Barklijev idealizam - mogući prigovori - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Barklijev idealizam - mogući prigovori

Oceni ovaj blog
Glavni prigovor protiv Barklijevog idealizma ili korelativnosti subjekta i objekta, kod onih koji uspevaju da shvate o cemu se tu radi, jeste nesto poput ovoga:

Okej, nek i bude tako. Ali, opet nemam nikakvog prava da tvrdim da se predmet sam po sebi razlikuje od "objekta" tj. onoga sto sam ja opazio
Ima itekako razloga a to cu pokusati objasniti:
Svako onaj ko ima zrnce filozofskog razbora i minimum zdravog razuma moze zakljuciti da objekat koga niko ne opaza ne moze zamisliti.
(Onaj ko misli da "moze" neka prestane sa citanjem ovog bloga sve dok ne shvati da je to nemoguce, da je u zabludi i da ono sto on zamislja, subjekat ima, njega samog koji zamislja)
Onaj ko konacno to prizna samim tim priznanjem ucinio je da objekat sam po sebi nikako ne moze vise biti objekat kakvim ga zamisljamo.

Ali mozda ce neko opet i posle toga na prvu loptu reci:

"To sto ne mogu da zamislim objekat sam po sebi, ne znaci da on nije takav kakvim ga opazam."

A ovo je obicna protivurecnost koja se pokazuje kao takva samo posle malo pazljivijeg razmisljanja.
Mozemo zamisliti samo ono sto smo opazili i sto mozemo opaziti. Zato gornja tvrdnja treba glasiti ovako:

"To sto ne mogu da zamislim objekat sam po sebi ne znaci da on nije takav kakvim ga zamisljam."

Vidite li sada protivurecnot koja je bila skrivena?

Ali, zapravo sva ova logika sluzi samo tome da ukaze na neposrednu cinjenicu svesti.
Neposredno uvideti da objekat koji nije ispred subjekta nije objekat, je sve sto je potrebno za apodikticku istinitost.

Jos sam primetio da onaj ko razmislja o Barklijevom idealizmu polazi od aksioma postojanja objektivnog sveta kao datog. Taj aksiom je za njega apsolutan a ovo ukazivanje na protivurecnost, nemogucnost zamisljasnja i slicno, samo je po njemu neka misaona igra u okvirima tog sveta koji se uzima za apsolutno postojeci, neprikosnoven i nedodirljiv.
To je pogresno polaziste i mozda uzrok nerazumevanja.
Korelativnost subjekta i objekta nastupa pre bilo kakvog spoznanja tkz. objektivnog, realnog sveta i tice se samog uslova spoznanja i postojanja istog.

Kada razmisljamo o tome, nema u tom trenutku objektivnog sveta u kome smo mi koji razmisljamo. Tada imamo posla samo sa svojom svescu, osecajima, apriornim formama razuma, samo sa imanentnim sadrzajima duha.. da tako kazem.
Iz te situacije sada postavljamo pitanje sta saznajemo i sta mozemo saznati.
Pokusavajuci dati odgovor uvidecemo da ono sto saznajemo jeste uvek samo objektivan svet naspram nesaznatljivog subjekta. Objektivan svet bez tog subjekta nije moguce zamisliti. U toj nemogucnosti pokazuje se sustinska razlicitost onoga po sebi, od onoga za nase opazanje.
Ono sto opazamo mozemo zamisliti, ono sto ne opazamo ne mozemo nikako. Tako da te dve stvari nisu i ne mogu biti jedno isto. Da su isto, mogli bismo zamisliti svet bez subjekta bez ikakvog problema.

Ali opet da ponovim, sva ova razmatranja sluze samo da ukazu na neposrednu cinjenicu svesti koja je dovoljna za apodikticku istinitost a koju cu ponoviti:
Objekat koji nije ispred subjekta nije objekat.

Korelativnost subjekta i objekta
http://forum.krstarica.com/entry.php/4886-KORELATIVNOST-SUBJEKTA-I-OBJEKTA

Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na Facebook Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na Google Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na My Yahoo! Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na Live Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na MySpace Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na Twitter Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na Digg Pošalji "Barklijev idealizam - mogući prigovori" na del.icio.us

Ažurirano 09.06.2016. u 10:29, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. capljara (avatar)
    Bilo bi mozda jasnije ljudima kada bi ispod ovog bloga postavio tvoje komentare sa " fiozofije " Stvar po sebi . Tada bi mnogi razjasnili povezanost subjekta i objekta i da jedno bez drugog ne postoji.
  2. oziman (avatar)
    Verovatno mislis na ovaj post:

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=14646199&postcount=4

Iako je Barklijeva korelativnost cinjenica tesko je to razjasniti. Ona zahteva skretanje sa dobro utabanih staza uobicajenog misljenja o svetu i zivotu. Mnogo je otpora protiv toga. Lakse je ici utabanim stazama na koje je neko navikao, nego podstaknuti ga da pocne sa pronalazenjem novih kojima nije hodao.
  3. capljara (avatar)
    Nije cudo zasto ljudi a priori ne pokusavaju razumeti nesto sto je izvan mogucnosti ljudske spoznanja ( stvar po sebi )
    Zar se i ateizam ne zasniva na materiji kao osnovu ljudskog postojanja ( dijalektika materijalizma )
    Cak i kada je Berkli izneo svoju teoriju korelativnosti subjekta i objekta mnogi filozofi su bili skepticni .
    Ljudski um , hteli mi to ili ne ogranican je slikom koju oko salje mozgu.....Zato si na jednom postu i napisao o svetu nebu , zvezdama...kako bi izgledali bez subjekta tj coveka.
    i tu je korelativnost subjekta i objekta apsolutno jasna.
    Da nema subjekta ne bi bilo ni objekta......a sta bi bilo ?
    Stvar po sebi !
  4. galadrijela7 (avatar)
    Filozofiju sam morala uciti, mada sve sto se mora.....
    Da li mozes tematski sublimisati svoje pisanje, Po blogovima je sve razbacano i cesto se ponavljaju iste teme. Steta je jer zaista interesantno pises, i dosta se trudis da ljude koji nisu upuceni navedes na razmisljanje
    Volela bih i kada bi uz odredjeni blog postojala i fusnota da bih se lakse snasla. Mislim da i ostali koji prate tvoje pisanje slicno razmisljaju.
    Hvala na strplanju i na blogu.
  5. oziman (avatar)
    Instruktori
    Upravo tako. U tom smeru ide razmisljanje o korelativnosti ali vazno je doci do neposrednog uvida. Ovde imamo subjekat kao premisu, a on je nesaznatljiv, on nije stvar, dostupan je samo neposrednom iskustvu samosvesti. Zato je problem cistom logikom objasniti korelativnost ili odnos necega sto nije stvar, prema svim ostalim stvarima kojima je to nesto uslov samog postojanja ..njihov korelat.
    Mnoga pitanja se tu otvaraju.Citave filozofije su iznikle iz toga.

galadrijela7
    Mislim da nema potrebe. Ovde se ne bavim samo odredjenim pitanjima i temama koje bih razvrstao po kategorijama.
    Takodje, moguce je koristiti pretrazivac.
  6. oziman (avatar)
    Ako predmeti ne postoje kao objеkti kada nisu zapazeni kako onda može slika nekog predmeta, koji je slikan kamerom, biti identična slici istog tog predmeta kada ga opazamo?
    Овo питање можда може неком пасти на памет када размишља о корелативности субјекта и објeкта.
    Међутим, то питање ничим не додирује поделу на појаву и ствар по себи. А то ћу и појаснити:

Када кажем да су појава ове слике око мене које ме окружују и које се мењају обликом и величином како се померим мислим на овако нешто.

Ово је илустрација ситуације у којој сте ето управо сада. Имате дакле субјекат кога не можете сазнати и имате ИСПРЕД њега скуп слика уоквирен једном сфером која чини ваше видно поље.
    Слике у тој сфери се мењају обликом и величином кад год се померите.

То показује да се ту ради о сликама у вашој свести. И да се НЕШТО као те слике у тој вашој свести на тај начин појављује.

Сада:
    Једна од тих слика испред вас је рецимо неки човек.

Дакле, од њега ви у свести имате његову слику а шта је тај човек по себи када није опажен не знамо. То је питање трансцендентно. Једино знамо да сам по себи тај човек не може бити слика, не може бити објекат.

Сада, ако тај човек узме гипс и направи отисак себе. Имаћемо поред његове слике и слику његовог отиска.
    Овако нешто:

Имаћемо дакле две слике испред нас. Које су у нечему сличне али далеко од идентичног.
    А шта је тај човек по себи и шта је тај гипсани отисак по себи. Упоређујући ове две слике у нашој свести то не можемо знати.

Исто је и са фотографијом.

Ту имамо две слике испред нас. Слику човека који је испред нас и слику његовог отиска, његове фотографије.
    Из посматрања те две слике не можемо знати шта је ствар по себи. Нити шта је тај човек нити шта је та фотографија поред њега, по себи, када није опажена.
    Ažurirano 09.06.2016. u 10:33, autor: oziman