Svrha i smisao egzistencije (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Svrha i smisao egzistencije (II)

Oceni ovaj blog
Akcije duhovno razvijenog čoveka su vođene moralnim zakonitostima bez obzira pod kakvim okolnostima da se nalazi. Time mu se omogućava da prevaziđe svoje okolnosti te da on njih kreira, a ne one njega. Na taj način on je u stanju da postigne punu slobodu konstruktivnog delovanja.

Ljudi koji ostaju zarobljeni okolnostima ne kreiraju već samo reaguju na ono što im se dešava. Za njih je takođe karakteristično da nikada nisu u stanju da pravilno procene momenat i metod svoje intervencije, tako da njihove akcije često imaju destruktivan karakter i po njih i po njihovu okolinu.

Duhovno razvijeni ljudi su motivisani građenjem konstruktivnog odnosa s okolinom pa intervenišu tamo gde je potrebno i nužno, ali isto tako se suzdržavaju od intervencije gde bi ona bila uzaludna ili gde bi se takva intervencija sukobljavala s moralnim principima.

Zato oni lakše prihvataju sve onako kako jeste ili kako mora da bude. Oni svoj položaj ne doživljavaju kao nepromemenljiv i nezaslužen već kao prolazan, pa čak i neophodan za njihov daljnji razvoj. Tako vreme ne provode u uzaludnom jadikovanju na nepravednosti njihove situacije, žaljenju samih sebe ili čak u nasilnom ili nemoralnom pokušaju da je izmene.

Kroz duhovni razvoj čovek shvata da sve u egzistenciji ima svoj smiso i da je vođeno nekim višim svetim redom koji on nije u stanju da razume. Da je često za neko više dobro neophodna pojava zla ili ono što ima privid zla u užem individualnom kontekstu ali da će takva pojava biti usklađena kroz širi kontekst zajedništva što će rezultirati kompleksnijom konstruktivnošću suštine zajedništva pa samim tim i užeg konteksta.

Zato mnoge religije ističu značaj vere u Boga, Svevišnjega, Univerzum ili suštinsku mudrost celovitosti koja je izvan domena našeg razumevanja ali koja u svakom momentu razvija svoju konstruktivnost te time prevazilazi zlo i ostvaruje drugačiju, višu usklađenost ili smisao.

Sve što se od nas zahteva je prepuštanje neminovnom, strpljenje i vera da je sve upravo onako kako treba da bude pošto će sav prividan besmisao opet biti prevaziđen drugačijim ili višim smislom i skladom. Anne Wilson Schaef je pronikla u neophodnost postojanja suprotnosti u procesu progresivnog učenja ili progresivnog svesnog razvoja, te piše:
"Observe all the life around us, especially nature, which offers us an endless source of learning. When we know that we are only one part of a much larger scheme of things, we can learn what we need to know by putting ourselves in proper perspective with life around us.

I remember having an especially difficult time with a "weed" that was growing in my yard and strangling other plants that I had carefully nurtured. It appeared quite unexpectedly after a hurricane. At first, I attacked it head-on and started to tear it out of my ti trees. And in so doing, I destroyed the precious ti leaves. Every day for several months I worked with this vine in my yard (it grows very fast!)

I begin to see that it was like some people I know and had many of the same frightening characteristics. I also saw it helping to restore the forest after the hurricane by breaking down dead trees. I saw that my immediate impulse to demolish it actually destroyed what I was trying to protect-I was responding out of perspective of a closed system. I learned that I had a lot more to learn about this plant and myself."

Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na Facebook Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na Google Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na My Yahoo! Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na Live Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na MySpace Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na Twitter Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na Digg Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Akcije duhovno razvijenog čoveka su vođene moralnim zakonitostima bez obzira pod kakvim okolnostima da se nalazi. Time mu se omogućava da prevaziđe svoje okolnosti te da on njih kreira, a ne one njega. Na taj način on je u stanju da postigne punu slobodu konstruktivnog delovanja.

Moralne zakonitosti svakoga od nas su ono što nas rukovodi i što nas čini jedinstvenim u odnosu na druge. Različitosti moralnog je jako teško uskladiti medjusobno te se pribegava pravdanju više sile, tako je, tako mora biti, verovanju u univerzum i pravdu za sve, verovanju u sudbinu, Boga....što su naravno osnovna načela svake religije. Sve to stoji i sve jeste tako ali svedeno na nivo jedinke mnoga neslaganja medju ljudima se lakše izglade ukoliko su oni na sličnom duhovnom stepenu razvoja koji omogućava razumevanje i sklad.
  2. Don Georg (avatar)
    Tako je!
  3. sofija06 (avatar)
    mnoga neslaganja medju ljudima se lakše izglade ukoliko su oni na sličnom duhovnom stepenu razvoja koji omogućava razumevanje i sklad.
    Apsolutno! Samo bih jos dodala da je razlicit duhovni razvoj ljudi neminovnost ili ono sto jeste u fizickoj egzistenciji. Zahvaljujuci duhovno razvijenim ljudima ipak se postize kakav-takav sklad ili ravnoteza.

Razlog tome je sto duhovno razvijeni ljudi imaju visi stepen razumevanja pa su u mogcnosti da shvate ogranicenja duhovno zaostalih ljudi, a time i da izbegnu pa cak i sprece moguce sukobe. Ukoliko su obe osobe duhovno zaostale ili ogranicene kod njih mnogo lakse, brze i cesce dolazi do sukoba ili nesklada.

Za sklad je potrebna ravnoteza ili balans izmedju razlika. To se odnosi i na zivotne okolnosti. One takodje zahtevaju drugaciji pristup. U nekim okolnostima je neophodno aktivno angazovanje na izmeni situacije. Medjutim, u nekim je mudrije da se odustane od aktivnosti jer se sklad ostvari tek kada se dopusti da sve ide svojim tokom ili tempom razvoja.

Zato se i u "Molitvi spokoja" kaze: "Bog mi je podario mir da prihvatim stvari koje ne mogu promeniti, hraborost da menjam one koje mogu i mudrost da znam da napravim razliku izmedju njih."
  4. LJILJA MMM (avatar)
    Naravno da si u pravu Sofija....
    Ja ne čitah "Molitvu spokoja" ...zapravo ništa ne čitah, ali je intuitivno primenih u ranoj mladosti......i dalje.
  5. zxy (avatar)
    E sad mi je tek jasna situacija moja
    ja duhovno razvijen,ograničena ona
    moraću da čitam "Molitvu spokoja"
    a ona će biti klijentkinja tvoja
    Moraće ,neće imati izbora
    al da sačekamo šta će reći ona
    Ažurirano 08.04.2011. u 20:05, autor: zxy
  6. sofija06 (avatar)
    Ja ne čitah "Molitvu spokoja" ...zapravo ništa ne čitah, ali je intuitivno primenih u ranoj mladosti......i dalje.
    To verujem. Mi svi imamo riznicu mudrosti u sebi do koje se dopire duhovnim razvojem. Zato nam takav razvoj i omogucava da prodiremo kroz iluzorne vrednosti fizicke egzistencije do sustinskih vrednosti sadrzanih u jedinstvenom skladu univerzuma koji se nalazi u osnovi svega sto jeste.
  7. sofija06 (avatar)
    E, sad meni nije jasna situacija tvoja.
    Ko je ONA?