Ciklus svesnog samoobnavljanja (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)

Oceni ovaj blog
Sve što postoji, postoji u svesti. Samim tim, da bi se razumele suštinske zakonitosti života i postojanja neophodno je razumeti svest. Koliko je takav poduhvat moguć najbolje dočarava izjava Schneider i Velmans: "Anything that we are aware of at a given moment forms part of our consciousness, making conscious experience at once the most familiar and most mysterious aspect of our lives."

Svesni doživljaj postojanja predstavlja neprekidni proces promene ili razvoja, tako da bi ga mogli okarakterisati kao smisaonu aktivnost koja sama sebe obnavlja i razvija. Razvijati se može samo ono što ima sposobnost razvoja ili što u sebi sadrži neograničeni potencijal razvoja. Time su već izdvojena dva suprotna nivoa svesti i to: viši ili nadsvesni nivo neograničenog potencijala i niži, svesni ili ograničeni nivo postignutog razvoja.

Potencijal ima karakteristike neodređenosti, nejasnoće, odnosno nemanifestovane celine smisla koja sadrzi suštinu ili bitak svesti dok niži nivo ima karakteristike pojavne određenosti koja se postiže stalnom aktivnošću individualnih delova smisla.

Po svom karakteru postignuti ograničeni razvoj ostaje u domenu pojavnog razumevanja, dok neograničeni potencijal, kao suština ostaje izvan sfere razumevanja ili pojave i uočljivosti. Za viši nivo je karakteristično da se uvek nalazi izvan okvira fizičkog razumevanja.

Transformacija negraničenog svesnog potencijala u niži ograničeni nivo se manifestuje kao razvoj ograničenog nivoa ili postizanja njegovog višeg stepena razumevanja. Međutim, time se u isto vreme i sam taj svesni potencijal još više produbljuje. Zato mi nikada nismo u stanju da s našim postignutim, ograničenim znanjem postojanja (koje ostaje u okviru fizičkog ) u potpunosti shvatimo neograničenu suštinu koja izlazi izvan okvira fizičkog postojanja.

Poznato je da se u pojavi ili telesnom obliku ljudi životna aktivnost vezuje uz disanje i puls ili ritmičko sažimanje i širenje pluća i srca. Medjutim, telesna aktivnost je samo odraz svesne transformacije ili svesnog sažimanja i ekspanzije, tj. osećanja i misli. Zato se razlicita osecanja ili svesna sazetost kao i razlicite misli ili svesna ekspanzija uvek reflektuju u telu kao razlicit puls ili razlicito disanje.

Odnos misli i osećanja je zasnovan na odnosu komplementarnih suprotnosti koje se nalaze u stalnoj interakciji ili aktivnosti. Ali u isto vreme ta aktivnost ili interakcija stvara "kulminatornu tačku" njihove transformacije kao i jedinstva u kojem prestaje svaka aktivnost čime se postiže apsolutna ravnoteža koja nije ni aktivna blještavost mišljenja ni nejasni intenzitet osećanja vec savršeni mir duha ili razuma koji omogućava suštinski uvid.

Mada razum nije ni misao ni osećanje on ima uvid i u jedno i u drugo te se kroz njega dobija jasnoća razumevanja. Razum, misli i osećanja su svesne transformacije kojima svest ostvaruje vlastiti samorazvoj koji se manifestuje kao inteligentni doživljaj postojanja. On se postiže tako što se dubina osećanja raspline u širinu mišljenja koja se potom osmisli u visini razuma.

Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na Facebook Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na Google Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na My Yahoo! Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na Live Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na MySpace Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na Twitter Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na Digg Pošalji "Ciklus svesnog samoobnavljanja (I)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    "Medjutim, telesna aktivnost je samo odraz svesne transformacije ili svesnog sažimanja i ekspanzije, tj. osećanja i misli"
    Šta je sa telesnom aktivnosti bebe u majčinom stomaku koja nema ni svest ni misli .I pošto se " svest" svuda pojavljuje kao alfa i omega svega da li se negde može pročitati tvoja definicija toga pojma ,šta zapravo po svešću podrazumevaš.?
    Kako žive i razvijaju se životinje koje nemju svest,insekti na primer.
    I na kraju krajeva šta je sa nama kad padnemo u nesvestDa li tad ne živimo?
    Potrebno je zato precizirati šta reč " svest" kod tebe označava da bi se razumeli.Jer kod tebe ona ima prvorazrednu ulogu dok sam je ja kod drugih nalazio samo kao sekundarnu,izvedenu.
    Ažurirano 28.04.2011. u 22:18, autor: zxy
  2. sofija06 (avatar)
    Zxy, ne znam da li si ili koliko pazljivo citao moje ranije tekstove? Ono sto sam ja u njima istakla je da je svest izuzetno kompleksna zbog toga sto promena njenog stanja uzrokuje razlicite transformacije. Sustinsko jedinstvo, sveobuhvatnost, smisao ili "jezgro "svesti je uvek nemanifestovano u fizickoj egzistenciji tako da ostaje nesvestan ili neshvacen potencijal koji izgleda pasivan. To je ono sto se obicno definise kao Bog.

