Sedmoro mladih od svih zaboravljeni

Kada bi se zaista brinulo o natalitetu, petoro zdrave dece dobilo bi pomoć, našla bi se neka kuća, službeno bi se pribavila majčina dokumenta iz Prizrena, da sve bude dovedeno u red

Vrdnik---Valentina.jpg


Vrdnik - Malo ljudske solidarnosti i topline, razumevanja za muke sedmočlane vrdničke porodice, pomoglo bi bračnom paru Valentini Zagrađa (23), njenom suprugu Sretenu Đuričiću (45), a posebno malim raščupanim glavicama Ivani (7), Ognjenu (6), Teodori (4), Ivanu (2) i tek rođenom Teodoru. Ali, kao da je solidarnosti nestalo, kao da ljudi ne vide ničiju sem svoju muku, pa se ova sedmočlana vrdnička porodica muči u staroj kući nabijači, u više nego skromnih 14 kvadrata. A podatak da soba u kojoj živi ovo petoro dečice, jedno drugom do uva, nije krečena od 1994, samo potvrđuje u kakvoj bedi rastu.

Sva tuga i nesreća ove porodice, mada roditelji nisu ni venčani, počinje na Kosovu, u Prizrenu, odakle Valentinina majka, Srpkinja, beži da spase živu glavu 1999. i sa sobom vodi i nju, dok dva sina i još dve kćeri odlučuju da ostanu u Prizrenu i žive sa ocem Albancem. Valentina je bez ijednog dokumenta stigla u Vrdnik, kod bake, u staru rudarsku koloniju. Ubrzo umiru i majka i baka, a Valentina stupa u brak sa Sretenom Đuričićem. Međutim, brak je bez venčanja, jer Valentina nema ništa od dokumenata, a od dela porodice u Prizrenu ne može da traži da joj pošalju rodni list, jer je veza s ovim delom porodice prekinuta – zanavek.

Za osam godina, u trošnoj kućici u Vrdniku rađa se petoro lepe, zdrave dece, ali otac Sreten ne može da se zaposli, ide u nadnicu, zaradi po 200 dinara cepajući drva, nije mu težak nikakav posao, samo da decu izvede na put. Majka Valentina lomi prste i od ničega sprema hranu. Deca, vesela, zdrava i napredna, bezbrižno se igraju u dvorištu od pet kvadrata. Ne primaju ni dečiji dodatak, žive od sitne zarade njihovog oca, a okruženje sve to posmatra. I, baš niko ništa ne preduzima da im pomogne!

Da bar majka ima rodni list, da se prijavi, izvadi potrebna dokumenta, možda bi nešto mogla i da ostvari, bilo kakvu pomoć preko Centra za socijalni rad. Ovako, nad njima se nadvija pretnja da decu treba odvojiti od majke i oca i smestiti ih u neku ustanovu. Valentina ni da čuje.

– Razumem ja zakon, znam da nemam dokumenta, ali u Prizren ne smem. Sa mojima nemam nikakav kontakt. Ivana je krenula u školu, ide u prvi razred, odličan je đak. Šta mi vredi, kad joj jedva kupujemo knjige. Kad bi država, neko, bilo ko, pribavio moje dokumente, počela bih da rešavam jednu po jednu muku. Kad bi dobri ljudi primili mog muža na bilo kakav posao, mi bismo bili najsrećnija porodica – priča za naš list Valentina.

Ali, muke ove porodice kao da niko ne vidi, na sva usta se priča o natalitetu, a ovih pet glavica kao da se u tu priču ne uklapaju. U MZ Vrdnik kažu nam da nemaju socijalnog programa i misle da bi tu trebala opština Irig da priskoči u pomoć. Tamo, opet, kao da ništa ne misle, a nema većeg greha i sramote što su prepustili sudbini ovu porodicu. Kad bi se zaista brinulo o natalitetu, onda bi ovo petoro zdrave dečice dobilo pomoć, našla bi se i neka kuća, službeno bi se pribavila i Valentinina dokumenta iz Prizrena, da sve bude ozakonjeno i dovedeno u red.

Uz sve muke, u trošnih 14 kvadrata, u kući nabijači sklonoj padu, bruji od radosti musave dečice. Valentina ne kuka, bore se i ona i Sreten. On stalno negde radi, ali od toga živi sedam usta, pa su više gladni nego siti, a opet srećni i veseli.



Tekst je u celosti preuzet iz Politike sa ciljem da pomognem drugarici i njenoj porodici

http://www.politika.co.yu/rubrike/Srbija/Sedmoro-mladih-od-svih-zaboravljeni.lt.html
 
Divna su ova decica. Zasluzuju bolje, ali po iskustvu mogu reci da
upravo iz ovakvih familija izrastaju odvazni mladici i devojke,
koji uzimaju zivot u svoje ruke, bore se za nesto, i ucine nesto.

Po iskustvu govorim. Hrana se uvek nadje, prezivece. Skola ce biti
u redu. Osim naravno, okolina bi tu mogla stosta pomoci.

A bas su slatki. :D
 
Za osam godina, u trošnoj kućici u Vrdniku rađa se petoro lepe, zdrave dece, ali otac Sreten ne može da se zaposli, ide u nadnicu, zaradi po 200 dinara cepajući drva, nije mu težak nikakav posao, samo da decu izvede na put. Majka Valentina lomi prste i od ničega sprema hranu

Стварно не могу да имам разумевања за неодговорност родитеља који рађају петоро (није двоје-троје, него ПЕТОРО!) деце не размишљајући чиме ће их хранити, него очекују да друштво брине о њима а они само да се размножавају.
Знам да звучим сурово, али тако је.
 
Imaju cime da ih hrane, kazem vam, ako nista drugo onda cist
kukuruz, a kukuruz sam po sebi je jeftin. Da ne kazem jos 7 puta
zdraviji od mesa. Tako da prezivljavanje zbog hrane nije veliki problem.

Ma nije lose radjanje, vec treba sacekati 2012 godinu, kada ce biti
atmosfera pogodna za duhovni razvoj. A ta decica ce taman biti
fini malisani. Ja ako bih birao gde da se rodim u sledecem zivotu, onda
zelim u takvoj familiji. ;)
 
Međutim, brak je bez venčanja, jer Valentina nema ništa od dokumenata, a od dela porodice u Prizrenu ne može da traži da joj pošalju rodni list, jer je veza s ovim delom porodice prekinuta – zanavek.
Kako ne kako ne..... nikako nisu ostali nevenčani zato što je matorog bilo sramota što je 15-ogodišnje dete (moguće i mlađe, tada je zatrudnela, yel da?), bez igde ikoga "naveo na blud". Ako se ne varam, to je kažnjivo zakonom, ili nije?
Na stranu njenu tužnu sudbinu, ali zar nema u Srbiji još siromašnih porodica? Drugarica iz srednje je živela pod prilično istim uslovima, s tim što njenu sobu nisu nikada ni okrečili..... onda se udala za još siromašnijeg momka i njena beba raste u memljivoj prostoriji čiji se zidovi mogu najpre nazvati okruglim, ne znam, ja onako nešto nisam nigde videla do tada...
Otac radio za 30 dinara u nekoj fabrici (tj. da ne izgubi staž :roll: ) a majka, zamisli, nije mogla da radi jer je morala da brine o najmlađoj (od njih troje). Iako je imala pored sebe 54-godišnju, zdravu i pravu babu... nije sve tako crno-belo. A deci bi, ipak, najbolje bilo da država brine o njima a roditelji da ih posećujuju dok se ne dovedu u red. Ti zakoni, ma koliko surovi bili, postoje sa razlogom.
 
Imaju cime da ih hrane, kazem vam, ako nista drugo onda cist
kukuruz, a kukuruz sam po sebi je jeftin. Da ne kazem jos 7 puta
zdraviji od mesa. Tako da prezivljavanje zbog hrane nije veliki problem.

Е још кад би човек могао да живи и нормално се развија само на кукурузу... :)

Ma nije lose radjanje, vec treba sacekati 2012 godinu, kada ce biti
atmosfera pogodna za duhovni razvoj.

А да оснујете ви истомишљеници секту неку у овом стилу? :rolleyes:

Кинту неку да окренете, ма милина. У сваком случају, постајете досадни са том 2012...

Ja ako bih birao gde da se rodim u sledecem zivotu, onda
zelim u takvoj familiji.

Е јес' како би онда био вегетаријанац... ;-)
 
Moze ite kako da zivi na kukuruzu. Ako mogu svinjice, moze i covek.

Да је тако, онда би се човек звао свиња, а свиња човек, не би била потребна два појма :)

Nema potrebe za sektom 2012, blizu je, i videces i sam.

А шта ако не видим? Ником ништа? :rolleyes:

Vegetarijanac bih uvek postao, to lezi u srcu, ne u rodu ili u okolnosti.

И онда би црко од глади :)
 
I trava je ishranljivija od mesa, i lisce i voda..

Апсолутно нетачно. Трава, лишће и вода не садрже пре свега протеине, а затим и гомилу других састојака које су потребне за нормалан развој.

Svinja i covek imaju najslicniji DNK.

Најсличнији не значи исти.

Videces, videces sta ce biti, makar i neprimetno. U 2012 godini.

А шта ако не видим? Ником ништа?

А ако је неприметно онда тек нећу видети/приметити... :rolleyes:
 
Proteini coveku uopste nisu potrebni, dovoljni su ugljeni hidrati,
iz njih telo lako moze proizvesti kakve hoce i amino kiseline, i proteine
i vitamine. Nauka laze kada kaze da ljudsko telo ne moze proizvesti
neke proteine. Cista propaganda, brate, nedaj se. ;)

Za normalan razvoj je dosta mleko, kukuruz i malo vockica.
Za napredne je dosta trava, lisce i voda... Hihi, :D

Malo sam izucavao hemiju, znam ponesto, i vidim da se namerno
iskrivljuje i hemija, sve radi profita. Meso je skupo, i neko ima velike
koristi iz takve proizvodnje. Batali meso, duplo ces vise ziveti. :)

Ako ne vidis, nista, jos bolje, tj ako ces u svemu tome videti iluziju. :)
 
Proteini coveku uopste nisu potrebni, dovoljni su ugljeni hidrati,
iz njih telo lako moze proizvesti kakve hoce i amino kiseline, i proteine
i vitamine. Nauka laze kada kaze da ljudsko telo ne moze proizvesti
neke proteine. Cista propaganda, brate, nedaj se.
Za normalan razvoj je dosta mleko, kukuruz i malo vockica.
Za napredne je dosta trava, lisce i voda... Hihi

Објасни то њима:

atrxo8.jpg


Оболели од малнутриције, недостатка протеина.

Malo sam izucavao hemiju, znam ponesto, i vidim da se namerno
iskrivljuje i hemija, sve radi profita.

Као на пример?

Batali meso, duplo ces vise ziveti.

Дупло више од кога? :)
 
Poslednja izmena:
Manje jedu, manje se kecu, manje voze kola..

Знам и неколико вегетаријанаца билдера. Стога та твоја теза пада у воду ;)

Mnoga vozila se nebi setala da nema mesa, drumovi bi bili slobodniji.

Тачно, не би имао ко да их вози, с обзиром да смо и ми "месо"... :mrgreen:

Vegetarijanci su mnogo smireniji, i blazi. Meso izaziva nervozu..

Са овим се слажем ;)
 
Srbija pati od bele kuge.

To se mene savršeno ne tiče. I neka se rađaju do mile volje, a država ima rešenje za sve, kao što sam i napisala... Ako su roditelji nesposobni da vode brigu o njima, ima ko će.

Evo, ja ću sad da rodim 5-oro dece, al' da živim kao kraljica do kraja života? Da mi država obezvedi. Yel može? Još 1000000 nas tako nastavi i..... patiće Srbija od..... malnutricije :mrgreen:
 
Znas li da ova mala decica bas lice na moju bracu i sestre kada su bili klinci.. ? Veoma slice.

Za mene je siromastvo koje je bilo pre, sada postao blagoslov.

Dobro, ti znas 'nekoliko' bildera, a ja tacnije 5 brace i 2 sestre.
I znam da manje jedu. ;) Mada nije lose biti bilder.
 
Vegetarijanac bih uvek postao, to lezi u srcu, ne u rodu ili u okolnosti.
Ima nečega i u vaspitanju. A ova deca svakako nisu i neće biti vaspitavana tako da se odriču hrane... bilo koje.

Pa i da se sutra jedno od njih obogati, opet će štekati čokoladice ispod jastuka, to mu leži u krvi. A znam za puno primera takvih ljudi..... danas ljudi.....
 
Vrlo ste surovi moram to da kazem.Treba imati u vidu mentalni sklop ovih ljudi,i ljudi njima slicnih,sasvim je normalno (za veliki broj ljudi) da izrodis onoliko dece za koliko ces moci da se staras i obezbedis im materijalnu sigurnost i ostale optimalne uslove za zivot.
Ali ne treba zaboraviti cinjenicu da postoje ljudi koji nemaju dovoljno inteligencije da to shvate.To je jednostavno tako.U takvim porodicama je (na zalost) najcesce veliki broj dece.Ali je zaista ruzno reci da im treba oduzeti decu i dati socijalnim radnicima na staranje,svi znamo koliki je broj delikvenata izaslo bas iz sirotista.
 
Malo preterujete. Ja sam slicno ziveo kao ova decica. Roditelji su nam
uglavnom slabo bili koncentrisani na hranu, iako je bilo za prezivljavanje.
A prezivelo se, sad je skroz drugacije. Isto i ova deca, prezivece bez
problema. Jedino ce mozda imati nedostatka knjiga, skole, igracaka,
i slicnih. Nece imati skup mobitel i tako, ali relativno lako za hranu.
Kao sto kazem, ako nista drugo, biljke, kukuruz, travu, vodu..
Roditelji mogu da izdrze toliko dece. :)

pivole2.gif
 

Back
Top