dilema : biserje pred svinje ili šta

’’ a ti onda kao onaj zaratrustranac , uzmi svo svoje biserje i bud zašto razdeli jevrjeskim lihvarima , pa onda odi i uzmi onaj kamen što iznedri Geja , pa sa krovova objavi , štasi i kako si učinio sa imetkom što ti ostaviše premudri . A kad je on u tim vremenima učinio tako , i uzeo kamen u ruke , da na suncu vidi svu zarobljenu lepotu u njemu ; Milozvučna svetlost bljesnu i prestravi jevrjske lihvare , što u strahu ispustiše iz šaka biserje. Ono se otkotrlja pred svinje , koje bejahu tu na pazaru . Nagrnuše one ko lihvari , a svetlost pravo na njih . Biserje, rasprsnu se napole . Svetlost utihnu. Otad ljudi to što videše , prozvaše eskalibur dvosekli . I sad se sve seče, da se po sadržaju meri ; jer ljudi videše u srži biserja ništavni pesak , što je gnoj školjki stvarao ; pa rekoše : ova rđa jedaše život u školjkama i stvaraše trulež u njoj , koju ona zarobljavaše vako celog svog mučnog , teskobnog i bolnog života – pa sve što bi rđa veća , sve život u školjkama bi manji i bolniji. Pa rekoše : mnoga je rđa međ nama ko pesak školjkin , pa mi u neznanju zbog tog propadamo .
I još rekoše :
A sve što je po sebi takvo i takvo , i zbog čega je takvo , svud će biti kakvo je . Pa ako je po zlu i rđi , svud će po zlu i rđi delovati i čoveku zlo činiti , ma u kakvo ga ruho sakrivao ili pak biseran sjaj mu davao . Dobro možeš u prnje kriti i blatom ružiti , opet će dobro biti . Dobro je samo po sebi dobro i nikad ne potrbuje lažno ruho i branioce. Dok uz zlo uvek ide lažno ruho i vojska branilaca . Tako je i sa ljudima . ’’
 
Neki ljudi nas poražavaju svojom dobrotom.
Odvikli smo se od dobrote.
Ne razumemo zašto nam neko nešto čini,ako za to ne traži nikakvu protivuslugu.
Dobrota se ne može vratiti,jer se i ne daje.
Dobri ljudi su dobri zbog sebe,a ne zbog drugih.

Duško Radović

Ps.Nema dileme oko "biserja pred svinje"...ne prepoznaju ga,njima savršeno odgovara tikva.
 
"Daj ljudima vise
no sto se ocekuje i
uradi to sa ukusom".

Stalno vaganje svega priziva misao na sitnicavost...svadljivost..na iskljucivot..egoizam....na gubitak opažaja ka neznatnim tek primetnim iskrama koje su bogatstvo za nase danas...ako tu emociju potrosimo...postajemo samo deo crne magme.. kolotecine
 
Ne znam odakle je ovaj citat:nisam ni znao za ovu priču,liči na one iz Starog zaveta.Ali treba imati na umu da su etike i poruke starog i novog zaveta u suštini suprotne .Mislim da je uobičajeno za ovu izreku značenje da ne treba ono što je vredno naturati ljudima koji tu vrednost ne umeju da cene.Kao ni ubedjivati ih da je prihvate.Ukazati na vrednost da ali naturati je ne.
Napisah ovo jer se i sam nadjoh u dilemi povodom ove priče :)
 
zxy;bt106918:
Ne znam odakle je ovaj citat:nisam ni znao za ovu priču,liči na one iz Starog zaveta.Ali treba imati na umu da su etike i poruke starog i novog zaveta u suštini suprotne .Mislim da je uobičajeno za ovu izreku značenje da ne treba ono što je vredno naturati ljudima koji tu vrednost ne umeju da cene.Kao ni ubedjivati ih da je prihvate.Ukazati na vrednost da ali naturati je ne.
Napisah ovo jer se i sam nadjoh u dilemi povodom ove priče :)

..tekst je stvoren da liči na citat pred hrićanskog doba ,
sa namerom da evanđelističku metaforu sagleda iz ugla koji može da joj parira u smislu njenog lociranja u područje svakodnevnog populističkog morala , a istakne sadržajnije poglede sa etičkih pozicija --- sa ciljem da umiri strasti izazvane polemičkim stavovima u
temi na blogu ... tekst i bez ovih ciljeva , mislim da
može imati određenu iniverzalnu primenu ( naravno uz
majstorskre korekcije ) .

Hvala na komentaru .:bye::hvala:
 

Back
Top