Fenomen zaljubljenosti (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Fenomen zaljubljenosti (I)

Oceni ovaj blog
Ne postoji ni jedno ljudsko biće koje nikada nije bilo zaljubljeno ili koje nije osetilo bar nešto slično tome u svom životu. Zaljubljenost je takođe misteriozna ili nedovoljno razjašnjena pojava u ponašanju ljudi. Zato se za ljubav i kaže da čuva svoju tajnu isto kao i priroda.

Romantična ljubav predstavlja neposredan prodor duhovne svesti u svesnost pa se može okarakterisati kao "zov duše" na vlastitu samospoznaju.

Kroz romantičnu ljubav se otvaraju vrata jedne nove dimenzije doživljavana samog sebe. Kroz ograničenost i konačnost materijalnog sveta prodire se u neograničenu duhovnu dimenziju samog sebe.

Čovek doživljava i sebe i voljeno biće kao nešto mnogo više i složenije nego samo telo tako da na izvestan način postaje svestan svoje duše kao i duše voljene osobe.

Svaki čovek kada je zaljubljen prevazilazi ograničenost samim sobom i svojom egzistencijom te je proširuje i ujedinjuje s egzistencijom drugog ljudskog bića.

U njemu se javlja neodoljiva želja za jedinstvom u zajedništvu što je karakteristična crta duhovne svesti. Voljena osoba se doživljava skoro kao besmrtno i božansko biće koje se izdvaja od ostalih ljudi.

Svaki deo tela voljene osobe predstavlja izuzetnu lepotu, sklad i savršenstvo. Slučajan pogled ili osmeh voljenog bića ima veći značaj, rečitost i smisao nego što se to može osetiti u stanju kada čovek nije zaljubljen. Dvoje zaljubljenih izgledaju kao da komuniciraju dušama, a ne rečima. Otuda i mnogo složenija i dublja komunikacija.

Ta komunikacija se postiže bez reči, pa u izvesnom smislu i bez misli. Dovoljno je pogledati u oči voljene osobe i osetiti neki viši smisao koji se ni kroz reči, odnosno misli ne može adekvatno objasniti, a koji se karakteriše izuzetnom snagom i lepotom.

Pojačava se sposobnost estetskog doživljavanja, tako da se javlja iznenadno interesovanje za umetnost, naročito muziku i poeziju. Fizička egzistencija se primećuje samo ako je u neposrednoj vezi s voljenim bićem ili ako asocira na osećanje koje čovek oseća u sebi kao na primer drugi zaljubljeni parovi, veličanstven zalazak sunca i td.

Drugim rečima, izuzetna lepota i sklad voljenog bića se pokušava inkarnirati u svemu oko sebe. Oseća se stalna i neodoljiva potreba za blizinom i prisustvom voljene osobe. Ukoliko je to nemoguće, ona se oživljava u mislima i razmišlja se o trenucima provedenim u njenoj blizini.

Čovek postaje svestan jedne nove i veoma snažne potrebe u sebi koja se bitno razlikuje od njegovih dotadašnjih telesnih potreba. Na izvestan način on ih i ne oseća u tolikoj meri kao ranije. Sve je podređeno toj novoj, snažnoj potrebi koju on doživljava kao ekstatično osećanje sreće, pa otuda i izreka da zaljubljeni ljudi žive od ljubavi. Velika misterija ljubavi ogleda se i u izboru ljubavnika.

Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na Facebook Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na Google Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na My Yahoo! Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na Live Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na MySpace Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na Twitter Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na Digg Pošalji "Fenomen zaljubljenosti (I)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. zxy (avatar)
    E..sad će da pljušte komentari
    zxy će malo da sačeka
    možda se pojavi pametnica neka
    koja bolje poznaje stvari
    pa...biće diskusija ,nego šta
  2. MPMcB (avatar)
    Korektno.
    No, svaki april nosi parče jednog jako slatkog kolača za svakog od nas i mi koji smo živi, svi do jednog, smo tu u toj priči.
    korektnoj
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Od "zaljubljen sam" do "volim" je dug put.....nekad se i ne stigne, ali ako se ima sreće i pameti te do "volim" dodju oboje zajedno, e, onda se zaista taj par može smatrati sretnim.
    Promaših temu bog te..... al htedoh da ostavim misao.
    Zaljubljenost......pa Sofija verujem da je sve tako kako kažeš....nešto se ne sećam najbolje jeste, zaljubljenost je oblik ljubavi prilično začinjen euforijom.
    Ažurirano 30.03.2011. u 10:28, autor: LJILJA MMM
  4. sofija06 (avatar)
    Naravno da ce da bude zxy. Ko moze da odoli ovoj temi?
  5. sofija06 (avatar)
    MPMcB, ne zna se sta je sladje kolac ili ljubav?
  6. sofija06 (avatar)
    U pravu si Ljiljo, zaljubljenost nije isto sto i ljubav. Zaljubljenost jeste euforija ili intenzivni ekstaticni nemir, ali bas zato ne traje dugo. Ljubav je mirna, ali je zato duboka i postojana. Svaka zaljubljenost ne prerasta u ljubav-sve zavisi od duhovnog razvoja ljudi.
  7. zxy (avatar)
    Ma za to je zadužena anima
    ona se tim stvarima zanima
    i bolje taj posao obavi
    nego što je čovek svestan u stvari
  8. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Od "zaljubljen sam" do "volim" je dug put.....nekad se i ne stigne, ali ako se ima sreće i pameti te do "volim" dodju oboje zajedno, e, onda se zaista taj par može smatrati sretnim.
    Promaših temu bog te..... al htedoh da ostavim misao.
    Zaljubljenost......pa Sofija verujem da je sve tako kako kažeš....nešto se ne sećam najbolje jeste, zaljubljenost je oblik ljubavi prilično začinjen euforijom.
    Ljilja stalno ovaj njen program izlaže
    zxy se sa tim baš i ne slaže
    više voli da je stalno iznova zaljubljen on
    oseća se tad ko Apolon
    liru u ruke uhvati
    pa ...šta dohvati
  9. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Ljilja stalno ovaj njen program izlaže
    zxy se sa tim baš i ne slaže
    više voli da je stalno iznova zaljubljen on
    oseća se tad ko Apolon
    liru u ruke uhvati
    pa ...šta dohvati
    O bože
    Pa verovatno u psihologiji postoji termin za tu stalnu potrebu "iznova" što znači kratkotrajnost i brzu promenljivost ....hm.......Apolona ali upravo zato to i ide u prilog tezi o kratkom euforičnom i ekstazičnom trajanju stanja zaljubljenosti
    Sofija, izvini.....al0 ne mogah da odolim.....ovo je klasično drugarsko prepucavanje
  10. Metronom (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    U pravu si Ljiljo, zaljubljenost nije isto sto i ljubav. Zaljubljenost jeste euforija ili intenzivni ekstaticni nemir, ali bas zato ne traje dugo. Ljubav je mirna, ali je zato duboka i postojana. Svaka zaljubljenost ne prerasta u ljubav-sve zavisi od duhovnog razvoja ljudi.
    Ljudi ciji je najveci domet zaljubljenost provedu zivot u zaljubljivanju i odljubljivanju , ali i mnoge druge psihicke smetnje uticu da se ne ulozi trud.
    Ažurirano 30.03.2011. u 13:44, autor: Metronom
  11. Tol (avatar)
    Šta fali zaljubljivanju?..Potreba kao i sve ostale, uz to još i lekovita...jeste da iluzija tada eskalira no nekada je lepše gledati okruženje u vlastitim bojama..reala i dekadencija bude besramno otužnu i pogubnu emociju.
    A zaljubiti se u okruženje...u vidik..u stvar...živo biće...zar nema plemenitije emocije kada podarujemo ljubav okolini?
  12. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Tol
    Šta fali zaljubljivanju?..Potreba kao i sve ostale, uz to još i lekovita...jeste da iluzija tada eskalira no nekada je lepše gledati okruženje u vlastitim bojama..reala i dekadencija bude besramno otužnu i pogubnu emociju.
    A zaljubiti se u okruženje...u vidik..u stvar...živo biće...zar nema plemenitije emocije kada podarujemo ljubav okolini?
    Tako je Tol
    nego ...jel si se zaljubila ovog proleća il nisi još
    ja nešto oklevam ,ko i ovo proleće
  13. RiadaT. (avatar)
    Sofija,sjajna tema za ove dane kada se budi priroda i mi sa njom
  14. RiadaT. (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    O bože
    Pa verovatno u psihologiji postoji termin za tu stalnu potrebu "iznova" što znači kratkotrajnost i brzu promenljivost ....hm.......Apolona ali upravo zato to i ide u prilog tezi o kratkom euforičnom i ekstazičnom trajanju stanja zaljubljenosti
    Sofija, izvini.....al0 ne mogah da odolim.....ovo je klasično drugarsko prepucavanje

