Sistem postojanja (III) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Sistem postojanja (III)

Oceni ovaj blog
Materijalno-energetske čestice ili atomi jednog razorenog oblika takođe imaju oblik čime se omogućava da su i dalje uočljivi u fizičkoj egzistenciji. Međutim, svest čak i kada je prisutna u telima živih bića ili kada stvara životnu aktivnost u njima nije fizički uočljiva. Ne ukazuje li se time na njenu bezobličnost ili njen nefizički kvalietet koji shodno tome ima i drugačije zakonitosti razvoja i transformacije?

Time što svest nema oblik ne umanjuje se mogućnost njene daljnje egzistencije kroz promenu ili transformaciju njenog stanja. Koliko mi razumemo život ili oduzimamo svrhu i smisao egzistenciji živih bića? Anštajn je uvideo nedoslednost i ograničenost u prividu nestanka svesti sledećom izjavom :
"What is the meaning of human life, or of organic life altogether? To answer this question at all implies a religion. Is there any sense then, you ask, in putting it? I answer, the man who regards his own life and that of his fellow creatures as meaningless is not merely unfortunate but almost disqualified for life."

Još od davnina (u Hindu filozofiji Samkhya, kod Grčkih filozofa i td.) se svest objašnjava kao bezoblična, suštinska dimenzija postojanja koja se nalazi u interakciji s pojavnim oblicima fizičke dimenzije. Medjutim, tek s Dekartom je postavljen problem odnosa svest-telo koji je i danas aktuelan.

Dekart je definisao razum kao nefizički kvalitet koji je suprotan telesnom ili materijalnom (fizičkom kvalitetu). Po njemu se nadražaji preko čula prenose do mozga a odatle do nefizičkog duha. Svest je nezavisna od tela i može da egzistira nezavisno od njega pošto predstavlja potpuno drugačiji ili suprotan kvalitet. U Meditaciji VI on piše:
" I have a clear and distinct idea of myself as a thinking, non-extended thing, and a clear and distinct idea of body as an extended and non-thinking thing. Whatever I can conceive clearly and distinctly, God can so create."

Već pomenuti naučnik Charles P. Steinmetz je takođe razmatrao odnos materija-energija-svest te navodi svest kao mogući entitet “X“ koji se razlikuje od materije i energije, te se shodno tome nalazi s njima u interakciji. Zbog dužine članka navodim samo neznatan deo izlaganja:
"In the energy transformations accompanying mental activity, just as much energy of one form appears as energy of some other form is consumed, and the mental activity is no part of the energy. In the transformations of matter accompanying mental activity, just as much matter of one form appears as matter of some other form is consumed, and the mental activity is no part of either—that is, neither energy nor matter has been transformed into mental activity, nor has energy or matter been produced by mental activity.

All attempts to account for the mental activity as produced by the expenditure of physical energy, or as producing physical energy—that is, exerting forces and action—have failed and must fail, and so must any attempt to record or observe and measure mental activity by physical methods—that is, methods sensitive to the action of physical forces.

But what, then, is mind? Is it a mere phenomenon, accompanying the physico-chemical reactions of life and vanishing with the end of the reaction, just as the phenomenon of a flame may accompany a chemical reaction, and vanish when the reaction is completed? Or is mind an entity, just like the entity energy and the entity matter, but differing from either of them—in short, a third entity? We have compared mind with the phenomenon of a flame accompanying a chemical reaction; but, after all, the flame is not a mere phenomenon, but is an entity, is energy.”

David Bohm razlikuje vidljivu (explicate) i nevidljivu (implicate) realnost koje se međusobno prepliću. Po njemu je nevidljiva realnost (nedeljiva celina pokreta) realnost višeg reda i smisla koja je suština vidljive pojave i oblika: “each relatively autonomous and stable structure is be understood not as something independently and permanently existent but rather as a product that has been formed in the whole flowing movement and what will ultimately dissolve back into this movement. How it forms and maintains itself, then, depends on its place function within the whole”

Iz ovoga se može zaključiti da interpretacija svesti kao nefizičkog, bezobličnog kao i suštinskog entiteta nije karakteristična samo za religiju i filozofiju već je zastupaju i pojedini istaknuti naučnici. Svestranost takvog shatanja ukazuje na činjenicu da su se njime prevazišle razlike karakteristične za pojavni uvid, odnosno da se ostvarila izvesna sveobuhvatnost i saglasnost koja je osnovni pokazatelj suštinskog uvida ili razumevanja.

