Sveci, gurui i ostali.. - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Sveci, gurui i ostali..

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio vesnavrindavan Pogledaj poruku
ozi istina ti je to..u indiji je neka druga atmosfera..tamo se stvarno moze prezivjeti na neobican nacin. srela sam masu ljudi koji su prsli nevjerovatne misteriozne skole i cinove...ovakve stavri kao o vom mistiku ne bi trebalo da budu manipualacija..imaju oni jak taj sistem razvijen da se brane od sarlatantva..jedan je lik isot je napravio misticne neke poteze i naravno postao poznat i imao oko 4 miliona sledbenika..
Ne mogu da sudim o necemu sto si ti videla i saznala iz prve ruke boraveci u Indiji. Medjutim, tesko mi je da poverujem da neko moze imati takve moći.
A jos teze mi je da prihvatim one koji sebe zovu "guruima" poput Sai Babe, ili recimo onog Osha koji je imao najvecu kolekciju Rols Rojseva na svetu a hobi mu je bio da svakog dana nosi novi Rolex kojim je mahao svojim polugolim asketskim sledbenicima, naravno iz svog Rols Rojsa. Prosto neverovatno.

Kod filozofa barem nema tog licemerja. Sopenhauer je propagirao asketizam, a sam je bio daleko od askete, sto ne menja cinjenicu da je on nama pruzio znanje.
Jednom je ovo napisao:
Kao sto nije nuzno da savrseno lep covek bude veliki skulptor, ili da veliki skulptor i sam bude lep covek. Uopste je to cudan zahtev traziti od moraliste da ne preporucuje nikakvu drugu vrlinu osim one koju sam poseduje. Sopenhauer
Takodje, svestan sam da nije vazno delovanje nego ono sto je u osnovi tog delovanja. Kao sto sam pisao na jednoj temi, neko u skulpturi Afrodite videce erotsku lutku, a neko objektivaciju ideje u svojoj savrsenosti.
Delovanje obadvojice je identicno u pojavi, ali desavanja u duhu su razlicita.

A sto se tice Osha, kako deluje ne tebe ova slika:

Ono jeste, kada bi svako od njegovih pristalica, a bilo ih je na milione, dao po jedan dolar (a davali su mnogo vise), on bi bio milioner, pa je mozda razumljivo zasto ne bi kupio i Rols Rojs, kada vec ima stotine miliona dolara? To je sitnica.
Takodje je tacno da su duhovna desavanja bitna, a ne pojava. Ali, ova slika ipak meni smeta.
A opet, ako bi on svima onima kojima je potrebno izdelio samo po jedan dolar od svog bogatstva, on ce osiromasiti, a oni nece ni osetiti.

Tako da ostajemo na tome .... da je ZNANJE bitno, a ne nikakvo ustolicavanje nekog na presto "gurua". Ako cemo se nekom moliti to je znanju, jer ono je nas spasilac.

Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na Facebook Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na Google Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na My Yahoo! Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na Live Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na MySpace Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na Twitter Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na Digg Pošalji "Sveci, gurui i ostali.." na del.icio.us

Ažurirano 11.06.2016. u 21:08, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)
    ... znanje je moć i o njegovoj bitnosti ne treba trošiti reči ; no mnogo je bitnije kako znanje raširiti kroz pućanstvo - kako izbalansirati tu moć i rasporediti je međ ljude --- e to pitanje je veće od ičega , ono rešava mnogo doga svakodnevnog ( kao i ovo izneto ) ; dakle kako otpočeti proces dezalijenacije i uvesti ljude u proces očovečenja ( kako uništiti destrukcione društvene mašinerije - gurue , propovednike pa i državu kao takvu ) ; kako uništiti jevrejštinu , srpštinu ................. hrvaštinu ... germanštinu ......... bez povišenog tona ?
    .... druga stvar , o kojoj imama stav : savlovsko pavlovska mudrost , najmoćnija je destruktivna strategija u istoriji čovečanstva na delu -- ona uništava sve pred sobom ; od nje mogu da se sačuvaju samo oni koji imaju znanja , a sa njim i moći da je prepoznaju a samim tim da je izučavaju ( ako ništa drugo , ono zarad svog opstanka , rasta i razvoja --- zarad spasenja ) ; hoću da kažem , čuvajte se ljudi koji jedno govore , a drugo čine ( dele čokoladice pre streljanja )

... evanđelističko hrišćanstvo u svojoj osnovnoj teorijskoj postavci nastojalo je da ukaže na ove probleme i da neka viđenja spasenja --
    ali to je minoran odbranbeni sistem ( zašto , jer znanje kaže , da bi ih pobedio , uključi se međ njih i vodi ih ---- danas poglavari religijski, po raskoši i matrijalnim bogastvimasa kojima raspolažu , spadaju u najbogatije ljude -- zar ne )
  2. wihor (avatar)
    ozimane kad ces shvatiti da mudrost postavlja granice spoznaji...