OKAMENJIVANJE DUSE

Um se mora osloboditi svih vrsta `skola`,verovanja,religija,sekti..
Neophodno je da se um oslobodi iluzija ovog sveta i da se preobrazi u fin i cudesan instrument `intimusa`..
Um treba osloboditi od svake vrste rasudjivanja u sluzbi zelje..
Um treba da se preobrazi u instrument srca.
Potreban nam je um koji nece rasudjivati onda kada srce naredjuje.
Jer,sta je razum?
Razum je bolni proces uma,zasnovan na iluziji spoljasnjih stvari.

Mozemo slobodno da se krecemo hodnicima,sobama i podrumima svoje duse,ali cesto to ne radimo.
Pritisnuti smo pogubnim mehanizmima odbrane,pokusavamo da racionalizacijama prilagodimo sve sto ne mozemo da prihvatimo kao realnost.
Na `daskama sto zivot znace` predstava prepoznatljivog naslova-`Imitacija zivota`..
Mozemo slobodno da ispruzimo ruke i dotaknemo nase voljene,ali mnogo puta se povlacimo.
Mozemo slobodno da govorimo o osecanjima,ali precesto ostajemo nemi.
Slobodni smo,ali se okamenimo...

Da li je umrlo ono radoznalo,nicim sputano dete u nama?
Cini se da deca znaju sta,gde,kako,kad,zasto..
Odrasli su beznadezno otudjeni od svog `unutrasnjeg deteta`,da su nesvesni njegovog prisustva u dusi.
Neki su ga samo uspavali na neodredjeno vreme...neki su ga nepovratno ubili u sebi.
Ako se osmehnes detetu,ono ce ti uzvratiti osmehom.
Ako mu pruzis ruke,ono ce posegnuti za njima.
Odrastao covek ce najpre razmisliti o svemu,pre nego sto nesto preduzme.
Zato je tako prokleto nesrecan.
Onaj ko prodje kroz `svet odraslih`,stekne razumevanje,a zatim `povrati` ta `osecanja deteta`,takvog treba smatrati mudracem!

Covek nije svestan koliko necega ima,sve dok mu se ne dogodi da to izgubi.
Reci `tek se sada secam sta sam sve imao..`,zvuci krajnje neprimereno,groteskno.
Zasto?
Zato sto je potrebno da svako od nas bukvalno `usadi` u svest da je je sve prolazno.
Da se sve sto danas imas,sutra moze da nestane.
Ne mislim samo na materijalno,vec na ono drugo,mnogo vaznije-emocionalno.

Treba ziveti za ovaj trenutak...on je jedino izvestan.
Proslost se dogodila,vise ne postoji,sada i ovde.
Buducnost,kakvu je sanjamo,mozda nikada ni ne dodje.
Postoji samo ovaj trenutak,koji upravo,dok o njemu govorimo,nestaje.
Ne dajte mu da se okameni..

Koja je tamnica mracnija od sopstvenog srca?
Koji je tamnicar neumoljiviji od nas samih?
Borite se za svoju dusu.
Ne dajte joj da se okameni...


********

Ne znam zasto sam ovo napisala...
Neki od nas ne zasluzuju sutrasnji dan.
A on se,ipak,radja.

Srecan ti rodjendan,jos jedan u nizu nepotrebnih,Lejla....
 
:D:D:D
Srećan ti rođendan Lejla

attachment.php
 
hakim bej;bt111326:
:heart:
A sada reklame:
Ako vam je dusa postala previse hladna i gruba, ili cak ne mozete da je pronadjete, citajte Lejlin blog. Omeksava i neguje dusu vec posle prvog citanja..
:heart:

Kada mi predstavnik omiljenog mi macjeg roda stidljivo otpeva rodjendansku pesmicu,sta reci....uz malo suza,naravno?
Odusevljena sam,Hakime Bej !
A o reklami koja `omeksava i neguje`...zgodni slogan,pre svega prakticne vrednosti-moze se upotrebiti za omeksivac,sampon,sve vrste krema,cak i za slatkise..etc...ha,ha..
Salim se...dopao mi se tvoj komentar,kao i obicno.
Visoku ocenu uvek dajes mom blogu..zahvaljujem,quiet man..
 
