...u Veroni , gdje je Veronika bila... - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

faraonn

...u Veroni , gdje je Veronika bila...

Oceni ovaj blog

...

...u Veroni
bilo je kažu
slučajeva da loze
zidovima
oči zatvaraju
...okruže prozore
i urame razgovore
u memorijama
koje danas se same
otvaraju
i lutaju kao sove koje
zamijene noć

...prodje nekakav nerečen
ponekad
pogled iza prozora
i bez riječi ili
govora
odjekuje violina
kako samo ona to umije
ali nikako najbolje
mora nešto i da
sakrije

...u Veroni
gdje se rodila Veronika
pokošena je jedna mladost
ali nije
naslikana o njoj
Gernika

Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na Facebook Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na Google Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na My Yahoo! Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na Live Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na MySpace Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na Twitter Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na Digg Pošalji "...u Veroni , gdje je Veronika bila..." na del.icio.us

Ažurirano 29.04.2011. u 16:30, autor: faraonn

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. mari47 (avatar)
    Dragi Prijatelju Faraonn.... tvoja pesma, odnosi stihovi govore o jednoj Veroniki
    iz Verone....i divno si je ispričao, na Tvoj tako osobiti način
    Ja volim Veroniku, onu iz biblijskih priča, onu koja je Isusu ponudila maramu da obriše krvavo lice na svom još krvavijem putu na brdo Golgotu i slika Isusova je ostala otisnula na istoj toj marami....Lepo si ukomponovao Pikasovu Gerniku, sliku kao istorijski dokumenat stradanja i optužba svim ratovima...Nisam sigurna da govorimo o istoj stvari Možda Ti o nekoj svojoj Veronici govoriš (izvini za indiskreciju) ali lepo govoriš...na svoj tako osobit način.
  2. faraonn (avatar)
    Mari,
    -čitajući ove tvoje redove opet počinjem vjerovati kritičarima a posebno pjesnicima-kritičarima jer sam stekao dojam , da smo Ovu pjesmu pisali ,- ja i ti...da, o toj Veroniki , koju sam ja vaskrsnuo u Veroni gdje bi trebala na tom stratištu ljubavi da se i Golgota iskupi za svoje toposko nemiješanje i prozivke.Verona je mjesto ali i totem koji neda da se njime igramo osim ako glavu ulažemo da ćemo plesati po njenom jednom jedinom pravilu.
    O Veroniki biblijskoj sam molio da oslikam i sebe u grču svoje okrvavljenosti Kavkaskim orlom i da se sakrijem u Gernici koju više niko ne dira a ni ,-Gernika...

Moja,-Prijateljice ...
  3. mari47 (avatar)
    Citat Original postavio faraonn
    Mari,
    -čitajući ove tvoje redove opet počinjem vjerovati kritičarima a posebno pjesnicima-kritičarima jer sam stekao dojam , da smo Ovu pjesmu pisali ,- ja i ti...da, o toj Veroniki , koju sam ja vaskrsnuo u Veroni gdje bi trebala na tom stratištu ljubavi da se i Golgota iskupi za svoje toposko nemiješanje i prozivke.Verona je mjesto ali i totem koji neda da se njime igramo osim ako glavu ulažemo da ćemo plesati po njenom jednom jedinom pravilu.
    O Veroniki biblijskoj sam molio da oslikam i sebe u grču svoje okrvavljenosti Kavkaskim orlom i da se sakrijem u Gernici koju više niko ne dira a ni ,-Gernika...

Moja,-Prijateljice ...
    Znam, dragi Faraonne, svi mi na neki način nosimo to prokletstvo Kavkaskog orla,
    okačeni na neke vrleti ispaštajući što uzeše vatru bogovima i preradali je ljudima.
    A ljudi kao ljudi, grešni rodjeni, zloupotrebiše je prečesto.
    Volim Tvoj način doživljavanja Veronike i Verone....Ta usporedba je tako dragocena za mene....nemam reči ni opisati je.
    A Gernika, živi svoj život dal po kazni ili po pravdi. Ako išta želim, onda je to poseta Crkvi Svete Sofije u Madridu....tamo se čuva uspomena i opomena čovečanstvu a u potpisu Pikaso.
    Moj, - Prijatelju...
  4. faraonn (avatar)
    ...Mari,
    -veronika kao pramajka i Lunarna_boginja sinajska, koja je mojsiju utrla put prema liticama i grmlju svjetljećem a svojim noćnim svijetlom tj.malim i plodonosnim oličavala sve slatke bobice koje se presijavaju na vareniki / svježe mlijeko/ Veronike i udahnjivala plodnost sve do svog uskrsnuća da otiske ponese sobom mučeničke , dajući ih kao zalog čovjekov u memorije svemira da čovjek pamti kako je negostoljubljiv prema sebi bio u prototipu i etalonu svome...U Kordobi je gornji dio pokrova i otisak lica gospodnjeg a Gernika nije samo stvarnost a još manje slika...mjesto je duhovnog obitavališta i svjetlosnog iskariotskog odsjaja...Kordoba, južna Espanja, kolijevka sučeljavanja predhrišćanstva a i kolijevka arapske izražajne poezije ,poezije koja je i Istoku bila ugled osobodjenog prikazivanja erotologije i darivanja obrednog po svuda i za sve , kako kome slijedi...Kasida, oličenje čistote i putenosti u oblastima lako kvarljivim kada u ruke prljave dodje...opjevana ljepota je sadržina civilizacije i napajamo se svi ukupno bez imena, prezimena titula i zvanja...

Moja,-Prijateljice...
  5. lejla.al.dbuni (avatar)
    Podsetio si me na nešto skoro napisano.

"Oči kad sklopim umorne,
    u san mi dodju tambure
    i razbiju mi dušu
    tananim glasom ravnice..
    San mi krade tvoj lik na prozoru,
    dok noć napušta zoru..."

Svi imamo svoju "Veroniku",nosimo u sebi sećanje na našu "Veronu",na pokošenu jednu mladost i prepoznajemo se u Pikasovoj "Gernici"...

Ubiše me tvoje reči od jutros,Faraonne moj...

6. faraonn (avatar)
    Lejla,
    -najveća laž/po meni/ , Branka Miljkovića je,
    ...jedan nesretan čovjek
    ne može biti pjesnik."

P.S.
    ...kako ima snage da piše neko, ko ima sve napisano i život mu je složio ' Svakodnevnu jadikovku'...kad ne bih želio, ne bih čeznuo ...kad ne bih od blata 'pravio' makar svoje promašaje,- mene ne bi bilo...
    Draga mi,- Lejla ...
  7. ristob (avatar)
    ...kako ima snage da piše neko, ko ima sve napisano i život mu je složio ' Svakodnevnu jadikovku'...kad ne bih želio, ne bih čeznuo ...kad ne bih od blata 'pravio' makar svoje promašaje,- mene ne bi bilo...
    Draga mi,- Lejla ...
    O, o... Drago mi što se mnogi kaleme na tvoje promašene promašaje.
  8. faraonn (avatar)
    Risto,
    ...ovo polje kojim izšeta rano jutrom Faraonn, čekalo je i tvoje jutrenje, i nije te dugo bilo,- dobro mi došao !