U noći rodjenja velikog čoveka...

...

Badnje veče


Kao davni greh,
uvek mi se ista javljaš.
Odzvanja ti smeh,
cipele u prozor stavljaš.

I vecno sanjaš,
svetom putuješ bez putovanja
a Badnje veče dolazi.

Mogla si mi baš
i reći neke reči nagle.
Oči su mi,znaš,
pune one iste magle.

Al' suprotnost sušta,
sad u meni tuga koren pušta
a Badnje veče prolazi.

To je bilo naše zadnje,
sad opet zvona zvone - slušam to.
Ne,nije svako veče Badnje,
al' ovo danas,
sasvim slučajno - Badnje je.

U poslednji čas,
kao uvek na to veče,
gospodja do nas
unucima kolač peče.

U mojoj sobi
samo stari veker vreme drobi
a Badnje veče prolazi...

To je bilo naše zadnje,
sad opet zvona zvone
- slušam to.

Ne, nije svako veče Badnje,
al' ovo danas,sasvim slucajno -
Badnje je...



Djordje Balašević


~~~~~~~~~~~~~~



U večeri rodjenja Isusa Hrista,Gospod zahteva da na Zemlji bude mir,medju ljudima dobra volja
i ljubav u srcu prema bližnjima..

Ovu Balaševićevu pesmu posvećujem posebno večeras usamljenima.
Tužnima,koji još samo dušom mogu da dodirnu one koji nisu sa njima...


...
 
Dobro je da ožive ovaj blog , posle ovoliko slavarskih dana ..... naime , hteo sam da kažem, da u noći rođenja Velikog međ nama , potvrđeno je i Gospotstvo svakom rođenom - kao prirođena datost ....pored njega , potvrđen nam je i lični integritet i suverenitet - kao sastavni deo Gospostva ...dakle , Gospostvo ne ide bez ljudskih sloboda , čovekoljublja , istnoljublja i onog što se zove čovekoliko "JA".................e posle toga , nastaju svi naši problemi ; a mogu zasigurno da tvrdim , da su svi u vezi sa Gospostvom .....naime , kad god tokom života odstupimo od čovečnosti i čovekoljublja , mi okrnjimo deo našeg Gospostva ; tako da imamo ljude koji ga na životnom putu : prodaju kao robu zarad ovoga ili onoga , menjaju za ovo ili ono ili pak izgube u neznanju i nemaru uma svog --- a ima i takvih koji jednostavno u strahu pred ovim ili onim popuštajući unište ga .... za one koji uprkos životnim nedaćama sačuvaju sopstveno Gospodstvo, kažemo da su ljudiski divovi .....
koliko je međ ljudima takvih , toliko je u tim sredinama i ljudskosti i čovečnosti ; a snjima i pravičnosti ... ako li pak zajednica nestaje sa lica zemlje ( odumire - kao naša ) , tu je Gospodstvo minorna retkost koju nastoje svi ništaci da iskorene.....eto toliko od mene o Gospodstvu ...
 

Back
Top