Misli za hladno zimsko jutro... - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

Misli za hladno zimsko jutro...

Oceni ovaj blog
Kasno je.
Ležiš u krevetu i ne možeš da zaspiš.
Ulica je mirna,s vremena na vreme vetar u baštama pomeri drveće.
Negde zalaje pas;udaljenom ulicom prolaze kola.
A sna nema.
Ne pomaže ti da ideš gore-dole,da ustaneš i ponovo legneš.
To je jedan od onih časova u kojima nema načina da pobegneš od samog sebe.
Tobom će zagospodariti misli i kretanja duše,a društva nema da se kao obično ispričaš.

Onome ko je u tuđini,pred oči izlaze kuća i bašta u domovini i detinjstvo,šume u kojima je proživeo najslobodnije i najnezaboravnije dečačke dane,sobe i stepeništa na kojima se čula graja njegovih dečačkih igara.
Slike roditelja,strane,ozbiljne,ostarele,sa ljubavlju,brigom i tihim prekorom u očima.
Pruža ruku i uzalud očekuje da i njemu neko pruži desnicu,prekrivaju ga velika tuga i usamljenost;izranjaju i drugi likovi i u nesigurnim i ozbiljnim raspoloženjima ovih sati čine nas,gotovo sve,tužnim.
Ko u mladosti nije zadavao brige svojim najbližima,odbijao ljubav i prezirao naklonost,ko nije bar jednom iz inata i obesti izbegao sreću koja je pred njim stajala,ko nikada nije povredio svoj ili tuđ ponos,ili se ogrešio o prijatelje nekom nesmotrenom rečju,nekim ružnim i uvredljivim ponašanjem?
Sada svi oni stoje pred tobom,ne govore ništa i čudno te gledaju mirnim očima,a tebe je sramota od njih i od samog sebe.

U našem užurbanom i neosetljivom životu začuđujuće je malo sati u kojima duša može da bude svesna sebe,u kojima život ustupa mesto smislu i duhu,a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savesti.
To se verovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, verovatno nad kovčegom majke, verovatno na bolesničkoj postelji, na kraju nekog dugog usamljeničkog putovanja,u prvim satima ponovnog vraćanja u život, ali to uvek prate nemiri i mučenja.
Vrednost ovakvih budnih noći je baš u tome.
U njima duša uspeva da bez snažnih spoljašnjih potresa dođe do onoga što je pravedno,bez obzira da li je to čudno,ili zastrašujuće,da li je za osudu,ili za žaljenje.

Herman Hese

"Besane noći " (Umetnost dokolice)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Volim Heseov stil pisanja,njegovu naraciju.
Da se zagrejemo malo "vrednostima budnih noći",jer je jutro baš depresivno.
Nadam se da ovaj citat može da nam usmeri misli u odredjenom pravcu..

Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na Facebook Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na Google Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na My Yahoo! Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na Live Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na MySpace Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na Twitter Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na Digg Pošalji "Misli za hladno zimsko jutro..." na del.icio.us

Oznake: a spare-time..
Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. mari47 (avatar)
    Hvala ti Lejla, stvarno su moje misli posle čitanja
    tvog bloga usmerile moje misli u drugom pravcu. Hvala ti
  2. somalirana pufna (avatar)
    Da li jutro bas mora da bude depresivno? Veju pahulje, svuda rumena decja lica u bezbriznoj igri...nije bas tako depresivno, ima i zima svojih carolija...
  3. goksi65 (avatar)
    Misli su nase, preko dana, kao ladje sto po uzburkanom moru plove, te ih problemi i teskoce nase, udaraju talasima i po svojoj volji nose. Nocu, pak, u mirnoj luci sto nam samoca pruza, mogu da se srede i oporave malo, da se spreme za nove talase sto svakoga novog dana, neminovno nailaze...

Tekst je divan, nadam se da moj komentar nije suvise smeo, ipak je HH pisac i mislilac divljenja vredan...
  4. Storm+y (avatar)
    Ah..., ja sam se pre smrzla od ovih misli, na tako fantastičan način izrečenih. Svakako me nisu ogrejale, jer sam se prepoznala u njima... A ko nije?
  5. 123loncar (avatar)
    ...neznam zašto su jutra depresivna....volim da spavam ( sram me bilo i to dugo --jutarnje mi najmilije )...dakle, kad se probudim meni je jutro ....a njega toliko volim ; ama baš volim ...možda je za mene jutro nova šansa da živod poprimi smisao i duhovnost ( ono začim HH traga )...ja sam nepopravljivi optimista koji radi na tome...dakle , svako jutro krećem u život sa puno poverenja u dobar ishod ...
    -- da ...i sutra ću -- samo sam čovek ...
  6. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Hvala ti Lejla, stvarno su moje misli posle čitanja
    tvog bloga usmerile moje misli u drugom pravcu. Hvala ti
    Onda je to divno,Mari...post je ispunio svoju namenu.

7. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio somalirana pufna
    Da li jutro bas mora da bude depresivno? Veju pahulje, svuda rumena decja lica u bezbriznoj igri...nije bas tako depresivno, ima i zima svojih carolija...
    Ako bi moja glava ležala na nečijem ramenu u hladno zimsko jutro,dok napolju tiho veje,a u sobi ide nežan instrumental...jutro bi dobilo sasavim drugačiju boju,Pufnice.
    Ovako,boja mu je sasvim izbledela..

Zima ima čarolija onda kada se osećamo srećnim...samo u takvom stanju možemo da vidimo lepotu snežne beline.
  8. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio goksi65
    Misli su nase, preko dana, kao ladje sto po uzburkanom moru plove, te ih problemi i teskoce nase, udaraju talasima i po svojoj volji nose. Nocu, pak, u mirnoj luci sto nam samoca pruza, mogu da se srede i oporave malo, da se spreme za nove talase sto svakoga novog dana, neminovno nailaze...

Tekst je divan, nadam se da moj komentar nije suvise smeo, ipak je HH pisac i mislilac divljenja vredan...
    Divan komentar,Goxy...!
  9. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio Storm+y
    Ah..., ja sam se pre smrzla od ovih misli, na tako fantastičan način izrečenih. Svakako me nisu ogrejale, jer sam se prepoznala u njima... A ko nije?
    Mnogi su se prepoznali,draga...

A da su rečene na poseban način,to je evidentno...Heseov prepoznatljiv stil "lepe reči".

Zahvaljujem što ti se dopao moj izbor teksta,Olujna..
  10. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ...neznam zašto su jutra depresivna....volim da spavam ( sram me bilo i to dugo --jutarnje mi najmilije )...dakle, kad se probudim meni je jutro ....a njega toliko volim ; ama baš volim ...možda je za mene jutro nova šansa da živod poprimi smisao i duhovnost ( ono začim HH traga )...ja sam nepopravljivi optimista koji radi na tome...dakle , svako jutro krećem u život sa puno poverenja u dobar ishod ...
    -- da ...i sutra ću -- samo sam čovek ...
    Ja bez 8 h spavanja nisam u stanju da funkcionišem,mada se najbolje osećam nakon 10 h sna (sram da bude i mene,eto..! )

A razlikujemo se po pitanju šta je to za nas optimističko jutro,Lončaru.
    Samo moja glava na nečijem ramenu,umesto jastuka..ruka u ruci...tiho šaputanje ispod pokrivača..osećaj topline tela nekog koga volimo..
    (ovako nešto ja zovem optimističkim jutrom..)

I tako...dugo ležanje,ležanje,ležanje..satima...jer vikend je!

I tako ću misliti i sutra-samo sam žena...(ovo sam prepisala od tebe..)

Svidža tebe ovo ja?