Ponašanje i svesnost (III) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Ponašanje i svesnost (III)

Oceni ovaj blog
Smisaoni razvoj je nemoguć bez samokontrole i odgovornosti. Ponekad se kod ljudi sa zaostalim duhovnim razvojem može uočiti nešto veoma slično samokontroli. Međutim, to je samo iluzorna i ograničena samokontrola čije se zakonitosti razvoja u potpunosti razlikuju od samokontrole koja se postiže duhovnim razvojem. Takva samokontrola uvek rezultira neskladom i negativnim posledicama kako na čovekovu okolinu tako i na njega samog ili na daljnju degeneraciju njegove svesnosti.

Takav čovek vremenom sve više gubi sposobnost doživljavanja nesebične ljubavi i ljudske topline ili unutrašnjeg bogatstva koje ni jedna vrednost izvan njega ne može da nadoknadi. On sam sebe osuđuje na časove najužasnije mizerije i osamljenosti u svom ledenom svetu koji je sam kreirao.

Lakomisleni i neodgovorni ljudi koji nemaju samokontrolu uzimaju sve što im izgleda primamljivo bez obzira na posledice. Međutim, takvi ljudi prave veoma opasne izbore pošto su posledice neminovne. U nekim slučajevima one su trenutne a u nekim one se ispoljavaju mnogo kasnije. Uzaludno je očekivati da do njih neće doći. Ta zakonitost je veoma lepo dočarana u španskoj narodnoj poslovici koja glasi: "Uzmi što god hoćeš - rekao je Bog; uzmi i plati."

Goldsvorti takođe kaže: "Ako ne mislite o budućnosti, ne možete je ni imati." Naravno, da se ovde ne misli da čovek mora biti preokupiran planovima o budućnosti ili da ima moć da određuje buduće događaje već da bude svestan posledica svojih izbora.

Ljudi koji pohlepnim i nepromišljenim postupcima uzrokuju vlastitu nesreću često nisu spremni da preuzmu odgovornost za to već krivicu traže u drugim ljudima, lošoj sreći, sudbini ili čak i u predodređenosti za neuspehe. Hegel je značaj samokontrole izrazio na sledeći način: " Ko želi veliko da postigne, taj mora znati da se odriče. Ko, naprotiv, želi sve, taj će malo da postigne."

Mudrost se ne sastoji u tome da čovek ima što više iskustava već upravo u tome da zna da ih pravilno odabere. Nepromišljen čovek nastoji da ima što više primamljivih iskustava, dok mudar čovek zna da će biti bolje ukoliko nikada nema iskustva koja se negativno odražavaju na njegov duhovni razvoj.

Ljudi koji nikada ne odriču bilo koje iskustvo veoma često smatraju da su superiorniji u odnosu na ljude koji odriču pojedina iskustva. Međutim, takvi ljudi su upravo siromašniji za jedno veoma značajno iskustvo a to je iskustvo izbora iskustava koje u sebe uključuje i iskustvo odricanja pojedinih iskustva.

Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na Facebook Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na Google Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na My Yahoo! Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na Live Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na MySpace Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na Twitter Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na Digg Pošalji "Ponašanje i svesnost (III)" na del.icio.us

Ažurirano 27.02.2011. u 03:54, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. Trinito (avatar)
    perifrasticna konjugacija aktivna je veoma znacajna u toj celoj stvari. ako izbacimo slonove iz price o hanibalu ko ce da kaze 'hanibal ante portas', a tek snegove kilimandzara koji se otapaju zahvaljujuci globalnom otopljavanju.kazu efekt staklene baste, da verujemo?
  2. sofija06 (avatar)
    Da bi bila u stanju da ti odgovorim na pitanje moras se potruditi da budes razumljiviji.
  3. sofija06 (avatar)
    Basta i slonovi nisu bas najbolja kombinacija, a kad se tome jos doda sneg- eto ti belaja.
    Ažurirano 13.02.2011. u 09:41, autor: sofija06
  4. zxy (avatar)
    Lepo si ovo napisala i meni je razumljivo i prihvatljivo.Ono što mi pomalo smeta kod tebe je insistiranje na optimizmu.Iskreno mislim da se ti pašiš da pogledaš istini u oči,ali to da izbegneš nećeš moći.Život će sa tim da te suoči kad tad to nikog nije mimoišlo do sad.
    Ažurirano 13.02.2011. u 10:35, autor: zxy
  5. 123loncar (avatar)
    "Mudrost se ne sastoji u tome da čovek ima što više iskustava već upravo u tome da zna da ih pravilno odabere. Nepromišljen čovek nastoji da ima što više primamljivih iskustava, dok mudar čovek zna da će biti bolje ukoliko nikada nema iskustva koja se negativno odražavaju na njegov duhovni razvoj. "

... odmah da kažem , da se ne slažem sa ZXY ; moje mišljenje je da svojim tekstovima na neki način zagovaraš populistički uobičajeni pragmatizam - zapisan na stranicama uobičajenih obrazovnih tečaja --- i da to odlično radiš ... još da dodam : verovatno smatraš da možeš rulju da obrazuješ i da si društveno korisna - čak da zaslužuješ elitnu poziciju ; stoga i nalazim da nisi optimista ; no sve ovo i nije važno - naročito moje mišljenje i stavovi -- važan je kakav takav dijalog , iz koga možemo stvari da pokrećemo tamo amo , zarad eventualnih novih saznanja.. dakle, ovo ispred nebitno je , pa da nastavim u vezi citiranog pasusa :
    elem , izdvojio sam predhodni pasos, samo zbog toga što je milenijima eksploatisan u nasilno uguravan svakom slobodno mislećem čoveku u um pa i u njegovo razumevanje svega u vezi njegovog intelektualnog vazdizanja -- naravno zarad porobljavanja ili usporavanja u ličnom napredovanju ( u oslobađanju / rastuđenju ) ... naime , iskustvena znanja su manje više praktična znanja i pripadaju znanjima takozvanom čoveku radniku / čoveku mašini .... iskusiti pa naučiti ... pokusati pa znati ... slikovito prikazana i razumljivo objašnjena iskustvena znanja mogu se videti i spoznati iz svih aspekata u dresuri mečke .. naime , mečki se kroz rnje stavi alka sa lancem ( izuzetno osetljiva tačka ; prepuna nervnim završecima za čula mirisa i dodira -- mečkina senzibilna istraživačka alatka ) i distantnom motkom ( da se preko bola anulira svaka neposlušnost -- posle pet do šest snažnih trzaja mečkara , mečka otkrije da joj je bolje da na svaki blagi trzaj bude smirena i poslušna nego da doživi bolni šok kome nemože da doskoči svojim bićem ) .... tako opremljena mečka, natera se da hoda po vrućem limu ( pre toga neko počne da udara u doboš ) ; pošto joj tabani saopštavaju bol stanja izazvana toplijim limom , ona izbegava lim ; mečkar joj zadaje snažan bol u nozdrve i primorava na poslušnost --- igra sa bolom sve što više traje , mečku primorava da hoda po limu ubrzano , kako bi hladila tabane a na taj način smanjla i bol u nozdrvama ( tad fingira ples - za obesnu publiku )... sve što više dresura traje , sve je više mečka ubeđena da zna znanje kojim može da izbegne obest mečkara ... na kraju imate mečku sveznalicu koja na zvuk doboša podiže noge a na blago pomeranje motke radi sve po želji mečkara / to je njena iskustvena mudrost ..... to je to ... kome se ne sviđa, neka počne da oslobađa sopstvenu mečku ... hoću da kažem , mečkar je država ; institucije prinude su motka , lanac i alka ; dreser su obrazovne , kulturne i religijske institucije ... ako vam više prija , tu sam mečka ja ..... iskustvena znanja i njihovo naizust apsorbovanje otuđuju čoveka od : razumnog promišljenog i istraživačkog delovanja u vremenu i prostoru ; od njega samog i konačno od njegove prirode ( čoveka - promišljenog istraživača )....
    Dakle , iskustvena znanja traže od konzumenta da se poistoveti sa prirodom kromanjonca ( koji je izumreo samo zato što nije imao istraživačko saznajnih moći ), ali to poistovećenje je kontrolisanodozirano kroz njegovu radnu delatnost ( društveno određena radno iskustvena pozicija svakog pojedinca i strukovne grupe ) .. nasuprot iskustvenih znanja , stoje istraživačka saznanja koja takvog čoveka izdvajaju i čine sapiensom / mudracem ... naravno sapiens ne mora više da luta planetom da bi saznavao ; već nekoliko milenijuma imamo mudrace ( i danas cenjene ) koji nisu mrdnuli iz rodnog mesta .... ti i njima slični sapiensi, koriste moć promišljanja i logičke saznajne metode za proširenje svojih saznanja - kao i civilizacijska saznanja ( koja su danas dostupnija nego juče - samo ako je čovek ljubitelj znanja i ima selekicionog dara ; da tako kažem / jer su polu znanja i polu istine , kao i kvazi naučne ili autoritativne istine sredstvo za usporavanje ličnih razvija oslobođenih ) .... dakle , sveopšta mudrost se stiče zahvaljujući integralnom korišćenju istraživačkim moći i naučnih metoda ( da tako kažem ) u otkrivanju objektivnih istina, kao i u njihovom obaranju te utvrđivanju novih i proveravanju očiglednih istina i utvrđenih postulata .... Oće reći , iskustvom se dosežu radno zanatske veštine i umeća ; a istraživačko promišljenim aktivnostima stiču se znanja / saznanja / mudrost ...
    Naravno , takozvana vladarska elita ovo zna ; zna da su iz znanja i saznanja proistekle neograničene moći i društveno vladajuće ili osvajajuće sile / vladarske alatke ; stoga i nije namerna da svakog ljudskog stvora približi tim moćima i silama , a kamoli da njega samog učini moćnim/oslobođenim ---- stoga preko svojih obrazovnih institucija , potpomugnutih represivnim - nastoji svakog živog stvora ( sem sopstvenih potomaka i služinske oligarhijske paščadi / kerova čuvara moći ) da utera u iskustvena znanja / takozvane radne mudrosti , koja pravi od konzumenta radnu biološku mašinu ... samo je jedan stolar na ovom svetu bio mudrac ; ali za tu njegovu svetsku slavu nije zaslužno stolarsko redno, nego njegove istraživačko saznajune moći i mudroljubivost ( spinoza ) --- svako rendo na ovom svetu , nije ništa drugo davalo čovečanstvu do dobrih i loših stolara ... rendajući , nijedan stolar nije uspeo da otkrije geometrijsko matematički model ,kako se konstruiše šablon za izradu duge i obruča za bačvu - željene zapremine i oblika ... nit je pak ijedna naučena mečka da igra ohvatila lososa ili pak pasrmku u potoku ... tako nekako stoje stvari stim znanjima / saznanjima i njihovim mudrostima ... Pozdrav !

P.S. ovde sam pokušao da opovrgnem tvoje viđenje mog psihološkog profila , opisanog u jednom od predhodnih tvojih komentara u nesećam se kom blogu ... naime , nezavisno od oficijelnih stavova zvaničnih državnih naučnih institucija , moraš da priznaš: da se poodavno uspostavlja takozvani novi svetski poredak preko destrukcije ljudskoga uma ( čak je i hitler u svojoj radionici imao takve projekite ; i da danas ima svaka iole organizovana obaveštajna služba , u čemu prednjače ameri i englezi ) ( bilo bi šteta da o tome neznaš ništa ); da se destrukcijom izuzetno lako osvajaju ljudi i dovode u poslušna pokorna stanja ; da je destrukcija opasna po duhovno stanje čoveka i vodi ga lagano putem samouništenja ; da se znanjima o ovome čovek oslobađa prvog reda destruktivnih okova ; da se radom na samo izgradnji , čovek oslobađa drugog reda okova ; da se povratku istraživačkoj prirodi u sebi čovek oslobađa svake tiranije ---- a sve to je optimizam .... biti izvan destrukcionih sila je optimizam ( jer ako su sile znane , onda su i pobedive -- zar ne ) ... zato sebe doživljavam kao objektivnog optimistu / životo ljubivog ...
  6. zxy (avatar)
    Da bi mogli ozbiljno da razgovaramo trebalo bi najpre da usaglasimo definicije nekih pojmova .Ali .vidi se i ovako šta je hteo da kaže svako.
  7. 123loncar (avatar)
    ZXY , kad god vodimo rasprave o ovome i onome , mi zapravo reprezentujemo sopstvene pojmovnike o tome ili pak onome ... inače rasprave nisu ugovori , pa da se u preambuli definišu šta se pod pojedinim pojmovima smatra ... dakle , pojmanje je večno nedokučiva stvar -- zar ne .. sve se menja , pa i pojmovi o ovome ili onome ..
  8. sofija06 (avatar)
    Lepo si ovo napisala i meni je razumljivo i prihvatljivo.
    Hvala zxy.

Ono što mi pomalo smeta kod tebe je insistiranje na optimizmu.Iskreno mislim da se ti pašiš da pogledaš istini u oči,ali to da izbegneš nećeš moći.Život će sa tim da te suoči kad tad to nikog nije mimoišlo do sad.
    Ja u vezi te smetnje ne mogu da ucinim nista posto je ona u tebi, a ne u meni. Prema tome, od tebe zavisi kako ces se odnositi prema njoj ili kako ces na nju reagovati.

