Elan vital - Atlas - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Elan vital - Atlas

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio vesnavrindavan
jesam...ali pazi sta je elan vital? zivotna sila-okej ali ko upravlja njome...dal znas neku drugu rec ili termin koji bi se sa tim podudarao iz istocne filos...
Sopstvo...Brahman, bila bi odgovarajuca rec, stim da je Elan Vital njegova budnost a materija njegova zaspalost. Ili, u opstoj entropiji Elan vital tj. zivot, ono je sto je ostalo od njegove budnosti i sto ne moze da zaustavi opstu entropiju ali moze da je uspori.
Postoji dualnost Elan vitala i materije pri cemu je to zapravo isto metafizicko bice ili volja sa svojom napregutosti i otpustenosti. Otpustena volja je materija, napregnuta zivot. Nase svesti su iskre budnosti koje su ostale od zaspalog boga. Atlasi koji nose ceo svet na ledjima, nemajuci moc da sprece njegov pad u opstu inertnost, ali imaju moc da pad uspore.

Atlas
Atlas je bio na strani Titana u ratu - Titanomahiji - protiv Olimpa. Njegova su braća sklopila savez s olimpskim bogovima i izdala Titane. Kad su Titani poraženi, mnogi su izgnani u Tartar, ali Zeus je osudio Atlasa da stoji na zapadnom rubu Zemlje i drži svod na svojim plećima.
Mi smo taj zaspao bog koga Atlas nosi na ledjima pri cemu je i sam Atlas isti taj bog koga nosi na ledjima. Isti taj Brahman koji pada u san i koji jos uvek ima nesto od svoje svesti. Ta svest je Elan vital.
Medjutim, mi kao individue Elan Vital nalazimo u sebi samo kao ono sto je dostupno intuiciji ali ne i opazanju. Ne mozemo videti elan vital vec samo njegove tragove u materiji, u pojavi, kao sto vidimo trag ruke koja se probija kroz pesak, imajuci u opazanju samo pesak a ne i ruku i njeno kretanje.
Zamislimo sad da moja ruka, mesto da se kreće kroz vazduh, ima da prođe kroz strugotine gvozda koje se sabijaju i čine otpor ukoliko ruka odmiče. U izvesnom momentu, moja ruka će iscrpsti svoj napor, i baš u ovom momentu staviće se zrnca strugotine jedan pored drugog i srediće se u određen oblik, baš u oblik zaustavljene šake i jednog dela ruke.
Pretpostavimo sad da su šaka i ruka ostale nevidljive. Posmatrači će tražiti razlog uređenja u samim zrncima strugotine, i u unutarnjim silama gomile. Jedni će dovoditi u vezu položaj svakog zrnca sa akcijom koju susedna zrnca vrše na nju: to će biti mehanisti. Drugi će tvrditi da je jedan plan celine upravljao pojedinostima ovih elementarnih akcija: to će biti pristalice učenja o celishodnosti. Dok u stvari tu je bio jedan prost i nedeljiv akt, akt ruke koja je prolazila kroz strugotine. Neiscrpne pojedinosti kretanja zrnaca, kao i poredak njihovog konačnog uređenja, izražavaju, takoreći, negativno ovo nedeljeno kretanje, jer ono je ukupni oblik otpora, a ne sinteza pozitivnih elementarnih akcija. Bergson iz Stvaralacke evolucije
U saznanju imamo znaci samo materiju, ne i elan vital. Od njega u materiji vidimo samo trag u formi te iste materije a nalazimo ga u sebi u vidu intuicije kao "ja", kao zivot sam, ili ono sto mozemo naslutiti od "stvari po sebi".
Iz nje se izdvaja pojava kao vir u reci. Kao sto ne mozes izdvojiti vir od reke, tako ne mozes pojavu od volje, materiju od elan vitala, obe su jedno metafizicko bice. Zaspalost i budnost.

Elan Vital
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6401

Pošalji "Elan vital - Atlas" na Facebook Pošalji "Elan vital - Atlas" na Google Pošalji "Elan vital - Atlas" na My Yahoo! Pošalji "Elan vital - Atlas" na Live Pošalji "Elan vital - Atlas" na MySpace Pošalji "Elan vital - Atlas" na Twitter Pošalji "Elan vital - Atlas" na Digg Pošalji "Elan vital - Atlas" na del.icio.us

Ažurirano 19.06.2016. u 11:27, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. vesnavrindavan (avatar)
    danke danke
  2. zxy (avatar)
    Ja nisam filozof,niti stručnjak ,samo ljubitelj ali čitao sam "stvaralačku evoluciju" i "materiju i memoriju" i moram da ti odam priznanje za način na koji teške probleme približavaš i predstavljaš nama ovde a da ništa ne gube od svoje suštine.Izvanredno to uspevaš.Verujem da ćeš mnoge podstaći da postave neka pitanja sebi i potraže odgovore a mnogima ćeš i pojasniti nešto što su samo polovično znali.Ja lično sam ti zahvalan za sve što si dosad napisao i nadam se da nećeš stati.Ako izdaš neku knjigu javi nam to ovde.
  3. oziman (avatar)
    Zahvaljujem.
    Ova tema o Elan vitalu zahteva dosta razmisljanja jer se radi o metafizickom pojmu dostupnom samo intuiciji, ne i saznanju. Ona je potpuno nedostupna razumevanju onome ko joj pridje na nacin realizma. Filozofija o elan vitalu iznikla je na temelju osnovne podele stvarnosti na pojavu i "stvar po sebi". Ako to imamo na umu znanje o Elan vitalu je neprikosnoveno.