Moral (II) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Moral (II)

Oceni ovaj blog
Sve što postoji ima određenu svrhu, namenu ili značaj, te samim tim ima vrednost ili zaslužuje poštovanje. Međutim, za ljude je karakteristično da prave razliku između svrhe, značaja i vrednosti različitih oblika postojanja čime se uzrokuje i njihovo različito poštovanje.

Ljudi su stalno prinuđeni da prave izbore ili da procenjuje različite vrednosti. Takvu pojavu je nemoguće izbeći pošto se ona nalazi u samoj sposobnosti rasuđivanja kao i u samim zakonitostima fizičke egzistencije. Procena vrednosti različitih oblika postojanja zasnovana je na njihovoj suštini ili svesti.

Tako na primer, ljudi smatraju vrednijim egzistenciju živih bića od egzistencije neživih bića. Unutar živih bića njihova vrednost se određuje kompleksnošću njihove svesti te se život jednog čoveka smatra vrednijim od života jednog mrava.

Ljudi su takođe prinuđeni da vrše stalnu međusobnu procenu ili vrednovanje. Suština te procene zasnovana je na njihovoj svesnosti ili njenom izboru razvoja. Ljudi koji su odabrali da razvijaju njihovu svesnost po zakonitostima duhovne svesti ili suštinskim zakonitostima postojanja ostvaruju i više poštovanje.

Suštinska vrednost ljudi sadržana je u njihovoj kreativnoj aktivnosti ili konstruktivnom razvoju s okolinom. Akcije ljudi ili njihovo ponašanje koje doprinosi razvoju takvog potencijala su osnova njihove vrednosti ili njihovog poštovanja a ne njihov fizički izgled, status, posedovanje materijalnih vrednosti itd. To takođe znači da poštovanje nije nešto samo od sebe dato već da se ono stiče stalnim i smisaonim razvojem ljudi koje rezultira njihovim humanim, odgovornim i plemenitim delima.

Koliko god da je neophodno da ljudi poštuju jedni druge, isto toliko je neophodno da poštuju i sami sebe. Moralnost je sadržana u ravnopravnosti, a ne u pravljenju razlike između sebe i drugih.

Osoba koja potcenjuje sama sebe ili dozvoljava ponižavajući, degradirajući i nasilan tretman od strane drugih ljudi krši moralni kodeks isto kao osoba koja ponižava druge ljude.

Naravno, da se ovde ne misli na nepoznate osobe već na bliske i intimne odose. U slučaju agresivnosti nepoznatih ljudi nikada se ne treba upuštati u prepirku s njima već pronaći način da se udalji od njih. Za svakog agresivnog čoveka je karakteristično nerazumevanje pošto on reaguje iz niže svesnosti ega ili polusversnog ega, tako da rezonovanje s takvim čovekom ne bi imalo mnogo efekta.

Poniznost ili skromnost se ne sastoji u ponižavanju samog sebe ili svoje vrednosti, već naprotiv, u jasnijem sagledavanju ili razvoju samog sebe i svoje vrednosti. Filips Bruks je to divno izrazio kroz sledeću izjavu:
"Istinski način da se bude ponizan nije u tome da se saginješ dok ne budeš manji nego što jesi, već da se ispraviš u svojoj stvarnoj visini nasuprot neke više prirode koja će ti ukazati koliko je neznatna visina tvoje veličine."

Potenciranje na izjednačavanju ili ravnopravnosti među ljudima sadržano je i u sledećem Biblijskom citatu: "Ljubi bližnjeg svoga kao samog sebe." (Levitska 19:1)

U tom citatu se podrazumeva da čovek voli sam sebe te da takvu istu ljubav daje i drugima. Ljudi koji nemaju potrebno poštovanje samih sebe ne mogu dati potrebno poštovanje ni svemu oko sebe. Nepoštovanje i nedovoljna ljubav prema samom sebi upravo i jeste jedan od značajnih pokazatelja nefunkcionalnog razvoja svake osobe.

Pošalji "Moral (II)" na Facebook Pošalji "Moral (II)" na Google Pošalji "Moral (II)" na My Yahoo! Pošalji "Moral (II)" na Live Pošalji "Moral (II)" na MySpace Pošalji "Moral (II)" na Twitter Pošalji "Moral (II)" na Digg Pošalji "Moral (II)" na del.icio.us

Ažurirano 27.02.2011. u 03:55, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    ...kako pojmati ravnopravnost ... složenicu ravno i pravo ... ovako razgoljena deluje po Kantu kao sociološka frazologija ... ovo pitam, jer ti ovaj pojam nekako uočavam kao jedan od kiljučnih u definisanju morala .... ai ona levitska, previše je u zajednicama bukvalno religijski sprovođena -- ravno i pravo ( monasi su se iz ljubavi samokažnjavali bičevanjem , pa u religijskim pohodima spaljivali i šurili ljude -- a to je nakazna epoha , u svemu grozomorna ) ...
  2. sofija06 (avatar)
    Uocavanje nikada nije bez izvesne doze subjektivizma. Prema, tome ono sto ti mislis da ja mislim ne mora da odgovara istini. Ne znam zasto navodis primer s monasima i njihovim fanaticnim, mazohistickim ponasanjem?
    Mucenje i okrutnost (bilo prema sebi ili drugima) nije ljubav vec predstavlja sprecen duhovni razvoj sto sam ja jasno izrazila. Zato ne razumem od kuda ti takve ideje i zasto ih povezujes s onim sto pisem?