Savest kao predstavnik duhovne svesti (III) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)

Oceni ovaj blog
Karen Hornej piše: "Duboko ukorenjena nesigurnost u odnosu na moralne vrednosti se obavezno pojavljuje u svakoj neurozi, bez obzira kako dogmatično osoba drži do naročitih aspekata njenog standarda koja su joj prihvatljiva."

Dr Rolo Mej piše: "U ovakvom isticanju unutrašnjih motiva u etičkom delovanju nalazi moderne psihoterapije imaju najjasniju paralelu s Isusovim moralnim učenjem. Suština Isusovog morala sastojala se u usmeravanju od vanjskih pravila Deset zapovesti ka unutrašnjim motivima. Iz srca izvire život. Moralne naredbe života, on je smatrao, nisu jednostavno - nećeš ubijati - nego unutrašnji stav prema - ljutnji, ozlojađenosti, iskorišćavanju, pohlepi u srcu, psovanju, ljubomori itd. drugih ljudi. Potpunost čoveka čije su spoljašnje akcije u saglasnosti s unutrašnjim motivima je ono što se naziva blaženstvo čistog srca."

U svetu oko nas nas sve je kratkotrajno i promenljivo. Zato i sreća koja ima osnovu u nečem izvan nas je takođe promenljiva i kratkotrajna i često završava razočaranjem i bolom.

Uzalud je tragati za dugotrajnom i nepromenljivom srećom izvan nas. Ona tamo ne postoji. Mi je možemo doživeti samo u nama. Ona u stvari i jeste u nama i to u našoj duši, samo što je mi zaneseni bleskom i šarenilom izvan sebe, tražimo na pogrešnom mestu. Mi u sebi posedujemo čitavu, neizmernu riznicu koju često zaneseni sjajem izvan sebe ne vidimo, te je gubimo i izgubimo za grumenčić zlata izvan nas.

Ralf Valdo Emerson piše: "Ljudi žive na pragu misterije i harmonije u koju nikada ne uđu. I s rukama na ulaznim vratima umiru izvan nje."

Hakuin: "Ne znajući koliko je istina blizu, ljudi je traže daleko. Koja šteta. Oni su kao neko ko u sred vode vapi od žeđi."

Nijedan čovek ne može da tvrdi da je plemenit, konstruktivan, mudar i istinski sretan, ukoliko ne sledi glas svoje savesti. Pod istinski sretan se podrazumeva tihi ali konstantni mir i sklad koji ne zavisi ni od čega izvan čoveka.

Takva sreća podseća na vatru koja tinja, ali koja se ne gasi i koja s vremena na vreme bukne u ogroman plamen neizrecive sreće i lepote koja uliva ogromnu snagu, svežinu i energiju u svakom čoveku koji je poseduje.

Sreća ljudi koji prave kompromis sa svojom savešću podseća na vatru koja je veoma snažna i burna, ali koja se takođe i veoma brzo ugasi, te ostavi iza sebe pepeo i dim koji lagano guši i truje čoveka tako da je on prinuđen da grozničavo traži nov izvor sreće izvan sebe i na taj način nikada ne može istinski biti srećan i spokojan.

Paramahansa Jogananda za savest kaže sledeće: "Savest mi je čista pošto nisam nažao učinio nijednom ljudskom biću. Ja znam da je to istina. Ukoliko je čovek sposoban da kaže samom sebi: Nikome ništa nisam nažao učinio. On je najsretnija osoba na Zemlji."

Jogananda takođe kaže i sledeće: " Svetsko priznaje nije važno. Tražite priznanje vlastite savesti i u njoj ćete imati priznanje Boga."
C.L. Alen kaže: "Učinili ste nepravdu. Da li vas boli? Budite veseli. Postajete beznadežni samo onda kad vaša duša prestane da oseća."

Sesil G. Osborn piše: "Unutrašnji sudija ili naša savest nije neprijatelj već prijatelj. Ona je na našoj strani bez obzira koliko puta da se razočaramo. Njen prvenstveni cilj je da nam pomogne da izbegnemo akcije ili stav koji bi nas sprečio da pravilno volimo sami sebe. Savest nije Bog već njegov zastupnik. Vaš unutrašnji sudski sistem traži vašu bezbednost i celovitost i blagostanje, isto kao što pravni sistem funkcioniše da sačuva blagostanje društva."
"Jedna stvar je sigurna: nikada ne možete pravilno voleti sebe ukoliko kršite božanske principe. Poslušajte svoj unutrašnji glas i poštovaćete sami sebe. Ignorišite ga i preziraćete se."

Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na Facebook Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na Google Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na My Yahoo! Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na Live Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na MySpace Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na Twitter Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na Digg Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (III)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Aribi (avatar)
  2. sofija06 (avatar)