Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)

Oceni ovaj blog
Što god se više vrši aktivna i dublja unutrašnja interakcija postiže se i progresivniji duhovni razvoj te je lakše i da se napravi razlika između različitih nivoa svesti. Takvim razvojem subjektivna svest ljudi se osposobljava da zauzme stav neutralnog posmatrača koji dozvoljava da se svi nagoni ili osećanja ispolje bez osude. Time su ljudi u stanju da lakše prave svesniji ili odgovorniji izbor reakcije u konfliktnim situacijama i okolnostima.

Isto tako stalnim preispitivanjem vlastitog mišljenja omogućava se prevazilaženje automatskog razmišljanja polusvesnog ega koje obiluje zabludama i predrasudama. To se naročito odnosi na formirano mišljenje o sebi i svojoj vrednosti.

Odnos koji čovek ima sa samim sobom je osnova svih odnosa koje on uspostavlja sa svojom okolinom ili drugim ljudima. Ukoliko se čovek plaši sam sebe ili svojih potisnutih osećanja on neće biti u stanju da ostvari potreban integritet i iskrenost.

Ako ljudi nisu iskreni prema sebi oni neće moći biti iskreni ni prema drugima. Zbog toga je osnovni zadatak svakog čoveka da aktivno spoznaje samog sebe pošto je aktivna samospoznaja osnovni uslov njegove funkcionalnosti. U takvu samospoznaju spada i razumevanje uticaja objektivne svesti na unutrašnju interakciju.

Objektivna svest kao neposredna razlika subjektivnoj svesti vrši najsnažniji uticaj na razvoj svesnosti ljudi sve vreme njihove fizičke egzistencije pa većina ljudi ima tendenciju da posveti više pažnje interakciji s okolinom nego dubljoj unutrašnjoj interakciji što jača ego.

Unutrašnja interakcija se uglavnom svodi na polusvesni ego te se time još više doprinosi zadržavanju u nižoj svesnosti ili razumevanju. Karakteristike takve interakcije su rivalstvo, želja za slavom, bogatstvom, isticanjem itd.

Za takvu interakciju je takođe karakteristična ljubomora, zavist, strah, ljutnja, tj. sve osobine ili osećanja svojstvena za izdvojeni ego koji nastoji da zadovolji potrebe fizičke egzistencije. Zato većina ljudi takve karakteristike doživljava ili definiše kao ljudsku prirodu.

Mada ta izdvojenost nije tako drastična ili u tolikoj meri destruktivna kao izdvojenost koja se doživljava kroz pod-ego, njome ljudi ipak izdvajaju sami sebe ili svoje interese od interesa okoline.

I za polusvesni ego i za ego kao niže nivoe svesnosti je karakteristično da se razvijaju kroz pojavne a ne suštinske zakonitosti postojanja. Takvo niže razumevanje uzrokuje ograničenost ljudi fizičkom egzistencijom kao i društvenim normama i okolnostima u kojima se ljudi nalaze. Time se uslovljava ograničenost izbora ili delovanja ljudi čime se bitno sprečava njihov kreativni potencijal.

Razvoj pod-ega u svesnosti naizgled započinje kao slobodan razvoj pošto se njime oslobađa od ograničenosti okolnostima ili uobičajenim normama ili pravilima ponašanja. Međutim, to je još uslovljeniji i nužniji razvoj koji ukida mogućnost izbora tako da je njegov krajnji ishod besmisao i destrukcija. On neminovno vodi u duševnu bolest. Takav razvoj je uvek konačan za razliku od razvoja nad-ega koji ima neograničenu mogućnost izbora ili smisaonog kontinuiteta i razvoja.

Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na Facebook Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na Google Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na My Yahoo! Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na Live Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na MySpace Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na Twitter Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na Digg Pošalji "Značaj poznavanja psihičkih zakonitosti (III)" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    ...ovaj pasus zapade mi za oko : "Ako ljudi nisu iskreni prema sebi oni neće moći biti iskreni ni prema drugima. Zbog toga je osnovni zadatak svakog čoveka da aktivno spoznaje samog sebe pošto je aktivna samospoznaja osnovni uslov njegove funkcionalnosti. U takvu samospoznaju spada i razumevanje uticaja objektivne svesti na unutrašnju interakciju. "
    .. iz svega bih izdvojio takozvanu " iskrenost prema drugima " ; odnosno u kojoj je meri ona moguća ... rođenjem čovek ima moći samo održanja u prostoru i vremenu ... istim tim činom rađanja , on zna da prostor vreme nije naklonjen njemu i njegovom bitisanju u njemu ; te da mora sa puno veština i sposobnosti da se u njemu stara o svom opstanku - rastu - razvoju .... to stanje stvari , koje čoveku ne omogućava sigurno , bezbedno , mirno i bezbrižno stajanje sa dve noge na zemlji , primorava ka da ne bude pospan i samouveren u bezbedonosnom smislu - a samim tim ne sme to i sve druge lične slabosti da javno demonstrira ---- dakle , kao i svi drugi živi oblici, čovek ima moć mimikrije ( stim štoje kod njega ta moć beskonačno raznorodna i i intelektualno suptilna ) .... ova , da tako kažeme prirodno sociološki latentna večno nebezbedna stvarnost , primorala je čoveka da izučava sebe ( svoja svojstva / slabosti i moći ) kako bi izgradio suptilan otbranbeni mehanizam -- koji hteli ne hteli , mora biti nevidljiv .... dakle , čovek je manje više ratnik i u mirnodopskim uslovima ( da tako kažem ) ..... tako da od iskrenosti nema ništa .... pre nam odgovara ovaj opis stanja : razumna bezbedna tolerancija i zajednički suživot podređen opstanku - rastu - razvoju ..................................... sve ostalo je manipulativna doktrina , koja se krije iza navodnog idealističkog sagledavanja čoveka sa jasnom namerom da razotkrije svoje odbrambene moći i mehanizme .... pa o toj čovekovoj odbrambenoj moći zna više virus gripa nego to štonam ta psihološka jevrejska doktrina natura .... te FRžrojdovsko Jungovske žvake samo rulja guta kao alvu --- inače ljudi od integriteta to posve normalno doživljavaju i stim računaju čak i kod onih koji iole znaju o tome --- dakle , odbranbeni životni mehanizmi kao biološka datost još kod beba potiru apsolutnu iskrenost --- da tako kažem još na nivou nesvesnog ... pozdrav !
  2. sofija06 (avatar)
    Ocigledno je da imas oformljeno misljenje po ovom pitanju kojeg ne zelis da se odredknes i ja necu ni pokusati da te ubedjujem u suprotno. Ali cu ipak odgovoriti na tvoje pitanje:
    .. iz svega bih izdvojio takozvanu " iskrenost prema drugima " ; odnosno u kojoj je meri ona moguća
    Moguca je u meri u kojoj mi sami odaberemo da bude moguca. Postenje-nepostenje, iskrenost-neiskrenost je uvek stvar izbora svake osobe. Naravno da nije uvek lako biti iskren i posten pa zato i postoje narodne izreke: "Na muci se poznaju junaci." "Lako je biti dobar u dobrome, ali je tesko biti dobar u zlu." itd.

Ali u tome se i sastoji iskusenje u kojem moramo da biramo izmedju "vise" i "nize" prirode ili "Bozijeg glasa" savesti i sebicnih interesa. Ima ljudi kojima nista nije sveto pa bi izneverili i vlastite roditelje za svoj interes kao sto ima ljudi koji i po cenu zivota ne zele da se odredknu svoje sustine ili plemenitih visih ideala istine, pravde, postenja i humanosti.
    Ti takodje imas pozdrav!
  3. 123loncar (avatar)
    ... Ima ljudi koji bukvalno izjednačavaju poštenje i iskrenost ..... prvo poštenje je sociološka kategorija ; naime, kaže se pošten je onaj koji nije prekršio zakone .... etika kaže da je duhovan onaj koji je pravičan ; a pravičnost se ne poistovećuje sa poštenjem .... jer sve tiranije nastoje svoje zlodelateljstvo da ozakone i učine poštenim ( legalizam ) ; to imaš danas na sceni u našoj državi ( ratni profiteri po legalizmu su pošteni i iskreni , a nasuprot njih stoji nepoštena i neiskrena pravična sirotinja opljačkani do gole kože ) .... " nema veće tiranije od ozakonjene tiranije " .... ugrožen čovek u odbrani integriteta pa i života ne treba i ne mora da bude iskren = pošten ako je pravičan .... prirodno pravo ga obavezuje na to .... u tom bukvalizmu o poštenju i iskrenosti , osmišljena je manipulativna fraza : "Na muci se poznaju junaci." ..... junaštvo je spasiti sebe od zla , a čovekoljublje je spasiti drugog od sebe ( a to može samo pravičan - pošten postupa po zakonu ; recimo ratko i svi haški postupali su po zakonu - tako bar tvrde oni i zakonodavni haški lobi ) .... fraza da se uzdižemo u bulu i nanetim nepravdama osmišljena je zarad duhovnog porobljavanja i mentalnog uništavanja.... čovek koji trpi bol, iz sekunde u sekundu biva iracionalan / nerazuman - a samim tim i nemoćan da odbrani život u sebi .... tu svoju slabost , iskreno ne sme da prikazuje protivnicima koji sistematski atakuju na njega ( ako već nije poludeo u bolu ) ... dakle , ova vrsta neiskrenosti ne može se bukvalisati i izjednačavati sa nepoštenjem kriminalaca .... zar ne !
    Ažurirano 03.02.2011. u 19:58, autor: 123loncar
  4. sofija06 (avatar)
    Ne znam kako neko ko je neiskren moze biti posten? Ni postenje ni iskrenost ne zahtevaju neko posebno objasnjenje posto se njihova stvarna potvrda i prepoznavanje manifestuje tek kroz dela i aktivnost ljudi. Tu mudrovanje i lepe reci ne pomazu.
  5. 123loncar (avatar)
    .... recimo čovek koji prima injekciju , smeje se ... on je u tom trenutku neiskren ( krije bol ) , ali ta neskrenost ne označava sociološki neprihvatljivog prevaranta -- stoga i ne umanjuje njegovo poštenje ... zar ne...
    sdruge strane, pošten biti neznači ništa .... manje više poštenje se definiše državnim zakonodavstvom .. kod nas su najveći kriminalci i ratni profiteri pošteni građani, jer je posle oktobra zoran sa koštunicom ( plus sva pozicija i opozicija , sa monarhistima i crkvom ) , zakonodavno podvukao crtu i legalizovao to zatečeno kriminalno stanje , kao faktičko pošteno stanje.... to su sad vlasnici kapitala / srpska novo pljačkaška poštena buržoazija .... ovo nije naš izum ... to se radi vekovima .... mislim da je uputnije raspravljati o pravičnosti , jer ona počiva na etici a ne na državnom zakonodavstvu ....
    Ažurirano 04.02.2011. u 16:23, autor: 123loncar
  6. sofija06 (avatar)
    Reakcija na bol nije adekvatan primer postenja- nepostenja. Takvom reakcijom niko nije ostecen dok u slucaju nepostenja neko uvek snosi posledicu.

Moje izlaganje se ne odnosi na odgovornost prema drzavi ili drzavnom sistemu vec na licni razvoj ljudi posto je to osnova od koje se treba krenuti ukoliko se nastoji ostvariti funkcionalnost, ne samo pojedinaca u drustvu, vec i samog drustva.

Funkcionalnost drustva uvek reflektuje mentalitet ljudi koji sacinjavaju to drustvo. Osnovna crta neodgovornih ili nezrelih ljudi je koncentracija na nefunkcionalnost izvan njih posto im ona dozvoljava da zanemaruju vlastitu nefunkcionalnost, tj. da je pravdaju, tolerisu ili da ne preduzimaju nikakve mere da je eliminisu.

Dokle god ljudi ne preduzmu odgovornost za svoj vlastiti razvoj iluzija je govoriti o bilo kojoj promeni drustvenog sistema. Zato se i kaze: "Budi sam ona promena koja zelis da vidis oko sebe".
  7. 123loncar (avatar)
    "Budi sam ona promena koja zelis da vidis oko sebe" ... ja ipak mislim dasu to samo suptilne manipulativne fraze ...
    no da stvar malo razjasnimo ; ipak je ovo XXI vek .... tačno je da društveni mentalitet ( a pod tim mislim na sociološku zajednicu ) je rezultanata mentaliteta svake jedinke te zajednice .... ali , mentalitet se projektuje i proizvodi --- poodavno draga Sofija .... to je aksiom .... belodana stvarnost - milenijumska ... a taj proizvod ( mentalitet rulje / svetine ) , potrošač je pravde ... pa kakav je rezultirajući mentalitet jedne zajednice , takva je i pravda ... onaj ko nevidi ovo u heladi je definisan kao idiot .... sama znaš i daje idiotski mentalitet proizvod oligarhijskih institucija .... ostaje nam minorna manjina koja sopstvenim samoobrazovanjem iskače iz društvenog klišea ( koja zna o čemu je reč i drži se po strani destruktivnih programa ) .... pa ako je sofija = mudrost , onda ona zna da lični razvoj društvene jedinke , nikad neće biti prepušten njoj ili pak minornim pojedincima koji su se izlečili ( zalečili ) od programske društvene proizvodnje mentaliteta rulje ili pak idiota ....
  8. sofija06 (avatar)
    Sta je rulja? Ukoliko svaki covek vidi sebe kao coveka a druge ljude kao rulju iz toga proizilazi da smo svi rulja i da smo svi ljudi. Ako se rulja vlada nerazumno, neposteno, okrutno, a ljudi razumno, posteno i odgovorno, proizilazi da svaki covek ima mogucnost izbora svoga vlastitog ponasanja u svakoj situaciji.

Samo od njega uvek zavisi kako ce se ponasati. Da li ce ostati dosledan svojoj sustini te se ponasati kao covek ili humano i odgovorno bice bez obzira pod kojim okolnostima da se nalazi ili ce se odreci vlastitih sustinskih ili duhovnih (plemenitih i humanih) vrednosti radi materijalnih i komformistickih vrednosti?

Sve ima svoju cenu kao i posledice. Sta ce ko izabrati zavisi od stepena njegovog duhovnog razvoja koji se manifestuje kao specificna mudrost? Zato svaki covek ima svoje jedinstveno shvatanje zivota, pa samim tim i jedinstvenu mudrost ili adaptaciju u drustvu.
  9. 123loncar (avatar)
    "Ukoliko svaki covek vidi sebe kao coveka a druge ljude kao rulju iz toga proizilazi da smo svi rulja i da smo svi ljudi." ---- pogrešan zaključak --- svetina, pa iz nje izvedena rulja je skup ljudi koji je na ovaj ili onaj način izgubio božanstvene prirođene datosti ( integritet , suverenitet ) -- svoje "JA" .... za uzvrat dobijaju "MI" .... dakle, svak bez "JA" ili je svojevrsan idiot ili pripadnik rulje ( organizovane kao : čopor / pleme / narod ).... opšte pravo kod takvih počinje od fondamentalne postavke : država je iznad ljudskog života..... dakle , nisu sve zarobljeni populističkom zajednicom , ima i takvih koji su građani .... slobodan / građanin vidi slobodnog i nepoistovećuje ga sa ruljom / idiotom - svetinom .....

"Sve ima svoju cenu kao i posledice" ..... rulja i idioti imaju svoju cenu jer nemaju "JA" .... inače, sloboda se ne prodaje .... treba znati da je čovek slobodan i u tamnici ( čak i bez glave ) --- primeri Jovan Krstitelj , pa i Georgije koji je odbacio cenovnik vlastodržaca i sile ( ubio aždaju )... ne prodaje se duša đavolu ..
  10. sofija06 (avatar)
    "MI" i "JA" se ne trebaju kruto odvajati ili generalizovati posto je i jedno i drugo neophodno za progresivan razvoj ljudi. Ponekad je "MI" visi stepen konstruktivnosti i razumevanja od "JA".

U slucaju kada covek prevazilazi svoju vlastitu sebicnu indivdualbnost da bi je ujedinio s clanovima porodice, prijateljima ili naprednim i humanitanim ciljevima covecanstva "MI" je naprednije od "JA".

U slucaju kada "MI" zahteva da se covek odrekne svojih principa da bi postigao sebicne interese ili zadovoljio nize nagone divno je i velicanstveno zadrzati svoje "JA".
  11. 123loncar (avatar)
    ...koje to " mi " ima viši stepen konstruktivnosti , od "JA" = razumno , promišljeno , čovekoljubivo i miroljubivo biće ....
    to mora da je smejurija od palanačko plemenske filozofije ( Filosofija palanke / Radomir Konstantinović).....Pozdrav !
  12. sofija06 (avatar)
    Svako ima pravo na svoje misljenje. Pozdrav i tebi i sve najbolje.
  13. 123loncar (avatar)
    ...ovde nije reč o pravu na mišljenje .... konačno , to pravo na kolektivno mišljenje nikad nije utvrdilo ni jednu naučnu objektivnu istinu ... netreba mešati timski rad u bilo čemu sa ; niti povezivati to sa tim takozvanim kreativnim "MI" - samo zbog toga što je reč o množini ... čak i sam timski rad retko donosi revolucionarne naučne objektivne istine ... timski rad ne pdrazumeva jedno te isto mišljenje ; čak i u nauci je nužna promišljena različitost .... tu je nužno da tim sprovodi jednu te istu načnu tehnološku proceduru ( utvrđenu za dati ogled ), kako bi se istraživanje sprovodilo u tehnološkom redosledu ... očigledan dokaz različitosti mišljenja u jednom naučnom timskom radu je poslednja istraživanje u Cernu .... dakle , takozvano "MI" sputava kreaciju i duhovno uzdizanje --- to je sofija otkrila i dokazala pre hrista .... i još jednu stvar , ta čuvena rečenica :" svako ima pravo na mišljenje " ; predstavlja najuveći intelektualni frazološki demokratski domet populističkih mudraca .... a ovo je moj stav ... Pozdrav !
    Ažurirano 08.02.2011. u 16:24, autor: 123loncar
  14. sofija06 (avatar)
    Mislim da se ova diskusija dosta rasplinula pa je bolje da se s njom ne produzava. Pored toga sto se udaljava od teme sve vise gubi i na konstruktivnosti. Ja tebe takodje pozdravljam.