Ekspanzija tog "jezgra" ili sazetosti stvara apsolutnu rasplinutost ili individualizaciju cime se gubi smisao, ali se dobija oblik u vidu energije i materije (atoma). Iako energija sama po sebi nije svesna ona prenosi svesne impulse tako da njena njena koncentracija u atomu obrazuje specifican svesni impuls koji odredjenom atomu omogucava interakciju sa potrebnim atomima cime se obrazuje zeljeno telo ili oblik. Tako da je svaki atom produkt svesti oformljen kroz energetsku koncentraciju.

Veca i kompleksnija koncentracija atoma ili energije (svesnih impulsa) rezultira nastankom Telesne svesti sto se manifestuje kao organizovana, smisaona aktivnost ili zivot u materijalnom obliku ili telu. Takva svest je karakteristicna za biljke, insekte, mikroorganizme itd., a kod ljudi predstavlja autonomni nervni sistem koji svesni nivo (inteligencija) dozivljava kao id (po Frojdu) a koji sam ja okarakterisala kao Telesnu svest.)

Dakle, aktiviranje ili ekspanzija nemanifestovane svesne sazetosti ili "jezgra" stvara manifestovanost ili aktivnost u vidu nesvesnog materijalno-energetskog oblika, kao i svesnu ogranicenost (Telesnu svest) tako da je takva transformacija dijabolicna sto se u hriscanstvu simbolicno izrazilo kroz Lucifera.

Isto tako, u hriscanstvu Bog je odredjen kao Ljubav ili Apsolutna svesna sazetost ili nemanifestovanost koja je nevidljiva, ali cija snaga prozima i objedinjuje citav univerzum. Iz takve snage iskrsne ili se rodi Sin, tj. Jedinstvena ideja (savrsena misao ili prototip oblika) univezuma koja u sebi objedinjuje svaku ideju ili prototip oblika koji postoji u univerzumu.
    Svako telo ili oblik u fizickoj egzistenciji ima svoj prototip ili nefizicku ideju iz koje nastaje i koji deluje po istom principu kao jedinstvena, pocetna ideja.

Ideja je sama po sebi nefizicka ili nematerijalna snaga krativnosti cija se emanacija transformise u Telesnu svest preko svetlosne energije, pa mnoge religije Telesnu svest predstavljaju u vidu vatrene ili zlatne zmije (azdaje, spirale) koja je u bliskoj vezi s bozanstvom. Tako na primer, gnostička sekta Ophites je predstavljala Hrista u obliku zmije. U hinduizmu Kundalini takodje asocira na zmiju. Ako se uzme u obzir cinjenica da DNK ima oblik spirale onda ovakvo iskonsko verovanje ipak nije samo puka slucajnost vec ima dublji, intuitivni uvid.

Kompleksna tela (Telesne svesti) zivih bica stupaju u interakciju s njihovom idejom sto uzrokuje nastanak inteligencije koja opet ima svoje specificne zakonitosti razvoja. Prema tome, svest je sustina i uzrok svega sto jeste ili sto postoji. Neshvatljivi i nedostizni smisao koji se konstantno produbljuje i razvija kroz svoju komplementarno suprotnu dimenziju pojave i oblika.

Kako žive i razvijaju se životinje koje nemju svest, insekti na primer.
    Sto se tice insekata oni nemaju interakciju s njihovom idejom (pa nemaju ni inteligenciju) te je njihovo delovanje instinktivno ili odredjeno samo kroz kodiranost Telesne svesti. Zato je njihova aktivnost vodjena instinktivnim, a ne razumnim reakcijama.

I na kraju krajeva šta je sa nama kad padnemo u nesvestDa li tad ne živimo?
    Inteligencija je produkt interakcije Telesne svesti ili telesnog oblika (fizicke dimenzije) s bezoblicnom, nefizickom ili duhovnom (idejnom) dimenzijom. Ukoliko dodje (iz bilo kojih razloga) do prekida takve interakcije to se odrazi nesvesnim stanjem u kojem telo ili organizam funkcionise samo kroz ogranicenu Telesnu svest bez inteligencije. Zato se za ljude u komi i kaze da vegetatiraju kao biljke.

Mi cesto poistovecujemo svest samo sa svesnim nivoom ili inteligencijom (misljenjem i osecanjima) zato nije ni cudno sto imamo poteskocu da je odredimo. Pored svesnog nivo pojam svesti u sebe ukljucuje sustinski nivo nadsvesnog (duh i dusa) kao i podsvesnog (Telesna svest koja preko energije koordinira telesne funkcije organizma). Sve te svesne razlike ili njihove manifestacije predstavljaju ljudsko bice, pa se zato cesto i navodi veza izmedju tela, uma i duha ili duse.
  3. zxy (avatar)
    Hvala Sofija ,ovo mi je objašnjenje nedostajalo da bih mogao da te pratim.Nisam to ranije pročitao zato sam te i pitao gde mogu da nadjem tvoju definiciju svesti.Sad mi je jasno o čemu se radi i šta me je zbunjivalo.
  4. sofija06 (avatar)
    Zxy, drago mi je da pitas. To je najbolji nacin da se razjasni ono sto nije dovoljno jasno. Nadam se da ces kroz daljnje citanje tekstova imati jos jasniji uvid jer je ovo zaista kompleksna i rasplinuta tema. Mada se ja trudim da budem sto jasnija, sam karakter teme je takav da je to ponekad tesko uciniti, tako da verovatno neke stvari ostaju nerazumljive.