Elan vital - Atlas

vesnavrindavan:
jesam... ali pazi šta je elan vital? životna sila-okej ali ko upravlja njome... dal znaš neku drugu reč ili termin koji bi se sa tim podudarao iz istočne filoz...

Сопство, Брахман, била би одговарајућа реч, стим да је Елан Витал његова будност а материја његова заспалост. Или, у општој ентропији Елан витал тј. живот, оно је што је остало од његове будности и што не може да заустави општу ентропију али може да је успори.

Постоји дуалност Елан витала и материје при чему је то заправо исто метафизичко биће или воља са својом напрегнутости и отпуштености. Отпуштена воља је материја, напрегнута живот. Наше свести су искре будности које су остале од заспалог бога. Атласи који носе цео свет на леђима, немајући моћ да спрече његов пад у општу инертност, али имају моћ да пад успоре.

Атлас
Atlas.jpg

Atlas je bio na strani Titana u ratu - Titanomahiji - protiv Olimpa. Njegova su braća sklopila savez s olimpskim bogovima i izdala Titane. Kad su Titani poraženi, mnogi su izgnani u Tartar, ali Zeus je osudio Atlasa da stoji na zapadnom rubu Zemlje i drži svod na svojim plećima.
Ми смо тај заспао бог кога Атлас носи на леђима при чему је и сам Атлас исти тај бог кога носи на леђима, исти тај Брахман који пада у сан и који још увек има нешто од своје свести. Та свест је Елан витал.

Међутим, ми као индивидуе Елан Витал налазимо у себи само као оно што је доступно интуицији али не и опажању. Не можемо видети елан витал већ само његове трагове у материји, у појави, као што видимо траг руке која се пробија кроз песак, имајући у опажању само песак а не и руку и њено кретање.
Zamislimo sad da moja ruka, mesto da se kreće kroz vazduh, ima da prođe kroz strugotine gvozda koje se sabijaju i čine otpor ukoliko ruka odmiče. U izvesnom momentu, moja ruka će iscrpsti svoj napor, i baš u ovom momentu staviće se zrnca strugotine jedan pored drugog i srediće se u određen oblik, baš u oblik zaustavljene šake i jednog dela ruke.
Pretpostavimo sad da su šaka i ruka ostale nevidljive. Posmatrači će tražiti razlog uređenja u samim zrncima strugotine, i u unutarnjim silama gomile. Jedni će dovoditi u vezu položaj svakog zrnca sa akcijom koju susedna zrnca vrše na nju: to će biti mehanisti. Drugi će tvrditi da je jedan plan celine upravljao pojedinostima ovih elementarnih akcija: to će biti pristalice učenja o celishodnosti. Dok u stvari tu je bio jedan prost i nedeljiv akt, akt ruke koja je prolazila kroz strugotine. Neiscrpne pojedinosti kretanja zrnaca, kao i poredak njihovog konačnog uređenja, izražavaju, takoreći, negativno ovo nedeljeno kretanje, jer ono je ukupni oblik otpora, a ne sinteza pozitivnih elementarnih akcija. Bergson iz Stvaralacke evolucije

У сазнању имамо значи само материју, не и елан витал. Од њега у материји видимо само траг у форми те исте материје а налазимо га у себи у виду интуиције као "ја", као живот сам, или оно што можемо наслутити од "ствари по себи".

Из ње се издваја појава као вир у реци. Као што не можеш издвојити вир од реке, тако не можеш појаву од воље, материју од елан витала, обе су једно метафизичко биће. Заспалост и будност.

Елан Витал
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6401
 
Poslednja izmena:
Ja nisam filozof,niti stručnjak ,samo ljubitelj ali čitao sam "stvaralačku evoluciju" i "materiju i memoriju" i moram da ti odam priznanje za način na koji teške probleme približavaš i predstavljaš nama ovde a da ništa ne gube od svoje suštine.Izvanredno to uspevaš.Verujem da ćeš mnoge podstaći da postave neka pitanja sebi i potraže odgovore a mnogima ćeš i pojasniti nešto što su samo polovično znali.Ja lično sam ti zahvalan za sve što si dosad napisao i nadam se da nećeš stati.Ako izdaš neku knjigu javi nam to ovde.:ok::klap::klap::klap:
 
Захваљујем.
Ова тема о Елан виталу захтева доста размишљања јер се ради о метафизичком појму доступном само интуицији, не и сазнању. Она је потпуно недоступна разумевању ономе ко јој приђе на начин реализма. Филозофија о елан виталу изникла је на темељу основне поделе стварности на појаву и "ствар по себи". Ако то имамо на уму знање о Елан виталу је неприкосновено.
 
Poslednja izmena:

Back
Top