Božićna priča

....


Majka Božija sa detetom Isusom u naručju,rešila je da sidje na Zemlju i obidje jedan samostan.
Puni ponosa,svi fratri su napravili dugačak red i svako je izlazio pred Devicu da joj iskaže svoje poštovanje.

Jedan je recitovao lepe stihove,drugi je pokazao svoje iluminacije kojima je oslikao Bibliju,treći je izrecitovao imena svih Svetih...
I tako redom,monah za monahom,iskazaše poštovanje Devi Mariji i detetu Isusu.

Poslednji u redu,našao se jedan fratar,najskromniji u samostanu,koji nikada nije naučio mudre stihove i tekstove tog vremena.
Roditelji su mu bili jednostavni ljudi,akrobate koji su radili u nekom cirkusu i jedino što su ga naučili je bilo da baca loptice u vis i da izvodi brojne cirkuske veštine.

Kada je Deva sa detetom došla do njega,ostali fratri su želeli da prekinu ukazivanje počasti,pošto nekadašnji opsenar nije imao ništa značajno da kaže,a bojali su se da bi mogao da pokvari opštu sliku o samostanu.

Stideći se,osećajući na sebi prekorne poglede svoje sabraće,on je izvukao iz džepa nekoliko pomorandži i počeo da ih baca uvis.
Izvodio je vešto tu akrobaciju,jedino umeće koje je znao.

Tek u tom trenutku mali Isus je počeo da se smeši i da pljeska u rukama,sedeći u majčinom krilu.
I upravo ovom fratru je Devica pružila ruke i dala mu da malo pridrži mališana...



/odlomak//



Paulo Koeljo "Alhemičar"



~~~~~~~~~





Božićna čestitka

Danas oprosti dužnima
poljubac daj bližnjima
pomozi tužnima...
Onda pogledaj u nebo:
videćeš zvezdu što hodi.
Tad tiho reci
"Hristos se rodi".


.....
 
Divna bajka..:heart:

Vaistinu se rodi! Srecan Bozic Lejla:zag:

12420082030380036uq5.jpg
 
Hristose rodi se !

Sine Božji , oprosti mi grhe što počinih
tašt i ohol - u neznanju bolesti sujete i ega.
Daj mi od svetlosti i mudrosti svoje :
da svaki dan praštam
dužnicima svojim
kao što ti oprosti meni ;
da ljubim svakoga trena
bližnje i sve od ljudskoga i živoga roda,
kao što ti ljubiš u sve sate ;
učini ta poniženi i tužni
budu vazdignuti i veseli
mojim delima;
Učini da razum , čovekoljublje i mudroljublje
budu moje nebo , sa kog će sunce čovečnosti
da sija i svetli u svim mojim danima.

Vaistinu se rodi !
 
Poslednja izmena:
VAistinu!

Neka Tvoje prekrasno srce kuca još većom toplinom
podari oprost, bez najave..olako
ne kritikuj, vec pomozi da ubogi nauče
zapevaj, neka tvoj mio glas ukrasi svet oko Tebe!
Piši i govori mudro da misao ozdravi Svet.
Voli..da..voli za promenu-bez uzdržavanja i kriterijuma
i lovi malene sreće u leptirovom letu poput deteta.

Neka je vera u tebi i snaga mudrosti da živiš!
Sretno!
 
Tol;bt124411:
VAistinu!

Neka Tvoje prekrasno srce kuca još većom toplinom
podari oprost, bez najave..olako
ne kritikuj, vec pomozi da ubogi nauče
zapevaj, neka tvoj mio glas ukrasi svet oko Tebe!
Piši i govori mudro da misao ozdravi Svet.
Voli..da..voli za promenu-bez uzdržavanja i kriterijuma
i lovi malene sreće u leptirovom letu poput deteta.

Neka je vera u tebi i snaga mudrosti da živiš!
Sretno!

Ovo je bilo zaista lepa čestitka za mene..
Hvala ti,draga moja Tol... :zag:
 
HRISTOSE RODI SE !

Ovaj dva milenijuma star pozdrav slušao sam kao dete , i uvek mije delovao onako svečano i važno više od pozdrava .To više , kako sam stario raslo je u meni bez jasno utvrđenog odgovora . Pitao sam zapitkivao , gotovo uvek je bio u ovom obliku odgovor : Na današnji dan rođen je Isus i svi koji ga priznaju kao bogo čoveka tog dana pozdravlja ju se tim pozdravom , da se obeleži i nekako nezaboravi istina o tom rođenju i veličina tog dana . Tad je po proročanstvu rođeno i jevanđelističko hrišćanstvo ...................Tako u tom tonu , ređali su se odgovori . Nezadovoljan time izgovorio sam ovaj pozdrav hiljadu puta , dok ne otkrih nešto novo u njemu što moli i poziva.
I kad god čujem tu rečenicu : HRISTOSE RODI SE ! ; ja zapravo čujem molitveni poziv da u meni se rodi jevanđelističko učenje sa kojim mogu da se očovečim ..Zapravo to je poziv na oduhovljenje evanđelističkom etikom i zadojenje njenom pravičnošću . Samo tako ova pozdravna rečenica u meni ima potpunog smisla i ostvaruje svu svoju suštinu . Tad i odpozdrav deluje smisleno . " Vaistinu rodi se !
 
Poslednja izmena:

Back
Top