Umetnost i lažni moral

Како се заштити од кича и шунда и квазиморала који нам се намеће кроз целу назови "уметност"?

Ево, гледао сам неки филм, један од милион других, чији се плот своди на ову шему. Црно и бело; добри и лоши момци. Онда, ови други нанесу неку неправду неком од ових "добрих". Самим тим тај "добри" тиме је стекао сву сатисфакцију и оправдање да мрзи, гони и на крају убије тог "лошег" ( још боље ако га претходно мучи, јер публика тада још више ужива). Наравно, то је и врхунац дела, јер док "добри" мучи и убија"лошег", публика доживљава "катарзу". После те, ако се шалимо, "катарзе" смирено излази из биоскопа, срећна и задовољна.

На ово се своди веровали или не сво оно ђубре које нам стиже из Холивуда па и од свуда запараво. Како онда погледати право уметничко дело и не бацати своје време на небулозе и идиотарије? Или, да су бар то, него неко очито смишљено намеће маси систем вредности у коме је оправдано мрзети свако људско биће једино под условом ако је тај "зао" по мерилима оних "добрих".

Колико је то заправо узело корена у народу можемо видети из коментара онлине новина где читаоци осуђују неког грешника. По правилу је ту жал за смртном казном, позив на линч, наслађивање патњом коју ће тај грешник трпети у затвору итд.итд. И при свему томе те индивидуе, запенушане од мржње, жедне крви, себе сматрају морално добрим особама, оним борцима против сила зла.

Требало би да свако преиспита свој дух да се не би затекао заједно са онима који под маском очигледно смишљене кампање наметања таквих вредности, мисле да су морални а заправо су црни да црњи не могу бити.

Што се тиче питања како се заштити од гомиле шунда којим смо окружени мислим да је једини начин тражити класике. Оне који су у своје време обично били потпуно непознати а њихова дела незапажена, али која су се временом пробила као вредна захваљујући онима који могу да их разумеју, иако их већина и данас гледа бело и најрадије би их спалила да нема психологије снобова, која влада.

Други начин је гледати коментаре, гласања и мишљења публике и бирати она дела која су добила највише негативних критика, јер су по правилу та најбоља или још боље, уопште не гледати критике и пустити свом суду да одлучи и оцени.Јер, на пример, један од најбољих филмова које сам гледао "Минотаур" на ИМДБ добио је оцену само 3.


Тако је по правилу са свим вредним делима.
 
Poslednja izmena:
ja sam volela s vremena na vreme da opgledam taj neki "tresh" film. to su filmovi recimo kojemozes da vidis na holmarku. ti filmovi kao da govore "cao ja sam tresh" i to mi je ok. a postoje filmovi koji govore "cao ja sam pametan film" ali se oni nekako foliraju, nekkao je to po meni opasniji tresh od prvih. bas sam uzivala gledajuci tresh red i zakon. mislim jasno je da oni time valjda plase narod kako je policija opasna i tako ali bas sam gotivila kad spoje nekoliko epizoda. ne znam. mislim da ne treba nista ocekivati od filmova.

u stvari postoje pravi tres filmovi, to su valjda toliko losi filmovi, toliko lose uradjeni da su zanimljivi (recimo bred pit je snimio u crnoj gori neki takav film citala sam o tome). ali red i zakon je po meni dobro uradjen ali je glup. ali opet kad si nesto umoran meni je prijao. ali ima nekih pretencioznih filmova koji kao da oce da isperu mozak . mada mozda je u meni problem
izvini nesto mi se sada pise
 
Како се заштити од кича и шунда и квазиморала који нам се намеће кроз целу назови "уметност"?

ignorisanjem ili ne gledanjem, ne učestvovanjem..pravo na izbor još nije ukinuto.

Ево, гледао сам неки филм, један од милион других, чији се плот своди на ову шему. Црно и бело; добри и лоши момци. Онда ови други нанесу неку неправду неком од ових "добрих". Самим тим тај "добри" тиме је стекао сву сатисфакцију и оправдање да мрзи, гони и на крају убије тог "лошег"( још боље ако претходно он буде мучен, јер публика тада још више ужива). Наравно, то је и врхунац дела, јер док "добри" убија "лошег", публика доживљава "катарзу". После те ,ако се шалимо, "катарзе" смирено излази из биоскопа...срећна и задовољна.

Klišei posvuda...industrija zavodjenja svesti prebukirana, scenaristi nemaštoviti...a borba za opstanak podrazumeva zaglupljivanje i krotkost..

Колико је то заправо узело корена у народу можемо видети из коментара онлине новина где читаоци осуђују неког грешника. По правилу је ту жал за смртном казном, позив на линч, наслађивање патњом коју ће тај грешник трпети у затвору итд.итд.
И при свему томе те индивидуе, запенушане од мржње, жедне крви, себе сматрају морално добрим особама. Оним борцима против сила зла.

najlakše zaglupljivanje i manipulacija mase je kroz kolektivno učestvovanje i privid da se nešto pitamo..podaj čoveku vlast - ID progovara...niske strasti na delu...provokacija ponudjenom informacijom uspela jer se posmatrač "upecao" na listing za obradu svesti

Требало би да свако преиспита свој дух да се не би затекао заједно са онима који под маском очигледно смишљене камапање наметања таквих вредности, мисле да су морални а заправо су црни да црњи не могу бити.

ZAvodjenje i "porobljavanje" iscenirano teče...internet...mediji..naveliko otudjuju čoveka i vezuju za mašine koje prikazuju život..emocije, eksponiranje...prijateljstva po meri svakog čoveka...hipnoza je u toku.
 
Veliki i ozbiljan problem.Možda će se javiti neka reakcija kad se dodje do samog dna ili će se desiti nešto ,kao što je dosada bivalo,što će osvestiti sve pa da se iz početka krene.Ako nešto uopšte preostane posle takve "katarze."
Za sada jedino preostaje da se svako pobrine i spasava sebe ali to nije rešenje.Mora se doći do promene za sve.
 
Толико је тај назови "морал" укорењен у свест људи да просто звучи чудно када неко каже да треба опростити а не кажњавати. Ма шта да је неко урадио немамо права да му пожелимо патње. Наравно, у циљу заштите друштва, треба га изловати али не и мучити. Освета није врлина и она нема ама баш никакве везе са темељем морала.
Освета је показатељ злобе и недостатка моралности ма колико индивидуа мислила да ако је претрпела неправду има права да се свети.

И не ради се овде само о указивању на прост шунд и кич а који промовише импулсе индивидуалне воље, већ о самом темељу моралности и слављењу злобе која се под маском општеприхваћеног протура као нешто нормално под свим видовима наводне уметности.
 
Poslednja izmena:
Već sam ti napisao na temi da je opraštanje takodje osveta,ali ti izgleda nisi video.
Načelo osvete- oko za oko ,zub za zub- provedeno je u manje više svim religijskim pravilima.Čak i u religijama u kojima se osveta zabranjuje ,ta religija ne isključuje osvetu,jer se uzima da će se onaj koji nam je zgrešio osećati usled naše velikodušnosti unizen,i to osećanje unizenosti takodje je jedna vrsta kazne ,dakle,i osvete, ili,pod dva, se uzima da osveta pripada bogu,i da bi stoga čovek svojom osvetom samo sprečio da krivca ne snadje mnogo strašnija ,Bozija osveta.
 
hefajst;bt133855:
Već sam ti napisao na temi da je opraštanje takodje osveta,ali ti izgleda nisi video.
Načelo osvete- oko za oko ,zub za zub- provedeno je u manje više svim religijskim pravilima.Čak i u religijama u kojima se osveta zabranjuje ,ta religija ne isključuje osvetu,jer se uzima da će se onaj koji nam je zgrešio osećati usled naše velikodušnosti unizen,i to osećanje unizenosti takodje je jedna vrsta kazne ,dakle,i osvete, ili,pod dva, se uzima da osveta pripada bogu,i da bi stoga čovek svojom osvetom samo sprečio da krivca ne snadje mnogo strašnija ,Bozija osveta.

Егзотериjске религије нису неки основ који ћемо користити као мерило основе морала.Оне су у самој својој основи далеко од праве духовности и примарна им је сврха да систем награде и казне, штапа и шаргарепе, пренесу и у духовни живот човека. Тако да имамо по догмама многих религија, целу инсититуцију судства на оном свету, са све поротом, судијама и адвокатима. Ако си "добар", ако поштујеш правила ићи ћеш у рај, ако ниси у пакао. Та дечја прича је основа највећих светских религија.

Сасвим друга ствар је са езотериском страном тих истих религија, ту тако нечега нема. А моралност је изнад добра и зла, или моралност која превазилази појединца, па и врсту.

А то што кажеш да је опростити исто врста казне. :think: Па не бих рекао. Ти мислиш на презир а не на право опраштање.
 
Poslednja izmena:
Ова тема указује на психологију која је опште распрострањена међу људима а која под маском правде и морала заправо слави најприземнију људску злобу.

Неко је потпуно убеђен да је оличење доброте иако свом душом жели најтеже патње неком грешнику.

Ја не признајем црквене догме али признајјем езотеријску снагу библијских метафора и алегорија тако да ћу указати на једну :

Neće svi koji mi govore: Gospode, Gospode!, ući u Carstvo Nebesko; nego koji izvršavaju volju oca mojega koji je na Nebu. Mnogi će mi reći u onaj dan: Gospode, Gospode, nismo li u ime tvoje prorokovali? Zar nismo u tvoje ime đavole izgonili? Nismo li u tvoje ime čudesa mnoga činili? I tada ću im kazati: Nikada vas nisam poznavao; dalje od mene svi vi koji zla činite. (Mt. 7, 22-23)
 
Ево примера једног од милион, како мисли један савесни и поштен грађанин. Право оличење доброте!

Šteta što je sebi presudio, trebao je ostati živ......i njega mučiti i to mučiti tako...da mu presedne njegov život...i ostaviti ga u životu tj. u mučenju. Smrt je previše laka kazna za takve ljudi.....treba im soliti rane...... To svakako neće vratiti te nedužne ljude.....ali bar bi se možda neko osećao bolje....

И овај наступа са висина моралности. Ма шта да је тај неко урадио, а оно што је узгред тај урадио јесте страшно, ипак је, ако не страшније, ово негде на том нивоу злобе и покварености. А што је најгоре, овај мисли да је морална и добра особа. :neutral:
 
Poslednja izmena:
oziman;bt134233:
Evo primera jednog od milion, kako misli jedan savesni i posten gradjanin. Pravo olicenje dobrote!



I ovaj nastupa sa visina moralnosti. Ma sta da je taj neko uradio, a ono sto je uzgred taj uradio jeste strasno, Ipak je, ako ne strasnije, ovo negde na tom nivou zlobe i pokvarenosti. A sto je najgore, ovaj misli da je moralna i dobra osoba. :neutral:

Dragi Ozi, u svakom čoveku čuči animalno (ako ne i najstrašnije čudovište), kakvva inicajlna kapisla je potrebna da se ta Pandorina kutija strahota otvori..to je već pitanje trenutka. I svako najbezazlenije biće ukoliko se nadje u situaciji da bira izmedju života i smrti..izabraće život po ceni koja mu se nametne..Da li će se to molitvama i ispovedanjem tretirati kao "viša sila" ili već...to je već pitanje sudija.
a ako se poda čoveku da sudi bilo čije postupke provlačeći kroz prizmu morala..tada će svako pasti na ispitu zvani praštanje i milost.
Čovek nije milosrdna životinja, čak šta više...vrlo krvoločna.
 
Тол
У праву си. Када данима читамо коментаре вести попут оног цитираног а при чему такви коментари имају на стотине плусева а само пар минуса, таko нешто утиче на то да се запитамо међу каквим људима живимо.
И где нестаде морал и праштање? A опет када поведемо овакаву тему људи обично изнесу неке екстремне примере и питају шта би ти радио? Па вероватно бих осећао жељу за осветом, али то би само показало да сам човек и сву беду човека.

Међутим, како каже Ниче :"Човек је нешто што треба превазићи"
 
Poslednja izmena:
oziman;bt134241:
Међутим, како каже Ниче :"Човек је нешто што треба превазићи"
Prevazici a ne preskociti.
Redosled je bitan:
Da bi prevazisli coveka u sebi, ljudsko u sebi, treba prvo postati covek.
Dobar covek.
A to je jako tesko.
Tek kada covek postane dobar, kada postane covek, krenuce napred.
 
hakim bej;bt134249:
Prevazici a ne preskociti.
Redosled je bitan:
Da bi prevazisli coveka u sebi, ljudsko u sebi, treba prvo postati covek.
Dobar covek.
A to je jako tesko.
Tek kada covek postane dobar, kada postane covek, krenuce napred.

Ako sam dobro razumela Niče priča o prevazilaženju grešaka i ljudskom kodu...o slabostima, krivici i strahovima..ranjivosti koja baca akcenat na agresiju, da bi stvotili zid od agresije.
A formule jeste jednostavna: osloboditi ego-tako što ćemo ga sabiti u ćeliju i baciti u ambis. A želje svesti na emociju, milost , bezrezervnost u svemu..bez agonije za potrebom i vraćanjem.
znači postignuti MIR svekoliki i nositi naočari razuma i zagrljaj praštanja.
 
bravo za blog...slazem se u potpunosti sa tobom u vidjenju morala koji je nista do obicna iluzija i laz koja ljudski um ogranicava i drzi zarobljen u ovom prostom svetu projetktovanom po izmisljenim merilima vecine, koja za manjinu nisu realna i zbog toga manjina nepravedno biva izvrgnuta osudi i podsmehu. I to podsmehu i osudi ove "moralne" vecine. A zapravo ne vide da crno i belo ne postoji. Da ono sto je nekad bilo crno danas je belo, a sutra ce mozda opet biti crno...
 

Koliko čovek treba da bude bolestan pa da člana svoje vrste ovako muči? Izgleda da je to jedino što nas odvaja od životinja, one ubijaju ali ne uživaju u mučenju

Interesantno, da je crkva tokom srednjeg veka bila najkreativnija u izmišljaju novih i što boljih spravi za mučenje.

Zar stvarno postoji dželat koje bi se prihvatio ovog posla?

Не треба да буде болестан уопште већ само треба да нађе разлог . Да је тај кога мучи неко ко је прекршио закон и сва мучења овога света бивају оправдана од стране већине припадника друштва.

То је оно прикривено испољавање злобе а која је тако замаскирано да се у друштву представља као врлина. Невероватна психологија која влада дан данас.

Не треба ти Тарас Буљба, инквизиција и прошли векови. Довољно је да отвориш било које онлине новине и прочиташ коментаре вести у хроници о неком грешнику. Ту ћеш наћи по правилу жал за смртном казном, затим наслађивање патњом тог прекршиоца закона у затвору, па све до експлицитних описа шта би тај неки поштени, добри, грађанин радио том непоштеном .Па тако имамо овакве коментаре као нешто најнормалније:

Цитат из једних новина:
Šteta što je sebi presudio, trebao je ostati živ......i njega mučiti i to mučiti tako...da mu presedne njegov život...i ostaviti ga u životu tj. u mučenju. Smrt je previše laka kazna za takve ljudi.....treba im soliti rane...... To svakako neće vratiti te nedužne ljude.....ali bar bi se možda neko osećao bolje....

И ово је написао један поштени грађанин, члан друштва! И тај поштени грађанин мисли да је он оличење доброте и после ових мисли.
И веровали или не, овакви коментари добијају на стотине плусева и можда само неколико минуса.
Када сам рцимо написао на таквим вестима да није у реду мучити икога, ма шта да је тај урадио!" добио сам стотине минуса и пар плусева.

И шта рећи на то?

Пошто је таква психологија, тј злоба општа. Пошто се она масовно користи од стране владалаца света и стално поново развија и подстиче код народа кроз злоупотребу пре свега уметности. Писао сам о томе овде:
http://forum.krstarica.com/entry.php/22548-Umetnost-i-lažni-moral

Због тога, сасвим мирно могу да претпоставим да си можда и ти, као и већина оних који посећују ову тему и згражавају се над мучењима, заправо исти попут овога што би солио ране. Довољно је да имате разлог.

Лицемерје!

Довољно је имати разлог. Бити назови "осветник" и после тога показати сву злобу и што је оно најинтересантије остати оличење доброте и милосрђа при томе.
 
Poslednja izmena:

Back
Top