Bas me interesuje šta psiholigija zbori o tom....jer slične potrebe imam u zivotu svom
    Nema to nikakve veze sa ljubavlju,mislim,jer imam nekog koga volim onom stalnom,cvrstom ljubavlju...al....ta zaljubljenost,ah ta zaljubljenost.....zbunjuje me....ma
    dobro sam ja jucer rekla.....nije moje da razmisljam o besplatnim stvarima u zivotu....
  15. zxy (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Bas me interesuje šta psiholigija zbori o tom....jer slične potrebe imam u zivotu svom
    Nema to nikakve veze sa ljubavlju,mislim,jer imam nekog koga volim onom stalnom,cvrstom ljubavlju...al....ta zaljubljenost,ah ta zaljubljenost.....zbunjuje me....ma
    dobro sam ja jucer rekla.....nije moje da razmisljam o besplatnim stvarima u zivotu....
    Pa kaže lud je onaj
    ko propusti trenutak taj
    zato ne oklevaj,ne čekaj
    priliku u letu hvataj :
    Ažurirano 30.03.2011. u 14:41, autor: zxy
  16. RiadaT. (avatar)
    Pa kaže lud je onaj
    ko propusti trenutak taj
    zato ne oklevaj,ne čekaj
    priliku u letu hvataj :

Ja nisam trazila savjet tvoj
    nego me čisto fenomen zanima taj
    sta je to što covjeka tjera
    u zaljubljenosti zagrljaj
    onako,čisto teoretski
  17. coviax (avatar)
    BRAVO SOFIJA!- Vidiš šta ovaj narod (evo i forumski-jakako) traži:
    "Ljubavi,ljubavi mi daj..."
  18. zxy (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Ja nisam trazila savjet tvoj
    nego me čisto fenomen zanima taj
    sta je to što covjeka tjera
    u zaljubljenosti zagrljaj
    onako,čisto teoretski
    Ma ja savet dajem besplatno
    to je bre ono...neizrecivo
    recimo....
    ma mora da je neki vrag
    svakome drag
    Ažurirano 30.03.2011. u 14:56, autor: zxy
  19. Tol (avatar)
    Tako je Tol
    nego ...jel si se zaljubila ovog proleća il nisi još
    ja nešto oklevam ,ko i ovo proleće
    Z...ako si pročitao moj komentar sve je jasno...zaljubljujem se u sve moguće što podaruje draž i golica oko i emocije...znači nije samo biped u pitanju
  20. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Tol
    Z...ako si pročitao moj komentar sve je jasno...zaljubljujem se u sve moguće što podaruje draž i golica oko i emocije...znači nije samo biped u pitanju
    Ovo mi na pedalu liči
    znam da je tvoje srce široko
    al malo si mi predaleko
    da bih se našao u tvom krugu
    pa da ....ko drug drugu
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja