Društvo i pojedinac (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Društvo i pojedinac (II)

Oceni ovaj blog
Osnovna motivacija i pokreteračka snaga našeg društva postala je akumulacija i razvoj materijalnih vrednosti a ne stvarna dobobit ljudi. Stvoren je i čitav sistem odnosa između ljudi koji to omogućava i potstiče, odnosno koji usmerava razvoj njihove svesnosti za funkcionisanje i očuvanje takvog sistema.

Osnovni kriterijum za vrednovanje svega, pa i vrednosti, značaja i uspeha samih ljudi procenjuje se kroz materijalne vrednosti koje oni poseduju ili njihovu sposobnost da ih stvaraju.

Zato inteligencija ljudi zauzima veoma istaknuto i značajno mesto pošto ona reprezentuje potencijalnu sposobnost osobe za takvu svrhu. Čak i onda kada je njen karakter izrazito nemoralan ili kada je u njoj zaostao duhovni razvoj očigledan, ona se ipak visoko ceni ukoliko je uspešna da doprinese akumulaciji materijalnih vrednosti ili bilo kojih drugih vrednosti koje su isključivo vezane za egoistične potrebe fizičke egzistencije.

Takvo izrazito materijalističko shvatanje i ljudi i njihove okoline, ne samo što je opšteprihvaćeno, nego se kroz sistem funkcionisanja društva za njega nalaze i opravdanja.

To još više vodi degradaciji svesti celog društva kao i pojedinca u njemu. Sasvim je razumljivo što živeći pod takvim okolnostima, ljudi nisu u stanju da shvate da blagostanje ili sreća ne dolazi samo poboljšanjem standarda već kroz njihov smisaoni ili duhovni razvoj.

U zavisnosti koliko su ljudi u stanju da proniknu kroz tu zakonitost, zavisiće, ne samo njihovo vlastito ponašanje, nego i usmeravanje razvoja ili vaspitanja njihovog potomstva.

Ponekad se funkcionisanje društvenog sistema nalazi u isključivosti i protivrečnosti s duhovnim razvojem ljudi tako da su oni prinuđeni da biraju između jednog ili drugog.

U zavisnosti od njihovog izbora uslovi se i razvoj njihove svesnosti. Ukoliko se ljudi odluče za pravila i norme ponašanja društvenog sistema, oni mogu da postignu veoma značajne uspehe u pogledu sticanja materijalnih vrednosti, statusa ili pozicije u društvu itd.

Međutim, u isto vreme oni mogu da uzrokuju zaostajanje svoga duhovnog razvoja ili svoje prave suštine kroz koju se jedino može kreirati smisaona egzistencija.

Nefunkcionalnost društva nikad ne treba da predstavlja izgovor ili da bude uzrok nefunkcionalnosti pojedinca. Iako se pojedinac oseća bespomoćan da promeni neke vrednosti i zakonitosti koje vladaju u društvu, on svakako ima ne samo mogućnost, nego i odgovornost da ostvari funkcionalnost i sklad u svome sopstvenom životu. Tu mogućnost mu niko ne može da oduzme. Ona zavisi samo od njega ili njegovog izbora. Neko je jednom izjavio: "Ljudi bi hteli da menjaju svet, a niko neće da menja samog sebe."

Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na Facebook Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na Google Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na My Yahoo! Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na Live Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na MySpace Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na Twitter Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na Digg Pošalji "Društvo i pojedinac (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. LJILJA MMM (avatar)
    Ostvarivati materijalne vrednosti jednostavno moramo. Neko to radi sa više a neko sa manje uspeha već zavisno od mnogo činilaca u životu svakog pojedinca uključijući i inteligenciju, stepen duhovnog razvoja, okruženje i naravno sudbinu. U druđtvu promeniti nešto ne možemo, ali ono što možemo je da se duhovno razvijamo paralelno sa materijalnim razvojem, da to prenosimo deci, da ih učimo da vide i osete, da postave sebi pitanja i saznaju odgovore.Oni im pomažu da razumeju, prilagode se i prihvate kako prirodne tako i duhovne zakonitosti. Samo tako, naučeni mogu da uspeju da održe ravnotežu kako duhovnu tako i materijalnu a ona je uslov za opstanak.
    Ovo naravno nije lako ...ali nije ni nemoguće, mada traži rad, razmišljanje, praćenje i mnogo priče sa mladjima primerene uzrastu. Kad se razmisli, ukoliko bi ljudi ovako postupili celom društvu bi bilo bolje.
    Kod nas....sadašnja situacija je užasna.......jedino što može pojedinac je da sačuva to materijalnog što ima i da po svaku cenu sačuva jezgro duhovnog u porodici. Najbolje bi bilo da ako ima snage to duhovno i ojača.....i za to treba snaga koju nemaju svi.
  2. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Ostvarivati materijalne vrednosti jednostavno moramo. Neko to radi sa više a neko sa manje uspeha već zavisno od mnogo činilaca u životu svakog pojedinca uključijući i inteligenciju, stepen duhovnog razvoja, okruženje i naravno sudbinu. U druđtvu promeniti nešto ne možemo, ali ono što možemo je da se duhovno razvijamo paralelno sa materijalnim razvojem, da to prenosimo deci, da ih učimo da vide i osete, da postave sebi pitanja i saznaju odgovore.Oni im pomažu da razumeju, prilagode se i prihvate kako prirodne tako i duhovne zakonitosti. Samo tako, naučeni mogu da uspeju da održe ravnotežu kako duhovnu tako i materijalnu a ona je uslov za opstanak.
    Ovo naravno nije lako ...ali nije ni nemoguće, mada traži rad, razmišljanje, praćenje i mnogo priče sa mladjima primerene uzrastu. Kad se razmisli, ukoliko bi ljudi ovako postupili celom društvu bi bilo bolje.
    Kod nas....sadašnja situacija je užasna.......jedino što može pojedinac je da sačuva to materijalnog što ima i da po svaku cenu sačuva jezgro duhovnog u porodici. Najbolje bi bilo da ako ima snage to duhovno i ojača.....i za to treba snaga koju nemaju svi.
    Ma najbolje za čoveka je
    da se oženi nekom kao Ljilja
    i nema više šta da brine
    ima da radi sve kako treba
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Ma najbolje za čoveka je
    da se oženi nekom kao Ljilja
    i nema više šta da brine
    ima da radi sve kako treba

E.....taku me majka rodila
    Maca imao sreću.....
    a lepo mu kažem "jes ti svestan kolko si srećan što imaš mene" hahahaah
  4. sofija06 (avatar)
    Ljiljo, mislim da imamo veoma slicno razumevanje.
  5. sofija06 (avatar)
    Hahaha zxy. Pametno bogami. Samo se takva zena mora postovati, inace nista od toga.
  6. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Hahaha zxy. Pametno bogami. Samo se takva zena mora postovati, inace nista od toga.
    Ma poštujem ja žene sve
    sve su bre ko boginje
    svaka ima prednosti svoje
    i vrednosti žto život znače
  7. LJILJA MMM (avatar)
    Ljiljo, mislim da imamo veoma slicno razumevanje.
    Ja u to nisam ni sumnjala
    Znaš....mnogo toga ispisah ovde... u ovoj knjigici sve piše...Naravno, ko ima volje i vremena da čita jer ima dosta toga a najviše baš ovog o čemu sam pisala u komentaru a ti u blogu. Zato i tvrdim da nije nemoguće i ne priznajem nikome nikakve olakšavajuće okolnosti.
  8. LJILJA MMM (avatar)
    E, ako si mu rekla.......
  9. sofija06 (avatar)
    Sve se moze kad se hoce. Naravno da nije nemoguce.
  10. sofija06 (avatar)
    Neka zna.
  11. sofija06 (avatar)
    zxy, ako postujes zene onda ih moras postovati onako kako one zele da budu postovane, a ne onako kako ti mislis da one trebaju biti postovane.
  12. LJILJA MMM (avatar)
    zxy, ako postujes zene onda ih moras postovati onako kako one zele da budu postovane, a ne onako kako ti mislis da one trebaju biti postovane.
    Moram da te poljubim za ovaj odgovor......
    Mnogim muškarcima to nije jasno.....Z nije izuzetak
  13. sofija06 (avatar)
    Da se primetiti.
  14. zxy (avatar)
    Nemam ja toliko para bre
    odustajem od dalje rasprave
  15. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Nemam ja toliko para bre
    odustajem od dalje rasprave

Toooooooooooo
    Nije zbog para al neka ti bude
  16. sofija06 (avatar)
    E, pa sad i ponizavas. Koje crne pare? Ovde se misli na ono sto nema cenu. Sto se ne moze ni prodati ni kupiti. Zalosno je to meriti novcem.
  17. sofija06 (avatar)
    Bolje da odustanes. Dok nisi jos gore zabrljao.
  18. zxy (avatar)
    Bolje da odustanes. Dok nisi jos gore zabrljao.
    Odustajem i bežim ja
    sećam se Samsona
    i šta mu uradi Dalila
    ne znam što mi to na pamet pade
    pa mi se pričinjavaju Dalile
  19. sofija06 (avatar)
    Aha, sad si otkrio sta mislis o zenama. Da su neverne i pritvorne. A, meni na um pade Odisejeva Penelopa, majka Jugovica, Kosovka devojka itd. (Mnogo ih je da se nabroje).
  20. LJILJA MMM (avatar)
    Aha, sad si otkrio sta mislis o zenama. Da su neverne i pritvorne. A, meni na um pade Odisejeva Penelopa, majka Jugovica, Kosovka devojka itd. (Mnogo ih je da se nabroje).
    i bolje što je pobegao.....zna on, ne brini, da bi pored nas dve od njega ostala samo tastatura
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja