Razlika između obrazovanja i mudrosti (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)

Oceni ovaj blog
Lesing je za mudrost rekao sledeće: "Nauka je bogatstvo stečenih iskustava, dok je svoje bogatsvo mudrost. Najmanji delić ovog poslednjeg vredi više od miliona onih prvih."

Tenison piše: "Znanje dolazi, ali mudrost ostaje."

Volt Vitmen piše sledeće: "Mudrost se ne testira školom. Mudrost se ne može preneti od nekog ko je ima na nekog ko je nema. Mudrost je od duše, ona nije osetljiva na dokaze. Ona je sama po sebi dokaz."

Ljudi stiču obrazovanje svojom spoljašnjom interakcijom ili interakcijom s okolinom. Obrazovanje predstavlja skup otkrivenih zakonitosti fizičke egzistencije ili oformljeno znanje. Zbog toga je ono uvek ograničeno i pasivno i pored činjenice što ima karakteristike razvoja ili promene.

Iako obrazovanje sadrži elemente mudrosti pošto predstavlja određeni stepen duhovnog razvoja ljudi, ono se ipak razlikuje od nje. Mudrost izvire iz same suštine svakog čoveka, odnosno iz njegovog najvišeg potencijala ili duše koja predstavlja neograničenu i neiscrpnu riznicu znanja.

Zato Vitmen i kaže da se mudrost ne može prenositi ili postizati spoljašnjom interakcijom već da je za nju neophodna aktivna unutrašnja interakcija ili duhovni razvoj. Međutim, ni spoljašnja interakcija (obrazovanje) se ne treba u potpunosti zanemariti pošto spoljašnja interakcija takođe razvija inteligenciju. Inteligencija je neophodno "sredstvo" kojim ljudi ostvaruju duhovni razvoj; što znači da će razvijenija inteligencija imati i višu sposobnost uvida u duhovne zakonitosti prilikom interakcije s duhovnom svešću.

Iskustva ili spoznaja drugih ljudi je značajan putokaz u duhovnom razvoju ukoliko se neko nalazi u nedoumici šta treba da čini ili kako da se ponaša. Međutim, takvo učenje se zadržava samo na ograničenom intelektualnom nivou. Njime osoba dobija instrukcije, ali one nisu dovoljne ukoliko se ne primenjuju ili ne postanu aktivni proces unutrašnje promene koja omogući dopiranje do nadsvesnog nivoa duhovne svesti. Tek tada je moguće ostvarivati integralni ili funkcionalan razvoj zasnovan na suštinskom razumevanju ili mudrosti.

Ma kako da je izuzetna čovekova inteligencija i obrazovanje, samo kroz njih, uz zapostavljen duhovni razvoj, on nikada ne može da pronađe potrebnu mudrost za osmišljavanje njegove egzistencije pošto nije u stanju da otkriva suštinske zakonitosti postojanja.

Pre će neobrazovan čovek koji ostvaruje integralnost kroz unutrašnju interakciju ili samospoznaju, pronaći smisao i ostvariti sklad u njegovoj egzistenciji, nego obrazovan i inteligentan čovek koji smisao egzistencije traži u buci ili haosu civilizacije.

Bez samospoznaje ljudi nisu u stanju da otkrivaju suštinske zakonitosti postojanja već samo pojavne. Time se uzrokuje njihova ograničenost fizičkom egzistencijom i vrednostima u njoj. Zbog toga se mudrost vidi samo u onome što doprinosi zadovoljenju sebičnih, izdvojenih potreba bez obzira na koji način se postiže.

Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na Facebook Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na Google Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na My Yahoo! Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na Live Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na MySpace Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na Twitter Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na Digg Pošalji "Razlika između obrazovanja i mudrosti (I)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    El' oćeš i ti kafu?
    Dobar tekst Sofija, kao i svi
  2. zxy (avatar)
    Ha ha naravno da je sve tako Sofija
    al meni smešna Ljilja
    ona se našla pobudjena čak i da te kafom časti
    mora da je pronašla u tekstu nešto što joj godi
    sad kad nastavi da se samootkriva
    ima iz nje mudrost samo da se preliva
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Ha ha naravno da je sve tako Sofija
    al meni smešna Ljilja
    ona se našla pobudjena čak i da te kafom časti
    mora da je pronašla u tekstu nešto što joj godi
    sad kad nastavi da se samootkriva
    ima iz nje mudrost samo da se preliva
    Hahahaha
    ih bre kakav si......
    kolko se bre znamo....a?
    znaš da za mene kafa znači razgovor,
    osmeh......dobru nameru
    i da mnogo treba da nekom ponudim
    zajedničko pijenje
    a za mudrost......imam je
    pazi samo da novootkrivena
    ne prestane s tobom kafu da pije

Sofija izvini....al ne mogah da mu prećutim ...ugursuz nijedan
  4. sofija06 (avatar)
    Ah, Ljiljo nisam ti ja kafedzija. Ne pijem crnu kafu vec 16 godina. Samo ujutro popjim Nescafe uz dorucak i to je to. Ali kad si ti u pitanju, napravicu izuzetak i rado cu je popiti s tobom i svima onima koji zele da nam se pridruze.
    Ipak, nesto razmisljam... Ima nas dosta ovde. Zato bolje pristavi veliku serpu ili lonac. Nadam se da nema puno onih koji srcu kafu, inace ima da se cuje nadaleko.
  5. LJILJA MMM (avatar)
    Evo......skuvana brzinski.......ja sam brza ženska

6. mari47 (avatar)
    Čitam često tvoje tekstove Sofija, no ne ostavljam komentare; jednostavno pripadam svetu iluzija i oblikujem ga prema svojim osećanjima i shvatanjima, gde je dozvoljena improvizacija, meni nekad baš nedostajuća.
    Elem, danas sam pažljivije čitala tvoju temu.
    Od svih izreka, čiji sam revnosni sakupljač, o obrazovanju mi se možda najviše dopala Tagorima izreka:
    Najbolja obuka nije ona koju nam pruža puka informacija, već ona koja naš život uskladjuje sa sveopštim postojanjem. Posle Tagore, ima li smisla da ja išta dodam.
    A mudrost ....mudrost je rodjena iz iskustva.

Piši i dalje.Čitaoce imaš. Za početak dovoljno
  7. sofija06 (avatar)
    Svaka cast. Ne zna se sta je bolje kafa ili dekoracija.
  8. LJILJA MMM (avatar)
    Hahahaahah.......a posle ćemo ovako.....ima samo da nam pada pamet na pamet....i mudrost......meni posebno

9. sofija06 (avatar)
    Hvala Mari. Osnova iskustva je covek. Bez njega ili njegove interpretacije nema ni iskustva. Kakva ce ta interpretacija biti zavisi od njegovog duhovnog razvoja.
  10. sofija06 (avatar)
    Ajme meni, ti mozgovi ko kamenje. Kad udare odmah rascopaju glavu.
  11. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Ajme meni, ti mozgovi ko kamenje. Kad udare odmah rascopaju glavu.
    Hahahaha
    pa mozak je težak od sadržaja
    ali je zato tu šala
    osmeh i ideja
    sve u vidu kišobrana
    od životnog jada
    to je dobra odbrana

gotova pauza......čitamo se
  12. sofija06 (avatar)
    Zelim svima prijatan dan. Citamo se sutra.
  13. Kapriciozna (avatar)
    Reci mi, mudrace kako si stekao toliko znanje?
    -Tako sto se nikad nisam stideo da pitam.
  14. stankovicgor (avatar)
    Бог је исто што и надахнуће. Кад је љубав оно што те води,спокојнији неможеш на правду.
  15. 123loncar (avatar)
    "Iskustva ili spoznaja" .....?
    ..kakva je to iskustvena spoznaja ... ipak je danas XXI ...dali fordovi linijski radnici sa iskustvom od par zahvata mogu išta da spoznaju i steknu mudrost ... dakle, ako bi se iskustvom sticala mudrost u pravom smislu značenja te reči , mi danas nebi imali nijednog radnika na montažnim linijama ( ili ikog kobi radio teške jednostavne poslove ) ...dakle , iskustvena mudrost je podrugimanje čoveku radniku ( koji je sociološki proizvod - jeftina biološka programska mašina -- koju kad odbace i uništavaju vladari : kažu stradali su kao uzgredna šteta ) ....
    ...šta nam preostaje ? ....verovatno obrazovanje i to onaj oblik zvani - znastveno obrazovanje ; dakle , što dalje od iskustva ( takozvane mečkine škole na usijanom limu ) a što bliže nauci i bibliotekama ....
    ... tvrdnja da mudrost ne niklija iz obrazovanja ; manje više je prevara i nastojanje da se rulja udalji od osnovne vladarske alatke -- znanja , a sa njim i svim moćima koje ono pruža ...
    .. ko je još video neobrazovanog mudraca .... obrazovanje svakako donosi znanje ; znanja svakako omogućavaju nam uvid u civilizacijska saznanja --- a ona saznanja , temelj su mudrosti .... dakle , u XXI sve i svja je obrazovanje ...
    dakle , obrazovenje i mudrost stoje u neraskidivoj integralnoj sprezi / živoj sprezi ; koja ako ne proverava i nenadograđuje svoja saznanja postaje nepobediva kula gluposti .... tako stvari stoje na današnji dan ..
    ...inače, teško će libijci išta iskustveno da dokuče i dožive prosvetljenje u ovim današnjim događajima ( kao što nismo ni mi ).... biće kao i uvek uzgredna šteta ... ali ako počnu ove događaje znanstveno da proučavaju , ne samo daće preduprediti mnoge smrti i zaustaviti krvavo pirovanje gospodara života i smrti -- već će doživeti prosvetljenje ....
    a prosvetljenje nije ništa drugo do čista mudrost ....
    Ažurirano 23.03.2011. u 22:48, autor: 123loncar
  16. sofija06 (avatar)
    Lepa izreka Kapriciozna. Za vecinu ljudi koji imaju potrebnu dozu samouverenosti u vlastitu sposobnost je karakteristicno da se ne ustrucavaju pitati i obrnuto. Ljudi koji sumnjaju u svoju sposobnost se ustrucavaju pitati.
  17. sofija06 (avatar)
    Бог је исто што и надахнуће.
    Slazem se. Bog i visa svesna dimenzija i jeste izvor nadahnuca.
  18. sofija06 (avatar)
    "Iskustva ili spoznaja" .....?
    Mislim da je ovo uzeto izvan konteksta i protumaceno na nacin koji nije u skladu s onim sto sam ja napisala ili nameravala reci. Naravno, da je obrazovanje u vidu korisnih informacija potrebno u progresivnom razvoju.

Medjutim, same informacije nisu dovoljne ukoliko ostanu samo u okviru intelektualnog nivoa, tj. ukoliko ne podstaknu unutrasnji potencijal sto se manifestuje kao proces unutrasnjeg razvoja kojim osoba na svim nivoima svoje licnosti ostvari progresivnu promenu ili visi stepen razumevanja.
    Tek takva vrsta promene rezultira formiranjem integralnosti i unutrasnjih vrednosti kojima se uzrokuje funkcionalnije ponasanje i efikasnije delovanje.