PRIČA O LJUBAVI, BOGATSTVU, TUGI, SUJETI I ZNANJU......

(Posveceno nekom ko razumije glas srca....i umije da hoda na rukama)



Na jednom dalekom usamljenom ostrvu usred okeana živeli su lijepo, u slozi Ljubav, Bogatstvo, Tuga, Sujeta i Znanje....

Živeli su mirno na tom ostrvu daleko od svih svijetskih briga i događanja. Ali nakon mnogo vijekova,primijetili su da njihovo ostrvo polako i sve izvijesnije nestaje. Vrlo brzo shvatili su da ostrvo ubrzano tone. Uznemireni oni spakuju svoje stvari i krenu polako da napuštaju svoje čarobno ostrvo koje im je vijekovima pružalo sreću.

Jedino Ljubav, postojana po prirodi, odluči da ostane. Jedino je ona vierovala i nadala se da je sve to privremeno i da će doći bolji dani kada će sve biti lijepo i veselo kao nekada. Međutim vremenom i Ljubav shvati da nema nade i da mora i ona da napusti svoj dom. Spakuje lijepo ono malo stvari i puno uspomena sa sobom, ali … sada više nije bilo načina da ode sa ostrva.
Svi čamci,brodovi i splavovi već su otplovili a za pravljenje novih više nije bilo vremena.
Ljubav je počela da doziva u pomoć.

Nekako u to vreme, put tuda nanese Bogatstvo. Ljubav se obraduje sretnoj slučajnosti i zamoli Bogatastvo da

je primi na svoj brod:

- Primi me molim te, ostrvo tone, udaviću se – reče Ljubav.

- Izvini ali moj camac je pun zlata i dragog kamenja. Nema mjesta još

i za tebe Ljubavi. Ako i ti budeš ušla, bojim se potonut ćemo - reče Bogatstvo i ode.

Ljubav je počela da hvata panika. Ostrvo je više tonulo i vode je bilo sve više. U panici, Ljubav je i dalje dozivala u pomoć.
Onda je na svom splavu naišla Tuga. Ljubav se obradovala starom prijatelju:

- Tugo, molim te spasi me. Potonut ću zajedno sa ovim našim ostrvcetom. Bilo bi šteta da svijet ostane bez ljubavi.

- Žao mi je Ljubavi - odgovorila je tuga - Toliko sam tužna da ne mogu da te povedem sa sobom. Želim da budem sama. I ostavi Ljubav daleko iza sebe.

Na ostrvu Ljubav već poče hvatati očaj. Nije videla način da se spase iz nezgodne situacije u kojoj se našla i to zato što je vjerovala u bolje sutra.

Međutim, tračak nade, ili je možda u pitanju vjera, još uvek su je nagonili da i dalje doziva u pomoć. Njena dozivanja privuku pažnju Sujete koja je tuda slučajno prolazila.

- Povedi me sa sobom. Ti si mi jedina nada - zamoli Ljubav.

- Ne dolazi u obzir! Vidi kakva si prljava i mokra, hoćeš da mi pokvasiš čamac . Sama si kriva! Sad snosi posljedice. Lijepo sam ti govorila da odeš dok se još moglo. - I još uvrijeđena ode i ostavi Ljubav sa njenom tužnom sudbinom.

Izgubivši i posljednju nadu, Ljubav se predala sudbini. Sjela je na jedini nepotopljeni kamen što je ostao od njihovog, nekad velikog i divnog ostrva i čekala da i on nestane ispod vode i sa sobom odnese i nju.

U tom, niotkuda, pojavi se neki stranac u čamcu. Stranac priđe sasvim blizu i pruži ruku Ljubavi. Ona uđe u čamac i on je preveze na susjedno ostrvo. Tu je Ljubav izašla iz čamca, zahvalila se i pošla dalje. Tek par metara dalje shvatila je da ne zna ko ju je spasio. Okrenula se i dotrčala natrag do obale, ali čamac sa strancem već se izgubio na horizontu.
Tada je Ljubav tek primetila Znanje kako sjedi na obali. Prišla je i upitala:

- Reci Znanje, ko je stranac koji me je spasio sigurne smrti?

Znanje je pogleda, nasmješi se pa joj reče:- Kako,
zar ti ne znaš? To je bilo VRIJEME

- Vrijeme? - Upita zbunjeno Ljubav

- Da VRIJEME - odgovori Znanje -

Jer jedino je VRIJEME sposobno da spozna koliko je Ljubav velika....

 

Back
Top