Kad Miroslav Antić dobije jedinicu iz poezije...

Uredjujući svoj blog,a ne obraćajući nikada pažnju na "ocene" koje članovi bloga daju tekstovima (smatram de je sve to subjektivna stvar,lični afinitet za dopadanje ili ne dopadanje nečijeg pisanja-a po latinskoj "de gustibus non disputandum est"),
bila sam zatečena ovim što sam primetila:
U mom blogu je bio priličan broj postova sa poezijom Miroslava Antića,Djordja Balaševića,Matije Bećkovića,Brane Petrovića,Stevana Raičkovića,Pera Zupca,Arsena Dedića,Miladina Berića...etc,etc..
Kada sam videla da je "ocena" njihove poezije sa "veoma loše" ili "nezadovoljavajuće" predstavljena pomoću "zvezdica" (jedna,dve ili najviše tri njih),nisam mogla da verujem vidjenom!

Može se nekome dopadati ili ne dopadati nečiji stil lepe reči..ovde se radi o našim velikim,priznatim pesnicima,velikanima naše poezije.
Ko su ovi ljudi na blogu,da "ocenjuju" nešto što se ne da ocenjivati?!
Kako mogu sebi da daju za pravo i daju "veoma loše" ocenu jednom Miki Antiću?!
(napomena:baš sam se na primeru njegove poezije raspitala kod prijatelja koje imam ovde na blogu..od 6.ocena,tri su bile "petice",a da bi se dobila kinačna "trojka",preostale tri moraju biti "jedinice"..

Verovatno je da se ovde radi o nekima koji me "ne vole" (a oni znaju zbog čega),mada je za mene to potpuno irelevantno.
Za ove neupućene informacija: na Blogu nismo da bi smo se "voleli",sklapali "prijateljstva" (valjda u realnom životu imamo prijatelje i imamo koga da volimo?) nego da razmenimo stavove o svemu i svačemu,da prebrodimo osećaj povremene usamljenosti,ili jednostavno damo oduška mislima svojim..
"Ocenjivači" mogu,imaju to potpuno pravo,da mojim stihovima ili tekstovima daju najniže "ocene",ali kada to čine velikim imenima poezije izgledaju infantilno,nepismeno..a to i jesu,zapravo.
Svojim "ocenama" govore o tome ko su zapravo oni,a ne Antić,Bećković,Zubac...
Kako se mogu osetiti kompetentnim da ocenjuju nešto što ne shvataju?
Ili mi se time "svete"za to što nisam sklona konformizmu,kakav postoji ovde na blogu.
Ja tebi visoku "ocenu",pa ti meni "vrati"..."naši" smo,jel`?
Prepoznaće se takvi u ovom postu,veoma su transparentni u medjusobnim komentarima.

Da nije tužno,bilo bi komično..
Ali nije komično,nažalost...već ružno i tužno !
 
'' Može se nekome dopadati ili ne dopadati nečiji stil lepe reči..ovde se radi o našim velikim,priznatim pesnicima,velikanima naše poezije.
Ko su ovi ljudi na blogu,da "ocenjuju" nešto što se ne da ocenjivati?! ''

Ima jedna fraza , stara koliko i pisana reč , a ona
kaže nekako ovako : '' govori , samo ti govori , rećiću
ti ko si , kakav si , odakle si i kuda ideš '' .
Dakle , čovek ne može ništa novo reći , odnosno ne
može saopštiti okolini neke nove istine do istine o
sebi samome . Dakle , komentarišući ovaj tekst ja
svesno govoprim o sebi ( ma koje god lukavstvo
koristio da se sakrijem i ulepšam ) , znajući da si
sigurno makar potsvesno bila na istoj razini .

