Značaj opraštanja (IV) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Značaj opraštanja (IV)

Oceni ovaj blog
Greh se ne sastoji toliko u tome što čovek pogreši i padne već što ne pokuša da ustane ili što nastavlja da greši. Zato se i kaže da su sveci grešnici koji nikada nisu odustajali da se vrate na pravi put kad god bi s njega sišli i zalutali. Ljudi ne čine greh zato što su loši već usled njihovog nefunkcionalnog razvoja. Isus je bio svestan te činjenice kada je oprostio ženi koja je tražila milost za njene grehe, ali joj je takođe i rekao: " Idi i ne greši više." Time joj je dao do znaja da nikada nije kasno za drugačiji način života ali da je neophodna svesna odluka da prestane činiti to što je do tada činila.

Beti Dz. Edi piše: " Mogla sam da vidim da je on u svoj život uneo snagu nekih od duhovnih zakonitosti kojima sam i ja bila učena - da iz samoopraštanja svako opraštanje počinje jer mi ne možemo da volimo druge ako najpre ne volimo sebe, kao i to da bi bili u stanju da prevaziđemo teskoću s kojom se suočavamo mi moramo prihvatiti sva naša iskustva kao dobra, ma kako loša ona izgledaju pošto ona pomažu naš duhovni razvoj zbog kojeg se i nalazimo na ovoj zemlji da bi ga ostvarili."

Abraham Linkoln je takođe izjavio sledeće: "Otkrio sam da smo mi svi mešavina uspeha i neuspeha; dobrog i lošeg. Od tada sam odlučio da ne budem prestrog ni prema sebi, ni prema drugima."

Razlika između greške i greha je u tome što se greška čini nehotično ili u neznanju tako da osoba koja je čini nije u stanju da ima pravilan uvid u posledice svoje aktivnosti.

Zbog toga se i može desiti da osoba ima najbolje namere ali da posledice njenih akcija imaju suprotan efekat jer prouzrokuju nešto što ona nije želela ili nameravala da učini. Osoba koja čini greh je svesna toga šta čini kao i posledica vlastite aktivnosti, ali često iz nižih strasti ili sebičnih razloga ipak odluči da to čini.

Međutim, kod greha postoji razlika u nameri. Dok neki ljudi svesno čine greh da bi povredili druge ljude dotle drugi nemaju takvu nameru. Ponekad oni mogu imati iskrenu želju da zaštite ljude koje povređuju ali usled vlastite nefunkcionalnosti ili ropstva nižim strastima čine greh. Takvi ljudi obično pronalaze različite izgovore za svoj greh da bi ga opravdali sami pred sobom ili svojom savešću.

Greške nisu ništa negativno već sastavni element učenja i razvoja. Zato greške nikada ne bi trebale negativno da se odraze na ljude time što će ih obeshrabriti ili prouzrokovati osećanje neadekvatnosti ili krivice. Kroz njih ljudi dobijaju jasniju instrukciju pravilnog ponašanja, tj. jasniji uvid u to šta treba da čine, a šta da izbegavaju idući put u sličnoj situaciji.

Bez grešaka ljudi ne bi bili u stanju da uoče vlastitu slabost ili da postanu svesni određene ograničenosti. Svesnost o vlastitoj ograničenosti je neophodan uslov za njenu promenu. Ukoliko ljudi nisu svesni vlastite ograničenosti oni nisu u stanju ni da je prevaziđu, a time ni da ostvare progresivan razvoj.

Međutim, da li će do takvog prevazilaženja doći zavisi od reakcije ljudi na njihovu grešku ili greh. Ukoliko ljudi izbegavaju da priznaju svoju grešku ili greh te ih ignorišu ili opravdavaju, oni ne samo što neće biti u stanju da ostvare svoj progresivan razvoj, već će ga i sprečiti.

Isto tako, preterano osećanje krivice ili samoprekor može prouzrokovati mizerni krug pasivnosti s kojim će ljudi ljudi takođe sprečiti njihov daljnji razvoj.

Jedino ljudi koji imaju otvoreni, aktivni i odgovorni pristup prema greškama i grehu mogu da uče iz njih ili postižu njihov progresivan razvoj. Ono što se desilo, čovek ne može da izmeni, međutim, on može i mora da utiče na ono što će se desiti, inače će se ponoviti ono što se već desilo. Zato se i kaže: "Ne dozvoli da ti prošlost gazi budućnost."
"Nikad nemoj da dozvoliš da ti problem postane izgovor."

