Neodgovorni mediji

Pre neki dan u Novostima (koje sam smatrao za ozbiljne novine) pročitao sam članak o nekom nesrećnom 12ogodišnjaku, koji sa dijagnozom "hiperaktivan" nedeljama nije uspevao da nađe školu. I kada je konačno uspeo roditelji su počeli bojkot zbog problema koje je on pravio. Zabranjuju deci da idu na nastavu, zahtevaju da taj dečak bude izbačen i slično.
A posebno me iziritiralo u pomenutom članku jedan deo koji kaže da je protiv tog dečaka podneto 17 krivičnih prijava. Prvo sam se nasmejao od srca, a onda sam se zabrinuo. Razlozi moga smeha pa brige su sledeći. Nasmejah se jer sam se osećao ponosan, pametan itd. jer sam položio krivično pravo i znam da su deca krivično ne odgovorna. A zabrinuh se jer se setih da to krivično pravo položi 1% populacije u Srbiji, a onih 99% zna ono što pročita u novinama. A kao što vidimo ima šta i da pročita!!!
Tako kada čovek u Srbiji dođe na trafiku da kupi novine prvo mora ozbiljno da se pomuči da izbegne one "kvalitetne" koje čitaoce dobijaju naslovnim stranama sa ekskluzivnim novinama sa farme, da li je i ko imao seksualni odnos u pomenutom rijalitiju itd. Kada uspe da iskopa one novine koje smatra za ozbiljne i kojima "može da veruje", pročita ovako nešto. Tuga.
Onda ja reših da ne budem skroz pasivan prema pomenutoj nepravdi prema tom malom "kriminalcu" i posetih sajt novosti sa namerom da u komentaru na članak izrazim svoj revolt lošim novinarstvom. Tek onda je usledio šok. U komentarima sam pročitao kreativne predoge naših sugrađana šta valja činiti sa malim nestaškom. Samo što nisu predložili da ga raspnu na sred terazija. E to je bila prava Tuga.
Pitao bi ih šta bi predlagali da je njihovo dete na mestu tog nesrećnika. Da li bi onda predlagali koje kakve zatvorske kazne i ostalo. Da se dete od 12 godina zatvori u neku ustanovu i slično. Svoje predloge ti zabrinuti roditelji opravdavaju strahom za svoju decu, što je potpuno legitimno. Ali i time što oni smatraju da će taj dečak svakako postati kriminalac. Jer ako on nekom razbije glavu sa 12 godna, šta li će raditi kada stasa. Pa logično, kao i sva nevalja deca, nož u zube i u grad da kolje. Legitimno? Ne bih se složio. Dete treba posebnu pažnju, to je neminovno. Ali nikako ne sme 12ogodišnjak biti kažnjavan. Prevastpitanje je rešenje, specijalan nadzor, psiholozi i ostale "zapadnjačke metode". Ali da, šta je dobro od zapada došlo. Mi smo najpametniji.
To bi trebalo da pišu "ozbiljne" novine. A ne da se frljaju sa krivičnim prijavama kao da su lizalice.
 

Back
Top