Teški momenti u životu ljudi (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Teški momenti u životu ljudi (I)

Oceni ovaj blog
Pored lepote, ljubavi ili smisla u fizičkom postojanju postoje katastrofe, tragedije, mržnja, zlo, patnja dece, nevinih osoba ili besmisao. Zbog toga je za većinu ljudi veoma teško da shvate da je takvo postojnaje moglo nastati iz smisla ili ljubavi.

Međutim, interakcija razlika ili suprotnosti u fizičkom postojanju je neophodan element njegove aktivnosti ili razvoja. Smena dana i noći, sunčanog i lepog vremena s kišnim i hladnim vremenom je osnovni uslov održanja i razvoja života na planeti Zemlji. Kao što je interakcija dobra i zla ili sretnih i smisaonih momenata s momentima patnje i besmisla neophodna zakonitost za aktivnost i razvoj svesnosti kod ljudi.

Ljudi nikada ne bi trebali doživljavati patnju u fizičkoj egzistenciji kao užasnu ili nepromenljivu pošto ona to nije. Patnja je samo prolazni i neophodni element učenja i razvoja. Ona će neminovno biti zamenjena suštinom postojanja ili smislom i ljubavlju. Ljubav i smisao je večnost koja ostaje posle svih patnji, bola i besmisla. Sva lepota, smisao i ljubav koja se kreira u fizičkoj egzistenciji nikada ne nestaje niti može nestati pošto je to sama suština postojanja. Nestaju samo bol i patnja kao pojave ili prolazni oblici postojanja.

Kroz konflikt se svesnosti omogućava da se izdigne na viši nivo razumevanja. Iz mučnog besmisla i nesklada čovekova svesnost se izdiže na drugačiji ili viši stepen smisla i sklada nego što je bila pre konflikta te se na taj način postiže njen neophodan razvoj.

Ljudi najviše uče u teškim momentima. Teški momenti rezultiraju najradikalnijim razvojem svesnosti. Njima je čovek prinuđen da se koncentriše na unutrašnju interakciju i analizira svoja različita unutrašnja osećanja.

Jedino takvom analizom ljudi su u stanju da dopru do suštine ili duhovne svesti te da kroz nju nađu i utehu i pouku kao i izlaz iz tako mučnog stanja. U Bibliji se kaže: "U danima sreće budi radostan, a u danima nevolje razmišljaj."

Svami Paramananda kaže: "Nikada nemoj da moliš da ti se smanji nevolja, već moli da ti se da potrebna mudrost da se suočiš s njom."

Herman Hese takođe piše: "Bog nam ne šalje očajanje da bi nas ubio. On nam ga šalje da bi probudio novi život u nama."

Momenti prepuni iskušenja su presudni za duhovni razvoj ljudi ili formiranje njihovog karaktera. U njima su oni prisiljeni da prave izbore. Od izbora ljudi da ostanu dosledni njihovim suštinskim principima zavisi i njihov duhovni progres ili regres.

U isto vreme kroz sam izbor ili sposobnost da se odoli iskušenju čovek najbolje može da ima uvid u svoj stvarni duhovni razvoj. Zato se i kaže: "Lako je biti dobar u dobrome, ali je teško biti dobar u zlu." Martin Luther King takođe kaže: "The ultimate measure of a man is not where he stands in moments of comfort and convenience, but where he stands at times of challenge and controversy."

Duhovnim razvojem se postiže ravnoteža ili stabillost tako da je čovek u stanju da se u teškim momentima ne ponizi ili preda očajanju, a u momentima uspeha ne zanese i postane ohol. On je svestan da su oba momenta prolazna i da je i u jednom i u drugom najvažnije da se sačuva unutrašnji mir i harmonija.

Elementi idealnog života, kao na primer: slava, lepota, bogatstvo, konstantan uspeh itd. ne predstavljaju uvek blagoslov ili sreću. Veoma često takvi elementi mogu da uzrokuju regres duhovnog razvoja.

Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na Facebook Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na Google Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na My Yahoo! Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na Live Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na MySpace Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na Twitter Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na Digg Pošalji "Teški momenti u životu ljudi (I)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Nevolje, problemi, bol, traume i tragedije....sve to pokreće na razmišljanje čak iako se u prvom momentu zbog jakog naleta ili razočaravajućeg faktora može i pokleknuti. Čak i to, osećaj straha i beznadja duhovno razvijenog čoveka može samo privremeno oboriti što je takodje ljudski i normalno ali se njegova snaga upravo i ogleda u tome da počne da razmišlja i sagledava novonastalu situaciju tražeći izlaz ili bar olakšanje ....način da se prihvati, prilagodi ili promeni ali u svakom slučaju razume.
    I da.....sve ima početak i kraj.....
  2. bud@ (avatar)
    Pored lepote, ljubavi ili smisla u fizičkom postojanju postoje katastrofe, tragedije, mržnja, zlo, patnja dece, nevinih osoba ili besmisao. Zbog toga je za većinu ljudi veoma teško da shvate da je takvo postojnaje moglo nastati iz smisla ili ljubavi.

mislish postojanja (greshkica grama.)

Loshe postojanje ne nastaje zbog smisla, mozze da se desi iz nesrec'ne ljubavi.
    Negde dalje niz prugu. A smer tog puta je nebitan. Bitno je imati smisao i put.

No?
  3. Лулница (avatar)
    Lepo si sve to napisala... i slažem se da ima mnogo istine u tome!

