predaka -- a svima zapelo za tu našu uđericu i to naše brdašce . Pričali su da nije ostao kamen na kamenu od silnih granata i rafala. Pričaše još , kako je ta kota bila važna one noći kad krenusmo u zbeg . Kako mnogi izginuše, a nju nijedna vojska ne osvoji .
A posle kažu odustaše vojske od nje , čak ni mrtve ne pokupiše.
Eto tako kažu .
I još kažu, da je svima domaćin pružao otpor do poslednje kapi krvi u sebi .
I još kažu da veću ljudinu majka nije rodila .
A sad više ništa ne kažu .
A šta da i kažu ?
Četnici , ustaše i balije nekako se izmiriše i vlast podeliše . Uz vlast podeliše i ono što preosta . Više niko ne pominje kotu 713 . Ti znaš a i ja znam gde je i štaje kota 713 .
Ja dođoh dovde da izvestim , ko velim nemoj vodu da prelaziš i čuvaj kotu . Ko zna ? A mićemo ovako , kao što reče : oće nas život !

Ajd pa zbogom babo ostaj !

Pošalji "KOTA 713" na Facebook Pošalji "KOTA 713" na Google Pošalji "KOTA 713" na My Yahoo! Pošalji "KOTA 713" na Live Pošalji "KOTA 713" na MySpace Pošalji "KOTA 713" na Twitter Pošalji "KOTA 713" na Digg Pošalji "KOTA 713" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. sirijus49 (avatar)
    Četnici , ustaše i balije nekako se izmiriše i vlast podeliše . Uz vlast podeliše i ono što preosta . Više niko ne pominje kotu 713 . Ti znaš a i ja znam gde je i štaje kota 713
    Bez komentara!
  2. 123loncar (avatar)
    ..Hvala na razumevanju ... bez komentara pozdrav !
  3. mari47 (avatar)
    Čitala nekoliko puta, plačem, čitam, kao da mater ti znam,
    i sve što govoriš u svoje ime, ime tebi nekog znanog ili neznanog.
    Priča životna, naša, teška i lepa do bola....Uf
  4. 123loncar (avatar)
    ...a posle opet proleće ... sve hoće da živi :

Uploaded with ImageShack.us
  5. bracaco (avatar)
    Toliko istinito da boli, koliko nas samo u sebi takvu kotu nosi :(
  6. LJILJA MMM (avatar)
    Pogubiše se moje reči kume....
  7. Valeria (avatar)
    Sve je to život..! Puno plača, malo smeha...al eto, kad nas život 'oće!
    Teško je komentarisati, može se samo saosećati.

8. 123loncar (avatar)
    Da kota se životno ucrtala u naše duše. Na ovaj ili onaj način , ona je svačija - svih nas !

9. nesa973 (avatar)
    Ovde je opisana sudbina nas svih...i to ne samo prošlost već i sadašnjost i budućnost....
    ono što smo....kao i ova vetrometina gde su još davno naši preci došli...sa nadom...koju još uvek imamo