Istina (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Istina (I)

Oceni ovaj blog
Pojam istine je izuzetno kontoverzan pojam koji različiti ljudi različito definišu i određuju. Ipak i pored svih razlika postoje i opšte zakonitosti u interakciji istine i obmane od kojih se može poći prilikom određivanja ovog pojma.

Istina kao smisao predstavlja suštinu, dok obmana kao besmisao predstavlja pojavu. Ma koliko puta da obmana u interakciji s istinom nadvlada istinu, ona je nikada ne može uništiti. Istina kao suština predstavlja neuništivost dok obmana kao pojava uvek predstavlja konačnost. Naš narod je takođe uočio tu zakonitost u sledećoj poslovici: "Zaklela se zemlja raju, da se tajne sakriti ne daju."
Isto tako i Emil Zola kaže sledeće: "Ako ućutkate istinu i zakopate je ispod zemlje, uprkos tome ona će rasti i sakupljati takvu eksplozivnu snagu da će onog dana kada eksplodira napolje razneti sve ono što joj je na putu."

U Bibliji takođe stoji (Jevanđelje po Marku 4.22): "Jer nema ništa skriveno što se neće otkriti, niti ima što tajno što neće izići na svetlost."

Ljudi se zavaravaju ako misle da se išta može sakriti. Bilo kada sve se ispolji i dozna jer sama zakonitost razvoja smisla ili postojanja to uslovljava.

Veoma često se može čuti pitanje: Da li postoji apsolutna istina? Apsolutna istina je suština svesti ili postojanja. Sve u fizičkom postojanju predstavlja pojavu te suštine. Pošto se pojava i suština nalaze u stalnoj interakciji moguće je kroz pojavu takođe otkrivati i suštinu ili istinu. Pojava i služi tome da se otkriva suština.

Suština i pojava su komplementarne suprotnosti koje uslovljavaju međusobno postojanje. Ne može se biti svestan suštine bez njene pojave, kao što se ne može razumeti pojava bez njene suštine.

Mi sami kao i sve oko nas u svojoj pojavi krijemo suštinu ili istinu. Međutim, apsolutna istina je neiscrpan izvor ljubavi i mudrosti koji sam sebe obogaćuje kroz stalnu promenu i razvoj svoje pojave. Iz tog razloga je ona beskonačna i nikad u potpunosti dostižna i ako se nalazi i u nama i svuda oko nas.

Razvoj i promena pojave se manifestuje kao stalna interakcija individualnosti kroz trodimenzionalnost fizičke egzistencije ili dubinu, širinu i visinu unutar prostora i vremena. Trodimenzionalnost nije ništa drugo nego projekcija svesnog trojstva ili dubine osećanja, širine mišljenja i visine razumevanja. Prostor je rasplinuta svest ili život dok je vreme pulsiranje toga života ili njegovo stalno sažimanje i ekspanzija koja se manifestuje kao nastanak i nestanak živih bića u prostoru.

Kroz prostor se omogućava individualizacija svih različith svesnih ideja ili mišljenja koje se transformišu u pojave ili oblike te svaki od tih oblika ima svoj specifičan odnos s vremenom i prostorom. Taj odnos je najkompleksniji kod živih bića s inteligencijom. Inteligentna živa bića se nalaze u neprekidnoj interakciji s vremenom i prostorom te time otkrivaju ili pojavne ili suštinske zakonitosti postojanja. Sve zavisi od njihovog duhovnog razvoja.

Ukoliko nije postignut dovoljan duhovni razvoj ljudi njihova interakcija s okolinom se odvija kroz niže svesne nivoe. Njima ljudi nisu u stanju da otkrivaju suštinske zakonitosti postojanja već samo pojavne. Posledica toga je nefunkcionalno mišljenje i razumevanje koje se manifestuje ili kao preterana subjektivnost i pristrasnost ili kao nekritičko prihvatanje informacija iz čovekovog okruženja.

Karakteristika zakonitosti ega, telesne svesti i polusvesnog ega (koji vrši uspešnu interakciju s okolinom) zasniva se na precenjivanju subjektivnosti u odnosu na objektivnost. Ljudi sami sebe, svoju vrednost i znanje smatraju savršenim, nepogrešivim ili superiornijim u odnosu na okolinu tako da se prema svemu odnose kritički, ali ne i samokritički.

Pošalji "Istina (I)" na Facebook Pošalji "Istina (I)" na Google Pošalji "Istina (I)" na My Yahoo! Pošalji "Istina (I)" na Live Pošalji "Istina (I)" na MySpace Pošalji "Istina (I)" na Twitter Pošalji "Istina (I)" na Digg Pošalji "Istina (I)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Istina...je što napisa Sofija
    slažem se s tobom i ja
    ipak ja se držim Kanta
    da su vreme i prostor
    samo atributi našeg mozga
    ali to mnogo od tebe ne odstupa
    čini mi se da dobro ide skupa
    Ažurirano 21.03.2011. u 11:45, autor: zxy
  2. sofija06 (avatar)
    U pravu si sto se tice Kanta. Ja sam o tome, takodje pisala u mojoj drugoj knjizi.