Video games - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Video games

Oceni ovaj blog
Video igre.
Uveliko se vode rasprave da li su video igrice umetnost ili ne. U neku ruku jesu, jer pruzaju mogucnost nadilazenja individualne volje identifikacijom sa virtulenim likom u virtuelnom svetu. Naravno, takvu estetsku kontemplaciju (koja je ipak najnize vrste) naci ce samo oni koji je traze, dok po pravilu ljudi pocinju sa time ne bi li zadovoljili svoje egoisticne zelje koje se sastoje u tome da ako imas motiv opravdano je da pribegavas nasilju i da ispadnes heroj na kraju.
Video igre su time samo jos jedan pokazatelj te mizerije ljudskog roda kojom se nazalost rukovodi vecina ljudi, tkz. "postenih gradjana" kojima smo okruzeni. Pogledajte komentare vesti po online novinama. Ako je neko nesto zgresio, javlja se gomila "pravednika" zapenušalih od mrznje, iskezenih zuba, koji bi da linčuju, muče, nabijaju na kolac, posalju u kamenolom itd. Slika pravednika, .postenog gradjanjina.
Jednom sam ostavio komentar da ne podrzavam patnju nijednog zivog bica. Ma sta da je neki covek uradio, neka se po zakonu osudi, zatvori, verovatno leči, ali ne i muči i linčuje. Na to sam dobio stotinak minusa i samo par pluseva.
Ljudi su oprhvani mrznjom, i sto je najgore, sebe smatraju pravednicima.
Upravo takvi nalaze svoj ventil u video igricama. Povredjen sam, imam motiv za osvetom, posto nazalost ne postoje gladijatorske arene u Rimu, postoje bar video igrice.

Takodje, stravicna je slika klinca od samo 3 ili 4 godine koji igra GTA, COD i slicno, gde ubijaju ljude na ulici tek tako. To je doba gde se formira licnost. Prica mi jedan poznanik kako njegovo dete igra takve igre i jednom ga u kolima za vreme voznje pita: "Zasto ne pregazis tog coveka na trotoaru?"

Da li ce urodjeni moral, temelj morala, biti u mogucnosti da zaustavi tako formiranu licnost u najranijem detinjstvu veliko je pitanje. Mozda je fenomen video igrica mnogo ozbiljniji problem nego sto izgleda, pogotovu ako se dopusti da se generacije vaspitavaju na njima.

http://www.youtube.com/watch?v=8NMnnMRWJ-0

Pošalji "Video games" na Facebook Pošalji "Video games" na Google Pošalji "Video games" na My Yahoo! Pošalji "Video games" na Live Pošalji "Video games" na MySpace Pošalji "Video games" na Twitter Pošalji "Video games" na Digg Pošalji "Video games" na del.icio.us

Ažurirano 01.07.2016. u 21:19, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Pa postoji zakon akcije i reakcije koji je univerzalan.Nema sumnje da će sve biti vraćeno ravnom merom.Ali čini se da se ništa ne može izbeći ,kao što znaš u lancu uzroka i posledica.
  2. MPMcB (avatar)
    Kažeš

Da li ce urodjeni moral...temelj morala, biti u mogucnosti da zaustavi tako formiranu licnost u najranijem detinjstvu veliko je pitanje.

Urođeni temelj morala (Kant Šopenhauer pretpostavljam) bi trebao da je tada već reagovao ako je urođen ili se ispoljava u kasnijoj dobi, danas u sve kasnijoj dobi ili možda nije urođen, može li biti fiziološki urođeno nešto stvoreno ba bazi apriornih aksioma ili, zašto bi bilo?
  3. oziman (avatar)
    Pa postoji zakon akcije i reakcije koji je univerzalan.Nema sumnje da će sve biti vraćeno ravnom merom.Ali čini se da se ništa ne može izbeći ,kao što znaš u lancu uzroka i posledica.
    Vidim problem u tome sto video igre, kao i scenariji filmova, osim klasicne podele na dobre i lose, na crne i bele, takodje uz tu podelu serviraju i nazovi "moral" koji kaze da ako imas motiv, ako si na strani "dobra", sve je opravdano a na kraju filma bivas heroj.
    To su neke vrste sublimiranih poruka. Priprema ljudi za zrtvovanje u ratu. Priprema za preuzimanje uloge "topovskog mesa".
    Pravi moral nema nista sa tim. Vratiti zlo zlom nije moralno.
    Ako si ugrozen, ako trpis nepravdu, imas pravo da se branis, da agresora odbijes svim sredstvima ali nemas prava da agresora mucis i najgore od svega nasladjujes se tim mucenjem nad njegovom patnjom. Na sta to lici, ta scena... a najgore od svega vecina ljudi tako shvata moral i misli da time vrsi dobra dela sve u slavu postenog gradjanstva.

Pravo nije zasnovano na osveti nego na sprecavanju nepravde. I hvala bogu sto je tako i sto se masa ne pita i ne presudjuje vec je covecanstvo doslo do prava koje koliko toliko po cenu gubitka izvesnih sloboda svih, pojedinca stiti od trpljenja nepravde.

Postoji tema i moj blog o tome.
    Mac boginje Justicije .Teorija prava
    http://forum.krstarica.com/blog.php?b=10444

Kažeš

Da li ce urodjeni moral...temelj morala, biti u mogucnosti da zaustavi tako formiranu licnost u najranijem detinjstvu veliko je pitanje.
    Urođeni temelj morala (Kant Šopenhauer pretpostavljam) bi trebao da je tada već reagovao ako je urođen ili se ispoljava u kasnijoj dobi, danas u sve kasnijoj dobi ili možda nije urođen, može li biti fiziološki urođeno nešto stvoreno ba bazi apriornih aksioma ili, zašto bi bilo?
    Temelj morala..ili sazaljenje nije zasnovano na promisljanju, na aksiomima i pracenju maksima, vec fenomen moralnosti ili "hocu tudje dobro" izvire iz osnove svega ..koja je metafizicki jedno.
    Nema sumnje da egoizam ima kocnicu i da je osecanje sazaljenja ta kocnica. A objasnjenje toga nije racionalno vec metafizicko.
    Sopenhauer je resio pitanje morala a ne Kant i njegov kaegoricki imperativ. kako se uobicajeno uzima.

Temelj morala -Sazaljenje
    http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6553
  4. zxy (avatar)
    Ja se slažem sa Šopenhauerom,on je moj omiljeni filozof,pa onda i sa Kantom mada mnogi smatraju da je on tu odstupio od sebe i učinio kompromis,mislim da je moral jedan kao što je i geometrija jedna i da se nalazi u srcima svih ljudi.Sa druge strane pak moral čine norme ponašanja koje karakterišu jedno društvo i tu onda imamo mnogo morala koji snkcionišu odtupanja od propisanog.Jedno je bio socijalistički moral drugo u kapitalizmu,treće kod prvobitnih hrišćana a opet drugačiji kod Jevreja.Oko za oko zub za zub- kakv je to moral.Društvo ustanovljava pravila ponašanja i propisuje šta je moralno zato je vrlo opasno zapostavljanje temelja morala ili pristajnje na neprihvatljivo.I moral se neguje kao i ukus.Ili zapostavlja što je danas uveliko na sceni.Zato je tvoje upozorenje više nego potrebno ali mi liči na glas vapijućeg u pustinji.,
  5. nesons (avatar)
    Video igre osamljuju (ako mogu tako da kazem) omladinu, decu i nekako odvajaju od okruzenja... nisu sva deca ista, ali i ona sto su i malo povucena bice jos vise a izliv godina, puberteta i svega preskocenog u okruzenju izazvace reakciju kad tad... roditelji grese, a mladi roditelji neiskustvom daju deci da igraju igre ne bi li ih umirili,uradili nesto drugo, ne bi li im smetali.... a kasnije, moze da dodje do primene ''sile'' ne bi li ih odvikli a onda dolazi do kontra efekta... posebna prica su malo stariji koji se zaludjuju time... (licno nikad me video igre nisu zanimale, mozda zato i ovako mislim)
  6. nesons (avatar)
    mozda sam ja promasio temu, ili vi previse filozofirate? u stvari jel se ovde radi o video igrama?
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio nesons
    mozda sam ja promasio temu, ili vi previse filozofirate? u stvari jel se ovde radi o video igrama?
    Mislim da nisi.Pitanje je i bilo postavljeno,video igrice uzete za primer,može li urodjeni moral koga imamo svi u srcu,jer svi osećaju šta je dobro a šta zlo,da koriguje greške u postupcima i vrednostima koje propisuje jedno društvo kao svoj moral ili ne.Ja mislim da može ali posle teških lompva i katastrofa kada nastupi katarza i osvešćenje pa se počinje ispočetka ,od temelja.Inače ne.Uzmite primer nacističke Nemačke i njen moral koji je bio široko prihvaćen i kako se sve završilo.I ovo ,potrošačko društvo koje postaje sve bezobzirnije i agresivnije čekaju teška iskušenje i ti je neminovno.
    Osim ako nisam i ja promašio temu