Društvo i pojedinac (III) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Društvo i pojedinac (III)

Oceni ovaj blog
Svaki čovek, ukoliko želi da menja bilo šta, treba najpre da pođe od samog sebe, a ta njegova promena neminovno će uzrokovati i usloviti i promene oko njega, tim pre što svaki pojedinac zajedno s porodicom predstavlja osnovni elemet društva.

Samim tim pojedinac, porodica, kao i celokupna ljudska zajednica se nalaze u stalnoj međusobnoj uslovljenosti i zavisnosti. Razvoj jednog elementa uvek uslovljava i odražava razvoj ostalih.

Nastanak porodice može se posmatrati u kontekstu nastanka civilizacije ili svesne akcije ljudi za organizovanjem, ne samo svoga života, nego i svoga potomstva na jedan viši i kvalitetniji nivo. Zbog toga se razvoj i progres svakog društva takođe može meriti i s razvojem i funkcionisanjem porodice u njemu.

Funkcionalna porodica je uslov za stvaranje funkcionalnog potomstva ili pojedinaca koji neće biti manipulisani vrednostima izvan sebe, već će nastojati da zadovolje svoje suštinske potrebe.

Svakako da će takvo ponašanje ljudi usloviti i određeno funkcionisanje društvenog sistema ili ostvariti realne uslove za njegov progresivan razvoj. Na taj način svaki pojedinac svojom vlastitom funkcionalnošću doprinosi i funkcionalnosti samog društva.

Dr Rolo Mej piše:
"Vilijam Džejms je jednom primetio da oni koji su zainteresovani da naprave svet zdravijim trebalo bi najpre da pođu od samih sebe. Mi bismo mogli otići još i dalje i primetiti da pronalaženje centra snage unutar nas samih je najbolji doprinos na duži vremenski period koji možemo dati drugim ljudima.
Priča se da ribari u moru oko Norveške kada vide vrtlog nastoje da bace veslo u njega; ako ribar uspe da to uradi, vrtlog se utiša, tako da on i njegov čamac mogu sa sigurnošću da ga prođu.
Isto tako, jedna osoba s urođenom snagom ima ogromni umirujući efekat na paniku ljudi koji se nalaze oko nje. To je ono što naše društvo treba - ne nove ideje i izume, ma koliko da su oni važni, i ne genije i supermene, već osobe koje mogu da odole, tj. osobe koje imaju centar snage u njima samima."

Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na Facebook Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na Google Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na My Yahoo! Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na Live Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na MySpace Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na Twitter Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na Digg Pošalji "Društvo i pojedinac (III)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Porodica i jeste osnov društva. Njena funkcionalnost je u grubo i funkcionalnost društa posmatrano sa šireg, društvenog aspekta. Stabilna društva imaju i stabilne porodice jer i jedno i drugo čine pojedinci. Što je pojedinac jači, duhovno razvijeniji to su izgledi da formira stabilnu i funkcionalnu porodicu veći. On može da razume i shvati, pa onda i da prihvati i pomiri različitosti svakog člana porodice, mladje da usmerava ka sopstvenoj funkcionalnosti i tako stvara novog kvalitetnog člana zajednice, u kolektivu se takodje njegova unutrašnja snaga ispoljava i blagotvorno deluje na nestabilne kolege.....sve u svemu, unutrašnja snaga pojedinca nastala kao rezultat njegove samospoznaje, realnog sagledavanja svojih mogućnosti i težnji, njihovo uravnoteženje, samoanaliza sopstvenih slabosti (svi ih imamo) i rad na njima radi eliminacije ili ublaženja (već šta je moguće učiniti) je glavna pokretačka jedinica društva.
    Društvo pak, treba da da mogućnost pojedincima da sebe izgradjuju....odluku i tome donose opet pojedinci koji su u vrhu upravljačkog sistema društva. Krug se tu zatvara ili otvara ...opet dodjosmo do pojedinca
  2. zxy (avatar)
    Oho,al se udružiste vas dve
    u afirmaciji porodice
    ko sad nešto protiv da kaže sme
    Ma smeo bih ja
    kad bih imao šta
  3. sofija06 (avatar)
    Bravo Ljiljo! Veoma jasno i izrazajno napisano. Pojedinac i porodica nije nista drugo nego atom i molekul drustvenog organizma te se zato i nalaze u stalnoj medjusobnoj uslovljenosti i povezanosti. Ne moze doci do promene unuttar strukture atoma i molekula, a da se to ne odrazi na organizam i obrnuto.
  4. sofija06 (avatar)
    Hahaha zxy. Ipak si nesto rekao, ali ovaj put pametno. Mislim da ce se i Ljilja s tim sloziti.
  5. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Hahaha zxy. Ipak si nesto rekao, ali ovaj put pametno. Mislim da ce se i Ljilja s tim sloziti.
    Apsolutno saglasna
  6. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Ma da,nećemo se valjda
    oko toga gložiti
    al na sledećoj temi tj.krivini
    sačekaću vas ja
  7. sofija06 (avatar)
    A, ne znas ti nase staze, a jos manje krivine. Nista od hvatanja zxy.
  8. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Ma da,nećemo se valjda
    oko toga gložiti
    al na sledećoj temi tj.krivini
    sačekaću vas ja
    Dobro reče.......samo možeš da čekaš