Zivot je aktivnost koja se postize stalnom interkcijom komplementarnih suprotnosti. Zato u njoj postoji dobro-zlo, pravda-nepravda, sreca-nesreca, patnja-zadovoljstvo itd. To je ono sto jeste. Ukoliko se opiremo onome sto jeste zauzimamo stav plivaca koji pliva uzvodno i time, ne samo sto nepotrebno trosi energiju, vec ne odmice daleko.

Najcesce mi sami sebi prouzrokujemo razocaranja, nezadovoljstvo ili besmislene momente usled vlastite arogantnosti posto ocekujemo da sve treba da bude onako kako mi smatramo da treba da bude.
    Naravno, da je covek odgovoran za sebe i svoj zivot ili odluke koje donosi tako da mora imati izvesnu kontrolu u svom zivotu. Medjutim, sve je u balansu koji se ostvaruje kroz fleksibilnost. Svaka situacija od nas zahteva odgovarajucu reakciju.

U svakoj situaciji je neophodno razmotriti sve mogucnosti kojima bi bili u stanju da usmerimo razvoj dogadjaja u zeljenom pravcu ili podrazumevanoj konstruktivnosti. Ukoliko uspemo u tome - divno. Ukoliko ne - opet je sve OK. posto to izlazi izvan domena nase kontrole i naseg delovanja ili kako nas narod kaze: prelazi u domen sudbine, Boga ili vise svesti univerzuma koju mi nismo u stanju da shvatimo ili razumemo usled vlastite ogranicenosti.

Tada se konstruktivna reakcija sastoji u tome da se takve okolnosti prihvate ili da se "pomiri sa sudbinom" zivotom ili onim sto jeste, tj. da se veruje da i u tome postoji nesto sto ce eventualno rezultirati visim skladom ili doprineti radjanju neke vise spoznaje ili mudrosti u nama. Jer, kao sto nas narod kaze: "Kolo srece se okrece".

Nije redak slucaj da nesto okarakterisemo kao srecu ili uspeh u odredjenom periodu zivota, da bi kasnije imali negativne posledice od toga, kao sto i postoje odredjene situacije koje na prvi pogled izgledaju kao neuspeh ili nesreca, da bi tek kasnije shvatili njihovu pravu vrednost i okarakterisali ih kao blagoslov koji nam je omogucio neku dublju spoznaju, mir i srecu.
    Hvala za komentar.
  9. sofija06 (avatar)
    Loncar, nesto bih te zamolila. Da li bi mogao da pravis razmake u tvom pisanju posto je ovako veoma tesko za citanje?

moje mišljenje je da svojim tekstovima na neki način zagovaraš populistički uobičajeni pragmatizam - zapisan na stranicama uobičajenih obrazovnih tečaja --- i da to odlično radiš ... još da dodam : verovatno smatraš da možeš rulju da obrazuješ i da si društveno korisna - čak da zaslužuješ elitnu poziciju ; stoga i nalazim da nisi optimista
    Na tvoje misljenje mogu dati sledeci odgovor ili bar pokusati da jos jednom jasnije izrazim svoje misljenje, posto se tvoje misljenje ne podudara s mojim ili s onim sto nastojim da izrazim:
    Ja mojim tekstovima niti zagovaram niti predstvaljam nicije misljenje osim svoga. Ne smatram da od mene zavisi da li ce neko zeleti da se obrazuje ili ne. To uvek zavisi od samih ljudi ili njihovog stepena razvoja koji ce usloviti njihovu zelju za obrazovanjem.

Volela bih da sam drustveno korisna i ne vidim sta je lose u tome?
    Ne znam od kuda ti ideja da smatram da zasluzujem elitnu poziciju? Cak ne razumem u cemu se sastoji ta pozicija? U odnosu na sto ili koga?

Ja sam jos od detinjstva fascinirana misterijom egzistencije sto je uslovilo moju ljubav prema citanju i razmisljanju.
    Knjige koje sam napisala su rezultat dugogodisnjeg aktivnog proucavnja i obzervacije. Znam da je meni takva obzervacija omogucila razumevanje svrhe i smisla moje vlastite egzistencije sto je doprinelo mojom konstruktivnijom adaptacijom samim tim i izvesnim mirom i harmonijom.

Zato i zelim da je podelim s ljudima i radovalo bi me da i na njih ima slican efekt. Medjutim, svesna sam cinjenice da se svaki covek nalazi na svom jedistvenom stepenu razvoja i da ce ljudi razlicito reagovati ili imati razlicito misljenje o ovom sto pisem.

dakle , pojmanje je večno nedokučiva stvar -- zar ne .. sve se menja , pa i pojmovi o ovome ili onome ..
    Mada ovaj komentar nije upucen meni, smatram da zasluzuje paznju pa ga zato i citiram. Slazem se s ovom konstantacijom. Spoznaja je proces koji traje sve veme u fizickoj egzistenciji. Osnovna karakteristika smisla i progresa je njegova stalna promena ili produbljivanje. Zato se i pojmovi ili nase razumevanje kojima ih odredjujemo stalno menja, razvija ili produbljuje.
  10. zxy (avatar)
    Sofija ja sam samo hteo da ti kažem da malo bolje osmotriš ovaj svet koji nam se kao pojava ukazuje u lancu uzroka i posledica u kome nema nikakve slobode već je sve nužno.
    A takodje da onako za razonodu pročitaš ako nisi Volterovog nezaboravnog "Kandida" koga on i napisa kontra Lajbicovog optimizma.
    Inače vidim da ti dobro poznaješ to o čemu pišeš,dobro to i radiš i verujem da mnogima koristi tvoj blog.Ali i Lončar ti reče da dosta podseća na ono što se na katedrama priča i da treba više ličnog opažanja i iskustva.Ja predpostavljam da si ti mlada osoba i da će to vremenom doći.Poz..
  11. LJILJA MMM (avatar)
    Sofija.....ja nisam čitala filozofska dela....praktičan život nije ostavljao mesta čitanju te vrste literature, ali mi je jasno kad čitam tvoje tekstove. Svako od nas čita i piše sopstvenim iskustvom i znanjem. Meni se dopadaju tvoji tekstovi. Nekom mladjem će svakako pomoći da se snadje......a ko zna, možda i nama starijima
  12. sofija06 (avatar)
    Zxy, ljudski duh uvek ima slobodu izbora, sto ce biti objasnjeno kroz moje daljnje tekstove. Volterovog "Kandida" sam citala i na mene nije ostavio znacajniji utisak.
    Znam da je ovo sto pisem iskljucivo moje misljenje i ne znam po cemu podseca na pricanja s katedre?

Nisam mlada vec sam zena u zrelim godinama koja ima relativno dosta zivotnog iskustva. U svakom slucaju, hvala ti za javljanje. Mogu da osetim mnogo prijatniji ton i to mi je drago.

Verujem da bi diskusija mogla biti mnogo konstruktivnija da se vise koncentrise na ono sto pisem, a manje na spekulisanje o mojoj licnosti, pogotovo kada ima karakter projekcije tako da je daleko od istine.
    Nadam se da cemo jos koji put imati priliku da razmenimo misljenja. Mnogo pozdrava i sve nabolje.
  13. sofija06 (avatar)
    Hvala Ljiljo. Zaista cenim tvoje reci podrske i tvoje angazovanje da mi das do znanja da ti se svidjaju tekstovi. Tako lep gest se i mogao ocekivati od osobe ciji stihovi odisu suptilnim bogatsvom unutrasnjeg zivota. Sto se tice godina, ako si blizu 50 onda mozemo biti i vrsnjakinje?
  14. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Zxy, ljudski duh uvek ima slobodu izbora, sto ce biti objasnjeno kroz moje daljnje tekstove. Volterovog "Kandida" sam citala i na mene nije ostavio znacajniji utisak.
    Znam da je ovo sto pisem iskljucivo moje misljenje i ne znam po cemu podseca na pricanja s katedre?

Nisam mlada vec sam zena u zrelim godinama koja ima relativno dosta zivotnog iskustva. U svakom slucaju, hvala ti za javljanje. Mogu da osetim mnogo prijatniji ton i to mi je drago.

Verujem da bi diskusija mogla biti mnogo konstruktivnija da se vise koncentrise na ono sto pisem, a manje na spekulisanje o mojoj licnosti, pogotovo kada ima karakter projekcije tako da je daleko od istine.
    Nadam se da cemo jos koji put imati priliku da razmenimo misljenja. Mnogo pozdrava i sve nabolje.
    Ali ne govorimo o ljudskom duhu nego o čoveku.
  15. LJILJA MMM (avatar)
    Hvala Ljiljo. Zaista cenim tvoje reci podrske i tvoje angazovanje da mi das do znanja da ti se svidjaju tekstovi. Tako lep gest se i mogao ocekivati od osobe ciji stihovi odisu suptilnim bogatsvom unutrasnjeg zivota. Sto se tice godina, ako si blizu 50 onda mozemo biti i vrsnjakinje?
    Hahahahah
    Hvala za lepe reči....znala sam.......onda jesmo vršnjakinje
  16. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi. Drago mi je da smo vrsnjakinje.
  17. sofija06 (avatar)
    Izvini, tek sada sam videla tvoj komentar pa sam odgovorila pre Ljilji. Nije sij anego vrat. Ako govoris o jednom, ne mnozes a da ne govoris o drugom. To su ti dve strane jednog istog.
  18. zxy (avatar)
    Izvini, tek sada sam videla tvoj komentar pa sam odgovorila pre Ljilji. Nije sij anego vrat. Ako govoris o jednom, ne mnozes a da ne govoris o drugom. To su ti dve strane jednog istog.
    Uzmi ovaj primer:Ljudski duh već poduže šparta svemirom ,ma stigao je do kraja tj.početla i priča priče zanosne kako će i šta će.
    A ustvari radi se o grabežu i još gore o razvoju oružja o oružanoj prednosti za obračun ovde na zemlji.E to ti je čovek i njegovi porivi ,nužni,dobro nam poznati.
    A maštanja i priče ljudskog duha i za ludski duh to je da se vlasi ne sete.i troškovi pravdaju.
  19. 123loncar (avatar)
    ..linearno viđenje duha ( geometrijsko - u ravni , po teoriji simetrije ) , kako reče ZXY je po onoj vlaškoj .... tu pojednostavljenu duhovnu sliku , pomalo je zakovala jevrejska psiholigija ( uzgred, koja je neviđeno otkriće za ravansku pamet mnogih balkanskih intelektualaca - šiferovskog karaktera )..... no ako sesve to malo prostorno sagleda ( integralnom logikom ) , onda ZXY primer zapravo ukazuje nam na kombinaciju protestansko jevrejske licemernosti ( izraženoj danas u anglo atlanskim zemljama ) , koja forsira znanje kao suptilnu vladarsku moć na zemlji ; takozvanim mekim sredstvima prinude - podupretih grubom surovom silom i genocidnim nasiljem .... no ovde se prožima i pitanje integralnosti tela čovečijeg i duše ... kad se uspostavi taj funkcionalni integralni sistem ( tela i duše - da tako kažem ) ,imamo intiligentno čovekoliko biće ... inače , moguće je da telo egzistira bez takozvane duše( spolja izražene svesnosti o sebi ) ; nisam siguran da duša može da egzistira bez tela .... stoga mogu ovako lajički da kažem, da je duša u neku ruku samo izraženi potencijal živog bića u svim mogućim oblicima ... po toj nekoj glupoj definiciji , ja onda mogu u svemu da prepoznam dušu ( čak i u elementarnoj čestici - bilo kojoj ) ... samim tim vidim i njenu volju ; kao i korisnost njenog svrsishodnog postojanja ... ako mi se oduzme ovo viđenje ... onda mi se oduzima i takozvana duša ... ako pak neki misle da samo oni imaju dušu a sve ostalo je bezdušno oko njih , onda misle da su bogovi -- a bilo je takvih u istoriji čovečanstva ( naneli su silnu štetu ) ; ima ih i danas - ipak takva stanja se uspešno leče .. zar ne !
    Ažurirano 15.02.2011. u 11:55, autor: 123loncar
  20. sofija06 (avatar)
    Mislim da je stalno svodjenje zivota na politiku, manipulaciju ili neku vrstu zavere neuravnotezeno i jednostrano, pa samim tim ne daje njegovu adekvatnu prezentaciju.

Naravno da i toga ima. Ali, takodje postoje i primeri humanosti, velikodusnosti, ljubavi, nesebicnosti ili konstruktivne kreativnosti ljudi.
    Stalnom koncentacijom na mane, vrline ne mogu da dodju do izrazaja cime se sprecava njihov razvoj.

Time takodje egzistencija gubi svoju pravu svrhu posto ljudi nisu u stanju da koriste njihov puni potencijal. To reziltira zadrzavanjem u pojavi ili nesposobnosti da se otkrije dublji smisao, tj. skrivena lepota i radost zivota.

Ko gleda samo u trnje nije u stanju da vidi ruze. Samo od nas zavisi gde cemo gledati ili kakve momente cemo kreirati u ovoj egzistenciji.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja