Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)

Oceni ovaj blog
Isto tako, prema Đainskom tekstu Prabandhacantamani, Hemacandra je caru Siddharaja (koji je tražio prosvetljenje) dao savet da razmatra različita duhovna učenja, ako nije siguran koji je najbolji. On je to potkrepio s pričom o bolesnom čoveku koji se izlečio uzimajući mnogobrojne lekovite trave, jer nije bio u stanju da tačno odredi koja lekovota trava leči njegovu bolest.

Progresivna spoznaja ili razumevanje se ostvaruje kroz jedinstvo različith pa i kontradiktornih pravaca, sto je i Bohr primetio sledećom izjavom: "How wonderful that we have met with a paradox. Now we have some hope of making progress!

Ipak, pojava tako velikog broja različitih učenja negativno se odražava na terminologiju u ovoj oblasti. Svako različito učenje koristi ili unosi svoju terminologiju pa jedan isti termin može da ima različito značenje u različitim učenjima, dok opet različiti termini mogu imati isto značenje itd. Sve to samo unosi nepotrebnu pometnju, nesporazum, nepodudarnost kao i poteškoću u razumevanju svih tih učenja.

Monizam ili verovanje da sve potiče od apsolutno Jednog je zastupljeno u mnogobrojnim različitim religijama. Tako na primer, Jedno ili najviša suština ili Bog u hrišćanstvu (lat. Deus, Dominus deus) u različitim religijama ima i drugačije ime kao na primer, Tao, Brahman, Alah, Jehova itd. Ime Jehova predstavlja transkript hebrejskog tetragama JHVH koje ima značenje: “ On prouzrokuje da postaje.“
Tao znači put, međutim to je imenovano samo radi lakšeg objašnjenja pošto se za Tao kaže:
“The Tao that can be told
is not the eternal Tao
The name that can be named
is not the eternal Name.
The unnameable is the eternally real.”

U jednoj od verzija Tao Te Cing takođe piše:
“There was something undefined and complete, existing before Heaven and Earth. How still it was, how formless, standing alone and undergoing no change, reaching everywhere with no danger of being exhausted. It may be regarded as the mother of all things. Truthfully it has no name, but I call it Tao.”

U wikipedia su dati sledeći dokazi za postojanje Boga:
"- Kosmološki dokaz dokazuje da postoji "prvi uzrok" ili "prvi pokretač" svih stvari koje su uzrokovane ili pokrenute, a to je Bog.
-Teleološki dokaz (grc. τέλος тéлос - cilj, svrha) se zasniva na tome da u prirodi postoji svrhovitost. Svrhovitost svemira nužno pretpostavlja inteligenciju koja postavlja svrhe, a to je Bog.
- Nomološki dokaz (grc. νόμος нóмос - zakon) navodi da je svet harmonijski uređena celina u kojoj sve stvari stoje u međusobnim odnosima, koji su normirani zakonima. Ta zakonitost nužno pretpostavlja um, koji je Bog.
- Ontološki dokaz se temelji na tome da pojam Boga kao najsavršenijeg bića nužno uključuje i njegovo postojanje (božija esencija nužno uključuje i božiju egzistenciju). Ontološki dokaz ima više različitih formulacija: Anselmovu, Bonaventurinu, Dekartovu, Lajbnicovu, itd.
- Idejni dokaz je dokaz iz nužnih i večnih istina. A večne i nužne istine mogu postojati samo u nekom misaonom biću koje je večno i nužno. A to biće je Bog.
- Moralni dokaz navodi da postojanje objektivne moralnosti zavisi od postojanja najvišeg zakonodavca, a to je Bog.
- Etnološki dokaz je dokaz opšteg uverenja ljudskog roda, koji navodi da su svi narodi imali pojam Boga."

Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na Facebook Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na Google Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na My Yahoo! Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na Live Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na MySpace Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na Twitter Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na Digg Pošalji "Uzrok razlika u religioznom (duhovnom) shvatanju (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    I ha šta je dokaza
    kud ćeš više
    meni je dosta i previše
    i ovi me zbuniše
    imam ja dokaz svoj
    al nek ostane samo moj
    Ps
    šalim se malo
    mada i istina je ponešto
    al tamo kod tebe
    zaista lepo je sve pisalo
  2. sofija06 (avatar)
    zxy. Gledala sam one malisane koje si mi poslao. Jos uvek sam pod utiskom.