Veoma često ljudi pokušavaju da izbegnu odgovornost ili angažovanje na potrebnoj promeni njihovog načina života time što izlaz traže ili u prošlosti ili u budućnosti. Rolo Mej piše:
"Očigledan razlog zašto suočavanje sa sadašnjicom prouzrokuje zabrinutost je taj što se time povlači pitanje odluke i odgovornosti. Niko ne može da učini mnogo u vezi s prošlošću ili s dalekom budućnošću - kako je prijatno onda sanjati o njima! Koje oslobođenje od briga, koje oslobođenje od mučnih misli šta se mora činiti s vlastitim životom."

Najvažniji momenat u životu svakog čoveka je njegov trenutni ili sadašnji momenat. Takav momenat je uvek pravi i jedini momenat za aktivnost. Ukoliko čovek aktivno živi u svakom sadašnjem momentu, on je sposoban da uči ili utiče na budućnost time što ispravlja greške iz prošlosti. Takvim vlastitim usavršavanjem, svaki čovek može da kaže da vreme radi za njega, a ne protiv njega.

Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na Facebook Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na Google Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na My Yahoo! Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na Live Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na MySpace Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na Twitter Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na Digg Pošalji "Značaj opraštanja (IV)" na del.icio.us

Ažurirano 23.10.2014. u 09:19, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. BLAJBI (avatar)
    "Bog prasta uvek, covek ponekad, a priroda - nikad!"
  2. sofija06 (avatar)
    Bog je jedinstvo svega. Zato se prirodno moze prevazici samo kroz bozansko u ljudskom te na taj nacin i oprostiti.
  3. zxy (avatar)
    Sve je ovde dobro npisano osim insistiranja na svesnoj promeni koju čovek treba da ostvari.To kako se i koliko čovek može promeniti je posebna,značajna tema i ja sad ne bih unapred o tome jer verujem da ćeš o tome još pisati,pa da sačekamo....
  4. Kapriciozna (avatar)
    Ljudi su cudne zverke, od iskona se okivaju normama, formama, kalupima. i onda se samoiscudjavaju, besne na sebe, zarad svoje nemoci u licnoj kreativnosti.
    Poruke i svatanja su nam ista , samo sto ih ja olako ne priznajem, cisto zbog sociolosko-kulturnog nasledja!
    Ako si brz i siguran u sebe, lako je potrcati pod pretpostavkom da ces prvi stici i stati u centar..ali ja radije tri kruga obidjem,oprotrcim, nego li odmah stanem - ako me razumete!!
    Ima li gresne ljubavi...ima...nema... ?
    Ako je ljubav cista ili cak i eksperimentalna...tu nema nikakvih ograda, ograde stavljaju malogradjanska svatanja.
    A, sto se tice gresnosti...to je samo religijska fikcija.
    Pre 4500 god. egipatski svestenici su izmislili djavola radi bolje dominacije nad neukom populacijom!
    Stvaranjem djavola, neminovno je doslo do teze gresnosti, koja je neki pandem za neku moralnost, bolje reci neko ispiranje mozga i kalupljenost ljudi!
    A, samim tim i uskracivanje duhovne slobode!
    Po meni, nije ta sloboda ici spavati sa nekim, vec sloboda, razmisljati o nekom..
    Izgleda je moj usud da propustam takve stvari...
    "Osecajnost" je opasna stvar...narocito, ako je prenaglasena..Slicno je, igri sibicama, gde palidrvce moze namah da se zapali, odleti i izazove pozar koji cesto sprzi sve do temelja!
    Uvila sam ovo u ukrasni papir, sa nadom da ste me razumeli.)
    Veliki pozdrav...zurim...cekaju me vetrenjace)
  5. sofija06 (avatar)
    Zxy, u pravu si. O oprastanju i greskama sam takodje pisala u mojoj drugoj knjizi pa je mozda bolje da sacekamo. Ukoliko kasnije imas nekih pitanja-javi se.
    Pozdrav!
  6. sofija06 (avatar)
    Kapriciozna, po nacinu pisanja ili samouverenosti i entuzijazmu rekla bih da si jos uvek relativno mlada. Ne znam koliko si primetila da ja cesto isticem da je spoznaja proces razvoja, samim tim i promene. Verujem da ces mnoge od svojih stavova vremenom produbiti, a neke mozda cak i u potpunosti promeniti. U svakom slucaju, hvala na javljanju i na iznosenju tvoga misljenja.
  7. sofija06 (avatar)
    Hvala LinziV. Kao sto sam vec napisala zxy, mozda je bolje da se saceka objasnjenje iz druge knjige pa da se onda vodi debata na ovu temu.