Magnet - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

LBarbara

Magnet

Oceni ovaj blog
Da li sam sve spakovala - prošaptala je sebi u bradu. Pogled joj u tom trenu privuče trn otpao sa već svele ruže u vazi. Zaustavljenim pogledom, posmatrala je tu mrtvu prirodu na platnu koje je sama slučajnost pripremila za nju. Prenula se iznenada od zvuka otkucaja sata koji je odjednom probio barijeru i pobedio tišinu. Uzela je torbu koja joj se na tren učinila prelaka ali je osetila kako su joj se prsti zalepili za dršku, kao za magnet.
U hodniku, ispred ulaznih vrata, ogledalo je čekalo dobro poznat pokret njene ruke, kojom bi pre nego bi izašla, sklonila pramen kose sa čela.
Dobro poznat ritual i odrazu u ogledalu, kome bi kažiprstom leve ruke taknula nos, pre nego bi se čuo klik ključa u bravi.
Zatim lupkanje potpetica, jedva dva puta i kraj. Tišina ostavljena iza sebe.

Okupana novom ambicijom, prelazeći ulicu na crveno, ne osvrćući se oko sebe, pozvala je taksi i naručila vožnju do železničke stanice.

Voz je neumorno pevao svoju ariju. Uz ritam koji je proizvodio zvuk šina, reči poput; - kuda ću, kako ću, zašto, da li ću, dokle ću? - redjale su se i stapale sa tom jednoličnom melodijom koja joj je tutnjala u ušima.

-"Stigla sam!!" - progovorila je glasno kao da ulazi u kuću punu dragih ljudi koji je željno iščekuju. Ispustila je torbu iz ruke s namerom da svima obznani svoj dolazak a lepet krila golubova iz potkrovlja, koje je uplašila iznenadna buka i pomeranje zavesa od naleta svežeg vazduha s otvorenih vrata dugo ne otvarane kuće, prolomio se kao grom kroz tihu i mirnu noć.
Isprva tiho a onda sve glasnije i glasnije, smejala se svemu čemu nije smela a najviše onome što je pomislila a na kraju i viknula:
- "Beg iz tišine u tišinu, beg od samoće u samoću!!!"
Smeh je bivao sve tiši, misli sve usporenije a krevet na koji se spustila, sve mekši.

Budjenje...koje se vraćalo u obraze: istom bojom kao i iznenadni stid pred širokim auditorijumom uspomena iz prazne kuće, istom bojom kao stid pred onim što je učinila ili pred onim što je mogla učiniti ostavivši iza sebe posao na koji nije otišla niti se ikom javila, poziv možda dugo čekane ljubavi na ples, otključana vrata stana, jednostavno strasno poželevši da svemu dodje kraj i da sve zaboravi...izoštrilo joj je čula. Osluškivala je tišinu, sad protkanu strepnjom, sklopljenih očiju.

Skočila je iznenada kao oparena, osetivši kako joj se nešto pokreće u kosi. Zamahnula je glavom pokušavajući da strese sa sebe nepoželjnog posetioca. Mala buba sjajnog, zelenkastog oklopa pala je na pod. Okrenuta ledjima, mlatarala je nožicama želeći da se uspravi i pobegne.
Pomogla joj je, a onda je ponovo osetila kako su joj se prsti zalepili za dršku torbe, kao za magnet.

Pošalji "Magnet" na Facebook Pošalji "Magnet" na Google Pošalji "Magnet" na My Yahoo! Pošalji "Magnet" na Live Pošalji "Magnet" na MySpace Pošalji "Magnet" na Twitter Pošalji "Magnet" na Digg Pošalji "Magnet" na del.icio.us

Ažurirano 11.09.2010. u 19:11, autor: LBarbara

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. 123loncar (avatar)

.. samoća je opšte poznato i prostrano zlo ...
    .. kao takva , samoća duva čoveku zavrat dok
    ga ne uništi ... većina beži od samoće , ali
    ne uspeva ,, verovatno treba stati i raspraviti
    sa sobom .. mislim da to može biti rešenje ..

2. TUTU (avatar)
    Nije to torba.
    To je stit.

Ziveti bez stita znaci ziveti bez tereta: straha, mrznje, sujete, vlasti, titula, kanona, hijerarhije, zavisti, vere, nade... magneta.
    Ziveti bez stita takodje znaci ziveti bez zastite.
    Jedina nagrada za zivot bez stita je eventualna spoznaja ljubavi.
    To je ono cega nema u torbi.
  3. LJILJA MMM (avatar)
    Lepo napisano
    Tišina ima raznih....ono što je zajedničko svim tišinama je da su one u nama samima
  4. 123loncar (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM
    Lepo napisano
    Tišina ima raznih....ono što je zajedničko svim tišinama je da su one u nama samima
    E Ljiljana , lepo si to rekla .
    Neki mudraci taj trnutak unutrašnje tišine
    nazivaju stanjem čistoga uma .
    Ako naša lična spoznaja čistoga uma i našeg
    unutrašnjeg '' ja'' ne uplaši spoljašnost , otkrivaju
    se velike lične moći ( božanska moćljubavi ).
    U ovom proznom kazivanju , ja sam locirao samoću ;
    neko pomenu štit , i nemogućnost da se dopre do
    ljubavi ; ti unutrašnju tišinu .
    Dakle sve je tu , samo je pitanje kako dopreti do
    ljubavi ( bez straha voleti sebe i ljude oko sebe -
    kako voleti život ) .

Da pitamo autora/donosioca teksta , da nam kaže !

5. LJILJA MMM (avatar)
    Ja ne bih pitala.....nikada ne pitaj pisca jer da je hteo da svi znamo to bi napisao ....
  6. LBarbara (avatar)
    Pokušala sam da opišem jedan trenutak izbora...ukratko: odluku, realizaciju a onda nastup kajanja, griže savesti..
    Torba je simbol i TUTU je pogodio suštinu...u torbi su svi magneti koji nas vezuju za materijalno..
    ..na kraju, ponovljen simbol torbe možda govori da junakinja ide dalje u potragu za sobom a možda govori da se vraća starom životu...kako kome odgovara, opet trenutak izbora..

Samoća i tišina su tu, ne zato što je ona sama, ima posao, uspomene, prijatelje, moguću ljubav..
    ..one su tu uvek jer se često čovek i u društvu oseća sam...otudjen...želi oslobadjanje ali od čega, pitanje je?..

Hvala na komentarima, dragi blogeri..
    Ažurirano 12.09.2010. u 09:56, autor: LBarbara
  7. BlueTrain (avatar)
    Neverovatno dobar i slikovit tekst !!!!
  8. ristob (avatar)
    Citat Original postavio LBarbara
    Samoća i tišina su tu, ne zato što je ona sama, ima posao, uspomene, prijatelje, moguću ljubav..
    ..one su tu uvek jer se često čovek i u društvu oseća sam...otudjen...želi oslobadjanje ali od čega, pitanje je?..

Ima nas koji, i kad bi postali Bogovi, i tad bi tražili oslobođenje i bijeg još uvijek neznano od čega.