Goran Davidović

Već duže vreme me je kopkala jedna vest, to je da Goran Davidović, nepravosnažno osuđen na jednu godinu zatvora zbog izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje, planira da osnuje stranku. Ta vest se pokazala kao lažna, ali ona nije ni bitna. Bitno je ono što sam uzgred saznao i pročitao u vezi skupa koji organizuje Davidović koji će se održati u Novom Sadu u nedelju 7. oktobra.
(Inače što se tiče stranke, nije tačno da je Davidović osniva, već da će ispred grupe građana nastupiti na lokalnim izborima u Novom Sadu)
Davidović je pre nekog vremena najavio skup u Novom Sadu i zatražio dozvolu od policije za isti. U međuvremenu, određene organizacije za zaštitu ljudskih prava, LSV, LDP i možda još neke stranke i organizacije su najavile kontramiting tj. antifašistički skup u cilju 'blokiranja' Davidovićevog 'Marša za jedinstvo Srbije'. Skup koji je najavio Davidović je zabranjen sa obrazloženjem 'да на скупу може доћи до угрожавања јавног морала или безбедности људи и имовине'. Inače skup koji su najavili Helsinški Odbor, LSV, LDP i ostali nije zabranjen iako su javno pozivali na nasilje protivu Davidovićevih pristalica.
Dakle politički aspekt priče me uopšte ne interesuje. Cela priča je u sledećem: čovek je nepravosnažno osuđen za delo koje je učinio, koje nije za ponos, ali ako bude pravosnažno potvrđeno pošteno će odraditi kaznu. Podneo je zahtev za održavanje mirnog skupa koji mu je odbijen. Kontramiting koji je najavljen protiv pristalica tog mitinga, i koji je propraćen pozivima na nasilje je odobren. Kao prvo Davidovićev miting je najavljen ovako:
Јавни скуп организује се у знак протеста због кршења и нарушавања уставних права Срба у Војводини.
Скуп би почео код споменика Јаши Томићу код Дунавског парка у 17 часова полагањем венаца код споменика.
Скуп би био завршен у 18 часова.
Организатор скупа је Горан Давидовић који је као физичко лице одговоран за обезбеђење скупа уз потпуну материјалну, кривичну и сваку другу одговорност.
Diskriminacija nekoga zato što je bio osuđivan ili je osuđen (u ovom slučaju nepravosnažno) je više nego nemoralan čin, naročito zato što imamo priliku da gledamo u skupštini Srbije javno podržavanje optuženih za ratne zločine, čak na takav način rugajući se neistomišljenicima, državi, zakonu. Dakle krajnje je licemerje tako se odnositi prema građanima, naročito osuđenima za neko delo, jer su oni ispoštovali zakon, dok poslanici krše zakone svaki dan i zbog toga ček i ne budu oppomenuti. Hoće li se svest ljudi u ovoj zemlji ikada probuditi? Nije cilj priče ni neonacistički pokret, ni haški optuženik, ni politika. Cilj je mnogo važniji, osnovna pravila društva. Zločin i kazna. Strah i maloumnost ljudi, borba za osnovna prava i samopoštovanje. A toga ovde nema. Ljudi se straše policije koja se bavi samo radničkom klasom, političara koji se ponašaju kao da su bogovi, doktora da im ne unakaze ili ubiju dete, čak i nadrkani.h šalterskih službenica u edb-u i ptt-u. I onda dođe i revolucija, kad' već evolucija ne može da odradi posao kako treba... :-x :evil:
Odbor-crtez.jpg
 
1. nasa zemlja je nasa zemlja. trositi reci o tome koliko je ovde nepostovanja, nema smisla. ljudi se pljuju u skupstini, pozivaju na mrznju, ma, ne zelim da se nerviram oko toga.
2. davidovic je neonacista. ne bi mu trebalo (kao ni ostalim mitinzima, ali sad nisam sigurna koliko su oni pozivali na mrznju, mada ti verujem, jer niko od njih nije cvecka) dozvoliti okupljanje.
3. ste culi za arizonu? tamo zatvorenici celog zivota na plus sedamsto u pustinji kopaju shance uz autoput. e, to. svima koji su ikada pomisljali na genocid, bez obzira na boju/veru/ostalo.
 
Hm...Razumem sta si hteo da kazes,samo mi se cini da si izabrao los primer,a u nasoj zemlji ima toliko primera narusavanja osnovnih ljudskih prava...Ako govorimo o ovom slucaju,jedino logicno je da su imali razloga da sumnjaju da nece biti bezbedno da se odrzi skup koji je Davidovic organizovao...Ipak,ostaje nejasno zbog cega su dozvolili kontramiting..I kako su pozivali na nasilje...Ali jbg..sve je to politika...
 
@ divlja: Žao mi je, tako sam bio raspoložen. :(
@ truman i aleksandar3: Jeste neonacista i verovatno će skup biti sa tom temom, iako je drugačije prijavljeno, ali problem je u tome što je našoj državnim organima lakše da ukidaju prava ljudima nego da rade svoj posao kako treba. Ja inače imam mnogo toga protiv nacizma, ali način na koji je sve ovo uradio Davidović je daleko normalniji i civilizovaniji od većine postupaka same države. I ako već bude incidenata na tom skupu, Davidović je prihvatio svu odgovornost, dakle nešto čega nema dovoljno ni u jednoj instituciji države.
@ tara: Mislim da sam izabrao pravi primer, prava se brane na ovakvim primerima, kada nemaš ništa zajedničko sa objektom uskraćivanja prava (čak i kada su vam suprotstavljeni stavovi), ali se ipak založiš za to. Svi će se složiti kada je u pitanju neki jasan slučaj, a mene je interesovalo mišljenje ljudi upravo na ovakvom slučaju.
 
E' guitarr_babe, ja više volim Nevadu. Može tamo? :)
ovi drugi nisu pozivali na mržnju nego na linč. Čanak i još neki.
Ali jbg, nisam baš mislio da pravim političko pitanje od ovoga, mada
sam izgleda upravo to uradio, ili smo mi svi malo opterećeni tom kvarnom delatnošću. :D
Ovo nema veze s guit_babe; lako je šutirati nekog kada je na zemlji,
treba mu pomoći da ustane. Nije Davidović đavo, pa da ga treba za
svaki postupak osuđivati, dobre postupke treba uvek pozitivno oceniti,
a ako se ponove loši, sankcionisati znatno strožije.
 
Tuzno je postojanje nacista u nasoj zemlji posle svega sto su nam ucinili(i ne samo nama). Sa druge strane tuzno je i predstavljanje ljudi koji vole svoju zemlju i svoj narod kao nacista. Sa trece strane tuzno je postojanje domacih placenickih stranaka koje se javno zalazu za rasturanje nase zemlje. Sve je to mnogo tuzno. Licno mislim da svako ko podrzava naciste treba leciti. Slazem se u potpunosti sa Autorom(Tsutomu). A kao sto rekoh mnogo toga je tuzno u ovoj zemlji.
@guitarrr_babe ovo nije nasa drzava vec neko vreme, ovo je okupacija draga moja(izvini na familijarnosti)
 

Back
Top