ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

123loncar

ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA

Oceni ovaj blog
Pre nego Vas prepustim čitanju pesme , zamolio bih da se uključite u traganje za odgovorom na ovom naizgled nepotrebnom pitanju ; koje može da nas dovede do današnjih dana i poveže sa sudbinom ove plemenite deve. Pitanje nije moje , slučajno nabasah na njega ( http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/224...osovka-devojka ) , no mislim da je novinski komentar nepotpun i nedorečen ---stoga Vas pozivam na promišljanje

Косовка девојка

Уранила Косовка девојка,
Уранила рано у недељу,
У недељу прије јарка сунца;
Засукала бијеле рукаве,
Засукала до белих лаката;
На плећима носи хлеба бела,
У рукама два кондира златна,
У једноме хлађане водице,
У другоме руменога вина;
Она иде на Косово равно,
Па се шеће по разбоју млада,
По разбоју честитога кнеза,
Те преврће по крви јунаке:
Ког јунака у животу нађе,
Умива га хлађаном водицом,
Причешћује вином црвенијем
И залаже хлебом бијелијем.
Намера је намерила била
На јунака Орловића Павла,
На кнежева млада барјактара:
И њега је нашла у животу,
Десна му је рука одсечена
И лијева нога до колена;
Вита су му ребра изломљена:
Виде му се џигерице беле;
Измиче га из те многе крвце,
Умива га хлађаном водицом,
Причешћује вином црвенијем
И залаже хлебом бијелијем.
Кад јунаку срце заиграло,
Проговара Орловићу Павле:
"Сестро драга, Косовко девојко,
Која ти је голема невоља
Те преврћеш по крви јунаке?
Кога тражиш по разбопју млада:
Или брата, или братучеда,
Ал' по греху стара родитеља?"
Проговара Косовка девојка:
"Драги брато, делијо незнана,
Ја од рода никога не тражим:
Нити брата, нити братучеда,
Ни по греху стара родитеља.
Мож ли знати, делијо незнана,
Кад кнез Лаза причешћива војску
Код прекрасне Самодреже цркве
- Три недеље тридест калуђера?
Сва се српска причестила војска,
Најпослије три војводе бојне:
Једно јесте Милошу војвода,
А друго је Косанчић Иване,
А треће је Топлица Милане;
Ја се онде десих на вратима,
Кад се шета војвода Милошу,
Красан јунак на овом свету,
Сабља му се по калдрми вуче,
Свилен калпак, оковано перје;
На јунаку коласта аздија,
око врата свилена марама;
Обазре се и погледа на ме,
С себе скиде коласту аздију,
С себе скиде, па је мени даде:
- "На девојко, коласту аздију,
По чему ћеш мене споменути,
По аздији по имену моме:
Ево т' идем погинути, душо,
У табору честитога кнеза;
Моли бога, драга душо моја,
Да ти с' здраво из табора вратим,
А и тебе добра срећа нађе,
Узећу те за Милана мога,
За Милана Богом побратима,
Кој' је мене Богом побратио,
Вишњим Богом и светим Јованом;
Ја ћу теби кум венчани бити."
За њим иде Косанчић Иване,
Красан јунак на овоме свету,
Свилен калпак, оковаљно перје;
На јунаку коласта аздија,
Око врата свилена марама,
На руци му бурма позлаћена;
С руке скиде бурму позлаћену,
С руке скиде па је мени даде:
- "На девојко, бурму позлаћену,
А по бурми по имену моме:
моли Бога, моја душо драга,
А и тебе добра срећа нађе,
Узећу те за Милана мога,
За Милана Богом побратима,
Кој' је мене Богом побратио,
Вишњим Богом и светим Јованом;
Ја ћу теби ручни девер бити."
За њим иде Топлица Милане,
Красан јунак на овоме свету,
Свилен калпак, оковано перје;
На јунаку коласта аздија
Око врата свилена марама,
На руци му копрена од злата;
С руке скиде копрену од злата,
С руке скиде, па је мени даде:
- "На девојко, копрену од злата,
По копрени по имену моме:
Моли Бога, моја душо драга,
Тебе, душо, добра срећа нађе,
Узећу те за верну љубовцу."
И одоше три војводе бојне:
Њих ја данас по разбоју тражим."
Ал' беседи Орловићу Павле:
"Сестро драга, Косовко девојко,
Видиш, душо, она копља бојна,
Понајвиша а и понајгушћа:
Онде ј' пала крвца од јунака,
Та доброме коњу до стремена,
До стремена и до узенђије,
А јунаку од свилена паса,
- Онде су ти сва три погинула!
Већ ти иди двору бијеломе,
На крвави скута и рукава."
Кад девојка саслушала речи,
Проли сузе низ бијело лице,
Она оде свом бијелу двору,
Кукајући из бијела грла:
"Јао, јадна, худе сам ти среће!
Да се, јадна, за зелен бор 'ватим,
И он би се зелен осушио!"

Uploaded with ImageShack.us

Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na Facebook Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na Google Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na My Yahoo! Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na Live Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na MySpace Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na Twitter Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na Digg Pošalji "ZAŠTO SE NIJE UDALA KOSOVKA DEVOJKA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. zxy (avatar)
    Kojim god da si povodom ovu pesmu postavio dobro si učinio.Bljesnula je svojom lepotom u punom sjaju kao staro zlato i podsetila nas da su ovakve pesme bile temelj opstanka i egzistencije srpskog bića kroz vekove sve do ovih žalosnih vremena.
    Ne znam kakvo bi poredjenje bilo mogućno,viteški duh se odavno izgubio...
  2. SibirskiTigar (avatar)
    Zamisli da se....
  3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio SibirskiTigar
    Zamisli da se....
    Dobro su prošli ,zamisli to da ih je snašlo
  4. 123loncar (avatar)
    ...Sibirski je odabrao ključni stih:
    "Јао, јадна, худе сам ти среће!

koji nekako zvuči kao kakvo proročanstvo ....baš ZXY, zbog ove tvoje tvrdnje : viteški duh se odavno izgubio postavio sam ovu pesmu ... pa tu mi nekako i leži odgovor na pitanje...
  5. 123loncar (avatar)
    ....ako je tačna ova konstatacija , onda viteškog duha nesta u tom boju sa izginulim vitezovima...dakle, devojka tog doba nije mogla posle tog boja da očekuje viteško nadmetanje za njenu ruku...stoga je i ostala neudata časna deva....
  6. Tol (avatar)
    devalviralo je ovo Danas i odnosi medju ljudima..Sve je ogoljeno, osorno i egoistično da ne kažem da osobenjaci caruju prividom. ZAsto bih ja nekom...? ili Nema toga kome bi ja...
    Živimo u pećinama izolovani pa je deformacija očigledna..."majmun vidi sta majmun radi"...-mediji nas porobiše...diktiraju modele ponašanja, sexa...života uopste..KO još razmišlja o zajednici kada je veza pretvorena u bojno polje do poslednje kapi krvi. Poverenje se nije naučilo u porodicama...to se ne ume njime ni služiti.Betonska dzungla caruje...gladijatorskih arena posvuda...
    Gde ce savremena Kosovka devojka da nadje partnera, kada on bezi od odgovornosti i emocija, a mrzi ga da bude čovek?
    Gde će moderan vitez da pokaže svoju hrabrost i zaštititi koga?KAda nove amazonke vredjaju prioritete i sklad udvaranja , romantiku i poštovanje drugoga?
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio Tol
    devalviralo je ovo Danas i odnosi medju ljudima..Sve je ogoljeno, osorno i egoistično da ne kažem da osobenjaci caruju prividom. ZAsto bih ja nekom...? ili Nema toga kome bi ja...
    Živimo u pećinama izolovani pa je deformacija očigledna..."majmun vidi sta majmun radi"...-mediji nas porobiše...diktiraju modele ponašanja, sexa...života uopste..KO još razmišlja o zajednici kada je veza pretvorena u bojno polje do poslednje kapi krvi. Poverenje se nije naučilo u porodicama...to se ne ume njime ni služiti.Betonska dzungla caruje...gladijatorskih arena posvuda...
    Gde ce savremena Kosovka devojka da nadje partnera, kada on bezi od odgovornosti i emocija, a mrzi ga da bude čovek?
    Gde će moderan vitez da pokaže svoju hrabrost i zaštititi koga?KAda nove amazonke vredjaju prioritete i sklad udvaranja , romantiku i poštovanje drugoga?
    Kako gde ? ...Pa ovde na blogovima .Ovde se može sve .
  8. Tol (avatar)
    MA daj Zexy! Ako treba da "menjamo" ljubavnike kao drva-ovde na vyrtuali koji ne smeju da se pojave u reali jer su (nedajbože) ispljuvci života...ili dozvoljavaju sebi da skaču na 3-4 ženke i tako zadovolje libido u zivotnom zalasku...to je odlika nedoyebanih(neizgradjenih) duša..sakatih za neku emociju..
    .I ovo trabunjanje na ovim prostorima je plač Božiji...jer se krijemo od odgovornosti i samopotvrdjujemo iluziju o vlastitoj veličini ( kada nas niko ne pita a i ne sluša)

( DA se niste usudili da se poistovećujete sa ovim sto pišem!!!! SAMO mi je muka od prevrtljivosti, laži i kompleksa na kojima se insistira...
    but...nisam ustala na levu, ali me mrzi da povladjujem
    (EVO ZASTO KOSOVKA DJEVOJKA SE NIJE UDALA!- NIJE IMALA STRPLJENJA I POJMA O DIPLOMATIJI)
    Ažurirano 18.12.2010. u 13:47, autor: Tol
  9. zxy (avatar)
    MA daj Zexy! Ako treba da "menjamo" ljubavnike kao drva-ovde na vyrtuali koji ne smeju da se pojave u reali jer su (nedajbože) ispljuvci života...ili dozvoljavaju sebi da skaču na 3-4 ženke i tako zadovolje libido u zivotnom zalasku...to je odlika nedoyebanih(neizgradjenih) duša..sakatih za neku emociju..
    .I ovo trabunjanje na ovim prostorima je plač Božiji...jer se krijemo od odgovornosti i samopotvrdjujemo iluziju o vlastitoj veličini ( kada nas niko ne pita a i ne sluša)

( DA se niste usudili da se poistovećujete sa ovim sto pišem!!!! SAMO mi je muka od prevrtljivosti, laži i kompleksa na kojima se insistira...
    but...nisam ustala na levu, ali me mrzi da povladjujem
    (EVO ZASTO KOSOVKA DJEVOJKA SE NIJE UDALA!- NIJE IMALA STRPLJENJA I POJMA O DIPLOMATIJI)
    Evo i ovako nešto možeš da kažeš samo ovde Ovde svako sme sve što ima da iznese predpostavljam da i tebi ovo neko olakšanje donese
  10. 123loncar (avatar)
    koliko ja razumem i vidim , Gospođa Tol tvrdi , ne samo što nije preostalo viteza za " Kosovku devojku " onda , već i danas ih nema ( sem nekih životnih "ispljuvaka" ).....što potvrđuje moju pretpostavku da ima nekakve veze ta pesma sa današnjim realnim životom i sa životnim " nedoyebanim ispljuvcima " ...
  11. zxy (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    koliko ja razumem i vidim , Gospođa Tol tvrdi , ne samo što nije preostalo viteza za " Kosovku devojku " onda , već i danas ih nema ( sem nekih životnih "ispljuvaka" ).....što potvrđuje moju pretpostavku da ima nekakve veze ta pesma sa današnjim realnim životom i sa životnim " nedoyebanim ispljuvcima " ...
    Pa ima nije baš da nema ,ima Don Kihota...ali nema Dulčineja.Evo od kad ja tražim neku da bi bude gospa,ne daju bre ime da im se pomene a kamo li da im ja slavu pronosim po blogovima
    Nema ni Sanča Pansa ....samo vetrenjača kolko hoćeš
  12. 123loncar (avatar)
    ....ako u liku Kosovke devojke , vidimo evolutivnu moć države, onda možemo reći da je ona tad ostala bela udovica ...dakle, metaforično sgledavanje stihova može nas dovesti do bolne spoznaje, da je državna čednost negda davno ostala netaknuta- zato što nije bilo vitezova koji su je dostojni ...oće reći , da smo mi populacija bezčasnih i nedostojnih devičanske čednosti i časti ...pučki rečeno , prostačka svetina " životni nedoyebani ispljuvci " koji bolji državni ambijent i nezaslužuju ...a to onda ukazuje na jednu poražavajuću činjenicu , koja tvrdi da smo sazdani od lošeg gradivnog matrijala ....zar ne ...
  13. Storm+y (avatar)
    Toliko je teških reči izgovoreno spram savremene muške populacije, da mi ih je naprosto, nekako žao...

I ako bih imala koju da prozborim na njihov račun, nemam srca za to. A i nađe se još pokoji usamljeni primerak viteškoga roda ...

I da ne zaboravim, da pohvalim autora teme za originalnost.
  14. Egreta27 (avatar)
    Nije se udala jer je ostala nevjencana udovica...A tad je rijec/obecanje bila svetinja...
  15. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Storm+y
    Toliko je teških reči izgovoreno spram savremene muške populacije, da mi ih je naprosto, nekako žao...

I ako bih imala koju da prozborim na njihov račun, nemam srca za to. A i nađe se još pokoji usamljeni primerak viteškoga roda ...

I da ne zaboravim, da pohvalim autora teme za originalnost.
    Hvala !

...sama pesma svojim zaključkom okrenuta je budućnosti...ne samo što je helenski mitološka , ona je i proročanstvo...jako je važno da pojmamo šta nam kao spoznaju nudi mit i našta se oslanja prorokovanje...i konačno kako to mi doživljavamo ....iskreno da kažem , ja ne verujem da je ovu pesmu spevao takozvani " narodni pesnik" ; kao ni mnoge koje u sebi sadrže motoriku helenske mitologije ....one su stvorene u određenu svrhu i mi ih danas baštinimo kao takve...zato je i nužno njihovo sagledavanje i iz ovakvog ugla --- koji je za mnoge gotovo nemoguć ....

..inače , nije na odmet štogod viteškog svim muškarcima -- pa i meni samom ...

Hvala !
  16. 123loncar (avatar)
    ....dakle, da stvar svedemo na današnje doba !

državna čednost negda davno ostala netaknuta - zato što nije bilo vitezova koji su je dostojni

ovo jeključna rečenica iz koje može da se izvede zaključak da u tom boju gine celokupna državna elita čiji genetski kod jednostavno nestaje sa ovih prostora ...feudalna država gubi elitni DNK matrijal i stvara se prostor za razmnožavanje intelektualno niskog potencijala ; za razliku od drugih feudalnih država koje svojim zakonima o prečem pravu na prvu bračnu noć multipliciraju svoj elitni DNK matrijal ...stoga takve države na svim staleškim nivoima imaju lidere / vođe / elitu koji vuku potencijalno napred grupaciju , a samim tim i državu --- stvaraju njene moći ...
    Dakle , naša nesreća leži u pogibelji naše elite .... samo u poslednjem veku 3-4 puta mi besumučno uništavamo prvake u ulici / zaseoku / varošici / varoši -- širom države ...daklem zbog ovog prokletsva ( uništenje najboljih međ nama ) i današnja Kosovka devojka se ne udaje ....kako reče Gospođa Tol : državom dominiraju životni nedoyebani ispljuvci ...
    Ažurirano 18.12.2010. u 19:23, autor: 123loncar
  17. Zakasneli (avatar)
    ....dakle, da stvar svedemo na današnje doba !

državna čednost negda davno ostala netaknuta - zato što nije bilo vitezova koji su je dostojni

ovo jeključna rečenica iz koje može da se izvede zaključak da u tom boju gine celokupna državna elita čiji genetski kod jednostavno nestaje sa ovih prostora ...feudalna država gubi elitni DNK matrijal i stvara se prostor za razmnožavanje intelektualno niskog potencijala ; za razliku od drugih feudalnih država koje svojim zakonima o prečem pravu na prvu bračnu noć multipliciraju svoj elitni DNK matrijal ...stoga takve države na svim staleškim nivoima imaju lidere / vođe / elitu koji vuku potencijalno napred grupaciju , a samim tim i državu --- stvaraju njene moći ...
    Dakle , naša nesreća leži u pogibelji naše elite .... samo u poslednjem veku 3-4 puta mi besumučno uništavamo prvake u ulici / zaseoku / varošici / varoši -- širom države ...daklem zbog ovog prokletsva ( uništenje najboljih međ nama ) i današnja Kosovka devojka se ne udaje ....kako reče Gospođa Tol : državom dominiraju životni nedoyebani ispljuvci ...
    Sociološki Darvinizam me uvek rastuži
  18. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio Zakasneli
    Sociološki Darvinizam me uvek rastuži
    ...nekako, ovo je objektivna istina...verovatno se mnogi pitaju : šta nas je to zapanulo ; kakav to greh ispaštamo ; kako to uvek imamo vlast koja nas satire ; kako uvek izaberemo takve ljude da nas vode......nekako na nama se uvek potvrđuje ona : "kakvi podanici , takvo plemstvo i car "... analogno završnom stihu , mi možemo da pevamo :

"Јао, јадни, худе смо ти среће!
    Да се, јадни, за зелен бор 'ватимо,
    Ažurirano 19.12.2010. u 11:03, autor: 123loncar
  19. lejla.al.dbuni (avatar)
    Na ovo se ništa više ne može dodati,sve je koncizno i kratko objašnjeno (za onog ko to ume da vidi,jasno).
    Potpisano,Tol!
  20. lejla.al.dbuni (avatar)
    ...
    Да се, јадни, за зелен бор `ватим,
    Ovim poslednjim stihom,pesnik je,zapravo,zavrnuo dopadljivu mu Kosovku (za to je imao debeli razlog,verovatno je u njegovoj osnovi osvetnički motiv).

Razloge pogadjate i sami,jel`?

U rukama atentične Kosovke đevojke zelen bor bi samo bio još razgranatiji,garantujem da bi posle toga stalno cvetao...potvrdjeno u praksi!

Problem je što nema zelemih borova...sve je to,dragi moj, već sasušeno (mislim emotivno,dakako)
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja