Duga kosa i uniformisano društvo - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Duga kosa i uniformisano društvo

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio Demister Pogledaj poruku
Ideeeeeemooooo!!! , kako su momci kidali na moto skupu to je strasno... Carevi!!!
U opstoj dekadenciji umetnosti, mode, morala ..svega.. imamo slucajeve da se neki pravac u tom opstem padu ipak nekako izdvoji i stvori lepotu svoje vrste. To se desilo sa impresionizmom u slikarstvu i a i sa Hevi metalom u muzici. Tome umnogome pridonosi slicnost sa klasicnom muzikom.
Da ljudi malo manje slusaju zov krda i njegove pravce, njegove "in" , njegovu modu koju neko diktira a stado sledi, a malo vise sami sebe, videli bi da je klasika izvoriste estetskog utiska koga nam moze dati najuzvijenija od svih umetnosti..muzika.
Hevi metal sa svojim varijacijama melodije, visokim tonovima od nekoliko oktava i uopste opstom ideologijom koja ga prati, sve do izgleda pevača , cini renesansu klasike u svojevrsnom vidu.
Narocito mi se svidja duga kosa tog vremena. Uopste, i muskarci bi trebalo da nose dugu kosu. Ko je to propisao da muskarac mora biti kratke kose? Neki vodja stada? I od izgleda drustvo je stvorilo tabu i dogme. Biti uniformisan, kratko podšišan. uredan. Biti stvar, broj, uniforma.. lice koje ne misli nego sluša naredbe.
Kada sam otisao u vojsku i kada su poceli da šišaju mene i ostale shvatio sam gde se nalazim u staticnom drustvu, u mravinjaku. Za vojsku, za drzavu bi najbolje bilo da nestane individualnost, da budemo svi isti. Uniforme tome i sluze! Tada su me ošišali po "ps"...ali vise nece. Ma koliko to ne bilo u skladu sa konzervativnim obicajima prepariranog drustva.

Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na Facebook Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na Google Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na My Yahoo! Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na Live Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na MySpace Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na Twitter Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na Digg Pošalji "Duga kosa i uniformisano društvo" na del.icio.us

Ažurirano 12.07.2016. u 17:07, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. vipgirl (avatar)
    Uniformisano lice uvek treba da bude podsisano, obrijano... Zamisli samo coveka u uniformi sa dugom kosom i bradom, uzas. Pa sa kojim postovanjem da ga posmatras i da mu se obratis?!
  2. oziman (avatar)
    Uniformu sam uzeo samo kao simbol pravila kojima drustvo pokusava da unisti individualnost pojedinca. Pojedinac se pretvara u deo grupe, mase, deo organizacije.
    Nisu samo klasicna uniformisana lica pod tom pricom, nego svi mi. Ako nismo vodjeni izricitim zabranama, vodjeni smo tabuima.

Sopenhauer je govorio da je svaki covek objektivacije posebe metafizicke ideje. Razvijati svoju ideju a ne tabuiziranu ideju staticnog drustva jeste cilj kome trebamo teziti.
  3. oziman (avatar)
    A sto se tice brade i kose upravo to je ono sto daje dostojantvo coveku. Ljude sa kosom i bradom nije lako "uciniti istim" svako se razlikuje, zato je i ta sloboda izbacena iz vecine organizacija.
  4. Ridjobrada (avatar)
    Cica Draza koliku je bradu imao, pa sta mu je falilo?
    Ozimane, podrzavam tekst.
  5. WinteRborN (avatar)
    Dobar je text. Pomalo naivan i u mnogome nedorecen, ali mi se svidja...
  6. vipgirl (avatar)
    Koji si ti filozof... Ok, ocigledno si muskarac koji voli da nosi dugu kosu!
    Svako ima pravo na svoje misljenje, ok, sve razumem.
    Ti si izgleda tip koji slusa metaliku i muziku slicnu njoj pa se shodno time i ponasa, oblaci...
  7. Corto M (avatar)
  8. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citam tvoje tekstove i o njima imam visoko misljenje.
    Na ovaj imam potrebu da ostavim komentar.

U zivotu većine nas postoji lični( privatni),ali i oficijelni (poslovni) život.
    U privatnom se možemo ponašati prema vlastitom nahodjenju,dok u poslovnom moramo slediti društvena,socijalizovana pravila ponašanja.
    Zar njima ne učimo i našu decu?

Poslovni svet podrazumeva,osim profesionalnosti tj.edukativnog znanja,i odredjeni način funkcionisanja njegovih članova.
    To se posebno zahteva u oblasti komunikacija i u sferi fizičkog izgleda.
    Ovde je reč o ovom drugom,tj."stajlingu" čoveka kao članu bilo koje društvene formacije.

Da li je primerenije,"ozbiljnije",pa čak i "lepše" u državnim institucijama videti uniformisane ljude(vojska,policija,banka,pošta,zdravstvo...ali baš u svim javnim gradjanskim servisima!) ili je "normalnije" da se svako obuče po svojoj želji,u zavisnosti kakav "modni trend" preferira?
    Da li je lepo sresti u istoj zgradi bilo kog javnog sektora,ljude "individualno"obučene poput hipika, pankera,rokera,metalca,repera,skinsa..ili neku medjukombinaciju pomenutih?
    Kako bismo posmatrali te ljude od kojih očekujemo da nam reše problem zbog kojeg smo im se obratili?
    To podrazumeva i dugu kosu...ne ošišanu na "nularicu",vec pristojne dužine.

Možda ti zvučim konzervativno,ali bila sam svojevremeno,kao student,u prvim redovima Dugmeta kod Hajdučke česme,a i danas vrlo rado slušam old r`n`r..
    Srce mi zaigra kada čujem,iz vremena dugokosih, "Eagles"-e and "Hotel California":

"In a dark desert high way
    cool wind in my hair,
    warm smell of colitas
    rising up through the air..."

Mada,to je bilo samo moje misljenje,Oziman..
    Ažurirano 06.07.2010. u 20:53, autor: lejla.al.dbuni
  9. oziman (avatar)
    WinteRborN

Ja nisam strucanjak za rok muziku i hevi metal. Ovaj blog je ustvari odgovor ucesniku foruma koji je ostavio post oduseveljen hevi metal grupom "Osvajaci".
    Moj muzicki izbor , ako nekog zanima, jeste pre svega klasicna i opera, ali to me ne sprecava da prepoznam umetnicke vrednosti u bilo kom zanru.

Lejla ad dbuni

Tako funkcionise sistem ali to ne znaci da pojedinac koji ne zeli da bude deo njega ili koji ne zeli da bude mrav ne pokusa ili bar pozeli da se distancira od njega.
    Mrav nema izbora , on je zarobljeni elan vital, pobedjen nuznoscu, ali covek ima izbora. On se moze zapitati da li je vredno da svaki dan ide iz kosnice da skuplja med ili je cilj na ovom svetu nesto drugo ?
    Ovim naravno idemo mnogo dalje od pitanja banalnosti svakodnevnog zivota, ali jedno je primarno a drugo sekundarno. jedno je ono sto nastaje i nestaje a drugo ono sto uvek jeste.
    Ko je u sistemu mora pratiti pravila sistema...a ko zeli da se sistema oslobodi moze bar pokusavati ,koliko je to uopste individui moguce, ili bar ne pristati da bude doborovoljno prevodjen zedan preko vode kadgod truba oglasi "zbor" svojih "unifromisanih clanova".
  10. TUTU (avatar)
    Kosa u hevi metalu nije modni detalj.
    Kosa u hevi metalu je bunt.
    BUNT !
    Bunt protiv sistema! Protiv svake pore sistema! Protiv degradiranog sistema vrednosti, mejnstrima, protiv naoruzanih "nemam kosu nemam vrat", posela 202...
    --------------------
    A ondak osvajaci odu kod Panjkovica da natapiraju frizijane, stave hladne trajne, balzame, regeneratore, jacu boju, sjaj, doteraju krajeve, stave scensku sminku (samo malo rumenila, kreona i karmina) i provedu cca 3 sata ispred ogledala each. Onda se tako lepi i ocesljani slikaju za "projekat".

Sve na kraju postane svoj negativ.
    Degradira do urusavanja u sebe.
    Kada sam ja setao kosu do pola ledja morao sam na svakom cosku da objasnjavam drotovima ko sam i gde sam "takav" krenuo.
    Danas osvajace ne startuju drotovi nego faggs i maloletnice.
    hvala bogu i testosteronu te mlad ocelavih.
    Ažurirano 06.07.2010. u 21:41, autor: TUTU
  11. lejla.al.dbuni (avatar)
    Tvoj ogovor na moj komentar je disfunkcionalan.
    Nas dvoje se,ipak,ne razumemo.zato što ne govorimo o istim stvarima.Oziman.

Mozemo imati različiti ugao gledanja na odredjeni pojam ili pojavu,ovde je slučaj da smo u osnovi taj pojam odnosno pojavu postavili na različite temelje..

Ali...dugo bi bilo za polemiku,tako da...odustajem od daljeg komentara.
  12. gost 218575 (avatar)
    [QUOTE=vipgirl;bt97857]Uniformisano lice uvek treba da bude podsisano, obrijano... Zamisli samo coveka u uniformi sa dugom kosom i bradom, uzas. Pa sa kojim postovanjem da ga posmatras i da mu se obratis?![/QUOTE]
    Uniformisano lice sa dugom kosom ce postovati svako ko u njemu vidi coveka u uniformi i odredjeni autoritet, koji ta uhiforma nosi,a to sto on ima dugu kosu to je stvar njegovog licnog izbora, njegov stav,mozda cak i njegova zivotna filozofija. Ne vidim zasto bi nekome uskracivali pravo na to, samo zato sto ne pripada masi i razmislja svojom glavom,sto znaci da je njegova buducnost u njegovim rukama. Samo napred! :bye:
  13. oziman (avatar)
    Lejla al dbuni
    Da li je lepo sresti u istoj zgradi bilo kog javnog sektora,ljude "individualno"obučene poput hipika, pankera,rokera,metalca,repera,skinsa..ili neku medjukombinaciju pomenutih?
    U pravu si za te navodnike. Hipici , pankeri, rokeri daleko su od individualnog zato ti i ne bi bilo prijatno da ih sretnes u nekom javnom sektoru.
    Takvo svrstavanje u grupe bilo politicke, navijacke a pogotvu grupe sledbenika nekog muzickog pravca naravno da ne izaziva postovanje niti su to individualci. To si pripadnici "stada" koji su jedan šablon zamenili drugim.
    Tada coveku "hevi metalcu" ne diktira vise neka drustvena norma sta da oblaci, vec mu to diktira Alis Kuper i slicni.
    Ja ne govorim o tome vec o pravoj individuaciji, pravoj slobodi. Slobodi od svakog šablona bilo koje grupacije. Bar kada je izgled u pitanju to bi se trebalo podrazumevati .
  14. oziman (avatar)
    Nekada su i u školama bile obavezene uniforme pa ih vise nema. NIsu uniforme toliko neophodne kako se cini osim u kineskim i slicnim diktaturama . Najbolje bi bilo u idealnoj diktaturi, da svaki gradjanin stalno nosi unifromu. To je i bilo u onom stravičnom režimu Crvenih kmera u Burmi, Mijanmaru ili gde vec.
    Svako je morao da nosi uniformu ., slobode su bile ukinute. Svako ko lici na intelektualca bio je ubijen. Samo drzava je bitna a jedino sto se tolerise jeste apsolutna poslusnot pojedinca sa tendencijom da pojedinac nestane .
    Ažurirano 06.07.2010. u 23:16, autor: oziman
  15. TUTU (avatar)
  16. vipgirl (avatar)
    Citat Original postavio snezaso
    Uniformisano lice sa dugom kosom ce postovati svako ko u njemu vidi coveka u uniformi i odredjeni autoritet, koji ta uhiforma nosi,a to sto on ima dugu kosu to je stvar njegovog licnog izbora, njegov stav,mozda cak i njegova zivotna filozofija. Ne vidim zasto bi nekome uskracivali pravo na to, samo zato sto ne pripada masi i razmislja svojom glavom,sto znaci da je njegova buducnost u njegovim rukama. Samo napred!
    Ne procenjujem ljude kakvi su po duzini kose, ali takvi su principi i pravila da uniformisano lice ne sme imati dugu kosu.
  17. gost 218575 (avatar)
    Meni se ne dopadaju mnoga pravila sistema koja su besmislena i koja coveka sputavaju da izrazi svoj stav,koji pri tom ne krsi nicija prava i nicije slobode,ne vidim zasto je to mladom coveku uskraceno.Neije u pitanju samo duga kosa govorim uopsteno o slepom pracenju sistema.
  18. Corto M (avatar)
    Za mene je HM fenomen prigradskih naselja.
    Prvo selo do grada. 10km od grada!
    Kolektivno uče jedni od drugih imaju jak osećaj pripadnosti
    nikada nisam video usamljenog metalca individualca intelektualca
  19. hakim bej (avatar)
    znaci nikada na demiji?
  20. joca frljoka (avatar)
    "in" je meni u oku trn
    "in" je diktatUra! - veliko zlo
    "in" diktira a slijedi stado;
    ta brojna tvar nevažna
    Meni ne godi biti «meeeee»
    i zato ne volim to "in", bre!