Fizička dimenzija kao savez individualnosti - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Fizička dimenzija kao savez individualnosti

Oceni ovaj blog
Univerzum se sastoji od individualnih tela razlicitog oblika, kao i razlicitog kvaliteta njihove egzistencije, na osnovu cega delimo bica na ziva i neziva. Iako su sva ta tela naizgled izdvojena i nezavisna jedna od drugih, to ipak nije tako.

Svi se oni nalaze u tačno utvrđenoj i međusobno uslovljenoj interakciji koja obrazuje jednu celinu ili jedan izuzetno kompleksan sistem. Taj sistem je dinamican posto se nalazi u stalnom procesu promene ili razvoja usled medjusobne interakcije individualnosti unutar njega.

Ono sto fascinira, to je uskladjenost individualnosti, tacnije, njihove aktivnosti ili interakcije kojom odrzavaju jedno drugo i sam sistem. Takav visok stepen organizovanosti, uredjenosti i dinamicnosti ne moze biti zasnovan na bezumnoj slucajnosti vec, u osnovi mora sadrzati svesnu ili iteligentnu sustinu.

Dovoljno je poci od nase planete. Na planeti Zemlji postoji lanac uslovljenosti između svih živih i neživih bića. Dobar primer je lanac ishrane, stvaranje kiseonika, itd. Svako živo i neživo biće ima specificnu svrhu i funkciju za opstanak čitave planete, pa shodno tome i jedno za drugo.

Isto tako, planeta Zemlja ima svoj određeni značaj i funkciju u interakciji sa Suncem, kao i svim planetama sunčevog sistema. Dok Sunčev sistem, kao jedna celina, ima određeno mesto i značaj u okviru galaksije, odnosno galaksija i ostalih nebeskih tela s kojima sacinjava univerzum.

Zakonitost saveza individualnosti u jednoj celini ili sistemu odnosi se na apsolutno sve ili svaki oblik i pojavu. Ili, kako se to obično kaže: “Kako u makro tako i u mikro.” Princip je potpuno isti i za najveći i za najmanji oblik.

Za primer se moze uzeti ljudsko telo. Iako telo svakog čoveka predstavlja jedan oblik ili jednu celinu, ono se sastoji od velikog broja razlika ili individualnosti, kao na primer, glava, ruke, noge, srce, pluća, jetra, bubrezi, itd.

Svaka ta razlika ili individualnost ima svoj specifican materijalni sastav i oblik, a isto tako i svoju određenu i specifičnu funkciju koja je neophodna za funkcionisanje čitavog tela. Dalje, svaki od tih organa u sebi sadrži takođe daljnje razlike i individualnosti u interakciji sve do celija, molekula, atoma, elektrona, protona, neutrona itd. Svaka od tih razlika ima svoje određene zakonitosti ili svoj specifičan razvoj koji se u prvom redu zasniva na zakonitostima koje su neophodne za razvoj celine.

Kod Australijskih Aboridžana kao i Američkih Indijanca je zastupljeno mišljenje da svako biće ima ulogu u održavanju života drugog bića i da se zato sve što postoji nalazi u uzajamnoj povezanosti, zavisnosti i uslovljenosti. Novijim naučnim otkrićima takvo verovanje se zaista i potvrđuje.

Tako na primer, naučnici tvrde da dvoje ljudi koji sede u istoj prostoriji razmenu gasove i vodenu paru u roku od 30 min. što je i navelo astrofizičara i kosmologa Brian Swimme da izjavi: “What science has discovered is a profound interconnection; we are just embedded in one amazing web.’’
“Ono sto je nauka otkrila je duboka medjusobna povezanost; mi smo jednostavno upleteni u jednu neverovatnu mrezu.”

Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na Facebook Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na Google Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na My Yahoo! Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na Live Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na MySpace Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na Twitter Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na Digg Pošalji "Fizička dimenzija kao savez individualnosti" na del.icio.us

Ažurirano 29.08.2016. u 02:57, autor: sofija06

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Han van Zem (avatar)
    Одличан текст. Хвала Богу за интернет.
  2. sofija06 (avatar)
    Hvala na lepim recima. Drago mi je da imamo slicno interesovanje i da vam se svidja tekst. Pozdrav!
  3. Aribi (avatar)
    Svidja mi se! Ovakvi tekstovi ti otvaraju mogucnost za potpuno drugaciji pogled na svet! Hvala!POzzzz
  4. sofija06 (avatar)
    Hvala i tebi sto si mi dala do znanja da ti se svidja tekst. Moja namera je da s ljudima slicnog interesovanja podelim rezultat moje dugogodisnje obzervacije egzistencije. Svet je mnogo dublji i kompleksniji nego sto to izgleda na prvi pogled. Ti (da ne persiram) takodje imas pozdrav!
  5. 123loncar (avatar)
    Tekst je neobično dobar...
    ...pokušaj da sve u prostoru vidiš kao živu prirodu ...( atom ) ... nastoj da razumeš pamćenje / volju , kod recimo bilo kojeg atoma ... da prepoznaš u njemu životnu volju koja ga čini takvim kakav je ( jedinstvenim sa svim svojim svojstima )... .... pokušaj da svaki takozvani živi oblik vidiš kao simbiozu mnogih organizama ( recimo naše telo ima na hiljade organizama ---pod uslovom da bakterije i viruse vidiš kao organizme i još mnogo štošta ...tad ćeš videti dubinu ovog teksta i njegovu lepotu ---------------------------------
  6. sofija06 (avatar)
    Sustina svega je svest. Svest je zivot ili smisao koji sam po sebi nema oblik ili pojavu, ali cija promena stanja uzrokuje nastanak oblika i pojave ili materije i energije, tj. fizicke dimenzije.

Dakle, fizicka dimenzija je pojavna dimenzija dok je svest sustinska dimenzija. Njihova interakcija je zasnovana na odnosu komplementarnih suprotnosti, te je sustinu moguce otkrivati kroz njenu pojavu ukoliko se primeni zakon komplementarnosti.

To je izuzetno kompleksna tema tako da su obe moje knjige zasnovane na tome da objasne taj odnos. U svakom slucaju da tvoji komentari osvetljavaju razlicite aspekte ove izuzetno sveobuhvatne teme, tako da cenim njihov doprinos.
    Srdacan pozdrav!
  7. Tol (avatar)
    Pozdrav Sofija, pozdrav za teme koje nam plasiraš..naidjoh negde i na tvoj blog i na podatak da sve ovo jeste tvojom strukom, filozofijom, to edukacija ostvaruje svoj cilj, spoznaju o nepoznatom ili delimično poznatom obzirom da je Znanje poput vasione i nemoguće je biti toliko heerogen i upiti sve informacije poput kompjutera.
    Razmenom informacija smanjujemo granice neznanja, makar to bilo površno, koliko dovoljno za zadovoljenje novih afiniteta koji mogu da budu izazivom za izučavanje. Hvala još jednom.
  8. sofija06 (avatar)
    Pozdrav i tebi Tol i hvala za tvoju kontribuciju ovoj temi. Svrha moga pisanja je ukazivanje na jednostranost materijalistickog shvatanja kojim se porice duhovna dimezija. Takvo ograniceno razumevanje se veoma negativno odrazava na razvoj ljudi ili sposobnost koriscenja njihovog punog potencijala. Posledica toga je disfunkcionalnost, depresija, otudjenje, osecaj beskorisnosti, gubitak svrhe i smisla egzistencije itd.

Razumevanje ljudi proistice iz svesne kompleksnosti koja se manifestuje kao tri razlicita pristupa i odredjivanja postojanja u vidu nauke, religije i filozofije. Sustina ili sveobuhvatnost postojanja sadrzana je u samoj toj kompleksnosti. Zbog toga se kompleksnost svesti ili postojanja nikada ne moze razumeti samo kroz jedan od tih pristupa vec kroz njihovo jedinstvo, sto ja nameravam da obrazlozim kroz naredna izlaganja
  9. sofija06 (avatar)
    Zelela bih samo da ispravim jednu nedoslednost. Ja nisam studirala filozofiju vec marksizam na Filozofskom fakultetu. Medjutim, moja strast za filozofiju i psihologiju uzrokovala je da citam strucnu literaturu iz te oblasti cime mi se omogucila izvesna kompetentnost da formiram odredjeno misljenje koje ovde iznosim.

Pored toga, imam dosta nekonvencionalno misljenje po pitanju obrazovanja i talenta pogotovo u oblasti filozofije. S obzirom da sam o tome vec pisla na mom blogu ovde su copy/paste taj deo:
    Filozofija je za svakog covek koji ima sklonost ka „dubljem“ razmisljanju, a ne samo za ljude koji su dobili zvanje filozofa strucnim obrazovanjem.
    Vecina starogrckih filozofa nije imala obrazovanje, diplome ili neke posebne kvalifikacije, ali je njihovo ucenje i danas aktuelno i pleni ostrinom zapazanja.

Isto tako, pojedini ljudi koji su dobili zvanje filozofa strucnom naobrazbom sem prazne intelektualizacije i impresivnog stila kojim nastoje da ostave utisak nemaju mnogo da ponude.

Nas narod obicno kaze da je neko rodjen za nesto ili da ima talent. Naravno, ukoliko osoba udruzi prirodan afinitet s obrazovanjem u stanju je da postigne izuzetne rezultate u bilo kojoj oblasti. Izmedju znanja postignutog obrazovanjem i mudrosti postoji razlika o cemu cu pisati opsirnije iduci put.
  10. 123loncar (avatar)
    " Razmenom informacija smanjujemo granice neznanja " .....nešto mi ovde ne klapa ..ja utuvio kao onaj helen da sve što više znam sve više u stvari neznam ... i evo pred smrt htedoh da umrem kao neznalica ..jer bejah utvrdio ,pri čistoj svesti i zdravoj pameti , da sad na samrti ništa neznam ....kad etoti vraga , ako ovde ili bilo gde budem učio smanjivaću volumen / granicu neznanja , pa ću sve više i više da znam -- stoga je logički i zaočekivati daću jednom da sve znam ....dakle biću sveznajući apsolut .... pa ako je tako , ja sam se predomislio ; oću reći neću da umrem ni zbog čega ni od čega ---nego kad postanem apsolut / svemoguć / tvorac , tad neću da znam za šećernu bolest ---- joj ljudi kakvu ću apsolutističku čokoladu da napravim sa šampanjcem za mene i moje cigane ; ma nemate pojma ........pa kad krenemo u sladak život : eh !

Ma kakva fizička ili pak duhovna egzistencija / nezamerite ....treba živeti :

11. sofija06 (avatar)
    Divan film. Hvala sto si me na njega potsetio. Ruska ciganska muzika je za mene neprevazidjena. Razuzdana, setna, vesela, duboka, bezbrizna, sve u isto vreme, kao i sam zivot. Jos kada se tome doda cokolada s dobrom knjigom - raj na zaemlji.
  12. 123loncar (avatar)
    Sofija , ako ceniš filosofiju ruskih cigana , onda moraš kao svaki setan rus uz cigansku muziku i čokoladu da se trezniš dobrim šampanjcem .....inače ništa od ruske duše i tog razuzdanog / veselog a u isto vreme setnog i slobodnog života ....dakle : čokolada i trežnjenje šampanjcem !
  13. sofija06 (avatar)
    Ha, ha. Nisam bas toliki Rus. Ne volim ukus alkohola. Meni nije potreban alkohol da budem vesela. Zivot je sam po sebi dovoljan i da opije i da trezni. U svakom slucaju, hvala za savet.
  14. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Ha, ha. Nisam bas toliki Rus. Ne volim ukus alkohola. Meni nije potreban alkohol da budem vesela. Zivot je sam po sebi dovoljan i da opije i da trezni. U svakom slucaju, hvala za savet.
    ....šampanjac nije alkohol....to je jedan od životnih nektara koji iritira
    u organizmu proizvodnju hormona sreće ....bez kojih mali i veliki mozak
    ne mogu...verovatno si dejstvo tih hormona u glavi osetila u raznim životnim
    okolnostima...siguran sam da spoznaja tebi donosi takvo zadovoljstvo koje
    proizvode hormoni sreće ... recimo, kad si definisala filosofiju kao nužnu
    duhovnu hranu svakog oijedinca ( shodno njegovoj razini )....razmisli o tome ,
    i sad ćeš osetiti određeno intelektualno zadovoljstvo ako razmišljaš o tome ...
    dakle, to zadovoljstvoobezbeđuje i šampanjac , naravno uz rusko cigansku dušu ......... i dok je sve
    na tom nivou , nije bolest i alkoholizam ( mislim ono - pijan kao rus )....
    ....pozdrav !.....izvinhi za ovo marginalno kretanje po temi...
    Ažurirano 14.01.2011. u 15:48, autor: 123loncar
  15. sofija06 (avatar)
    Naravno da je sampanjac alkohol. Vocni sok od breskve nije sampanjac, pa zato nije ni alkohol. Ja posmatram mozak kao "aparat" koji vrsi interakciju sa bezoblicnom svesnom sustinom. Tako da promene u "aparatu" ili njegovoj hemijskoj ravnotezi uticu na njegovu inereakciju sa bezoblicnim entitetom svesti sto se dozivljava kao promenjena svesnost ili dozivljaj postojanja.

Nema razloga da se izvinjavas. Tema ovog bloga je zivot i postojanje. Postojanje nema margine. Ono je ono sto jeste. Sto znaci da u sebe ukljucuje sve, te se zato i mora kroz sve spoznavati.
    Slobodno pisi o cemu god zelis. Sve je dobrodoslo u okviru konstruktivne granice ili uzajamnog postovanja i uvazavanja.
  16. 123loncar (avatar)
    .... da bi nešto bilo ono što jeste , u sebi mora da sadrži to što ga čini takvim kakvim je u većinskom sadržaju ....
    recimo vazduh : on mora da bude u određenim proporcionalnim odnosima različitih gasova inače je otrovan ili zagušljiv - ne daje atmosveru pogodnu za život ... ima ljudi koji misle da u vazduhu treba imati što više kiseonika , kako bi bio čist i zdraviji za život ( pogrešno : kiseonik je agresivan štetan i eksplozivan gas --- uzrok mnogih nedaća ) ....ako kažemo alkohol , onda tvrdimo da je po sadržaju dominantan u toj tečnosti ( pod alkoholom se smatraju tečnosti sa njegovim sadržajem iznad ~ 80 posto ) inače sve ostalo su njegovi rastvori ......tako za vina nemožemo da kažemo da su alkohol već rastvor sa niskim sadržajem alkohola , a za šampanjac sa još manjim sadržajem nego u vinu ( Damsko piće za dobro raspoloženje ) .....tako da tvoja tvrdnja , da je šampanjac alkohol nestoji ... korektno je reći da je napitak sa niskim procentom alkohola ..... ( nemoj da me pogrešno razumeš , nepijem u opšte ---- u tom sam fazonu , dokad ; neznam verovatno do kraja ) .................................................. ...............
    naš organizam u svojoj labaratoriji proizvodi alkohol .....čak čisti voćni sokovi / voće služe u te svrhe ....................
    ako mozak posmatramo kao aparat / mašinu , onda sve u vezi njega sagledavamo iz ugla tehnicizma --- a to je takozvano ravansko posmatranje stvari ( uprošćeno da se sagledaju mehanički procesi - bez razumevanja njihove svrsishodnosti i spoznaje nastajanja nih sami kao i procesa u njima ) ....toje kao kad vidite dobrog šofera koji vas podučava vožnji i uspud vam govori po nešto o motoru i vozilu i počnete ga doživljavati kao konstruktora automobila - pre neki dan sam imao baš taj slučaj i tu raspravu i gotovo da dobijem batine i od šoverčine i od par inžinjera koji ništa neznaju o SUS motorima i termodinamičkim procesima -- ali bata vozi već 30 godina i zna sve o automobilima , kosi pa ti sa tom termodinamikom ).....dakle mozak nije aparat / mašina , nit je on jedini deo u nama koji ima memoriju , moć promišljanja i šta ti ja znam sve ..... Dakle , poštovana , ne samo mozak , nego svaka ćelija u nama kreativno je stimulisana hormonom sreće ( to joj dođe kao nagrada za životni trud -- kao medalja gimnastičaru ; stimulans u svim mogućim pogledima ) ........................................ postoje i veštački stimulansi nasuprot ovih bioloških .... oni nas razčovečuju .... zato sam ja pre za ove biološke.... a između te dve krajnosti , veštačkih ( sintetičkih ) stimulansa i bioloških , postoji plejada prelaznih ..... jedan od tih je čokolada ( ali ona iz zanatske kuhinje švajcaraca ) , a njeno dejstvo se povećava šampanjcem ...... ako mi neverujete pitajte Gospođe iz elitnih drštava za mišljenje .................................................. ....... ( usput , ni čokoladu ne jedem , ali znam šta pričam -- bio sam životni sladokusac ) ......
  17. sofija06 (avatar)
    Loncar,
    Hvala za tako informativan komentar. Nisam znala da Gospodje iz elitnog drustva imaju takav autoritet. Moj autorirt je zdrav razum i dobro argumentovano tvrdjenje, tako da bi misljenje Gospodja iz elitnog drustva imalo uticaja na mene samo onda ukoliko ispunjava te uslove.
    Pozdrav!
  18. 123loncar (avatar)
    ..... e ova ti je odlična : "Moj autorirt je zdrav razum i dobro argumentovano tvrdjenje" ... dijalektički pristojno precizno i prihvatljivo.... autoriteti se proveravaju ... ali tad treba videti i to, da živimo u dijalektičkim vremenima kad svi naučni autoriteti pa čak i njihova saznanja moraju svakoga dana opravdati svoja postojanja ..... oće reći , naučna istina ne potrebuje branitelje ili pak naučne krstaše ; već promišljene koji proveravaju i osporavaju razložno i logički - pa ako u tome uspeju idemo dalje , ako li pak ne uspeju ,sve počinjemo izpočetka ---- jer sve se menja ( teče ) , pa i znanja i saznanja koja su ih izrodila ..... zar ne ..
  19. sofija06 (avatar)
    Hvala. Ja sam vec istakla da je spoznaja proces razvoja. Najcesca i najopasnija greska u procesu razvoja je iluzija savrsene spoznaje. Spoznaja koja se ne razvija gubi svojstvo progresa tako da prelazi u regres.