Značaj opraštanja (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Značaj opraštanja (II)

Oceni ovaj blog
Promena u načinu razmišljanja koja dovodi do drugačijeg doživljavanja i samog sebe i svojih okolnosti vidi se i iz sledećeg stava: "Nisam imao cipela pa sam žalio samog sebe, sve dok nisam sreo čoveka koji nije imao stopala".
Ken. S. Keys takođe kaže : "Ako čovek pati za onim što nema, propada mu ono što ima."

Život nam svakog momomata pruža mogućnost da osetimo njegovu punoću. Koji spokoj se može naći u utapanju naše vlastite svesti sa svešću univerzuma? Koliko puta izaberemo da osluškujemo pritajeno rominjanje kišnih kapi dok okrepljuju žedno bilje posle dugotrajne suše?

Ili osluškujemo zvuke radosti u razdraganom dečijem smehu? Koliko puta utonemo u magičnu žudnju letnje noći? Izložimo naše telo prijatnoj toploti sunčevih zraka? Udišemo miris jutarnje kafe, tek ispečenog hleba ili sveže pokošene trave? Prošetamo uskom šumskom stazom i prepustimo se Božijem miru kroz svetu tišinu ambijenta? Ili čak pronalazimo lepotu u gradskoj buci koja svedoči o životnom poletu užurbanih ljudi?

Koliko puta smo spremni da se odreknemo naše ograničene individualnosti da bi se prepustili suštinskom jedinstvu univerzuma kojem pripadamo? Kad god se upletemo u mrežu ego-ičnih misli blokiramo svesni potencijal što rezultira nižim stepenom razumevanja.

Na taj način nismo u stanju da uvidimo da uvek imamo izbor doživljavanja egzistencije. Samo od nas zavisi da li ćemo ostati zarobljeni pojavom ili iluzornom otuđenošću te tako nepotrebno kreirati momente nesklada i besmisla? Ili ćemo izabrati da svaki momenat doživimo i osetimo u svom njegovom bogatstvu?

Naša duša je beskonačno, večno bitisanje ili postojanje. To što nas trenutno muči samo je talas na površini beskrajne dubine. Kad se utiša vetar nestaće i talasa. Površina će opet biti mirna. Zato se ništa ne treba shvatati suvise tragično. Kada je najteže i kada se misli da se ne može više izdržati, treba sačekati još malo i promena će nastupiti.

Ponekad kada se zagledamo u jednu tačku ona počne da raste tako da nam blokira čitav vidik. Isto je i s problemom. Ako uronimo u njega on postaje veći nego što jeste. Izgubi se iz vida suština, te se zadrži u pojavi. Kroz suženu prizmu problema više nismo u mogućnosti da imamo uvid ni u sebe ni u život.

Život treba prihvatiti onakvim kakav jeste, pošto baš takav i treba da bude. Sve ono što nam se dešava ima neki smisao ili neku pouku u sebi, samo što mi nismo u stanju da je uvek sagledamo. Tek kada se oslobodimo vlastitog očekivanja ili vlastite arogantnosti, tek tada možemo otkriti pouku kao i svu onu lepotu koju do tada nismo videli.

Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na Facebook Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na Google Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na My Yahoo! Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na Live Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na MySpace Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na Twitter Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na Digg Pošalji "Značaj opraštanja (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Lepo napisano sa svim potrebnim naznakama i sigurno će koristiti mnogima.Medjutim možda bi ipak trebalo reći da je ovo zadatak koji se obavlja u drugoj polovoni života kada individua prodje kroz sve faze svetskog i svog unutrašnjeg iskustva i dodje do samosvesti o sebi samom i svom pravom značenju.Tada saznaje sebe kao početak ,sredinu i kraj u samorazvoju psihe koja se ispoljava kao JA da bi je kao JASTVO ovo JA saznalo.
    Dakle ovaj stadijum psihološkog razvoja ličnosti nastupa kasnije i možda će se učiniti stran mladjim osobama kog kojih dominira ego čiji je zadatak da obezbedi mesto individue u životu i zajednici.
    Još treba reći i to da ovaj razvoj svesti koji dovodi do sinteze treba kao kod individue da ostvari i čovečanstvo u celini.
  2. Aphex Twin (avatar)
    Odlicno zapazanje! Aplauzi! Mozemo ceo text iscrpeti sa ove dve misli :

Kroz suženu prizmu problema više nismo u mogućnosti da imamo uvid ni u sebe ni u život.
    Kad god se upletemo u mrežu ego-ičnih misli blokiramo svesni potencijal što rezultira nižim stepenom razumevanja.
  3. sofija06 (avatar)
    Hvala zxy. Slazem se s tobom da razliciti stadijumi sazrevanja nose sa sobom i razlicito razumevanje sto se najbolje vidi kroz sukob generacija. Kada sam pisla knjigu nisam imala u vidu ni jednu generaciju, niti sam cak sta vise imala neki odredjeni plan pisanja.

Jednostavno sam imala potrebu da pisem. Mozda ce zvucati cudno, ali sam osecala neku vrstu duznosti ili obaveze da to cinim. Vecina tekstova je pisana spontano. Cinilo mi sa da misli dolaze kroz mene, a ne od mene. U svakom slucaju, sve ima svoj razlog nastanka, pa tako i ova knjiga. Zato i zelim da je ucinim dostupnom svima koji zele da je citaju.
  4. sofija06 (avatar)
    Aphex Twin.
  5. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Aphex Twin.
    Nešto slično kao ti rekla je za sebe i svoje stvaranje Margaret Jursenar,da se često osećala kao instrument kroz koji su prošli neki tokovi,..vibracije.Možda je to osećanje baš potvrda da si uradila pravu stvar.U svakom slučaju hvala ti za tvoj rad i trud.
  6. LJILJA MMM (avatar)
    Hvala zxy. Slazem se s tobom da razliciti stadijumi sazrevanja nose sa sobom i razlicito razumevanje sto se najbolje vidi kroz sukob generacija. Kada sam pisla knjigu nisam imala u vidu ni jednu generaciju, niti sam cak sta vise imala neki odredjeni plan pisanja.

Jednostavno sam imala potrebu da pisem. Mozda ce zvucati cudno, ali sam osecala neku vrstu duznosti ili obaveze da to cinim. Vecina tekstova je pisana spontano. Cinilo mi sa da misli dolaze kroz mene, a ne od mene. U svakom slucaju, sve ima svoj razlog nastanka, pa tako i ova knjiga. Zato i zelim da je ucinim dostupnom svima koji zele da je citaju.
    Pa.....to je to.....prava stvar...mislim na pisanje i njegov razlog. Dobri su ti tekstovi Sofija, razumljivi za nas laike. Sigurna sam da nekima pomažu da dodju do odredjenog nivoa na kome će ostati neko vreme, a nekima pak da predju na sledeći. U svakom slučaju nastavi
  7. sofija06 (avatar)
    zxy i Ljiljo. Svako od nas ima potencijal da pruzi vise radosti i ljubavi i sebi i drugima ili da unese vise svetlosti u tamne lavirinte zivota. Ja sa zadovoljstvom dajem svoj doprinos jer mislim da se u tome i sastoji svrha i smisao egzistencije svakog ljudskog bica.
  8. LJILJA MMM (avatar)
    zxy i Ljiljo. Svako od nas ima potencijal da pruzi vise radosti i ljubavi i sebi i drugima ili da unese vise svetlosti u tamne lavirinte zivota. Ja sa zadovoljstvom dajem svoj doprinos jer mislim da se u tome i sastoji svrha i smisao egzistencije svakog ljudskog bica.
    Prave reči.....apsolutno saglasna
  9. sofija06 (avatar)
    Naravno da ti to razumes. Tvoje pesme to svedoce.