Pojam Boga i svesna sažetost (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Pojam Boga i svesna sažetost (II)

Oceni ovaj blog
Međutim, i pored svih nedostataka religija takođe predstavlja specifičan razvoj ljudske svesnosti u kojoj se kriju veoma lucidna shvatanja sveta i života. Zbog toga nije suviše mudro potceniti sve religiozne stavove već se i njima treba posvetiti potrebna pažnja i analiza što je uočeno od strane mnogih naprednih ljudi. Svami Abhajananda piše:
"Već dugo vremena svetska civilizacija priznaje samo nauku kao znanje. Nema sumnje da se to desilo kao reakcija na užase i izgrede slepe vere bez razuma ili vidljivih dokaza. Ali sada užas nauke zasnovane samo na razumu i vidljivim dokazima osakaćenim nedostatkom smisla za božansko i te kako se mogu uočiti. U nadi da možemo razumeti stvarnost samo kroz empirijsko, naučno učenje, mi smo napipavali put i spoticali se tumarajući često u pogrešnom pravcu; i konačno smo uvideli, našim dugim naporom da je zaista onako kako su nam mistici, koje smo smatrali sanjivim budalama, još od početka govorili."

Astronom i pisac Robert Jestrov: "Za naučnika koji je živeo u veri razuma priča završava kao ružan san. Savladavši planinu neznanja; sprema se da osvoji najviši vrh; i dok se izdiže na poslednji kamen, dočekuje ga grupa teologa koja sedi tamo već vekovima."

Amauri de Rincar: "Iznenađuje sličnost između slike - sveta današnjih fizičara i vizije sveta Istočne Metafizike da je to možda zapanjujući kulturni fenomen našeg vremena."

Sve svetske religije propagiraju da različiti, izdvojeni ili individualni materijalni/energetski oblici vidljivog, fizičkog univerzuma potiču iz apsolutno iste ili jedne suštine koja je sama po sebi nevidljiva ali koja u sebi sadrži i stvara sve što je vidljivo. Takav zajednički početak, jedinstvo, smisao ili kreator i uzrok svega što postoji naziva se raznim imenima od kojih je najuobičajenije Bog. Za Boga se kaže da predstavlja "Dušu Sveta", kao i " Svest univerzuma". Jedna afrička himna tvrdi: "Jedini on je izašao iz samog sebe, a od jednog je izašlo sve što postoji."

Ako se uzme u obzir činjenica da je komplementarna suprotnost osnova aktivnosti ili razvoja onda religiozno tvrđenje da individualni materijalno energetski oblici fizičke egzistencije potiču od jedistvene duhovne ili svesne suštine zaista ima svoju realnu potporu ili osnovu jer se time takođe ukazuje i na nužnost postojanja nefizičkih zakonitosti sa suprotnim karakteristikama razvoja.

Prema tome, dok u fizičkoj (pojavnoj) dimenziji nešto postaje veće širenjem dotle je u svesnoj (suštinskoj) dimenziji obrnuto. Svest vlastitim sažimanjem ostvaruje i višu suštinsku sveobuhvatnost te apsolutna sažetost svesti u isto vreme predstvaljala, ne samo apsolutno jedinstvo, već i apsolutnu sveobuhvatnost postojanja što odgovara pojmu Boga.

Religija nije jedina koja propagira komplementarno suprotne zakonitosti u univerzumu već takvo tvrđenje zastupaju i neki od najistaknutijih kvantnih fizičara kao na primer, nobelovac Niels Bohr i David Bohm. David Bohm govori o implicitnoj (umotanoj) i eksplicitnoj (odmotanoj) uređenosti jedne iste "nedeljive celine". U rečniku website Objave piše:

"Sve nauke polaze od osnovne pretpostavke da je univerzum uređen na izvestan način. MEHANICISTIČKA nauka smatra da je ta uređenost izvedena poput mašine, u smislu da se radi o sklapanju delova u celine, pri čemu akcija i interakcija podležu zakonima u vezi energije. Budući da je ovaj model u neskladu sa KVANTNOM fizikom, teorijski fizičar David Bom* /Bohm/ razvio je novi pojam uređenosti, koji ispunjava ovaj zahtev. On je predložio da se razmišlja u terminima uređenosti "nedeljive celine" u kojoj pojave imaju dva potencijalna stanja, 'umotano' ,/ili 'implicitno'/ i 'odmotano' /ili 'eksplicitno'/ stanje.
Da bi dao ilustraciju za implicitnu uređenost, kao umotanost svega u svemu ostalom, i kako implicitno uređenje može da postane eksplicitno u procesu odmotavanja, Bohm navodi jednostavan laboratorijski eksperiment.
Ako se jedna nerastvorljiva kap mastila kane u glicerin koji se nalazi u posudi sa uređajem za sporo mešanje glicerina, onda se kap u toku mešanja polako izdužuje u nit i na kraju iščezava. Ali, ako se pravac mešanja obrne onda se kap ponovo pojavljuje, to jest, rekonstruiše se. Stanje u kome je kap bila naizgled iščezla, u stvari znači da je ona bila 'implicirana' ili 'umotana' u glicerinu; dok način njenog ponovg pojavljivanja ilustruje princip 'odmotavanja'.

Dok je kap bila umotana, čestice od kojih se ona sastoji bile su nepravilno rasute u glicerinu; ali, činjenica da su se one mogle rekonstruisati u kap ukazuje da je i u implicitnom stanju postojala neka vrsta uređenosti."

Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na Facebook Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na Google Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na My Yahoo! Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na Live Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na MySpace Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na Twitter Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na Digg Pošalji "Pojam Boga i svesna sažetost (II)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)

Kad je o religiji reč mislim da su njoj potrebni danas drugačiji propovednici koji će na moderan način interpretirati stvarna značenja sadržana simbolično u dogmama i naći dugačiji pristup ljudima ,naročito mladim,za duboke istine i vrednosti koji se u religioznom osećanju nalaze.
  2. skako (avatar)
    Malo sam,iscitavao Vase pisanje.Povrsan utisak bi bio,puno mudrosti,no kad se pojedine Vase misli stave pod lupu,deluju naivno,neke,nebih da ovo shvatite kao maliciozno,ali neke mi deluju kao trucanje.Naprimer,zivotinje se ponasaju neodgovorno!Ako je Bog stvorio svijet,onda se zivotinje ponasaju veoma odgovorno!!!Slijede Njegov naum! A sta je sa covekom?Covek je stvoren po liku Bozijem,pa kako onda nazvati pedofila,ubicu trudne zene pri pljacki,silovanje dece potom njihovo ubistvo?Rade li to naprimer majmuni?Ok,ovo su bolesne osobe,slozicu se,ali sta je sa obicnim gramzivim osobama,lazovima,da ne nabrajam.Po meni su vece zivotinje oni koji prave ove realiti serije,te ucesnici i gledaoci svi zajedno.Ako je to Bog tako namerio,ja se nebih ponosio svojim delom,da sam stvarao svijet umjesto njega!Poz
  3. sofija06 (avatar)
    Hvala zxy. Duhovna dimenzija religije krije znacajan uvid u sustinu egzistencije koja jos uvek nije u dovoljnoj meri shvacena.
  4. sofija06 (avatar)
    Pozdrav skako!
    Nema nista lose u tome sto si izneo svoje misljenje kao i svoj utisak o onome sto pisem. Mada bi ga po tonu pisanja ili osecanjima unesenim u njega mogla okarakterisati dosta subjektivnim.

Smatram da nisi razumeo ono sto sam nastojala da izrazim. Moja namera nije da podcenjujem zivotinje. Naprotiv, ja volim zivotinje i smatram da su dosta inteligentne. Medjutim, cinjenica je da njihova inteligencija nije tako kompleksna kao inteligencija ljudi.

