Savest kao predstavnik duhovne svesti (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)

Oceni ovaj blog
Činjenica je da jedino inteligencija ljudi ima savest. U njoj je sadržana suština moralne kompleksnosti ili posebnosti ljudske inteligencije u odnosu na sve ostale vrste na našoj planeti. Zato se mogu postaviti sledeća pitanja: Koliko je savest uopšte shvaćena ili razmatrana? Kakav je njen značaj u procesu razvoja ljudi? Koje su njene karakteristike? Šta se njome postiže ili koja joj je svrha?

Savest je neophodna smernica za postizanje konstruktivnog razvoja ljudi i njihove okoline. Samo akcije koje su usmerene savešću ostvaruju potrebno poštovanje i izjednačavanje svih članova u zajednici. Ona izdiže svesnost na viši nivo razumevanja kako same sebe, tako i svega oko sebe, pošto ona predstavlja duhovnu svest ili svest zajedništva.

Kroz nju se značaj individualnosti ili izdvojenosti subjektivne svesti od objektivne svesti gubi te se pođednako vrednuje i sam čovek kao i sve oko njega. Na taj način čovek ne deluje samo u svome sebičnom interesu (individualnoj i izdvojenoj svesti) već deluje u intersu zajedništva ili objektivne svesti kojoj i sam pripada.

Čovek koji sledi svoju savest uvek čini mudar izbor čak i onda kada taj izbor daje drugačiji privid. Kroz duži vremenski period takav izbor uvek ispolji svoju dubinu i svoju mudrost pošto je napravljen kroz suštinski uvid u konstruktivnost i destruktivnost, za razliku od pojavnog ili promenljivog uvida fizičke egzistencije.

To je neposredni "Božiji glas" koji se nalazi u srcima svih ljudi podjednako razumljiv i za pismene i nepismene i za obrazovane i neobrazovane bez obzira koje su vere, nacionalnosti ili rase samo ako hoće da ga čuju i da slede njegovu mudrost.

U njemu je sadržano suštinsko pravilo za konstruktivno ili funkcionalno ponašanje kojim se ostvaruje uzajamno poštovanje, razumevanje i zbližavanje među ljudima. Tako na primer, mada različiti jezici, obrazovanje ili običaji mogu da prouzrokuju određene teškoće u razumevanju, pa samim tim i zbližavanju ljudi, njihovo ponašanje ili dela zasnovana na suštinskim principima humanosti, moralnosti, poštenja i iskrenosti predstavljaju univerzalni jezik komunikacije kojim su ljudi u stanju da ostvare međusobno razumevanje i zbližavanje.

Zato savest predstavlja univerzalnu religiju koju treba da sledi svako ljudsko biće ukoliko želi da ostvari istinsku sreću i skladne odnose s okolinom. U Bibliji (Pavlova poslanica Rimljanima 2. 15) piše sledeće: "Oni dokazuju da je delo zakona zapisano u srcima njihovim, a svedoci su im za to savest i misli kojima se sami okrivljuju ili pravdaju."
Svedenborg takođe kaže: " Savest je Božje prisustvo u čoveku."

Ljudi se veoma često nalaze u dilemi koji nagon, potrebu ili želju treba da slede da bi ostvarili smisaonu egzistenciji. Međutim, odgovor je uvek jasan ukoliko su ljudi iskreni ili spremni da ga prihvate i primenjuju. Jedino se kroz savest može stići do mudrosti duhovne svesti ili do slobode i lepote življenja koju ona pruža. Drugog puta nema. Sve ostalo predstavlja samo obmanu i zavaravanje.

Bilo koji metod koji proklajmuje mogućnost ostvarenja harmonije, smisla ili sreće u životu ljudi uz omalovažavanje savesti ili nepoštovanje moralnih zakonitosti nemionovno završava razočaranjem, besmislom i nefunkcionalnošću. Iako je kroz neke takve metode moguće ostvariti instantno zadovoljstvo ili osećanje sreće, na duži vremenski period takve metode se uvek pokažu kao štetne i destruktivne.

Moralni zakon (savest) je najviša svesna dimenzija u kojoj se krije suština svesti ili postojanja što je i Kant uočio sledećom izrekom : "Dve stvari ispunjavaju razum s uvek novim i rastućim čuđenjem i strahopoštovanjem - zvezdano nebo iznad mene i moralni zakon u meni."
I zvezdano nebo izvan ljudi kao i moralni zakon ili savest unutar svesti ljudi, on je okarakterisao kao misteriju u kojoj se krije suština postojanja. Neophodno da ljudi kroz moralne zakonitosti u njihovoj svesti otkrivaju njihovu suštinu da bi bili u stanju da otkrivaju suštinu svega oko njih te time dobijaju uvid u samu misteriju postojanja.

Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na Facebook Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na Google Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na My Yahoo! Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na Live Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na MySpace Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na Twitter Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na Digg Pošalji "Savest kao predstavnik duhovne svesti (I)" na del.icio.us

Ažurirano 03.02.2011. u 09:41, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Aribi (avatar)
    E pa stvarno ti hvala !
  2. sofija06 (avatar)
    Haha. Hvala i tebi!
  3. 123loncar (avatar)
    ... sve je ovo lepo rečeno , ali nekako deluje mi zbunjujuće .... naime savest je predstavljena kao razum , a ono ispade na kraju kao moralni je zakon .... dali svesnost ili nesvesnost o ovome ili onome, može se poistovetiti sa razumevanjem ili pak nerazumevanjem toga ili onoga .... dali čovek koji ništa ne razume o ovome ili onome, može biti svesno moralno biće ... onda ako tako stvari postavimo , moral je merilo razumnosti -- razuma .... i dali je baš kant ove stvari povezao i smešao ..... a možda ja ništa ne razumem , pa nisam ni svesan jer sam amoralan što sam uvek ljubopitljivo znatiželjan --- ko zna ..
    Ažurirano 03.02.2011. u 21:33, autor: 123loncar
  4. sofija06 (avatar)
    Mislim da bi ti sam to najbolje trebao znati.