Veliki helenski mudrac, rekao je za poeziju : '' pesnici
u zanosu ličnog ludila neznaju šta govore '' . I zaista ,
lirska tragedija toliko loše deluje na publiku , da kod
nje stvara simpatije za nakzne ličnosti , a u kasnijoj
fazi one im postaju uzor . Tipičan primer ove zablude
je pesnički opis Odiseja ( većina ljudi njega vidi kao
junaka , tipa od uzora ) ; međutim , kad se pažljivo
proanaliziraju njegovi postupci i činjenja , sagleda se
jedan lik ( lukav , prevarant , krvav do ušiju , podmukli
ubica - sino ubica , vlastoljubac koji od ničega ne
preza ) . Kao lošu vaspitnu lekciju navešću i
Bećkovićevo - ćeraćemo se ( rušenje svih načela
ljudskosti , nakazni inat koji se ćera i sa nepostojećim
bogom ) , uz koje ako pridodamo Bečku skupštinu
plemenskih demokratskih crnogoraca - imamo lep
psihološki profil edukativne mašinerije koja je u
slobističkom sistemu vrednosti destruktivno
uređivala palanačku ratnu mašineriju .
Da se vratim na početak ; dakle , poodavno je ljudska
misao otkrila negativan uticaj poezije ( naročito na
mladež ) , naravno koristeći dijalektiku . E ta ista
dijalektika kaže da je sa njom došao trenutak da svi
autoriteti pa ček i znanje opravdaju svoje
postojanje .
Očigledna je stvar da autoriteti koji su uspostavili
vrednosni sistem na srpskom pesničkom nebu ,
kod sajber populacije nisu opravdali svoje postojanje,
pa su njihovi štićenici dobili niske ocene --- što i ne
iznenađuje .
Problem je što ti nisi ( predpostavljam ), preispitivala
te autoritete koji su ti servirali listu takozvanih
velikana srpske poezije
. Ima međ čitanim
kritičarima , koji ne misle da pomenuta imena mogu
da se svrstaju u velikane ( bar ne svi ) - a to je opet
pitanje duhovne razine i društvene pozicije ( dali se
živi na grbači zajednice ; a ako se živi , onda je i
obavezujuće uzdizati vrednosti koje zvanična mesta
utvrđuju i proklamuju zarad oblikovanja društvene
svesti - ispranih mozgova ) .
Anonimna anketa ,meka je za iskazivanje stava i ličnog
karaktera ( osvetničkog / podređenog / promišljenog /
/ racionalnog / mudrog ).
Dakle , nije pitanje ko su ti ljudi da ocenjuju - da tako
kažem ; već je pitanje kakav karakter može da generalizuje anketirane i svrsta u koš drskih i bezobraznih ljudi jer su se osudli da ocenjuju ono što se neda oceniti .
Možda su za tebe ova imena iznad svega , pa čak i
boga ; a samim tim verovatno su nadljudi . Ali u teškim
vremenima : na -20stepeni , ziloti cepaju sveto pismo da se ogreju ; majka dozvoljava da joj beba posisa
život --- oću reći , takve vrednosti i takvi ljudi ništa ne
znače /ništavni su ; pa i njihovi ljubitelji ili mecene .
A vremena su kod nas ''vunena'' , kako reče
jedan pesnik izostavljen na tvom spisku - a mogao
se naći, jer je generacijski prisutan i podosta čitan .

:bye:
 
123loncar;bt106631:
Ali u teškim
vremenima : na -20stepeni , ziloti cepaju sveto pismo da se ogreju ; majka dozvoljava da joj beba posisa
život --- oću reći , takve vrednosti i takvi ljudi ništa ne
znače /ništavni su ; pa i njihovi ljubitelji ili mecene .
A vremena su kod nas ''vunena'' , kako reče
jedan pesnik izostavljen na tvom spisku - a mogao
se naći, jer je generacijski prisutan i podosta čitan .

:bye:


O poeziji,kao i njenim autorima,može se govoriti kao o "ništavnom",kada dodju "vunena" vremena?!
Govoriš o jednom segmentu najvećeg ljudskog stvaralaštva,o najvišim vrednostima ljudskog uma...zaboga,Lončaru-čoveče !

Neću ulaziti u polemiku sa tobom oko ovakvog tvog stava,jer ceo tvoj komentar mi ostavlja utisak promašene teme ovog posta..
(nisam govorila o "umetničkoj vrednosti" pesama navedenih autora,već o ljudima koji daju sebi za pravo, bez poznavanja materije i neophodne edukativne podloge,da istu ocenjuju).

"Vunena vremena",kovanica Gojka Djoga (ujedno i naziv poznate zbirke njegovih pesama) poznata mi je.
Mali je Blog za postovanje svih velikana poezije..
A i čemu...ako se zna da je uzalud "bacati bisere ispred svinja"...
Meni je to odavno jasno...

Zbog ljudi koji umeju da cene lepotu pisane reči,makar su ovde u manjem broju prisutni,nastaviću da postujem istu.
I da sa zadovoljstvom čitam njihov izbor poezije ili proze ili njihovu ličnu pisanu reč.
Zato sam ovde...

Ps.Nema potrebe za replikom,Lončaru.
 
Poslednja izmena:
Ne treba zamerati onima koji ne umeju da prepoznaju vrednosti -zbog neznanja. Oni si ogranicili svoje vidike, sveli razum u geto ispraznosti i osudili zivot na emotivno slepilo.
kramereaglecopytg0.jpg
 
Tol;bt106642:
Ne treba zamerati onima koji ne umeju da prepoznaju vrednosti -zbog neznanja. Oni si ogranicili svoje vidike, sveli razum u geto ispraznosti i osudili zivot na emotivno slepilo.

Ovo si savršeno rekla,Tol !
Uz napomenu,da me razumeš bolje:ja im ne zameram,jer mogu da me ražaloste samo ljudi o kojima imam visoko mišljenje.
O pomenutim "ocenjivačima" na blogu,nemam nikakvo mišljenje koje bi zavredilo da se kaže.
Ovaj post je napisan sa ciljem da znaju (pošto već dugo igraju ulogu "žirija") da su "primećeni"...naravno,u svom primitivizmu ili još gore,u svom neznanju.

A ilustracija posta ti je sjajna..ova Mikina pesma se savršeno nadovezuje na ovaj tekst.
Zahvaljujem,draga..jedna si od retkih na ovom blogu,sa kojom mi je drago da sam u kontaktu.
 
Verujem da su ocenjivaci gledali trenutak, primerenost, izlizanost (da, i stihovo mogu biti izlizani), aktuelnost.
Ocenjen je Tvoj blog, a ne Mikine pesme.
Nekome u trenutku "legne" pesma, nekome ne.
Davanje slabih ocena ne razumem. Dobrom tekstu treba dati svih pet zvezdica, los treba zaobici.
I danas sa odusevljenjem otkrivam knjige i misli koje sam kao mlad zaobilazio. Znaci da nije u pitanju vrednost nego zrelost "ocenjivaca".
"Ne sudite - bice vam sudjeno"
Neciji stihovi bez tvog pasusa ispod manje vrede.
Taj pasus je razlog sto pratim tvoj blog.
Siguran sam da nisam jedini. :heart:
 
A zasto se nesto ne bi dalo ocenjivati!?I kakvo je to pitanje"Ko su ovi ljudi na blogu..."Ovde su retardi,debili....Zaboga,sta ti radis medju debilima?Tu si da ih podsecas na njihovu debilnost,je li....To tvoje copy-paste ti daje pravo da uzimas sebi za pravo da ocenjujes ljude .
Licno,veoma sam retko na Krstarici,al kad naidjem na ovakav nadmen stav,jednostavno ne mogu da ucutim.
I nikako ne shvatam kako ti tako edukovana,(a edukacija nas vodi ka istini,skromno mislim)dakle,kako ti mozes tvrditi da je Beckovic velikan?Po čemu?"Ćeraćemo se"govori nam o njemu kao coveku.....on velikanu(u moralnom smislu)nije ni do kolena...Svaka čast Miki Antiću,njemu bih dao deset...Arsen Dedic me je uvek pomalo nervirao zbog nekih mojih razloga,Balasevic je kralj....etc
Eto vidis da se moze ocenjivati....imam pravo da iznesem svoje misljenje.....A ti se sad pitaj"Kako se ovaj retard usudio?
 
Poslednja izmena:
hakim bej;bt106670:
Ocenjen je Tvoj blog, a ne Mikine pesme.
Znaci da nije u pitanju vrednost nego zrelost "ocenjivaca".
Neciji stihovi bez tvog pasusa ispod manje vrede.
Taj pasus je razlog sto pratim tvoj blog.
Siguran sam da nisam jedini. :heart:

Znam da je ocenjen moj blog,ali nije u pitanju zrelost "ocenjivača",već njihova nepismenost udružena sa primitivizmom...baš tako!
Neću više trošiti ovaj prostor i reči na osobe koje ne zavredjuju da se o njima priča.