Pošalji "Sistem postojanja (III)" na Facebook Pošalji "Sistem postojanja (III)" na Google Pošalji "Sistem postojanja (III)" na My Yahoo! Pošalji "Sistem postojanja (III)" na Live Pošalji "Sistem postojanja (III)" na MySpace Pošalji "Sistem postojanja (III)" na Twitter Pošalji "Sistem postojanja (III)" na Digg Pošalji "Sistem postojanja (III)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Dobro jel može jedno pitanje?.Da li ti je poznat eksperiment Del Pas ako se dobro sećam jer poodavno je izveden ,bio svojevremeno senzacija,i ..ostao neobjašnjen.Radi se o utvrdjenoj činjenici da čovek u trenutku smrti postaje lakši za , ne sećam se tačno koliko grama,i to se uvek prilikom smrti konstatuje a nema objašnjenja šta to nestaje iz čoveka u tom trenutku što se nevidi a može se izmeriti.
  2. sofija06 (avatar)
    Secam se da sam davno citala o tome sto pises, ali mi je ime eksperimenta nepoznato.
  3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Secam se da sam davno citala o tome sto pises, ali mi je ime eksperimenta nepoznato.
    Pa Del Pas ili Delpas tako se zvao taj naučnik.E pa sad šta to napušta telo:duša?
    svest? elan vital ?A pošto može da se meri znači da postoji
  4. sofija06 (avatar)
    Svest je najmisteriozniji entitet ili sustina svega. Ona nije ni materija ni energija, tj. nema oblik tako da je ne mozemo nepsredno posmatrati vec samo posredno preko tela ili materije i enegije s kojima vrsi interakciju. Svest je bezoblicni smisao koji je isto kao i materija i energija neunistiv posto se transformise.
  5. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Svest je najmisteriozniji entitet ili sustina svega. Ona nije ni materija ni energija, tj. nema oblik tako da je ne mozemo nepsredno posmatrati vec samo posredno preko tela ili materije i enegije s kojima vrsi interakciju. Svest je bezoblicni smisao koji je isto kao i materija i energija neunistiv posto se transformise.
    Haha ti si od onih
    št ne možeš da odgovor ne daš
    iako nisi sigurna da ga znaš
    e baš mi takva za dijalog trebaš
    ovo za Delpasa niko bre i ne zna
    ne očekujem ja da Sofija sve zna
    dosta je ovo što lepo napisa
    uživam da to čitam ja
    al dobro dodje i po neka šala
  6. sofija06 (avatar)
    Ne razumem o cemu govoris. Iskreno sam ti odgovorila. Citala sam veoma davno o tome da se prilikom smrti izgubi izuzetno mala tezina koja se ne moze objasniti. Medjutim, ne znam ko je to proucavao ili vrsio taj eksperiment dok mi ti nisi rekao da je Delpas.
    O svesti i njenim razlicitim transformacijama (duh, dusa, elan vital) sam detaljnije pisla u kasnijem izlaganju pa ces kasnije moci citati ako te interesuje. S obzirom da je to kompleksna tema koja zahteva duze izlaganje nije podesna za komentar pa ti nisam dala detaljnije obrazlozenje.
  7. sofija06 (avatar)
    Transformativna osobina svesti ili postojanja je ono sto joj daje izuzetnu kompleksnost. Kao sto je elektron u isto vreme i talas i cestica tako je i sa mislima i sa osecanjima, kao i sa duhom i dusom. Nas problem je sto sve pokusavamo odrediti staticno, medjutim, prisutna je stalna dijalekticka promena kao i transformacija.