Ali kako sve to primeniti u praksi to je mnogo teško...
    Pogotovo kad se sruši svet...tada niko ne pomišlja da treba da razmišlja, duhovno uzdiže - obično svi patimo i gubimo tlo
    I tek tada smo navodno "jači" - ne znam, mislim da nismo!
    Imam utisak da sam bila duhovno i mentalno jača kada sam bila najsrećnija - puna pozitivne energije,volje, snova, vedra,...
    Sada mi je sve besmisleno - pa i to što mi se više i ne plače ne smatram uspehom niti duhovnom snagom!
    Unutrašnji mir koji je uzburkan jednom pa bezbroj puta posle - ne verujem da iko može da vrati - samo može da kontroliše stečeni nemir!

u svakom slučaju tekst je odličan!
  4. zxy (avatar)
    Patnja nam razvija dušu
    koja čeka da je Duh oplodi
    i tada radja duhovnog čpveka.
    Ali ako duša za Duhom ne žudi
    ako ga svojim molitvama ne doziva
    uzalud tada patnja je bila
    željenim plodom nije urodila.
  5. zxy (avatar)
    Može se posmatrati i na globalnom planu kako posle ratova i destrukcije dolazi do brze obnove i poleta i,posle katarze,dolazi duhovna obnova i život kreće napred sa novim elanom i moralom.Čak i priroda uzme učešća u tome ( jer sve je ustvari jedna ista volja) pa se ubrzano i deca radjaju i sa većim učešćem blizanaca kao da se žuri da se nadoknadi izgubljeno.
  6. LJILJA MMM (avatar)
    Mislim da ljudima nije jasno kako od očaja preći u pozitivu. I nije lako ali ako podjemo od toga da razmišljamo zašto se sve desilo baš tako i tada i baš nama, da sve ima svoje razloge nastanka i prestanka, tada počinjemo da razumemo stvari, njihov poredak i shvatamo da je baš to nama namenjeno i zašto. U tom shvatanju i prihvatanju, u tom saznaju spoznajemo sebe i naš Duh jača.....spremniji je za sledeće zahvate. Samospoznaja je stalan proces kao i jačanje duha. Zato kad pogledate starije ljude vidite mir u njima, prihvatanje različitosti i neminovnosti ali ne i predaju. Duhovnost ne znači sve mi je lepo.....ne....znači razumem sebe, razumem druge i drugo ako ikako mogu a ako ne mogu onda ih prihvatam takve kakvi jesu.....različite.
    PS Ovo je samo moje vidjenje.....moj način amaterski naravno.
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Mislim da ljudima nije jasno kako od očaja preći u pozitivu. I nije lako ali ako podjemo od toga da razmišljamo zašto se sve desilo baš tako i tada i baš nama, da sve ima svoje razloge nastanka i prestanka, tada počinjemo da razumemo stvari, njihov poredak i shvatamo da je baš to nama namenjeno i zašto. U tom shvatanju i prihvatanju, u tom saznaju spoznajemo sebe i naš Duh jača.....spremniji je za sledeće zahvate. Samospoznaja je stalan proces kao i jačanje duha. Zato kad pogledate starije ljude vidite mir u njima, prihvatanje različitosti i neminovnosti ali ne i predaju. Duhovnost ne znači sve mi je lepo.....ne....znači razumem sebe, razumem druge i drugo ako ikako mogu a ako ne mogu onda ih prihvatam takve kakvi jesu.....različite.
    PS Ovo je samo moje vidjenje.....moj način amaterski naravno.
    Kada je reč o samospoznaji i intuiciji mislim da tu nema amaterizma jer tada smo svi bliski suštini koja je ista u nama svima ...volji,Eno ,pogledaj na blogu kod Ozimana kako i A.Š ističe to znanje.
  8. sofija06 (avatar)
    Ljiljo svidja mi se ovo sto si napisala:
    Isto tako na tvoju poslednju recenicu:
    Ovo je samo moje vidjenje.....moj način amaterski naravno.
    U potpunosti se slazem sa zxy i njegovim odgovorom:
    Kada je reč o samospoznaji i intuiciji mislim da tu nema amaterizma jer tada smo svi bliski suštini koja je ista u nama svima
  9. sofija06 (avatar)
    Eh, Buda kada mi ti postavis pitanje-ne znam sta da mislim.
    Ali, slazem se s tobom da je bitno imati smisao i put.
  10. sofija06 (avatar)
    Hvala Lulnica. U pravu si. Ono sto je bilo ne moze da se vrati jer mu je vreme da prodje da bi ustupilo mesto necem novom koje ce vremenom otkriti svoj smisao, pa samim tim i lepotu i mir na drugaciji, zreliji nacin.

Zivot i jeste proces ucenja i razvoja kroz komplementarnu suprotnost lepog i ruznog. Zato je slicno plovidbi po moru. Kada naidje oluja uzrokuje divljanje i haos s pobesnelim talasima te je plovidba mucna i nemirna. Medjutim, kada prodje oluja talsi se utisaju pa povrsina opet postane pitoma, a plovodba po njoj mirna i prijatna.
    P.S.
    Ljilja je dala lep komentar, a i ja sam takodje u mojoj drugoj knjizi dala neke sugestije, pa ukoliko budes citala nadam se da ce biti od pomoci.
  11. sofija06 (avatar)
    Lepo receno zxy:
    Patnja nam razvija dušu
    koja čeka da je Duh oplodi
    i tada radja duhovnog čpveka