Određivanje vrednosti - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Određivanje vrednosti

Oceni ovaj blog
Aktivnost mišljenja se ostvaruje kroz međusobnu inicijaciju spoljašnje i unutrašnje interakcije pa su ljudi pod stalnim uticajem i spoljašnjih i unutrašnjih vrednosti. Od pravilne procene vrednosti zavisi i funkcionalan razvoj ljudi ili njihova konstruktivna adaptacija s okolinom.

Svesnost uvek ima polazište ili oslonac u procesu formiranja misli. Nemoguće je verovati u ništa ili izbeći bilo kakvo opredeljenje pošto i ništa takođe predstavlja izbor ili vrstu opredeljenja. Zato i Česterton kaže: "Kada ljudi prestanu da veruju u nešto, oni ne veruju u ništa, oni veruju u bilo šta."

U zavisnosti gde ljudi traže ili nađu njihov oslonac zavise i njihove istine ili zablude. Ljudi koji nemaju veru u sebe uvek pokušavaju da nađu nešto izvan sebe da bi osmislili njihovu egzistenciju.

Međutim, smisao nije nešto samo od sebe dato izvan ljudi, već je to proces koji ljudi razvijaju sami u sebi kroz kompleksnu interakciju razlika i u sebi i izvan sebe.

Tek razvijenim smislom u samom sebi, čovek je sposoban da shvati zakonitosti interakcije smisla i besmisla pošto jedino smisao može da shvati pa onda i osmisli besmisao, kako u sebi, tako i izvan sebe.

Smisao se nalazi u suštini svesti ljudi ili njihovoj duhovnoj svesti. Zbog toga ona treba da bude polazna i osnovna tačka razvoja svesnosti svakog čoveka, a ne nešto izvan njega.

Oslanjajući se na svoju duhovnu svest ili smisao u sebi, čovek uvek zna na šta se oslanja. Na taj način on takođe postiže kontrolu nad samim sobom i svojim razvojem.

Čovek koji se oslanja na vrednosti izvan sebe nikada ne može biti siguran na šta se oslanja. Takav čovek se uvek oseća zbunjen i nesiguran pošto njegovo ponašanje ili njegov razvoj uvek kontroliše nešto izvan njega, a ne on sam. Iluzornost vrednosti izvan ljudi dočarana je kroz duhovitu anegdotu koja otprilike glasi ovako:

" Jedan čovek koji je živeo preko puta prodavnice satova, gde je jedan veliki sat u izlogu zauzimao posebno istaknuto mesto i uvek pokazivao tačno vreme redovno je svoj sopstveni sat navijao prema tome satu. To mu je omogućavalo da na vreme stigne na posao.
Jednoga dana njegov sat se pokvario, tako da je on otišao u tu prodavnicu da kupi sebi sat. Kada ga je prodavac ugledao, uzviknuo je:
- Drago mi je da ste došli u moju prodavnicu! Znate, ja svaki dan moj veliki sat u izlogu regulišem prema vama, pošto vi svaki dan u isto vreme idete na posao.-"

Mi vrednost svega oko nas procenjujemo samo kroz nas. Ukoliko mi nismo otkrili pravu vrednost nas samih, svakako da onda nećemo biti u stanju da procenimo ni vrednosti izvan nas. Kada ljudi ne znaju svoju vrednost, oni ili potcenjuju ili precenjuju sami sebe. Time se uvek uzrokuje njihova nefunkcionalna interakcija s okolinom.

Ona se manifestuje kao izdvojenost ili razlika od okoline koja u isto vreme stvara i snažnu zavisnost ljudi od svega izvan njih. Na taj način ljudi nikada ne mogu da ostvare istinski mir i sreću već se njihova egzistencija karakteriše stalnom napregnutošću i nemirom.

Za ljude s jakim egom je karakteristično da po svaku cenu nastoje da istaknu svoju vrednost svima oko sebe tako da i njihov mir i sreća zavise od uspeha te namere, koji opet (uspeh) zavisi od okolnosti iz njihove neposredne okoline, a ne samo od njih.

Isto tako sebični interesi, nagoni i strasti pod-ega se uvek razbuktavaju za nečim izvan čoveka tako da je on u stalnoj i grozničavoj trci da manipuliše da bi postigao svoj sebični interes i na taj način takođe nikada u potpunosti ne može da bude miran, slobodan i sretan pošto to sve uvek zavisi od nečeg izvan njega, a ne samo od njega samog.

Jedino se kroz razvoj duhovne svesti u svesnosti može uspostaviti potreban balans vrednosti u ljudima s vrednostima izvan njih. Takvim balansom se prevazilazi razlika između ljudi i okoline, tako da ljudi i sebe, kao i sve oko sebe doživljavaju podjednako važnim i značajnim.

Na taj način im se omogućava da postižu konstruktivno delovanje u interakciji s okolinom. Ukoliko se pojavi nesklad između njih i njihove okoline oni uvek nastoje da ga razumeju, savladaju i usklade na višem nivou smisla, tj. skladnom jedinstvu zajedništva.

Dr Rolo Mej piše: "Mi mislimo da istaknemo da dokle god individua sama ne afirmiše vrednosti; dokle njena vlastita motivacija, njeno vlastito moralno shvatanje ne predstavlja polazno mesto nijedna diskusija o vrednosti neće mnogo značiti. Moralni sud i odluka mora biti ukorenjena u individuinoj ličnoj moći da proceni. Samo onda kada on sam afirmiše na svim nivoima samog sebe način delovanja kao deo načina kojim on vidi realnost i bira da se odnosi prema njoj-tek tada će vrednost imati efekat i ubedljivost za njegov vlastiti život."

Pošalji "Određivanje vrednosti" na Facebook Pošalji "Određivanje vrednosti" na Google Pošalji "Određivanje vrednosti" na My Yahoo! Pošalji "Određivanje vrednosti" na Live Pošalji "Određivanje vrednosti" na MySpace Pošalji "Određivanje vrednosti" na Twitter Pošalji "Određivanje vrednosti" na Digg Pošalji "Određivanje vrednosti" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. coviax (avatar)
    Ovi tekstovi,sofija,za razliku od onih na forumu filozofija i pismeni,lepo iskomponovani i ne previše opširni.
    Osmišljavanje smisla je proces.Ko je taj proces završio-nema šta više da traži i ovde ne dolazi(fig).Čak i oni koji "veruju"u neki smisao,a stižu ovamo(opet fig.) imaju otklon prema tom smislu i nehotice ga dalje traže.
    Kažu:"Oprosti mi Bože što posumnjah..."Meni neće oprostiti...
  2. LJILJA MMM (avatar)
    Jako lep tekst Sofija. Prepoznah etapu puta kojom sada koračam, stoga imaš dva od mene
  3. sofija06 (avatar)
    Pozdrav coviax!
    Mada je tematika o kojoj se raspravlja sama po sebi kompleksna, ja sam se trudila da je iznesem na sto jasniji i jednostavniji nacin. Mislim da je od izuzetnog znacaja da se shvati da citav zivot u ovoj egzistenciji predstavlja proces razvoja, te da on nikada nije, niti moze biti zavrsen vec se stalno produbljuje ili usavrsava.
  4. sofija06 (avatar)
    Ljiljo, posto ne verejum u slucajnosti, rekla bih da je u pitanju sinhronizacija.
  5. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Ljiljo, posto ne verejum u slucajnosti, rekla bih da je u pitanju sinhronizacija.
    To je individuacija a ako ste u tome sinhrone onda ti je vreme Sofija da avatar promeniš
  6. sofija06 (avatar)
    I sinhronizacija i individuacija su Jungove oblasti. Individuacija je proces samospoznaje kojom se ostvaruje integralnost licnosti. Medjutim, Ljilja je govorila da trenutno prolazi kroz fazu o kojoj sam ja pisala, sto znaci da se dva dogadjaja desavaju istovremeno ili sinhronizovano te je u pitanju sihhronizacija.
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    I sinhronizacija i individuacija su Jungove oblasti. Individuacija je proces samospoznaje kojom se ostvaruje integralnost licnosti. Medjutim, Ljilja je govorila da trenutno prolazi kroz fazu o kojoj sam ja pisala, sto znaci da se dva dogadjaja desavaju istovremeno ili sinhronizovano te je u pitanju sihhronizacija.
    Ma jeste to sinhrono al avatar ovaj ...ko Dorijan Grej
  8. sofija06 (avatar)
    Hahaha. To je iz davnih 60-tih. Ako te interesuje kako sada izgledam pogledaj na mom drugom blogu http://sofija6.wordpress.com/