Prijateljstvo;

Da, to je nešto retko lepo u našim životima, nešto što nijedna strast ne može da zameni, šestomesečna veza zasnovana na telesnom, rodbinske veze sa retkim, formalnim prisustvom u nečijem životu, malo šta može da zadrži vrednost koju ima jedno čvrsto i stabilno prijateljstvo.

I mi bismo trebali biti zahvalni na tome što uopšte imamo prijatelje, što su tu kad nam je najteže i što smo sami imali priliku njima da pomognemo u nekom već..... momentu. Da li vas šta može ispuniti kao saznanje da ste se nekome pomogli, makar za sitnicu, makar što ste mu pokazali put, ako vam je taj neko još prijatelj ili se tako kategoriše, pa o Vama, vama sa velikim V, misli dobro, možda jako dobro.....? Da li?

Tako krhko, prijateljstvo ne mora da se ograničava na vaš izbor, i vaš roditelj vam može biti prijatelj, sestra, rođak, muž, žena, ako to nije prevashodno, šta vam je? Kako definisati rođaka i koja je njegova funkcija ako ne da vam bude prijatelj? Da vam dođe na slavu?

I tu se moramo zapitati, zašto smo takva gоvna da ne vidimo dalje od svog nosa? I gde su nestala tolika naša prijateljstva? I zašto?

Gde su svi oni ljudi za koje bismo stavili ruku u vatru, ljudi koji su se kleli da bi učinili isto, i kad se dogodio taj momenat, ta prilika da se opržimo, a da nismo primetili? Da smo propustili priliku da dokažemo sve to..... sve te jake reči. Ko je kriv?

Da li je moguće da im je fudbal, serija, učenje ili dva piva u popodnevnim satima, trening... da li je moguće da im je to bilo važnije od toga da vama izađu u susret u nekom momentu? Nikada ne biste rekli za svog najboljeg..... Da li je to sebičnost? Samoživost? Želja da se samo i jedino sebi udovolji, poštovanje samo jednog - svog ličnog interesa...? Da li ste vi takvi?

Sto od sto ljudi..... za to mogu staviti ruku u vatru... sto njih misle da su žrtve, mislili su onda bar jednom, misle da imaju pravo i da su im životi unapred predodređeni, da je njihovo postojanje tako užasno bitno, da će se svet raspasti bez njih. U redu je da mi nemamo vremena, ali šta se dešava kad neko nema vremena za nas?

Čemu laži, tolike, smešne i ozbiljne? I šta je prijatelj, ako vas u svojim očima, svesno ili nesvesno, doživljava kao Nešto, kao dasku za oslanjanje, kao rezervni točak? Ako ste nekome dali svoje vreme, veru i, najvažnije, ljubav..... a saznali da za tog nekog vredite koliko neke malo kvalitetnije makaze u radionici..... i setite se koliko je ljudi promarširalo kroz vaš život uz isti status, a da se nikada niste zapitali šta ste vi za njih i koliko im značite.....

Pa sad. Nešto je izgleda stvarno idealista. I neće prestati da se pita da li svet može da se izmeni i postane bolji.
Ali će, najverovatnije, podleći uskoro, i prestati da veruje bilo kome, jer je bilo ko isto što i onaj neko, neko od ranije.....

Pozdravljam vas sve, dragi posmatrači, vidite li negde moje :heart: javite mi. Treba mi.
 
Ah, pa nema pravila.
Neko je stvoren za prijatelja, neko je rođen da bude usamljeno ostrvo. Nismo svi satkani od istih niti.
Teško je ljudima da shvate da prijateljstvo nije roba koja se prepipava, procenjuje, bira, degustira, kupuje i vaga.
Pravo prijateljstvo nekako dođe samo od sebe. Pronađeš srodnu dušu i zalepite se jedno za drugo kao da ste oduvek bili vezani pupčanom vrpcom. Rekla bih: vrlo posebna vrsta ljubavi, bez jedinice mere za kvantitet već samo za kvalitet.
Možeš da imaš psa koji će te voleti psećom ljubavlju, čak i onda kada mrziš samu sebe. Prijatelj u ljudskom telu ne voli ropski i potčinjeno kao kućni ljubimac - on te, pre svega, poštuje kao drugo ljudsko biće i od tebe očekuje da ga razumeš i bez izgovorenih reči... da duhom budeš uvek i stalno prisutna, čak i onda kada bi ti radije bila nevidljiva ili bila ono gore spomenuto pusto ostrvo.
Prijatelji koji nisu (kako ja to često kažem jednoj meni veoma dragoj osobi) - koautori tvojih misli - zapravo i nisu prijatelji već usputni životni prolaznici.
Stići će i oni "pravi". Takvi će biti stalno prisutni: s tobom u smehu, s tobom u bolu. I neće im biti teško da se odreknu zurenja u mali ekran i praćenja važne utakmice kako biste zajedno, npr, popili kafu i razmenili par, tebi preko potrebnih, rečenica. Neće to doživeti kao ličnu žrtvu, već kao priliku da uživaju u tvom društvu.
E, da - prijateljstvo je prilično zarazno; kad nekog prepoznaš kao potencijalnog prijatelja i otvoriš mu svoje srce, dobićeš srce zauzvrat.
Iz ličnog iskustva. :)
 
Pravo prijateljstvo je najvece blago. :)

Vaznije je biti prijatelj drugima nego ocekivati da uzvrate.. :wink: efektivnije..

Komunikacije, i prijateljstvo, sto vise to bolje > bez toga smo kao kamenje koje stoji
na obali reke, ili mora.. bezivotni..
Mada i kamen ima zrnce zivota u sebi.. :)
 
@Nešto

Tekst o prijateljstvu je sveobuhvatan i dobar u dobrom nastojanju opisivanja istog, bar u srži kao sto i prijateljstvo u sebi sadrži lepezu u davanju i primanju-porijateljstva-.....

Pa na svoj nacin:

PRIJATELJSTVA

Prijateljstva duše moje
Kao noći što jutrom se gube
Snagom srca ko pčele se roje
Tajnom svojom samo meni sude..........

Prijateljstva, sa rađanjem istim
Ruke pružam, ko da nežno ljubim
Rađaju se sa osmehom čistim
Sad se bojim da rađanja gubim...........

Prijateljstva, ko usnule noći
Zrakom sunca umire mi blago
Dogorelim žarom, jer nemaju moći
Da plamom svojim sve bude izvagano.

ZK

Pozdrav

P.S.

To je umeće primanja i davanja.....a osnova umeća istog je iskrenost a ne interes........pa u to ime:

Iz zb.pes.BOEMI....jedan stih

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
"Trošim" sve, ono što imam
I što se u duši nađe
Kad mi se daje, umem da primam
Onima što daju, mojih darova plove lađe.........
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

ZK
 
Poslednja izmena:
evo sta ja mislim o prijateljstvu koje prozivljavam :
ne smes nikome da kukas ili da mnogo nesto mrsis i smaras (kao sto npr.ovde smes:)) , jer,zaboga,za to postoje psihici ( a jos je From u svojoj knjizi "Umece zivljenja" lepo rekao da dobrog psihica nije lako (ja dodajem -ni jeftino) naci )...i onda o kakvom prijateljstvu koje se pokazuje u nevolji da pricamo ...a sopstvena psiha te uvaljuje u najvecu nevolju ....
 

Back
Top