.. o klauzuli .. i granici ..

.. mislim da je mnogo toga .. od oca .. ******* .. kako postaje stariji čovjek više uviđa da su mu neke referentne točke usađene veoma rano .. u djetinjstvu ..

.. otac mi je bio komunista .. i .. vjerujem .. veoma principjelan čovjek .. .. ali .. kada mislim o tom vremenu .. ne mislim o njemu kao o nečemu ni posebno pametnom ni posebnom po bilo čemu .. mislim da je u selu bilo dosta ljudi tog mentaliteta ..
.. kada sam poslije otkrivao da su neki .. koji su poslije bježali od komunista .. jer su bili talijani .. uvjek cjenili oca .. shvatio sam da nije važno ni fašizam ni komunizam .. ali da je izrazito važno .. ono što ameri zovu integritet .. ili biti u jednom komadu .. ili biti .. kako mafija kaže .. častan čovjek .. omo d onor ..

.. stari su ljudi znali da je neko stoka .. ili da je nešto svinjarija .. a i danas to čovjek može znati .. ako hoće ..
.. jedan je očev rođak bio ostao bez majke i oca mlad .. .. bilo je jasno da će ga svi pomoći .. i kada se vraćao nakon 50 godina iz italije gdje je živio .. on je gledao mene kao sina mog oca .. koga je cjenio .. ne zato što ga je pomogao nego zato što je bio takav čovjek ..
.. posebno mi je bila zanimljiva jedna ženska iz sela koja je završila u trstu .. mnogo sam naučio od nje ..
.. njoj je bilo savršeno jasno dvoje .. da je komunizam gadni ***** .. i da je moj otac ispravan .. a to gotovo nije bilo spojivo .. nismo bili u rodu i odnosi su uvjek bili dobri .. ali to je značilo da .. to čovještvo .. mora uvjek biti iznad svega ..

.. moralni zakon u meni .. kaže ..
.. u meni nema ničeg što bi .. unaprijed .. zabranjivalo ubojstvo .. .. naprotiv .. smatram sebe čovjekom i zato što mogu stvoriti odluku koja će biti sposobna ubiti ..
.. postoje ljudi kojima .. ja .. ono što sam mogu smisliti .. formirati kao stav .. kao .. ja .. ili kao .. svoj zakon .. ne priznajem da spadaju u ljude .. i .. ovi mogu spadati u razne kategorije ..
.. neki mogu spadati u nešto što bi se zvalo stoka ..
.. ili psi .. ono što su zvali .. pasja vjera ..
.. ali mogu spadati i u .. bjesne pse .. ili zvijeri ..
.. ili u nešto što bi nekad zvali prokleto sjeme ..

.. i postoji granica gdje trpiti ih nije ispravno .. nego treba preuzeti odgovornost za njihovu smrt ..
.. slično kao što bi bilo pametno odlučiti ubiti hitlera .. ako vjeruješ da je život 5 miliona žida vrijedno toga ..

.. granicu koju sam ja .. otkrio .. bila je iza krađe .. iza lopova ..
.. recimo .. viđam stalno .. ljude koji kradu .. i koji to smatraju normalnim .. i gledam komšiluk koji to hoće .. gotovo ozakoniti ..
.. ali u jednom sam trenutku otkrio .. jedan korak dalje .. postupke ljudi .. koji su činili zlo .. sa ciljem da nikome ne bude dobro ..
.. znači .. ne .. nekoga zajebati da bi sam bio bolje .. nego .. nekoga zajebati .. bezumno .. bez ikakve nade da na ikakav način ikome bude bolje ..
.. po tome je pitanje dali bi i hitler dospio na moju listu .. jer sam uvjeren da je on nekima uvjek želio dobro ..

.. o tome još jednom .. ako mi se bude dalo ..
 

Back
Top