Video games

Увелико се воде расправе да ли су видео игре уметност или не. Свакако јесу, јер многе од њих пружају могућност надилажења индивидуалне воље естетском контемплацијом или ако ништа друго идентификацијом са виртуелним ликом у виртуелном свету. Наравно, такву естетску контемплацију наћи ће само они који је траже, док по правилу људи почињу са тиме не би ли задовољили своје егоистичне жеље које се састоје у томе да ако имаш мотив оправдано је да прибегаваш насиљу и да испаднеш херој на крају.
Видео игре су тиме само још један показатељ те мизерије људског рода којом се нажалост руководе многи од, ткз. "поштених грађана" којима смо окружени. Погледајте коментаре вести по онлине новинама. Ако је неко нешто згрешио, јавља се гомила "праведника" запенушаних од мржње, искежених зуба, који би да линчују, муче, набијају на колац, пошаљу у каменолом итд. Слика праведника, поштеног грађанина.

Једном сам оставио коментар да не подржавам патњу ниједног живог бића. Ма шта да је неки човек урадио, нека се по закону осуди, затвори, вероватно лечи, али не и мучи и линчује. На то сам добио стотинак минуса и само пар плусева.

Људи су опхрвани мржњом, и што је најгоре, себе сматрају праведницима.

Управо такви налазе свој вентил у видео игрицама. Повређен сам, имам мотив за осветом, пошто нажалост не постоје гладијаторске арене у Риму, постоје бар видео игре.

Такође, забрињавајућа је слика клинца од само 3 или 4 године који игра ГТА, КОД и слично, а где убијају људе на улици тек тако. То је доба где се формира личност. Прича ми један познаник како његово дете игра такве игре и једном га у колима за време вожње пита, "Зашто не прегазиш тог човека на тротоару?"

Да ли ће урођени морал, темељ морала, бити у могућности да заустави тако формирану личност у најранијем детињству велико је питање. Можда је феномен видео игара озбиљнији проблем него што изгледа, поготову ако се допусти да се генерације васпитавају на њима.

 
Poslednja izmena:
Pa postoji zakon akcije i reakcije koji je univerzalan.Nema sumnje da će sve biti vraćeno ravnom merom.Ali čini se da se ništa ne može izbeći ,kao što znaš u lancu uzroka i posledica.
 
Kažeš

Da li ce urodjeni moral...temelj morala, biti u mogucnosti da zaustavi tako formiranu licnost u najranijem detinjstvu veliko je pitanje.

Urođeni temelj morala (Kant Šopenhauer pretpostavljam) bi trebao da je tada već reagovao ako je urođen ili se ispoljava u kasnijoj dobi, danas u sve kasnijoj dobi ili možda nije urođen, može li biti fiziološki urođeno nešto stvoreno ba bazi apriornih aksioma ili, zašto bi bilo?
 
Pa postoji zakon akcije i reakcije koji je univerzalan.Nema sumnje da će sve biti vraćeno ravnom merom.Ali čini se da se ništa ne može izbeći ,kao što znaš u lancu uzroka i posledica.

Видим проблем у томе што видео игре, као и сценарији филмова, осим класичне поделе на добре и лоше, на црне и беле, такође уз ту поделу сервирају и назови "морал" који каже да ако имаш мотив, ако си на страни "добра", све је оправдано а на крају филма биваш херој.

То су неке врсте сублимираних порука, припрема људи за жртвовање у рату. Припрема за преузимање улоге "топовског меса".

Прави морал нема ништа са тим. Вратити зло злом није морално.

Ако си угрожен, ако трпиш неправду, имаш право да се браниш, да агресора одбијеш свим средствима али немаш права да агресора мучиш и најгоре од свега наслађујеш се тим мучењем, над његовом патњом. На шта то личи, та сцена а најгоре од свега већина људи тако схвата морал и мисли да тиме врши добра дела све у славу поштеног грађанства.

Право није засновано на освети него на спречавању неправде. И хвала богу што је тако и што се маса не пита и не пресуђује већ је човечанство дошло до права које, колико толико, по цену губитка извесних слобода свих, појединца штити од трпљења неправде.

Постоји тема и мој блог о томе.

Мач богиње Јустиције. Теорија права
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=10444

Kažeš

Da li ce urodjeni moral...temelj morala, biti u mogucnosti da zaustavi tako formiranu licnost u najranijem detinjstvu veliko je pitanje.
Urođeni temelj morala (Kant Šopenhauer pretpostavljam) bi trebao da je tada već reagovao ako je urođen ili se ispoljava u kasnijoj dobi, danas u sve kasnijoj dobi ili možda nije urođen, može li biti fiziološki urođeno nešto stvoreno ba bazi apriornih aksioma ili, zašto bi bilo?

Темељ морала или сажаљење није засновано на промишљању, на аксиомима и праћењу максима, већ феномен моралности или "хоћу туђе добро" извире из основе свега која је метафизички једно.
Нема сумње да егоизам има кочницу и да је осећање сажаљења та кочница, а објашњење тога није рационално већ метафизичко.
Шопенхауер је решио питање морала а не Кант и његов категорички императив. како се уобичајено узима.
Темељ морала -Сажаљење
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6553
 
Poslednja izmena:
Ja se slažem sa Šopenhauerom,on je moj omiljeni filozof,pa onda i sa Kantom mada mnogi smatraju da je on tu odstupio od sebe i učinio kompromis,mislim da je moral jedan kao što je i geometrija jedna i da se nalazi u srcima svih ljudi.Sa druge strane pak moral čine norme ponašanja koje karakterišu jedno društvo i tu onda imamo mnogo morala koji snkcionišu odtupanja od propisanog.Jedno je bio socijalistički moral drugo u kapitalizmu,treće kod prvobitnih hrišćana a opet drugačiji kod Jevreja.Oko za oko zub za zub- kakv je to moral.Društvo ustanovljava pravila ponašanja i propisuje šta je moralno zato je vrlo opasno zapostavljanje temelja morala ili pristajnje na neprihvatljivo.I moral se neguje kao i ukus.Ili zapostavlja što je danas uveliko na sceni.Zato je tvoje upozorenje više nego potrebno ali mi liči na glas vapijućeg u pustinji.:(,
 
Video igre osamljuju (ako mogu tako da kazem) omladinu, decu i nekako odvajaju od okruzenja... nisu sva deca ista, ali i ona sto su i malo povucena bice jos vise a izliv godina, puberteta i svega preskocenog u okruzenju izazvace reakciju kad tad... roditelji grese, a mladi roditelji neiskustvom daju deci da igraju igre ne bi li ih umirili,uradili nesto drugo, ne bi li im smetali.... a kasnije, moze da dodje do primene ''sile'' ne bi li ih odvikli a onda dolazi do kontra efekta... posebna prica su malo stariji koji se zaludjuju time... (licno nikad me video igre nisu zanimale, mozda zato i ovako mislim)
 
nesons;bt101326:
mozda sam ja promasio temu, ili vi previse filozofirate? u stvari jel se ovde radi o video igrama? :)
Mislim da nisi.Pitanje je i bilo postavljeno,video igrice uzete za primer,može li urodjeni moral koga imamo svi u srcu,jer svi osećaju šta je dobro a šta zlo,da koriguje greške u postupcima i vrednostima koje propisuje jedno društvo kao svoj moral ili ne.Ja mislim da može ali posle teških lompva i katastrofa kada nastupi katarza i osvešćenje pa se počinje ispočetka ,od temelja.Inače ne.Uzmite primer nacističke Nemačke i njen moral koji je bio široko prihvaćen i kako se sve završilo.I ovo ,potrošačko društvo koje postaje sve bezobzirnije i agresivnije čekaju teška iskušenje i ti je neminovno.
Osim ako nisam i ja promašio temu:hahaha:
 

Back
Top