.. ostarili ste .. srbi .. znate .. ?

.. vi to smatrate kao .. modernizirali se .. ali nisam siguran da je to uvjek pozitivno ..

.. taj mali političar .. za koga govorim .. ima jedan cilj .. na koji se vraća .. pobjediti na izborima .. on je pobjedio u zagrebu .. sada bi da se sakrije iza stranke .. i da radi na pobjedi u hrvatskoj ..
.. što tu fali .. ? .. pa fali čitav sadržaj .. ulazi u neku borbi i potpuno se istroši .. ostvari .. u toj borbi .. pobjedi komšiju .. i to je to .. u njegovom programu nema ničeg više .. .. nikakvih ljudi .. nikakvog života .. ničeg živog ..
.. postaje mrtvac .. leš .. u piramidi leševa koji će biti zakopan .. među posljednjima .. i to je njegov trijunf ..
.. postaje praznina .. sjena ..

.. srbi .. ili rusi .. su oduvjek izgledali kao .. ljudi .. ljudi od duha .. ljudi sa srcem ..
.. jugoslavija ih je pamtila po načinu na koji su se znali smijati .. .. meni su rokeri s moravu bili izraz najbolje filozofije koju sam ikad čuo ..
.. komšiluk je stvarna .. živa stvar .. i nekakvi stari filozofi nisu ju nikad uzeli .. stvarno .. u obzir .. vjerujem zato što pred sto godina komšiluk i nije bio ono što je bio u jugi ..

.. ali .. sada kada vas gledam .. izgledate mi stari ..
.. kao da najpametniji od vas misle kako je biti amer vrh vrhova .. i kao da gubite sve ono jednostavno i jasno što se vidi .. kada se gleda bez da pitaš kako da gledaš ..
.. kada je krleža rekao .. očuvaj nas bože od hrvatske kulture .. mislio je na to .. na kulturu služavke koja zna tri njemačke riječi .. .. dovoljno da zna da u sebi ne treba tražiti ništa .. i tako postaje prazna .. avet .. sjena ..

.. kada su vas onomad ameri bombardirali .. bilo mi je nelogično .. .. cjeli je svijet nelogičan .. ali i ono je bilo nelogično ..
.. u jednom trenutku sam pomislio da vam to bombaju dušu .. ne mostove .. ni razum .. upravo dušu .. izgledalo je kao da u vama žele razbiti dušu .. osjećaj da ste ljudi i da se kao takvi možete postaviti prema bilo kome ..
.. to izgleda glupo .. ali nisam siguran da i jest ..
.. razbiti čovjeka nije uvjek tako teško .. a nakon toga taj postaje otvoren za bilo što ..

.. priče vam postaju slične hrvatskima .. efikasne .. pobjedničke .. inteligentne .. ali ******* .. pomalo prazne ..

.. ja sam seljak .. pa nekako odmah ispadam iz društva pametnih .. pa tako i pričam .. kao neko ko i nije pametan .. a vjerujem da mi i nećete zamjeriti .. bez obzira što nas bog treba čuvati i od srpskog junaštva ..

.. još da vam nešto kažem ..
.. nebi se kladio da je ta modernizacija .. taj napredak .. svijeta .. uvjek dobra ..
.. mislim da znam mentalitet vaših djedova i pradjedova .. i mislim da je tamo bilo dosta dobrog .. dosta više ljudskog .. od onog što sada gledate na televiziji ..

.. u svakom slučaju .. još nešto .. uvjeren sam da misao ne treba sputavati ..
.. vjerujem da vidite i sami .. postoje čitava područja misli .. nevjerovatna prostranstva .. u koja ne želite ..
.. a ne vidim načina kako da se vlastito ograničavanje proda za slobodu ..
 

Back
Top