Ne gazite po lišću - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Poezija i svašta nešto

Ne gazite po lišću

Oceni ovaj blog
upravi gradske čistoće

Ne gazite po lišću
ne ubijajte ga grubom alatkom
jer i ono je imalo snove
u svom životu kratkom

da će živeti večno
možda i neki dan više
milovano zracima sunca
pojeno vinom kiše

i ne plašeći se jeseni
ni žedji ni gladi
verovalo kao i svi
da će večno biti mladi

Ne odnosite lišće
da bi nam bio čist grad
setite se vrelih dana
kad nam je bilo jedini hlad

Milan Višnjić

Pošalji "Ne gazite po lišću" na Facebook Pošalji "Ne gazite po lišću" na Google Pošalji "Ne gazite po lišću" na My Yahoo! Pošalji "Ne gazite po lišću" na Live Pošalji "Ne gazite po lišću" na MySpace Pošalji "Ne gazite po lišću" na Twitter Pošalji "Ne gazite po lišću" na Digg Pošalji "Ne gazite po lišću" na del.icio.us

Ažurirano 25.11.2010. u 16:51, autor: miwka

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    Divan jesenji dan u bojama zlata,u crvenoj ,braon i zelenoj boji. Sav taj šareniš šušti pod nogama mnoštva dece. Trvi se i migolji kao živ ispod malih stopala koja po njemu radosno jure.Zlatno-crvene gomilice lišća nestaju u toj dečijoj graji i opet se zahvaljujući istom dečijem veselju stvaraju na drugom mestu. Kroz grane promiče sunce, milujući dečije rumene obraze, ptice pevaju sakrivene u još bujnim krošnjama starog drveća. Odrasli sede,šetaju,nadgledaju veselu dečicu, poneko šeta psa, majke razgovaraju i budno prate svaki pokret svojih mališana.
    Miholjsko leto na Kalemegdanu. Divan prizor, tako isti a ipak drugačiji svake godine. I ringišpil, i autići, i panorama, i streljana i zoološki vrt. Za male duše šta ćeš više.Raj.
    Miholjsko leto pre 35 godina, isto ovakvo, ludo,lepo,toplo samo što sam ja bila dete i žao mi je što sam porasla i odrasla, ali šta ćeš.
    Miholjsko leto, ludo doba godine, kada i najludji snovi dok trepneš mogu postati java.

Početak prve priča iz moje knjigice......da nije bilo ovog sećanja na lišće koje sanja....verovatno ne bih ni sve vas upoznala.....zato lišću izgleda da trebam da kažem hvala.
    Prelepa ti je pesma druže....prelepa.....
  2. Emin@ (avatar)
    Da...divna je
  3. Amaunet (avatar)
    Lepa pesma o poštovanju ... prelepa
  4. 123loncar (avatar)
    ..da secamo ...svaki list jedna: nada , misao neostvarana, ljubav rođena a nedozrela , lepota
    prerano oteteog detinjstva - mladosti , lepota nerealizovanih snova .........šuma lišća ........kad
    sve to u prebrzoj poznoj starosti nestane sa stabla zvano čovek - ostane sećanje
    ( bolno i rapavo kao cerova kora ---- slična ideja , samo sa drugom konotacijom data je
    u filmu : kako je Hari postao drvo )....

