Fenomen zaljubljenosti (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Fenomen zaljubljenosti (II)

Oceni ovaj blog
Zašto od toliko ljudi samo određena osoba ili osobe u nama izazivaju osećanje zaljubljenosti? Da li je to neki poseban kvalitet njihove duše koji u nama aktivira našu dušu i njen pokušaj samospoznaje? Da li je njihov određeni duhovni kvalitet, odnosno iskustvo koje se stiče u periodu zaljubljenosti s određenom osobom ili osobama, neophodno, nužno i potrebno iskustvo koje nas i vodi ka vlastitoj samospoznaji čak i onda kada je to iskustvo veoma bolno, odnosno kada ga okarakterišemo kao onemogućenu, nesrećnu ili neuzvraćenu ljubav?

Kako objasniti ljubav na prvi pogled kada je dovoljno samo sresti neku osobu i osetiti iznenadnu, burnu promenu u svom biću? Da li duša (koja podleže drugačijim zakonitostima nego telo) prepoznaje nešto u drugoj osobi ili njenoj duši što je presudno za njen razvoj, pa otuda buran i snažan osećaj prodora duhovne svesti u subjektivnu svest čoveka?

Duhovna ili romantična ljubav se razlikuje od ljubavi zasnovane samo na fizičkoj ili seksualnoj privlačnosti. Fizička ljubav se uvek bazira na privlačnosti telesne svesti, pa je samim tim veoma snažna, ali i ograničena. Duhovna ljubav je mnogo kompleksnija pošto obuhvata celu osobu a ne samo njeno telo.

S obzirom da je svaki čovek jedinstveno kako telesno, tako i duhovno biće, svaki će imati svoj jedinstven doživljaj ljubavi ili zaljubljenosti. Taj doživljaj će isključivo biti uslovljen stepenom njegovog duhovnog razvoja. Leonardo da Vinči je to veoma lepo izrazio sledećom rečenicom:"Ukoliko je čovekova duša veličanstvenija i on će dublje voleti."

Različit stepen duhovnog razvoja ljudi uslovi i njihovu različitu ljubav. Za duhovno razvijene ljude je karakteristično da vole i sebe i sve oko sebe. Oni poseduju potrebnu ili "zdravu" ljubav prema sebi čime im se omogućava da takvu vrstu ljubavi daju i drugima. Zato i Herman Hese kaže: "Bez ljubavi prema samom sebi nije moguća ni ljubav prema bližnjima."

Ljudi mogu dati samo ono što imaju. Ko nema ljubav za samog sebe taj je ne može dati ni drugima. Takvi ljudi daju samo neurotičnu i nezrelu ljubav kao što i ljudi koji egoistično vole sami sebe daju invalidnu ili sebičnu ljubav.

I jedan i drugi slučaj odražava zaostao duhovni razvoj te samim tim takve osobe nisu u stanju da daju smisaonu, plemenitu ljubav koja izvire iz same suštine čoveka, odnosno ljubav koja ne ponižava ni osobu koja je poseduje kao ni osobu ili osobe kojima je ta ljubav namenjena.

Takva ljubav se oseća kao oslobođenje i lepota, a ne kao teret. Ona uzvisuje, oplemenjuje, poštuje, izjednačuje, tj. prevazilazi granice razlika među ljudima.

Zaljubljenost bi mogli okarakterisati kao susret duša, gde duša prepoznaje dušu ili potencijal u osobi. Zato zaljubljeni ljudi vide jedno drugo očima duše, a ne telesnim očima.

Iz toga razloga gubitak duhovne čarolije u sve ijednoj romantičnoj ljubavi je neminovan. Boljim upoznavanjem ljubavnici sve više otkrivaju trenutni stepen njihovog duhovnog razvoja koji uslovljava različite potrebe, navike ili karakter ljudi. U slučajevima gde je duhovni razvoj ljudi izrazito zaostao zaljubljenost se uvek završava razočaranjem.

Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na Facebook Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na Google Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na My Yahoo! Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na Live Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na MySpace Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na Twitter Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na Digg Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Sreća tvoja da si tako mlada
    inače bih se ja zaljubio u tebe sada
    ovako zaljubiću se u tvoj blog
    i prekopiraću ga celog
  2. sofija06 (avatar)
    Hahaha. Hvala na komplimentu zxy. Samo sto sam od 50 mlada kao rosa u podne. Ali, to me ni malo ne zabrinjava, jer dok spoljasnja lepota lagano kopni -unutrasnja sve vise blista. Takav sjaj i daje prefinjeniju radost, srecu i smisao zivotu.
  3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Hahaha. Hvala na komplimentu zxy. Samo sto sam od 50 mlada kao rosa u podne. Ali, to me ni malo ne zabrinjava, jer dok spoljasnja lepota lagano kopni -unutrasnja sve vise blista. Takav sjaj i daje prefinjeniju radost, srecu i smisao zivotu.
    Ma pročitah negde ne sećam se gde
    da život počinje od ...pedesete
    možda je taj mislio na to što ti reče
    a tu se negde redovno desi i ona
    pesma što je zovu ..labudova
    ništa manje lepa nego ona prva
    koja se celog života pamti
    al ja bih uvek izabrao pre
    da budem nekome
    onaj poslednji nego prvi
    Ažurirano 31.03.2011. u 11:02, autor: zxy
  4. sofija06 (avatar)
    Nema nista lose u tome da se zeli, ali se ne treba
    zaboraviti ni izreka "Nije kom je receno vec kom je sudjeno".
  5. zxy (avatar)
    Sofija da li ćeš nešto o ljubomori pisati
    od toga zla puno ljudi pati
    na neku mudroliju liči
    i ljubavi sliči
    al bre,normalnima ne priliči
    bilo bi dobro da se to razluči
    i malo "naučno" prouči
    pa i da se nešto takvima poruči.
  6. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Nema nista lose u tome da se zeli, ali se ne treba
    zaboraviti ni izreka "Nije kom je receno vec kom je sudjeno".
    Kažu da ponekad treba i sudbinu pogurati
    i to spada u ovu temu
    i animu uspavanu mamuznuti
    podstaći je da radi više i bolje
  7. Sarvaš (avatar)
    Naravno da si mlada , ja imam vise godina , pa sam mlad , i ne pada mi na pamet da ostarim .Jedino onaj sa visine moze da me sprijeci , a i to
    cemo jos da vidimo . Bolje mlad sa 50 nego star sa 20 .
    Ažurirano 31.03.2011. u 13:26, autor: Sarvaš
  8. Kapriciozna (avatar)
    "Stavi me kao znak na srce
    k'o pecat na ruku svoju.
    Jer ljubav je jaka kao smrt,
    a ljubomora tvrda kao grob.
    Zar je njen zar vatre i plamen bozjeg"...................
    Pesma nad pesmama - Siler
  9. sofija06 (avatar)
    Nisam pisala o ljubomori zxy. Sve ima svoj razlog postojanja. Verujem da je uzrok ljubomore neprijatan incident ili incidenti, tj. potisnuti konflikti iz proslosti. Tako na primer, osoba koja je bila izneverena ili povredjena od starne ljudi kojima je verovala moze da postane preterano sumnjicava i nepoverljiva, itd.
    Naravno, ovo je suvise kompleksna tema te komentar nije pogodan da se o njoj pise.
  10. sofija06 (avatar)
    U pravu si sto se tice sudbine. U nekim stvarima ne samo da je moguce, vec i je potrebno da se oblikuje vlastita "sudbina", ali u nekim stvarima to nije moguce. U takvim slucajevima je najbolje da se pomiri sa sudbinom. Rekla bih da se moj animus i ja dosta dobro poznajemo posto smo skoro uvek u saglasnosti.
  11. sofija06 (avatar)
    Odlican stav sarvas. Ne moze se bas reci da smo u 50-tim kao jutarnja rosa. Ali, hvala bogu jos uvek ima vitalnosti i zdravlja pa se slazem s tvojom izjavom.
  12. sofija06 (avatar)
    Siler je u toj pesmi zaista dao fatalan opis ljubavi.