Zivotinje nemaju znanje dobra i zla (moralnu dimenziju) kao ljudi pa zbog toga ne mogu biti odgovorne sto ubijaju jedna drugu da bi opstale. One se ponasaju po instinktivnom zakonu opstanka i prirode.

Ljudi pored prirodnog zakona opstanka imaju i duhovnu dimenziju koja se manifestuje kao savest i moral. Ja sam dosta opsirno pisala o savesti i moralu posto oni predstavljaju kljucnu ulogu zdravog psihickog zivota ili konstruktivnog razvoja ljudi.

Ukoliko ljudi zapostavljaju njihov duhovni razvoj, tj. ignorisu glas savesti i morala, kod njih se sve vise javljaju razlicite devijacije u ponasanju (neke od njih si nabrojao). Za psihopate je karakteristicno potpuno odsustvo savesti jer je njihov duhovni razvoj u potpunosti zapostavljen.
    Visi stepen duhovnog razvoja ljudi se karakterise kao visi stepen odgovornosti i moralnosti i obrnuto. Za zaostao duhovan razvoj je uvek karakteristicna neodgovornost, nemoralnost i destrukcija.
    Ažurirano 01.03.2011. u 10:09, autor: sofija06
  5. coviax (avatar)
    Valja cuti vrhunske teologe kako objasnjavaju zakon entropije...To je zaglavljivanje u nebuloze...
    Ja niti verujem,niti neverujem...to mi je manje od lanjskog snega...A Bor je to kao Galileo...ipak se okrece.
    Nije mogao kvantnu mehaniku da plasira samo tako i izbije religijama njome sve zube!!!Najmanje bi trebala dva Boga:jedan koji talasa i drugi od cestica...
  6. sofija06 (avatar)
    Pozdarv coviax!
    Mada je komentar dosta kratak, obiluje informacijama. Medjutim, nedostaje mu opsirnije ili jasnije obrazlozenje osnovne ideje. Koliko sam ja razumela potencira se na medjusobnoj iskljucivosti religije i nauke.
    Rekla bih da takav stav ima karakteristike pojavnog, a ne sustinskog razumevanja.

I ako se na prvi pogled religija, nauka i filozofija razlikuju, one imaju isti izvor. Taj izvor je svest ljudi koja predstavlja, ne samo sustinu njihovog odredjivanja vec i samog njihovog postojanja.
    Prema tome, i religija i nauka i filozofija predstavljaju specifican ili jedinstven uvid u kompleksnost postojanja. Svaki od tih uvida ima svoj odredjen znacaj i funkciju koja doprinosi zadovoljenju sustinskih potreba ljudi.

Iz toga razloga ni jedan uvid sam po sebi nije univerzalan ili savrsen. Zato smatram da je progresivan razvoj ljudi kao i njihove spoznaje moguc tek onda kada se svi ti aspekti uvaze ili kada se od svakog uzme ono sto je korisno, produktivno i funkcionalno.

U svakom slucaju da ni jedan naucnik nece biti sputan ili ogranicen time sto ima uvid u religiju ili filozofiju. Naprotiv, tek tada je u mogucnosti da ostvari potrebnu sveobuhvatnost ili jasniju i siru perspektivu u svom ogranicenom polju istrazivanja. Ocigledan primer takvog tvrdjenja je pomenuti Bor.

Bor je imao veliko interesovanje za filozofiju ali se igrom slucaja odlucio da studira fiziku. Mislim da je takva kombinacija i urodila njegovim principom komplementarnosti u oblasti fizike. On je cak prilikom dodele jedne od nagrada napravio svoj grb sa simbolima yin and yang.

Vise nije pitanje: da li su cestice ili talasi posto je dokazano da su i jedno i drugo u isto vreme?