"Taj pasus" koji je razlog što pratiš moj blog,ujedno je i razlog što sam još ovde..što ima nekoliko vas,poput tebe,sa kojima mogu da budem "bliska" po razmišljanju i osećanjima,a da se nikada nismo sreli.
To je nešto neprocenjivo,Hakime moj..
"Ne znaju oni što mi znamo...",znaš već.

Zahvaljujem ti na divnim rečima koje si mi uputio,uvek mi dan ulepšaš kada se ovde susretnemo...
 
Prohujalo sa vihorom;bt106699:
A zasto se nesto ne bi dalo ocenjivati!?I kakvo je to pitanje"Ko su ovi ljudi na blogu..."Ovde su retardi,debili....Zaboga,sta ti radis medju debilima?Tu si da ih podsecas na njihovu debilnost,je li....To tvoje copy-paste ti daje pravo da uzimas sebi za pravo da ocenjujes ljude .
Licno,veoma sam retko na Krstarici,al kad naidjem na ovakav nadmen stav,jednostavno ne mogu da ucutim.
I nikako ne shvatam kako ti tako edukovana,(a edukacija nas vodi ka istini,skromno mislim)dakle,kako ti mozes tvrditi da je Beckovic velikan?Po čemu?"Ćeraćemo se"govori nam o njemu kao coveku.....on velikanu(u moralnom smislu)nije ni do kolena...Svaka čast Miki Antiću,njemu bih dao deset...Arsen Dedic me je uvek pomalo nervirao zbog nekih mojih razloga,Balasevic je kralj....etc
Eto vidis da se moze ocenjivati....imam pravo da iznesem svoje misljenje.....A ti se sad pitaj"Kako se ovaj retard usudio?

Neću,a i ne želim da se pitam kako se taj retard usudio.
On je već dovoljno u ovom komentaru rekao o sebi,ko je i šta je,a da ničim nije prozvan niti pozvan da komentariše ovaj post..
 
LJILJA MMM;bt106738:
lejla.......batali. Trošiš snagu uzalud.
Ocenjena si ti a ne Mika.....kako i zašto nije ni bitno.
Tekstu ne može niko ništa, Zato ajde dalje, bez kompromisa i ozlojedjenosti jer ona nepotrebno jede snagu

Znam da je uzalud..
Osetila sam se povredjenom,jer je smisao mog boravka na Blogu da doprinesem njegovom kvalitetu,zajedno sa nekoliko ljudi odavde koje zaista cenim.
Jedna od njih si i ti..
Trudim se da odaberem nešto kvalitetno od pisane reči i da tome dam,komentarom, i neki svoj lični pečat.
Ubacim i po neki svoj stih,neku svoju pisanu reč...kao potrebu da pronadjem mir,kao što isti pronalazim u postovima nekih ljudi ovde.
Ništa više..ali i ništa manje.

Zahvaljujem ti na rečima podrške,M.M.M..
 
Poslednja izmena:
lejla.....da samo znaš koliko jedinica su dobili moji blogovi i blogovi još nekih ljudi koji zaista doooobro pišu...ovi drugi i mnogo više od mene,ali je bilo i petica pa u proseku.....to uopšte nije bitno mada je činjenica da povredjuje. ja pišem, i drugi blogeri pišu.....mnogo rada, mnogo ljubavi prema pisanoj reči, mnogo nas smo dali tim blogovima.....isuviše da bi se odustalo zbog nebitnosti pojedinih....zato, nastavljamo....:cmok2:
 
LJILJA MMM;bt106779:
lejla.....da samo znaš koliko jedinica su dobili moji blogovi i blogovi još nekih ljudi koji zaista doooobro pišu...ovi drugi i mnogo više od mene,ali je bilo i petica pa u proseku.....to uopšte nije bitno mada je činjenica da povredjuje. ja pišem, i drugi blogeri pišu.....mnogo rada, mnogo ljubavi prema pisanoj reči, mnogo nas smo dali tim blogovima.....isuviše da bi se odustalo zbog nebitnosti pojedinih....zato, nastavljamo....:cmok2:



Ipak je ovaj post izazvao kod " naših" nepismenih,a zavidnih "ocenjivača" reakciju:
Hakimova "Propoved" je već "zavredila" njihove dve jedinice...baš kako je i bilo za očekivati.
Njihov primitivizam je zaista transparentan...ha,ha

I naravno,mila...idemo dalje!
 
lejla.al.dbuni;bt106634:
A i čemu...ako se zna da je uzalud "bacati bisere ispred svinja"...
Meni je to odavno jasno....

’’ a ti onda kao onaj zaratrustranac , uzmi svo svoje biserje i bud zašto razdeli jevrjeskim lihvarima , pa onda odi i uzmi onaj kamen što iznedri Geja , pa sa krovova objavi , štasi i kako si učinio sa imetkom što ti ostaviše premudri . A kad je on u tim vremenima učinio tako , i uzeo kamen u ruke , da na suncu vidi svu zarobljenu lepotu u njemu ; Milozvučna svetlost bljesnu i prestravi jevrjske lihvare , što u strahu ispustiše iz šaka biserje. Ono se otkotrlja pred svinje , koje bejahu tu na pazaru . Nagrnuše one ko lihvari , a svetlost pravo na njih . Biserje, rasprsnu se napole . Svetlost utihnu. Otad ljudi to što videše , prozvaše eskalibur dvosekli . I sad se sve seče, da se po sadržaju meri ; jer ljudi videše u srži biserja ništavni pesak , što je gnoj školjki stvarao ; pa rekoše : ova rđa jedaše život u školjkama i stvaraše trulež u njoj , koju ona zarobljavaše vako celog scvog mučnog , teskobnog i bolnog života – pa sve što bi rđa veća , sve život u školjkama bi manji i bolniji. Pa rekoše : mnoga je rđa međ nama ko pesak školjkin , pa mi u neznanju zbog tog propadamo .
I još rekoše :
A sve što je po sebi takvo i takvo , i zbog čega je takvo , svud će biti kakvo je . Pa ako je po zlu i rđi , svud će po zlu i rđi delovati i čoveku zlo činiti , ma u kakvo ga ruho sakrivao ili pak biseran sjaj mu davao . Dobro možeš u prnje kriti i blatom ružiti , opet će dobro biti . Dobro je samo po sebi dobro i nikad ne potrbuje lažno ruho i branioce. Dok uz zlo uvek ide lažno ruho i vojska branilaca . Tako je i sa ljudima . ’’
:hvala:
 
123loncar;bt106885:
mnoga je rđa međ nama ko pesak školjkin ,pa mi u neznanju zbog tog propadamo .
Dobro je samo po sebi dobro i nikad ne potrbuje lažno ruho i branioce. Dok uz zlo uvek ide lažno ruho i vojska branilaca . Tako je i sa ljudima . ’’
:hvala:


O,časti ti,junače,na presvijetlom `vakom kazivanju.
Besjedio si,čoče,ni Njegoš ne bi ljepše reka` !

Divan citat,Lončaru,ali ne odgovara,sadržajno,kao komentar postu.
Nije dovoljna samo asocijacija "pred svinje,bisere",da bi se kao argumentacija mogla upotrebiti za polemiku na ovu temu.
Jedino ove dve rečenice,koje sam gore preuzela iz tvog citata,mogu da odgovaraju sadržaju mog posta.

Ipak,zahvaljujem...verovatno ima ovde ljudi koji nisu pročitali ovaj sjajan monolog.
Posebno je on potreban "ocenjivačima",ako uopšte mogu da ga razumeju.
Mada,cisto sumnjam u to...
 
