Duhovna svest ili duša (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Duhovna svest ili duša (II)

Oceni ovaj blog
U istoj knjizi on dalje nastavlja: "Prema tome drevnom učenju duša ne postiže kraj u toj savršenoj Čistoti sve dok ne oslobodi sebe nečistoće neznanja i ne postigne svesnost Sebe. I posto svaka duša mora proći isti test da bi bila primljena u savršeno Blaženstvo, očigledno je da u takvoj šemi nema mogućnosti za nepravdu ili pristrasnost.
U 'zatvorenom' evolucionarnom sistemu kao što je ova vasiona, pravda je kompletna i savršena; niko ne može da izađe a da ne ide sve do kraja i koja god da su pogrešna skretanja učinjena na putu, moraju se ispraviti pre nego što se stigne do kraja.
Prema starim Grcima ovaj zakon kauzaliteta koji upravlja suptilnom aktivnošću duše poznat je kao Adrasteria (pravedna kazna). To znači da vrlinom ovog univerzalnog zakona 'žanjemo ono što posejemo'.
U staroj Indiji ovaj princip je poznat kao 'zakon karme' ('akcije'). Implicitnost ovog zakona je reinkarnacija duša sve dok se ne zadovolje želje, isprave greške u prošlosti i duša ne postigne savršenost."

Verovanje u reinkarnaciju koja se još naziva i transmigracija ili metempsihoza je karakteristična za većinu religija. Čak se u pojedinim religijama koje je ne propagiraju mogu pronaći veoma slična shvatanja. Tako na primer u Kuranu ili svetoj knjizi Islama piše: "Bog stvara bića i šalje ih natrag, ponovo i ponovo, sve dok mu se ne vrate."

Siki ili Sikhi (sanskritski) veruju da će duša posle nekoliko reinkaranacija doživeti svoj Poslednji sud, te time biti u potpunosti apsorbovana u Boga. Sufi mistik i pesnik Rumi u jednoj od svojih pesama piše sledeće:

"Umro sam kao mineral i postao sam biljka. Umro sam kao biljka i digao se kao životinja. Umro sam kao životinja i postao čovek. Zašto bi se trebao plašiti? Kada me nije bilo umiranjem? I opet ću da umrem kao čovek, da se uzvisim s blagoslovom anđela. Ali čak i kao anđeo moram nestati. Svi osim Boga nestaju. Kada žrtvujem moju anđeosku dušu, postaću što um ovde nije u stanju da shvati. Oh, pusti me da ne postojim. Jer nepostojanje proklajmuje u tonu orgulja. Njemu ćemo se vratiti."

Reinkarnacija je verovanje u stalno i ponovno rađanje duša i to u raznim oblicima i formama u vidu životinja, ljudi kao i raznovrsnim savršenijim oblicima i inteligencijama nego što je ljudska. Različite forme i sudbine duša su uvek određene karmom. Svaki oblik ili vrsta živih bića ima svoje specifične i različite zakonitosti razvoja. Tek kada duša iz jednog oblika ili vrste postigne svoj savršen razvoj ili ispuni potrebnu zakonitost za razvoj te vrste, može da pređe u naredni viši oblik.

U svim ovim verovanjima prisutna je stalna promena u postojanju koja se može okarakterisati kao razvoj svesti (smisla). Razvoj svesti, samim tim i razvoj raznih fizičkih oblika je beskonačan i bezbrojan. Razna i različita nebeska tela, kao i razni i različiti oblici života na njima su uvek odraz ili pojava određenog potrebnog razvoja svesti.

Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na Facebook Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na Google Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na My Yahoo! Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na Live Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na MySpace Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na Twitter Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na Digg Pošalji "Duhovna svest ili duša (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. coviax (avatar)
    Veoma interesantno čak i za ovakvog pozitivistu...Koji "zna"za refleksiju i neke naznake "duhovnog"koje implicira kvantna mehanika,ali na nivou univerzuma...Dakle na dugačkom štapu...
    Ono šta mi,ipak,smeta u dužim esejima je ponavljanje kao argument.Ponavljanje (isto u Hriščanstvu,Islamu,Budizmu)jedne iste teze ne dokazuje je...Inače i dalje verujem u mačka u čizmama...
    A za lepo i veoma uređeno pisanje-svi moji komplimenti!
  2. LJILJA MMM (avatar)
    Lep tekst i mnogo pitanja na koja svako od nas ima neki svoj odgovor, iskristalisan ili tek u naznakama.
    Smatram da duša ne umire......seli se....najbliži mi je pojam karme....karma je sudbina duše kroz njene živote.
    Naravno ovo je samo moje subjektivno vidjenje.....zapravo samo čekajući osećaj koje je pronašao svoju misao....intuitivno saznanje.
  3. zxy (avatar)
    Pa to je to.Ova ideja izgleda nikom nije potpuno strana.Većina je lako prihvata bar načelu ,haha
  4. sofija06 (avatar)
    svima od
    Ono šta mi,ipak,smeta u dužim esejima je ponavljanje kao argument.Ponavljanje (isto u Hriščanstvu,Islamu,Budizmu)jedne iste teze ne dokazuje je...
    Kada ljudi dodju do istog saznanja nezavisno jedni od drugih to samo govori o univerzalnosti toga saznanja. Sustina nase svesti je koncentrisana u nadsvesnom nivou koja u svesnom ima manifestaciju intuicije.

Upravo je Ljilja dala veoma interesantnu deskripciju intuicije:
    zapravo samo čekajući osećaj koje je pronašao svoju misao....intuitivno saznanje.
    Cekajuci osecaj je nemanifestovani svesni potencijal ili sazeti intenzitet celine koji ekspanzira ili se raspline u aktivnost individualnih misli, tj. manifestuje se u svesnom kao nova spoznaja. Iako je ta spoznaja nova u svesnom nivou ona je oduvek postojala u nama ili nasem nadsvesnom nivo kao nemanifestovani potencijal.

Za razlicite religije je takodje karakteristicno da izrazavaju potpuno istu sustinsku ideju kroz razlicite interpretacije cime svedoce o univerzalnoj ili sustinskoj spoznaji. Ja sam u mojoj drugoj knjizi navela takve primere, ali cu ih ovde izostaviti posto zbog kompleksnosti zahtevaju dosta vremena i prostora da se obrazloze.