Prica za laku noc / 21 /

LEPO PONASANJE

Kad je hladno,bodljikavo prase traži drugo bodljikavo prase da leže zajedno.
Zele da se zbiju,jer im je tako toplije.
Da nemaju bodlje,to bi bilo lako.
Ali,bodljikava prasad imaju duge i oštre bodlje.
Kad se zbiju u gomilu,bodu jedno drugo.
To nije dobro.
A nije dobro ni kada im je hladno.
Zato se bodljikava prasad dugo muče dok ne nađu neko zgodno medjusobno rastojanje.
Pristojno rastojanje,da budu jedno uz drugo,a da se ne bodu.
To neophodno rastojanje zove se lepo ponašanje.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Koliko puta ste bili u prilici da morate biti u necijoj blizini,iako vam to nije prijalo zbog uzajamnih "bodlji" vas i tog nekog?

Kako ste se osecali:nelagodno,neprijatno,iznervirano,ljuto, bespomocno,uvredjeno,sa osecanjem manje vrednosti,sa zeljom da pobegnete iz "ugrozavajuce" sredine?
A mozda ste se osecali samozadovoljno,osvetnicki,spremni da uzvratite na potencijalni "udarac",likujuci u porazu protivnika, samozadovoljno uzivajuci u svojoj "pobedi" u zavrsnici "bitke"?

Losa predstava...i u jednom i u drugom slucaju nema pobednika,samo se gubitnici nalaze na pozornici.
Stara narodna kaze:"Ono sto se mora,nije tesko".
Mozemo da se ne slazemo sa drugima,mozemo da imamo cak dijametralno suprotna gledista o odredjenim ljudima,predmetima i pojavama,ali moramo postovati pravo na razlicitost u misljenju,pravo na drugacije vidjenje predmeta polemike.

Kao u religiji:"Vama vasa vera,a nama nasa"..
Na taj nacin je zadovoljen bazicni,ovde kljucan princip "I vuk sit,i ovce na broju".

Pojam "civilizovan" se odnosi iskljucivo na najvisu zivotinjsku vrstu-coveka.
Pokusajte da je demonstrirate.

I naravno,ako nekog bas "mrzite","organski ne podnosite"...i sl.,gledajte da ste sto manje u kontaktu sa njim..
a kada morate biti u nametnutoj (od strane "vise sile") komunikaciji,potudite se da opravdate ljudsku karakteristiku-civizovanost..

Zaista,nije tesko biti fin...


Tome nas je poucila i ova niza zivotinjska vrsta-bodljikava prasad:
Njihovo ponasanje,uslovljeno instiktivnim egzistencijalnim motivom,zove se lepo ponašanje:
da ja ne povredim tebe,da ti ne povrediš mene,da pomognemo jedno drugom-da i meni i tebi bude dobro.

Sutra je novi dan,razmislite o tome.

Laku noc,Dobrice zenske i muske moje...
 
images

sta cemo mi koji nemamo bodlje?
 

Back
Top