..... Neznam kako sam propustio ovaj tekst , ali evo izvinjavam se onoj devojčici ,
što zviri iz dvoje duše ; toj istoj devojčici sa čijom dušom sagledavaš ovaj svet
oko sebe ---- jer samo ona može svojom čistođom da gleda i nosi te kroz ovu
stvarnost ; samo ona može da te uvede u srce u unutrašnji svet koji je izgradila
za tebe ------ samo sa njom možeš da vAsakrsneš u ovom svetu . Tekst kaže da
je ta devojčica uspela- da te vaskrsne ......... Srećan sam zbog toga .

SREĆNO TI BILO VASKRSENJE LEJLA ! :klap:
 
123loncar;bt111383:
..... Neznam kako sam propustio ovaj tekst , ali evo izvinjavam se onoj devojčici ,
što zviri iz dvoje duše ; toj istoj devojčici sa čijom dušom sagledavaš ovaj svet
oko sebe ---- jer samo ona može svojom čistođom da gleda i nosi te kroz ovu
stvarnost ; samo ona može da te uvede u srce u unutrašnji svet koji je izgradila
za tebe ------ samo sa njom možeš da vAsakrsneš u ovom svetu . Tekst kaže da
je ta devojčica uspela- da te vaskrsne ......... Srećan sam zbog toga .

SREĆNO TI BILO VASKRSENJE LEJLA ! :klap:


Znas sta,Loncaru...?
Predhodnim komentarima sam odolela..
Uspela da dopustim samo `maglu` u ocima,a da ne budem,kako bi rekao Bajaga,nja-nja..
I mislila sam da mi je to prvi put uspelo na dan jednog 7.oktobra.
Ali,ne vredi..evo tvoje cestitke vaskrsenja i...rasplaka me,covece!
Karma...nemoguce ju je zaobici.
Ponekad su i suze potrebne..
`Suze su OK`-rece Mirjana Bobic-Mojsilovic...

Zahvaljujem ti na ovako nadahnutoj rodjendanskoj zdravici,zemljace moj....
 
Dobar izbor teksta... ja mislim da je srce podložno okamenjivanju....

Mi mozemo slobodno da se krecemo, ali cesto to ne radimo. Mi mozemo slobodno da ispruzimo ruke i dotaknemo nase voljene, ali precesto se povlacimo. Mi mozemo slobodno da govorimo, ali precesto ostajemo njemi. Slobodni smo, ali se okamenimo.


Za dušu nisam sigurna.
Duša je drugačijeg sastava
te se nemože zgusnusti
i okamenosti se,
ali se može izgubiti, prodati. . . .


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
pely;bt111407:
Za dušu nisam sigurna.Duša je drugačijeg sastava te se ne može zgusnusti i okamenosti se,ali se može izgubiti, prodati. . .

U pravu si Pely..dusa se moze izgubiti,prodati,sa njom se moze trgovati...i slicno.
`Okamenjivanje` je u mom tekstu bilo u prenosnom znacenju,kao sinonim za sve predhodno nabrojano.
`Okamenjivanje` kao nestanak duse u njenom autenticnom znacenju...

Ps.Ova devojcica u meni ti zahvaljuje sto si,nju i balone,naslikala u rodjendanskoj zdravici..
 
dessire:
Kada um ne krasi razum tada i ljubav i java postanu iluzija..
Ko čvrsto zatvorenih očiju jasno vidi put sreći, koraci mu se nemogu okameniti .

Ne dogadja mi se bas cesto `da mi um ne krasi razum`..
Sirom zatvorenih ociju bolje vidim,nego otvorenim...percepcija je tako varljiva stvar!

Zahvaljujem na podrsci da `mi se koraci ne mogu okameniti`,Dessire...
Poslednji put dozvoljavam da mi se to dogodi..
 
dessire;bt112292:
Poslednji put okrenuh lice vetru što ledi dah . Iza njega je pukao hprizont i golema zvezda utapa se u svojoj krvi . Nekome se to dogodi poslednji put a neki sretnici percepiraju taj krvavi pir i ne radujući mu se. Šta tek reći o onima što od tmurnine oblaka ličnog ega ni ne vide ljubav koja šćućureno čuči na rubu groba velike zvezde.

Iluzorno je bilo šta reći o njima.
Oni su gubitnici u očima onih koji ne razumeju da je vlastiti Ego nešto sa čim se ne može trgovati..
To je ponos duše,ona snaga srca koja nekog čini autentičnim.
Postoje principi i pravila koja čoveka čine Čovekom...

To je upravo ono Balaševićevo.."postoje neke stvari neprevodive u reči..."


Nadam se da sam bila razumljiva,Dessire...
Ne umem to drugačije da kažem.
 
Nerviraš me na prvu loptu. Nervira me tvoje pametovanje, ceđenje suve drenovine, tučenje luka nad glavom.Nervira me tvoja potreba da budeš čorba u svakoj mirođiji.
Zbog svega ovoga savršeno me ne privlačiš, ali se uvek vraćam tvojim tekstovima.

Ima jedna priča o pijancu koji traži ključ ispod ulične lampe ali uzalud, naiđe policajac..........šta radiš? to i to........
........gde si ga izgubio ? tamo!
pa što ga tražiš tu?
Tamo je Mrak!

E tako rezonuje većina...pijano (pragmatično)

E zato se uvek vraćam tvojim tekstovima, jer su jednostavno retki ljudi koji pišu o pravim stvarima. I zato ću se i dalje truditi da se prilagodim mislima i pokušati da razumem ljude koji tragaju u mraku. Čak i kad oni sami sebe ne razumeju uradili su veliku stvar načeli su pravu temu zapalili su vatru oko koje se okupljamo kao drevni lovci.
Lejla srećan ti rođendan!
 
Poslednja izmena:
Zakasneli;bt112899:
Nerviraš me na prvu loptu. Nervira me tvoje pametovanje, ceđenje suve drenovine, tučenje luka nad glavom.Nervira me tvoja potreba da budeš čorba u svakoj mirođiji.
Zbog svega ovoga savršeno me ne privlačiš, ali se uvek vraćam tvojim tekstovima.

Lejla srećan ti rođendan!


Nije mi bila namera da te privlačim...kunem ti se !
...ha,ha,ha

Važno je da si tu da pročitaš neke moje misli.
Važno je i da čujem efekat koje su kod tebe izazvale,odnosno da ja čujem tvoje misli.
Zato smo valjda ovde,zato se čini da ne gubimo uzalud jedan deo svog vremena u ovom virtuelnom svetu..

Odavno ne volim 7.oktobar.
Ipak,kao lepo vaspitana dama,zahvaljujem ti na želji da budem srećna,Zakasneli..
 
Poslednja izmena:
Cestitam sa zakasnjenjem...Jer tek sada citam ovaj tvoj sjajan tekst...koji ne moze da nas ne dodirne...

Mozemo slobodno da se krecemo hodnicima,sobama i podrumima svoje duse,ali cesto to ne radimo.(Ja lutam isuvise,i ubi me to...Treba imati meru iu tim lutanjima...

Covek nije svestan koliko necega ima,sve dok mu se ne dogodi da to izgubi.
Reci `tek se sada secam sta sam sve imao..`,zvuci krajnje neprimereno,groteskno.
Zasto?
Zato sto je potrebno da svako od nas bukvalno `usadi` u svest da je je sve prolazno.
Da se sve sto danas imas,sutra moze da nestane.
Ne mislim samo na materijalno,vec na ono drugo,mnogo vaznije-emocionalno.

Treba ziveti za ovaj trenutak...on je jedino izvestan.
Proslost se dogodila,vise ne postoji,sada i ovde.
Buducnost,kakvu je sanjamo,mozda nikada ni ne dodje.
Postoji samo ovaj trenutak,koji upravo,dok o njemu govorimo,nestaje.
Ne dajte mu da se okameni..

Koja je tamnica mracnija od sopstvenog srca?
Koji je tamnicar neumoljiviji od nas samih?
Borite se za svoju dusu.
Ne dajte joj da se okameni...



SJAJNA SI,LEJLA!
 

Back
Top