bravo !
  5. miwka (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Divan jesenji dan u bojama zlata,u crvenoj ,braon i zelenoj boji. Sav taj šareniš šušti pod nogama mnoštva dece. Trvi se i migolji kao živ ispod malih stopala koja po njemu radosno jure.Zlatno-crvene gomilice lišća nestaju u toj dečijoj graji i opet se zahvaljujući istom dečijem veselju stvaraju na drugom mestu. Kroz grane promiče sunce, milujući dečije rumene obraze, ptice pevaju sakrivene u još bujnim krošnjama starog drveća. Odrasli sede,šetaju,nadgledaju veselu dečicu, poneko šeta psa, majke razgovaraju i budno prate svaki pokret svojih mališana.
    Miholjsko leto na Kalemegdanu. Divan prizor, tako isti a ipak drugačiji svake godine. I ringišpil, i autići, i panorama, i streljana i zoološki vrt. Za male duše šta ćeš više.Raj.
    Miholjsko leto pre 35 godina, isto ovakvo, ludo,lepo,toplo samo što sam ja bila dete i žao mi je što sam porasla i odrasla, ali šta ćeš.
    Miholjsko leto, ludo doba godine, kada i najludji snovi dok trepneš mogu postati java.

Početak prve priča iz moje knjigice......da nije bilo ovog sećanja na lišće koje sanja....verovatno ne bih ni sve vas upoznala.....zato lišću izgleda da trebam da kažem hvala.
    Prelepa ti je pesma druže....prelepa.....
    Lepa ti pričica...Ljiljo...
  6. miwka (avatar)
    Citat Original postavio Emin@
    Da...divna je
    Hval ti na poseti Emin@
  7. miwka (avatar)
    Citat Original postavio skrivena
    Lepa pesma o poštovanju ... prelepa
    skrivena,.....
  8. miwka (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ..da secamo ...svaki list jedna: nada , misao neostvarana, ljubav rođena a nedozrela , lepota
    prerano oteteog detinjstva - mladosti , lepota nerealizovanih snova .........šuma lišća ........kad
    sve to u prebrzoj poznoj starosti nestane sa stabla zvano čovek - ostane sećanje
    ( bolno i rapavo kao cerova kora ---- slična ideja , samo sa drugom konotacijom data je
    u filmu : kako je Hari postao drvo )....

bravo !
    locnar...na bogatom komentaru...
  9. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio miwka
    locnar...na bogatom komentaru...
    ...ma hvala tebi...stihovi su fantastični ...

Ne gazite po lišću
    ne ubijajte ga grubom alatkom
    jer i ono je imalo snove
    u svom životu kratkom

...ako svaki list vidimo kao jedan dan u životu koji započinjemo
    sa velikim isčekivanjima i sa puno poverenja u dobar ishod,
    onda je pomalo potiskivanje preguranih dana kao grubo jesenje
    čišćenje lišća -------bežanje u zaborav ......

...stihovi me upućuju na nešto štoje važno za dugovečnost ;
    nime drvo je dugovečno i to baš zahvaljujući lišću .....ono
    nesebično radi preko godine za celo drvo svojom zelenom
    materijom ...drvo u ranu jesen povuče u sebe tu materiju...
    toje njegova životna moć ...sproleća je ugrađuje u novo lišće...
    dakle , životna moć drveta se ne obnavlja sva odjednom jer
    se i ne troši ( odbacuje ujesen ) , pa tako ne dolazi do genetske
    brze retardacije biološke životne moći drveta .....za razliku od naših
    ćelija ....zato lišće treba poštovati i voleti - jer su nosioci dugovečnosti
    koju vraćaju uvek svom tvorcu ( za razliku od naših ćelija )..........
    ....mislim da treba svaku misao , svaku nadu , ljubav da sačuvamo
    ( a ne da vršimo jesenje čišćenje ), kako bi sačuvali duhovnost
    u kojoj je naša životna moć ..............................................
    zato ti odajem priznanje , jer me podsećaš i opominješ da sačuvam
    s dužnjim poštovanjem svoje lišće( lisnatu duhovnost ) .......HVLA !
    Ažurirano 25.11.2010. u 19:44, autor: 123loncar
  10. slutnja @ (avatar)
    i meni je ova pesma probudila neka osecanja....prelepo....
  11. MuskoSamBre (avatar)
    Milane podseti me ova tvoja lepa pesma na jednu koju odavno nisam cuo i evo nadjoh je na Youtube... nisam verovao da je tamo ima, stariji je se sigurno secaju !