Svrha i smisao egzistencije (IV) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Svrha i smisao egzistencije (IV)

Oceni ovaj blog
Čovek može biti miran, sretan i spokojan u skromnoj kolibi koja omogućava samo najneophodnije uslove za život, kao što može biti nesretan i mizeran u najkomfornijoj palati okružen svim mogućim luksuzom.

Prava vrednost ili bogatstvo se nalazi u čoveku, a ne izvan njega. Zbog toga jedino tamo može da se nađe kao i da se sakuplja. Sve izvan čoveka samo daje privid bogatstva i sreće pošto je privremeno i podložno promenama koje ne zavise od njega samog.

Unutrašnje bogatstvo ne samo što ne zavisi ni od čega izvan čoveka, već naprotiv, što god ga čovek više troši ono postaje sve veće i raznovrsnije. Duhovno bogatstvo je izvor koji nikada ne presušuje dok je materijalno bogatstvo ambis bez dna koji na karaju proguta i samog čoveka. Zato Isus i kaže:
"Ne sabirajte blaga na zemlji gde moljac i rđa kvare i gde lupeži probijaju i kradu, nego sabirajte sebi blago na nebu, gde ni moljac ni rđa ne kvare i gde lupeži ne obijaju i ne kradu. Jer, gde je blago tvoje, onde će biti i srce tvoje."

Isus pod blagom na nebu podrazumeva duhovnu svest koja je večna i neuništiva, međutim, koje većina ljudi nije svesna kao takve. Tek kada se čovek svesno opredeli za razvoj duhovne svesti tek tada i počinje spoznaja njegove prave suštine.

Tada se i otvaraju vrata unutrašnjeg bogatstva i sreće. Čovek tada nalazi smisao života kao i smisao teških trenutaka u njemu pošto preko svoje duše sagledava zakonitosti, kako unutar sebe tako i izvan sebe. Ljudi koji ne ispunjavaju osnovnu svrhu svoje egzistencije ili ne postižu duhovni razvoj, uvek osećaju nemir i nezadovoljstvo. Dr Dzerald G. Jampolski piše:
"Shvatio sam da su moje kasne pedesete, kada ih se potsetim, bile jedno intenzivno traženje bez da sam znao šta je to što tražim. Jedno vreme sam tražio zdravlje, samopoštovanje, novac, materijalnu imovinu, prestiž, društveni status, profesionalno priznanje, sigurnost za budućnost i prijatelje koje mogu da volim i da im verujem.
Uprkos mom uspehu da postignem mnogo toga, nikada nisam mogao da doživim sreću koju mi je to trebalo doneti. Nikada nisam pomislio da imam pogrešan cilj i da tražeći sreću izvan sebe, tražim na pogrešnom mestu.
Uopšte nisam bio svestan da patim od samouzrokovanog stanja duhovnog siromaštva, da umaram sebe duhovnom glađu i žeđu. (Shvatio sam da stanje duhovnog siromaštva nije svojstveno samo meni i da svi traže nešto stalno i večno što se može naći samo unutra.)
Nisam shvatao da se ljubav, radost i mir koje sam tražio van mene, nalaze u meni u izobilju. Oni su jednostavno bili blokirani od moje svesnosti strahom koji sam ja sam kreirao."

Džon Mekmeraj kaže: "Koje drugo značenje naša egzistencija može da ima nego da budemo ono što smo potpuno i kompletno?"

Dr Rolo Mej piše: "Praktična implikacija je u cilju da se svaki momenat živi slobodno, pošteno i odgovorno. Neko je onda samo toliko ispunjen koliko ispunjava vlastitu prirodu i ostvaruje svoj evolucionarni zadatak. Na taj način ispunjavajući vlastitu prirodu doživljava se radost i zadovoljstvo kao neposredni pratioci takvog procesa."

Naš zadatak u ovom postojanju je da zaigramo igru svesnosti i da zaronimo u dubine osećanja te da otkrijemo sami sebe. Mi smo i došli u ovu egzistenciju da otkrijemo i pronađemo suštinu a ne da se izgubimo u pojavi. Sve oko nas nije tu da "izađemo iz sebe" već da pronađemo sebe.

Pronaći sebe možemo samo u sebi, sve ovo izvan nas služi toj svrsi. Međutim, mi često zaneseni sjajem i šarenilom izvan sebe "izađemo iz sebe" i tražimo smisao izvan nas, ali sem praznih oblika i pojava ne nalazimo ništa. Dok celo vreme sve ono savršenstvo koje uzaludno tražimo u lažnom sjaju izvan nas, tiho i strpljivo čeka da bude otkriveno u nama.

Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na Facebook Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na Google Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na My Yahoo! Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na Live Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na MySpace Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na Twitter Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na Digg Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (IV)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Aribi (avatar)
  2. zxy (avatar)
    Proširenje svesti (pojava jastva koga je čovek svestan) je ustvari radjanje duhovnog čoveka u nama; naše ponovno rodjenje.
    To je tema odavno prisutna u religijama.Kako dolazi do tog preobražaja u čoveku gledišta su različita .Po Jungu to je proces individuacije uslovljen razvojem svesti.U hrišćanstvu kod katolika put do preobražaja je iskustvo patnje koja oplemenjuje dušu i priprema rodjenje duhovnog čoveka.Kod pravoslavnih to je milost Božija koja dolazi sa neba.Uvek se medjutim radi o tome da prirodni čovek treba da bude izmenjen i nadogradjen duhovnim.
    Zbog toga što ovako značajnu temu za život čoveka ovako lepo obradjuješ na svom blogu sa snagom i iskrenošću ličnog uverenja zaslužuješ sve pohvale .Posebno zato što je izlaganje jasno i pristupačno mladim ljudima što inače nedostaje jer i oni koji se time bave čine to na nespretan i odbojan način.
  3. 123loncar (avatar)
    ..ZXY , zar rađanje duhovnog čoveka u nama nije put očovečenja ...
    ..pošto pominješ religiju i baziraš je u središte ovog problema ; zar ne reče ravi da je ona za bolesne ; oće reći, otuđene od sebe sama ( od čovečnosti / od svoje prirode čoveka ) ----- blaženi su oni što su kao deca ; oće reći oni koji se nisu razčovečili ( otuđili od sebe sama - na ovaj ili onaj nači ; ali uvek zbog i pod spoljašnjim faktorima ) ....
    ...ako ovaj problem oduhovljenja sagledavamo iz ovog objektivnog ugla , onda možemo reći da je to proces lečenja u kome našem biću treba da povratimo duhovnost ( da se iznova očovečimo ) a onda ucelovimo --- postanemo ljudi ...
    ... belodana je istina da većinsko stanovništvo je pod uticajem destrukcije i u poodmakloj fazi rasčovečenja , tako da je duhovnost dobro došla ....
    ...ali , to nije svrha postojanja života ...
    ...tvrditi da je svrha postojanja oduhovljenje - zapravo je tvrdnja, da oni koji destruktivno uređuju ovaj svet u kome živimo , rade božanski posao ( ati neznaš kako se ja mučim i koliko me boli što te ubijam , pa evo praštam ti štome tim mukama izlažeš ) ------------ a to je zločin nad čovečanstvom !

.. meni takva filosovska postavka smrdi na jevrejštinu , koju srpština na još primitivnijoj razini širi preko čobana akademika i njihovih kursista ...

..dakle , čovek se rađa kao takav ( duhvan / ucelovljen )... nažalost , nemoćan je pred farisejima i vlastodržcima ...
    Ažurirano 10.04.2011. u 19:11, autor: 123loncar
  4. sofija06 (avatar)
    Aribi i zxy.