Poslednja izmena:
Verujem, no nepotrebno trosenje emocija
Ocena nije merilo kvaliteta...ponekad , kada su strogo definisani uslovi po kojima treba biti kreativan-tek tada...no slobodan pad je vec umetnost - zbir iskustva...i vlastita interpretacija...tako da ni jedno delo(pojam za sve moguce-sto se podari spoljnom svetu) ne mora biti dopadljivo..jer razlicito vidimo i dozivljavamo sve oko sebe pa i ono sto se nudi-kroz silne analize i ubedjenja
Teziti da budemo prihvaceni opet je apsurd..Svi slicnih iskustava ce vec reagovati na svoj nacin...koji moze i ne mora da nam se dopadne
Oni kojima nije prihvatljivo nase prezentovanje reagovace kako vec umeju..ni to ne treba da bude problem..jer je vazno ucestvovati...a takvi prolaznici ce na kraju obogatiti svoju svest za novu boju nekog stava koja ce jednom, mozda dobiti spektar duge..
Smatram da je vaznije ostaviti svoje zapazanje i procitati komentare..mozda i nesto naucimo novo..ako pazljivo citamo.
 
Poslednja izmena:
lejla.al.dbuni;bt106905:
O,časti ti,junače,na presvijetlom `vakom kazivanju.
Besjedio si,čoče,ni Njegoš ne bi ljepše reka` !

Divan citat,Lončaru,ali ne odgovara,sadržajno,kao komentar postu.
Nije dovoljna samo asocijacija "pred svinje,bisere",da bi se kao argumentacija mogla upotrebiti za polemiku na ovu temu.
Jedino ove dve rečenice,koje sam gore preuzela iz tvog citata,mogu da odgovaraju sadržaju mog posta.

Ipak,zahvaljujem...verovatno ima ovde ljudi koji nisu pročitali ovaj sjajan monolog.
Posebno je on potreban "ocenjivačima",ako uopšte mogu da ga razumeju.
Mada,cisto sumnjam u to...

Dobro ,
ono što si odbacila predhodilo je ovom što
si izabrala - a dobro si izabrala . Pa kako si
izbrala tako i jeste .
Ako mi jednom dozvoliš apsolviraću svoj stav
( jer zaista volim da mislim da sve što kažem ,
ne mogu nekakve istine ljudima da saopštim
do istinu o sebi -- zato izvini ako sam izazvao
nesporazum ili pak nedaj bože ljutnju ), ako
ništa drugo da javno upoznajem sebe .

A ima u meni dosta toga crnogorskog :
Шта тo вуче својием магнетизмом ,
У српштину мрачну,
ђе кукање и плач окруњено,
ђе вјенчана глупост са тирјанством,
ђе несрећа чој'кова вјековна је.
Сини - огњем створитеља!
Сатри гад што чој'кову кожу
ко рухо навлачи !


:bye::hvala:
 
Tol;bt106933:
...a takvi prolaznici ce na kraju obogatiti svoju svest za novu boju nekog stava koja ce jednom,mozda dobiti spektar duge..
Smatram da je vaznije ostaviti svoje zapazanje i procitati komentare..mozda i nesto naucimo novo..ako pazljivo citamo.


Neki nikada neće umeti da vide veličanstven spektar duge,Tol...jednostavno,slepi su za boje.
Uzrok tog slepila nije utisnut genetskim kodom,već mu je koren u emotivnom siromaštvu i duševnoj bedi.
Dugotrajno nezadovoljstvo direktno vodi deformitetu.
Ove moje reči deluju nemilosrdno,ali su one rezultat bogate profesionalne prakse..
Okrenuta sam "prema ljudima",a ne "od ljudi" (bazični princip humanosti,na način kako ga moj zanat definiše),tako da znam da "ništa što je ljudsko nije mi strano"..

Zato ćemo dugu da nacrtamo nekom drugom,ko ce umeti da je vidi,Tol...
 
123loncar;bt106935:
A ima u meni dosta toga crnogorskog :
Шта тo вуче својием магнетизмом ,
У српштину мрачну,
ђе кукање и плач окруњено,
ђе вјенчана глупост са тирјанством,
ђе несрећа чој'кова вјековна је.
Сини - огњем створитеља!
Сатри гад што чој'кову кожу
ко рухо навлачи !


:bye::hvala:

Oj-ha !

A da što ti ne reče prije,jado,da si od mojega plemena..oli,junače?
A za riječi našega vladike,uljepša mi ovo pisanije odje..
Svaka ti se pozlatila,Lončaru,zemljače !
 

Back
Top